STADSNIEUWS. IYr 180. Jaar. Zondag, 9n Juni 1889. Zondagsblad van Stad en Arrondissement YPEREN. Men schrijft in: Te Yperen, DIXMUDESTRAAT, 18, en op al de postbureelen van 't land. Alleaffichen bij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeld in hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikelen uiterlijk tegen Vrijdag middag, vrachtvrij en onderteekend, toe te zenden. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: 3 fr. 's jaar* voor de stad; fr. 3-50 voor geheel Belgle. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 5 CENTIEMEN HET NUMMER. Aankondigingen: l<> centiemen den regel. 23 Reklanien: 23 id. Rechterlijke eerherstellingen 1 frank id. id. id. id. Akkoord per maand of per jaar. DE KIEZING- VAM BHUSSEL. Ziehier den officieelen uilslag der kie- lezen om te zien hoe zij niet alleen in nes- zing van Brussel welke Maandag heeft ten zitten, maar overtuigd zijn, dat zij niet Men moet die achteruitkruipers bladen 0410. De liberalen hebben dus 2609j Hij had een medelijdend, een teergevoelig plaats gehad Stemmers 13,629 Wilte en nietige briefjes 199 Geldige briefjes. 15,430 M. De Becker 6,410 M. Janson 4,818 M. Graux 4,201 Bijgevolg, zal er Dinsdag -11 Juni, eene balloteering lusschen de heeren Janson, vooruitslrever, en De Becker, klerikaal, plaats hebben. Dat is eene meerderheid van 2600 stemmen voor de liberalen, die daardoor de medeplichtigen van Pourbaix en Laloi hebben geschandvlekt. Het is M. Paul Janson, diejn ballotee ring blijft met den klet'ikalen kandidaat en die het ministerie, als het niet heen gaan, zijn gedrag onder oogen zal bren gen. De uitslag dezer kiezing heeft onder al de liberalen den kreet doen ontstaan van: Leve de eendracht. De voorzitter dor Liberale Associatie, M. Feron, heeft aan de Ligue eenen brief geschreven waarin hij zegdeWij aan- zien het als eenen eersten plicht ons tot u te wenden en u de medewerking te vragen van de Ligue Libérale om de nederlaag van den klerikalen kandidaat te verzekeren. In de Ligue heeft men insgelijks be wijzen gegeven van begeerte om tot eene rechtzinnige overeenkomst te geraken en de vergadering heeft verklaard dat al de liberalen Dinsdag voor M. Janson zullen stemmen. Wij zijn gelukkig over die toenadering tusschen de twee liberale frakliën; indien zij zich voor goed bevestigt, wat wij ho pen, dan is het voor goed gedaan met de klerikale dwinglandij en met de mouchards- parlij, de dagen van het klerikaal bestuur zijn gesteld en men zal weldra die groote maar slaafsche en fanatieke meerderheid sis een kaartspel in duigen zien stuiken. lang meer aan het bewind zullen zijn. Hun vijfjarig bestuur heeft ze reeds zoo hatelijk gemaakt bij de bevolking, moest er morgen eeDe algemeene kiezing zijn, zij overal aan de deur zouden vliegen. Men vraagt algemeen wat hebben die mannen, die voor de kiezing van 1884 zooveel beloofd hebben, toch gedaan en zij zeiven moeten zeggen: NIETS! Zij zullen toch niet rekenen voor iets: hunnen wet op de dronkenschap en op het verbod der betaling van de dagloonen in herbergen; daar zij die wetten naar willekeur toepassen voor hel geval hunne vrienden er in betrokken zijn. Ja, de kiezing van Brussel, welke de balloteering van Dinsdag zal bevestigen is de Waterloo der klerikale partij en weldra zal men in geheel het land de liberale par tij zien herleven om de slechte klerikale bestuurders van het bewind te werpen. Depecben uit al de bijzonderste sleden van het land wenschen M. Janson geluk over den uitslag der stemming, omdat stemmen meer dan de katholieken. (hart, en de armen zullen een eeuwig en zoet In October winnen met 204 stemmen aandenken bewaren van zijne liefdadigheid. en nu verliezen met 2609 stemmen, dat maakt 2813 stemmen verlies in de kee ring. Daaruit mogen we besluiten, dat de klerikale-independenten comedie uit is te Brussel. Indien de klerikalen nog wat eerege voel bezitten; indien zij rechtzinnig wil len zijn dan zullen zij met ons moeten be kennen, dat de uitslag der kiezingen van Brussel de veroordeeling van het ministe rie in en Beërnaert, Devolder en hunne collegas hunne portefeuillen moeten neer leggen. liet valt niet te ontkennen, de kiezing van Maandag was op dien terrein gebracht; de klerikale dagbladen zeiven verklaarden, dal de kiezers liet ministerie moesten wre ken over het verwijt dat het een mou- chards-ministerie was. Ehwel, eene meerderheid van 2609 stemmen heeft verklaard, dat het ministe rie schuldig was en het zijne matten mag oprollen. Het zal mogelijks noch acht da- Sedert 1875, tijdstip opwelke de Wereld lijke Schoolpenning, deze liefdadighoidsmaat- schappij, gesticht werd, was en bleef hij een der stichters en ijverigste leden; van dan af vervulde hij de plaats van Voorzitter, en door zijn afsterven, is er eene leemte ont staan, die moeilijk zal aangevuld worden. Hij oefende dit ambt als eene heilige zending en wist er zich heelemaal aan te wijden. Verleden Donderdag namiddag, om 3 ure, had zijne teraardbestelling plaats, voorafge gaan van het lezen der doodengebeden, in de kerk van St-Pieter. Eene tallooze menigte was daar om den menschenvriend bij uitmuntendheid, dat edelmoedig hart eene laatste hulde te bren- ;en. Het muziek van de pompiers, stond aan het hoofd van den lijkstoet, daarna volgden een tiental rouwkronen, geschonken ter na gedachtenis door: de famillie; den Wereld lijken Schoolpenning; de dienstboden van het bótel;de leerlingen der Gemeentescholen; het Willems-Fonds; drie zijner beste vrien den van het leger; door eenen bijzonderen men verzekerd is dat alzoo de eensgezind- dan zal het vonnis nog strenger zijn en beid onder de liberale partij zal hersteld a's zij dan niet gewillig weggaan, dan 'zal het men, zooals voor Jacobs en Woes te, den Koning moeten gaan vragen dal gen wachten, lot na de balloteering, maar vriend; door zijne vrienden en kennissen, en werden. De heer Paul Janson heeft Maandag aan de Chronique eenen brief gezonden om h'j die onwaardige raadsheeren der kroon zou wegzenden, want dat het land niet het blad te bedanken, hel initiatief zijner!wil bestuurd worden door een ministerie kandidatuur te hebben genomen. Indien dal er mouchards op nahoudt, om opstand de veldtocht in de drukpers goed geleid wordt, zijn de dagen der klerikale meer derheid gesteld. Vele personen verkeeren in den waan, dat, dewijl de kiezing van Brussel op een Maandag plaats had, de herstemming ook zal geschieden aanstaanden Maandag. Dat is eene dwaling. Het koninklijk besluit van bijeenroe- te slichten en zich alsdan de eer toelewij- len het land te hebben gered. Yperen, 8 Juni 1889 Sterfgeval. Een der achtbaarste familjen onzer stad werd Dinsdag diep getroffen door het schie- luk overlijden van den heer Henri 1HIE- ping der kiez,ers, welk verscheen in den'J. m m v w mi-i ft j ,r. L BAULi, Voorzitter van den Were dn ken Momteur van Donderdag 16 Mei, zegt 0 4 - Schoolpenning, en slechts CO jaren oud. dat de balloteering zal plaats hebben op Dinsdag, 41 Juni, ten 9 ure 's morgens.» Bericht aan hen, die kiesrecht hebben. De uitslag der kiezing van Maandag laatst te Brussel, heeft geheel het kleri kaal kamp in opschudding gebracht; niet omdat zij zien dat zij Dinsdag eene klop ping zullen krijgen, maar omdat de libe ralen vereenigd naar de stembus zullen gaan en de eendracht onder de verschillige tinten daardoor mogelijk geworden is. Eenige cijfers. Den 29 October 1888 bekwamen de heeren Graux 7843 en Povvis de Tenbos- sche 8047 stemmen. De klerikalen zegepraalden dus met 204 stemmen. Deze droevige tijding was nauwelijks in de stad verspreid of men hoorde niets anders dan: De vriend van den armeUit deze woorden alleen kon men verstaan dat het eenen weldoener, eenen vader van den arme was. Niet alleenlijk was hij eenen goeden voor stander van het Wereldlijk Onderwijs voor de arme volksklassen, maar ook als de arme hem hunnen nood kwamen klagen, had hij Heden hebben de liberale kandidaten teloor allen hulp en troost over en wist wat zamen 9019 stemmen, en De Becker raaarlverzachting in hunne smart te brengen. twee andere op de lijkbaar neergelegd. Na het lijk yolgde de diepbedroefde famil- je; dan de maatschappijen van Ouderlingen Bijstand en van de Oud-Onderofficieren, met hunne vaandels, waarvan den overledene eere-lid was, en eindelijk die tallooze schaar vrienden. Grootsch, indrukwekkend en roerend was de rouwplechtigheid en aan menig oog big gelde een traan van aandoening, bij het zien van dien stoet en het herdenken aan den diepbetreurde, die niet meer is. Up het kerkhof zijn twee lijkreden uitge sproken: de eerste door M. Engel Van Eeck- hout, in naam van den Wereldlijken School penning, en de tweede door M. Verduyn, bestuurder der Stadsjongensschool, in naam van het onderwijzend personneel en der leerlingen van de stads-kostelooze scholen, waarvan wij deze van den heer E. Van Eeckhout laten volgen: Mijne Heeren, Als oudste lid van den Wereldlijken Schoolpenning der stad Yperen, ben ik ge roepen om heden een heiligen plicht te ver vullen mij is het opgedragen eene laatste hulde te brengen aau den man, wiens menschlievendheid door iedereen gekend en geprezen wordt. Mijnheer Henri THIEBAULT was een waardig kind vau Yperen, zijne aangenomene verblijfplaats. Wij hebben hem gekend in de dagen van volksbeproeving, wanneer harde winters of andere oorzaken het arm volk DE TOEKOMST |l*.'

De Toekomst (1862-1894) | 1889 | | pagina 1