BRIEFWISSELINGEN. STADSNIEUWS. l\r 176. 28e Jaar. Zoodag, 12» Mei 1886; Zondagsblad van Stad en Arrondissement i*EREi\, POPERÏNGHE, Men schrijft in Te Yperen, DIXMüDESTRAAT, 18, en op al de postbureelen van 't land. Alle affichen bij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeld in hetzelve geplaatst tot den dag der verkoöping. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikelen uiterlijk tegen Vrijdag middag, vrachtvrij en'onderteekend, toe te zenden ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: 3 fr. jaar» voor de stad; fr. 3-50 voor geheel Belgi* Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 5 CENTIEMEN HET NUMMBfes Aankondigingen: 10 céntiémén den regel. Réklamen: 23 id. id. id. Rechterlijke eerherstellingen' 1 frank id. id; Akkoord per maand of pèr jaar. EEN LESJE VOOR DE LIBERALEN. En, wonder boven wonder? M. Le- Een lange en prachtige stöet, waaraan een Op het katholiek congres van Mechelen jeune beeft wel niet geluisterd naar het «jf'fl maatschappijen rond hunne banieren beeft zekere Leynen-Hougaerfe, koopman smeeken dier arme erfgenamen hij heeft ^èn^UrLr^rom^rL^rvaaütf in beelden en andere voorwerpen van Seminarie integendeel gemachtigd christelijke afgoderij, le Brussel, den'»j zou niet anders durvendit fortuin wensch uitgedruktdat de katholieken de verbintenis nemen zich nergers an- ders van al liunne noodiglieden te voorzien dan bij hunne politieke vrien- den. Die wensch vinden wij volkomen on- noodig Immers; wat M. Leynen vraagt, is een feit dat reeds lang beslaat. Ook hier le Yperen! Men kan mij, noch hier, noch elders, een klerikaal noemen die bij een liberaal voor tien centiemen verleert of koopt. Maar ik kan honderden liberalen noe men die zich bij klerikale neringdoeners van bet noodige voorzien. En zulks zonder uit de stad van Yperen te gaan. Ja, die verregaande goedzakkerij is een wezenlijke schande Zooveel onverschilligheid gaal le verre en moet vroeg of laat den ondergang on zer partij veroorzaken. Indien de liberalen nochtans wilden!.. Maar zulks zou wat werkzaamheid vragen en een paar dagen hoofdbreking kosten, en zie, dat is nog te veel!... Ken broek aan alles vagen en leven als de molenaar Sans-Souci is veel gemak keiijker.. binnen te rijven, maar hij heeft er cene te halen. Veel volk was te been en overal werd de nieuwe en prachtige vlag hartelijk begroet, som van 20,000 fr. afgetrokken, die hijDe voorzitters der deelnemende maatschap- toekent aande wettelijke en rechthebbende PÜen voerden, bij het aanbieden van den eerewijn, er het woord en wij stellen met ge- arme bloedverwanten van den overledene. Het fortuin, aldus vermaakt voor bet kweeken van priesters, moet wel ontzag lijk groot zijn, want als M. Lejeune er 20,000 fr. afneemt om den mond der beroofde erfgenamen mêe testoppen, zal bet geheele kapitaal ongetwijfeld wel tien dubbel en misschien nog grooter zijn. EEN WONDER. Een genaamde Constant Van Oorschot, tabakfabrikant te Turnhout, beeft geheel zijn fortuin nagelalen aan het groot Se minarie van Mechelen, voor bet stichten van beurzen van 4 a 500 franks, tot het kweeken van priesters. Het spreekt van zelf, dat het Seminarie gevraagd heeft om dit erfdeel te mogen... aannemen. YVij schreven bijna binnenpal men. Maar zie, de overledene laat wettelijke erfgenamen achter, die in bekrompen toe stand verkeeren, in klare woorden, die arm zijn en vragen dat de minister niet zou toestemmen hel erfdeel aan het Semi- Rade te laten gaan.- WAT BRAAF NONNE&EN. Een nonneken van hel klooster te Wem mei, bij Brussel, is eergisteren op liet bankje der beschuldigden van de correc- tionneele rechtbank moeten komen plaats nemen, om reden van mishandelingen op een kindje van 3 1/2 jaar. Dit heilig nonneken, Victorina P... ge- lieelen, welk le klagen bad over de stout heid van dit kindje, had niet beter ge vonden dan het kindje te zetten op de brandende kachel, zoodat het erg gewond werd aan de billen. Zij trok zich uil den slag met te zeggen dal zij geloofde dat de kachel geen vuur meer bevatte De rechtbank heeft haar maar veroor deeld lot 50 fr. boet. Zij komt er goed van af, zelfs veel te goed. De klerikale bladen zullen daar geene kennis van geven aan hunne lezers. noegen vast dat allen Vlaamsch spraken. 's Avonds was er een luisterlijk dans feest waar vroolijkbeid en begeestering bij de vleet was. Yperen, 11 Mei 1889. Muziek. Morgen, Zondag, 12 Mei, te middag, zal het muziek der pompiers zich laten bóören in den publieken Hof. In geval van slecht weder zal het concert op de Halle plaats hebben. Wei'kerslier. De koorzangmaatschappij De Werkers- ,lier huldigde Zondag laatst haar vaandel in; 'liet was een luiterlijk feest. Ongeval. Maandag, gedurende dé oefeningen der Rijschool op het Minneplein, is er een peerd, bezeten door een onderriehter-onder-ofïicier, op hol gegaan, langs de Kalverstraat, Door- gan'gstraat en het werd opgehouden in de VleeschbouWerstraat. De ruiter is er met de vrees van af geweest en het peerd met eenige lichte kwetsuren. Een jonge beenhouwer, onlangs getrouwd, was Vrijdag namiddag bezig zijnen winkel in de Tempelstraat op te zetten, toen hij eens klaps van zijne ladder viel en in de ruiten te recht kwam met het ongelukkig gevolg dat hij erge. wonden aan den arm bekwam. Ver scheidene adertjes waren doorsneden en bet bloed vloeide, dat het deerlijk om zien was. Een krijgsgeneesheer, in allerijl geroepen, heeft hein de noodige zorgen toegediend. Zonder verdere verwikkelingen is alle gevaar geweken. illeardeaaar. Maandag waren met honderden nieuws gierigen aan het justitie paleis, om den moor denaar van Elverdinghe té zien. Deze ver scheen voor de Raadskamer, en het aanhou dingsmandaat werd bekrachtigd.De beschul digde loochent, het meisje vermoord'te heb ben. Brand. Een brand is uitgeborsten Maandag laatst, rond 9 ure 's avonds, bij den bakker Slim- brouck, herbergier op St-Jan. Een wagenhuis alsook de kar die er onder stond,' zijnde prooi'der vlammen geworden. Onweder. Maandag namiddag woedde een hevig on weder boven onze siad. De donder rommelde vervaarlijk en de kwezels sloegen kruisen genoeg om mondje pek in een molïénpijp te (doen kruipen. Op-de Botermarkt eloeg hij in een huis, wierp et alles omver, brak er nog' al menig voorwerp kort en kléin en ging dan' met anderen kennis maken. In de Dixmu d est raat kwam bij op den zoon van den heer C... terecht en liet dezen met een lammen arm achter. Bij dë Meenen- poort kreeg een meisje een hevigon schok, doch deze was er gelukkiglijk met den schrik' van af, terwijl op eenigo meters vandaar, nabij het Hoornwerk, twee boomen in splin ters vlogen. i Pakkendragers. Als men tegenwoordig aan de statie af stapt, is men primo ten prooi aan eenen hoop comrriisSionarissen met kijkers querens quem devoret. Na die bende te zijn door geworsteld, valt men in handen' der straat jeugd, en, heeft men 't ongeluk eenen reiszak of een pak in handen te hebben, dan kan' men zeker zijn 30 meters vér vervolgd te' worden door eene jacht straatloopers die onder elkaar vechten, of voor 15,10 of 5 c.. pakkendrager te mogen spelen. Zulks is alles behalve aangenaam voor de reizigers. IJzeren weg Wie van Yperen naar Tourcoing wil reizen 's voormiddags, kan te Meenen 3 kwaart uurs staan gapen aan de statie. Pater Pee reboom zou wel doen dien dienst wat beter in te richten, te meer daar veel beweging is' op de lijn Yperën-Röubaix.' BURGERSTAND Geboorten: Mannelijk geslacht, 3; Vrouwelijk id. 3. Huwelijken: Vandenbussché, Bruno, daglooner, en Indevuyst, Leonia, kantwerkster. Sterfgevallen Gillot, Stepbania,herbergierster, 58 j aren, echtgenote van Karei Devoldere, Meenen-' straat.— Bekaért; Silvia, dagloonster, 31 ja ren, echtgenote van Hector Burggraeve,Mee- riènstraat..—Dael,Helena,schooliérs ter, 10 ja ren, Arme Meisjesstraat. Kinderen beneden de 7 jiren: Mannelijk geslacht, 0. Vrouwelijk id., 8. den 7 Mei 1889. 1 Allen verdoemd. Onze verschaalde Bossuets zijn schrikkelijk kwaad en, in die hitte welke wij sedert eenige DE TOEKOMST i. VAN DÈN 3 TOT DEN d 0 MEI 1889.

De Toekomst (1862-1894) | 1889 | | pagina 1