STADSNIEUWS. TVr jm 28« Jaar. Zondag, 2« Juni 1881). Zondagsblad van Stad en Arrondissement YPEfVEA". Men schrijft in: Te Yperen, DIXMUDESTRAAT, 18, en op al de postbureelen van't land. Alle alfichen bij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeld in hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikelen uiterlijk tegen Vrijdag middag, vrachtvrij en onderteekend, toe te zenden. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: 3 li". jiinr-N voor dc stad; fr. 3-50 voor gcliccl Belgle. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 5 CENTIEMEN HET NUMMER. Aankondigingen: 10 centiemen den regel. Reklamen: 25 id. Rechterlijke eerherstellingen 1 frank id. id. id. id. Akkoord per maand of per jaar. HET PROCES VAN BERGEN. betaald, die den opstand hebben aange- Nu moet minister Beernaert met ne vuurd en dat Pourbaix, de mouchard, te neus staan, als hij ziet wat uitslag het middernacht door minister Beernaert is zoogezegde komplot heeft opgeleverd. ontvangen geworden. Dat hij dat klaar Indien de ministers dat komploten-pro- trekke! ces voor het loliekens-tribunaal hadden gebracht dal kon er nog door; maar voor een ernstig Hof van Assisen, waar rech ters, gezwoornen en advokaten zich dood- zweeten, om alles gelijk een zeepbal te zien verdwijnen. 'l Is vernederend voor eenen minister als M. Beernaert, die zich de moeite ge troost heeft, te middernacht, in 'l geheim, een mouchard te ontvangen, die hem de wreedste dingen kwam veropenbaren, wel ke moesten plaats hebben en die door dien mouchard door het gouvernement betaalt, zelf waren uitgevonden en in het werk ge steld Hoe is het toch mogelijk dat. hel mini sterie zich zoo beet heeft laten nemen? Een komplot inrichten, met brandstich tingen, dynamiet, omverwerping van den bestaanden staat van zaken, algemoene werkstaking, plundering, enz.; alles der wijze scheen dat op het oogenbhk, als alles moest uitbreken,de zoogezegde schul digen verraden, in bel gevang opgesloten en voor de assisen gebracht worden. Is dat niet subliem! En kon men beter zich als de bevrijders van bet land, als de bewakers onzer instelling en als de red ders van de goederen der burgers aanstel len? Oli! bet klerikaal ministerie, dal zich ook het nationaal ministerie noemt, moest voortaan hel redders-ministerie heeten en geheel liet land zon het met loftuitingen hebben beladen, om ons aan zulk groot gevaar onttrokken te hebben. Helaas! alles ging goed tot dat het pro ces aanving; toen kwam eensklaps een onbescheide getuige het geheim van liet komplot veropenbaren en de liooge amb tenaars der openbare veiligheid verklaar den zeiven, dat zij door betaalde agenten op de hoogte der samenzweering waren gehouden en het kwam ook aan het licht dat het die zelfde agenten waren welke de aanhitsers tot werkstaking en opstand waren. Van toen af gevoelde het ministerie dat het eene domheid had begaan en trachtte 8en en ware het geen hooge ambte- zich wit te wasschen, door te verklaren naar zu'ke getuigenis aflegt, men zou dat het na het proces uitleggingen zouaan f^e echtheid derzelve twijfelen! hebben gegeven, om aan te toonen, dat lietj in geheel die zaak voor niets tusschen is.) Wij zegden het reeds, Laloi had reeds Wij zullen zien wat het zal zeggen; talrijke zware veroordeelingen ondergaan, altijd is bet zeker dat het met het geld van wanneer hij als spioen, bij minister De- het gouvernement is dat de spioenen zijn volder, in dienst trad. Aangaande het bovenstaande schanda lig proces vallen nog eenige opmerkingen te maken, die klaar bewijzen dat twee mi nisters des Konings, Beernaert en Devol- der, alleen zouden moeien beschuldigd worden van de openbare rust in 't land te hebben gestoord. Eén klerikale senator, Cornel, bad den mouchard Pourbaix aan M. Devolder, als dan minister van justicie, gerecomman deerd!! De vriendschap tusschen minister Beer naert en den verklikker Pourbaix was zoo groot, dat deze laatste, voor den eersten minister des Konings het volgende tele gram durfde zenden aan den Overste van 's lands veiligheidsdienst Verwittig Beernaert, ik kom te middernacht. Men ziet het, er is geen spraak van mijnheer Beernaert of minister Beei naert, of iets anders, Pourbaix schrijft kortaf: Beernaert Dat komt ervan als men te gemeenzaam omgaat met zulke verachtelijke en lage agenten als Pourbaix. En dan, gelief te bemerken dat Pour baix zich te middernacht in bel hotel des ministers begeeft, zijnen vriend Beernaert dwingt op te blijven, ja, er de nacht door brengt!! Is 't schandalig, ja of neen? En zijn zulke ministers nog langer hel En 'twas op de getuigenis van zulke ke- krediet gestemd worden voor liet bouwen reis dat men de beschuldigingen steunde! eener gendarmerie. vertrouwen des Konings waardig? Doch, nog verder gaat de stoutmoedig heid van Pourbaix! Die kerel schaamde zich niet, 't was M. Paul Notelleirs, overste van 's lands veiligheidsdienst, die het bekende van het burgerk) uis van eerste klas te vragen in belooning der diensten door hem bewezen Men staal verstomt als men zulke din- Wat vertrouwen kan of mag men heb ben in de woorden van zulke lieden? Nochtans heeft minister Devolder zich, steunende op die getuigenissen, aan de justicie bevolen de werkstakers te ver volgen. Is 't wraakroepend genoeg?? Uit de getuigenissen, afgelegd door de beschuldigden, blijkt zonneklaar dat Pour baix en Laloi twee volksophitsers waren. De justicie wist zulks en locli werden die gevaarlijke kerels niet aangehouden, ja niet eens beschuldigd! Op order van wie? Was Beernaert, de boezemvriend van Pourbaix, daar misschien voor iels in? Is 't genoeg dat men de vriend eens ministers zij om alle mogelijke kwaad straffeloos te mogen bedrijven? Waar gaan wij naartoe Ziedaar, kiezers, lastenbetalers, waar bet klerikaal ministerie hel land naartoe leidt! Gij, die vroeger uw vertrouwen sleldet in hen, die u welstand, rust en vrede be loofden, zijt deerlijk bedrogen. Dat de les u nuttig zij! GEDEKOREERDEN. De Moniteur deelde deze week vei scheidene kolommen koninklijke beslui ten mede, dekoratiën der Leopoldsorde verleenende aan magistraten, rechters van koophandelkamers en aan... geestelijken. Twee bisschoppen zijn gedekoreerd: M. Faicl, van Brugge, is lot commandeur verheven en M.Doulreloux, van Luik, lol officier der Leopoldsorde. Talrijke andere geestelijken zijn nog gedekoreerd en zullen nu mei hun juweel op liet hart in de processie mogen loopen. Wat zorgt dat klerikaal ministerie toch voor hunne purpere en zwarte vriendjes. Nu zijn bet met honderd duizende franken subsidie dan benoemingen van nieuwe pastoors en onderpastoors en eindelijk bekomen zij nog eene dekoratie op den hoop loe. En nog vinden zij dat de tijden toch zoo slecht zijn De heer Baetens, raadsheer, die daar vijandig aan is, riep uit: Een enkele pastoor is 20 gendarmen waard Of er gelachen werd in liet publiek... I f Een pastoor is goed voor HQ gendarmen In de gemeente Borgerhout, bij Ant werpen, die klerikaal is, moest er een Yperen, 1 Juni 1889. KaeaSsig. Uitslag der provinciale kiezing van verle den Zondag, 26 Mei: Ingeschrevenen, 5,518 Stemmers, 1,277 Nietige briefjes, 140 Geldige stemmen, -1,135 Volstrekte meerderheid, 567 Daar de katholiek, de Ghens, alleen voor gesteld was, is hij natuurlijk gekozen met min dan het derde der stemmen. Nog een die den landbouw zal redden, hij is doktor in de rechten, burgemeester van iVoormezeele sedert meer dan twintig jaren; en nog zijn de Voormezeelnaars zoo rijk als JobOok wat wilt ge er aan doen. Als de man nieis redden kan niet de daad zal hij minsiens alles met woorden redden! Anne sukkelaars De boeren denken het anders In plaats van den landbouw, zijn het de pastoors die ze redden!!! Het is (och zonderling dat de kaloten de aarde doen beven hebben om al de kadodders ter stembus te doen gaan en zoo te toonen dat zij machtig zijn, om de liberalen te ont moedigen en eenen afschrik te doen krijgen van den strijd tegen 't klerikalism. Of ze een blauwen scheen geloopen hebben! Men moest verleden Zondag in Y'peren zijn om het geweld te zien der kerkratten. Nie mand kon hun weêrhouden; men had allichte gedacht dat de wereld op bare laatste snik ken lag. Men zag langs alle kanten basviolen, sui kerstanden, plakkers en gapers, met de builen van 7 September nog in 't hoofd, om de goedzakkige buitenkiezers te onthalen en hun te leiden naar hunne aangewezene af spanning, alwaar zij een kaartje voor een eetmaal (den fijnen ouden!!! wijn van 1889 medebegrepen) ontvingen. A»i! zei vriend Ivo. 'k zal nogeens mijn buiksken eene zielmis doen en laatstmaal hermaat hij (met permissie) zoo neerstig dat de trappen vol .lagen van den cerkel der k.k. Propere vuillaards, voorwaar, 't zijn al koeken van denzelfden deeg. DE TOEKOMST :5c :Jc

De Toekomst (1862-1894) | 1889 | | pagina 1