BRIEFWISSELINGEN. POPERINGHE. kwamen teisteren hij was overal een der Al de kelders onzer stad waren van 30 tot, ieverigste leden der alsdan ingerichte kom- 50 centimeters hoog onder water. Gelukkig missiën om de ongelukkigen ter hulpe tajdat het onweder niet !an duurd heeft komen; in de feesten, ten voordeele der nood-I anders moest men allen den zolder op. lijdenden, was hij altijd daar en niets viel te lastig of te moeilijk om den goeden uitslag ervan te verzekeren. Hij was dan maar ge lukkig wanneer hij aan zijne menschlievende neigingen den vrijen teugel laten kou. Eene nieuwe gelegenheid boodt zich welhaast voor hem aan om zich eens te meer te kunnen nuttig maken en het welzijn van zijnen evenmen'sch te betrachten het was de inrichting van den Schoolpenning op 5n Juni 1875, waarvan hij het. Voorzitter schap aanvaardde, mandaat dat hij met al de krachten zijner schoone ziel vervuld heeft. Zijn afsterven laat bij ons eene leemte die moeilijk of nooit meer zal kunnen aangevuld worden. Hoe gelukkig was hij, toen hij, ter gele genheid der prijsdeeling in de gemeentescho len, eene zekere som kon laten uitdeelen aan de ouders, die het meest gezorgd hadden om hunne kinderen regelmatig ter school te zen-: den hoe vergenoegd was hij niet, toen de arme kinderkens op de straat hunnen wel doener herkennende, hem beleefd, lieftallig en eerbiedig groetteden. Ja, Mijne Heeren, het was omdat hij begreep dat een kind zon der onderwijs een ongelukkig schepsel op de wereld zijn moet, en 't is daarom dat hij al deze belangvolle wezens onder zijne bescher ming had genomen. Met welke zorg was hij niet bezield om tijdens de Eerste Kemmunie alles in 't werk te stellen, ten einde de armste kinders, ne vens hunne begoede makkers, zindelijk te kunnen doen verkleeden, en, wanneer hij zijn doel bereikt had, zag men de voldoening, het zielsgenot op zijn gelaat en zijn hert stroomde over van vreugde. Ziedaar den te vroeg gestorven man: geen ander leidsnoer had hij dan de liefde tot zijnen evenmensch, en het onderwijs aan de kinderen der werkende klas, lag hem nauw aan hei hart. Ook zal zijne gedachte nis bij de lagere zoowel als bij deh oogere standen, ingezegend blijven. Kon de droefheid van het grootste ge deelte der inwoners onzer stad eenige ver zachting brengen aan de smarten eener diep bedroefde famillie, weest zeker dat iedereen die verzachting bewerken zou. Maar eilaas! de beslissingen der Voorzienigheid zijn on herroepelijk en ondoordringbaar... De liefdadige man, de goede echtgenoot, de voorbeeldige vader, onze goede vriend en Voorzitter is niet meer. hij is reeds in het verblijf, waar alle edele zielen de belooning ontvangen van een welvervulden levensloop! Vaarwel dus, Henri, uw aandenken zal altoos voor ons geheiligd zijn en bij den arme voor eeuwig gezegend blijven. Vaarwel In den K. K., Meenenstraat, moest men met emmers het water gedurig wegdragen: dit zal eene goede gelegenheid ajn, om de kaloten toekomenden Dinsdag, (ballotering te Brussel) te laten feest vieren in den gespoel- den kelder ,in plaats van inden pronkkamer. Men moeter niet aan twijfelen of de vruch ten op den akker zijn zeer beschadigd door dit ongehoord onweder; nogmaals een groot nadeel voor de landbouwers, die reeds te recht een goed jaar verhoopten. Onze kadodderfjes zullen ze wel redden! rniirdculoopstrijdcti. Verleden Zondag warende paardenloop- ,r Burgerstand alleen open strijden met een allerschoonst weder be- D 1 BURGERSTAND van den 31 Mei tot den 7 Juni 1889. Geboorten: Mannelijk geslacht, 4; Vrouwelijk id. 3. Huwelijken: Dcvoldere, Petrus, notarisklerk,en Credis, Amelia, zonder beroep. Sterfgevallen Craeye,Hendrik, baardscheerder,57 jaren, echtgenoot van Etnma D'Hellem, Zaalhof. YVerbrouck, Sophia, kantwerkster, 43 jaren, weduwe van Victor Clickemaille, Meenen straat. Thiebault, Petrus-Hendrik, hotel houder, 60 jaren,echtgenoot van Maria Hage, Rijselstraat. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 1. Vrouwelijk id., 1. gunstigd, en eene groote menigte was er naartoe gekomen. Bij het aankomen der spe ciale treinen van Komrijk, Roeselaere en Poperinghe, krioelde het in onze straten van volk; een bewijs dat onze paardenloopstrij- den nog zeer bezocht zijn. En toch moe-] ten wij er bijvoegen dat er reeds een ruim verschil bestaat met de eerste jaren dal onze loopstrijden plaats hadden: De ontvangsten beliepen tot liet driedub bel van de uitgaven, en heden mag men te vreden zijn met een eerlijk overschot. Binst de oefeningen hebben twee ongeval len plaats gehad: de jockey van den heer de Lichtervelde, is hij den vluchtloop uit den zadel getuimeld, met het gelukkig gevolg slechts eene kneuzing aan de knie te hebben bekomen;eenen anderen jockey werd uitzijn rijtuig geworpen, door het voorenstekeiv van een anderen, de ruiter werd ook licht gekwetst aan de knie, terwijl het paard met het rijtuig voortliep en moeilijk kon stilge houden worden. Het overige is allerbest afgeloopen. Wij brengen hulde aan de leden der com missie voor den iever en moed die zij aan den dag gelegd hebben, om alles te doen welge- lukken. Ziehier den uitslag: 1® kampstrijd. Prijs van den Landbouw190 fr. Omtrent 2,600 m. Ingespannen drafloop. 1. Lanterns, aan M. A. Verstraete. Laura, aan M. Decock; Pegriotleaan M. Soenen. 2° kampstrijd. Prijs van de sl.ad, 000 fr. Maandag, 10 Juni, zal het bureel van den zijn van 9 tot 10 u. des vóórmiddags Zondag, 19 Mei, heeft de Weldadigheidsbond de feesten van dit jaar gesloten met eene hnlde- betoogingaan M. René Debergh, uit dankbaar heid voor de diensten welke hij als bestuurder van het muziekkorps de Wereenigde Kunst liefhebbers, bewezen heeft. Een talrijke stoet, gevormd door dit muziek en de onderscheidene maatschappijen van den We dadigheidsbond, met hunne vaandels, is vertrokken van bij M. C. Van Kemtnel naar de woning van M. Debergh, wien men met eene serenade vereerd heeft. De straat was letterlijk opgepropt met het publiek, dat het kunstgenootschap kwam be wonderen en zijne ijvervolle pogingen toejui- benijders, verwaande heerschzuchtige hoofden, die in tijden van eensgezindheid en overeen komst niet alles naar hunne grillen kunnen doen draaien, en hierom liefst in troebel water visschen; en dat zouden zij ons wel doen gevoe len. i> Inderdaad, toen wij dit jaar de medewer king van het stadsmuziek afvroegen, werden wij bepaald afgewezen, en waarom die weige ring, waarom een feest van liefdadigheid, een feest ten voordeele der gansche stad tegenwer ken? Is het misschien te veel, dat de armen na den langdurigen winter, waar velen zonder werk staan, eenigert onderstand verkrijgen; is het misschien te veel, dat men van elke omstan digheid gebruik make om eenig voordeel te doen aan de neringdoeners en kleine handelaars, die door den slechten tijd zoozeer in hunne be langen bedreigd zijn; is liet te veel, dat de bur gers eener zelfde stad in broedermin willen leven, de vriendschapsbanden, die hen veree nigen, nauwer toesluiten, haat en wrok verban nen en samenspannen tot nut en welzijn van 't algemeen »En nogtans,ander doel en hebben onze fees ten niet.Daarom stoorden wij ons aan tegen kanting niet, immers, noch Vlaming, noch Belg bukte ooit voor dwang, week ooit voor onrechtvaardigheid. Daarvan getuige gansch chen en aanmoedigen. Van daar trok de stoet met M. Debergh door de bijzonderste straten der stad naar de feestzaal, voorbereid in de Peh7 Paris waar M. Leon Van der Beke den gevrerden bestuurder een uitniun dend Comet-a-pislon, bij inschrijving kocht, aangeboden heeft. M. Van der Beke, M. Ent. .Ul,i.üc,s heeren Voorzitters der maatschappijen, een achttal prachtige bloemtuilen gevoegd. In deze omstandigheid heeft M. Leon Van der Beke eene krachtige redevoering, vol waar heid, uitgesproken: Na over den oorsprong en het doel van de Cavalcade gehandeld te hebben, brengt de acht bare spreker hulde aan de Philharmonie en aan Occoi'atie. Wij vernemen met genosgen dat de heer Balmaeckers, onder-bestuurder bij ons Pom- piersmuziek, en leeraar onzer muziekschool, met het kruis »an i® klas komt vereerd te worden, voor bewezene diensten gedurende eene loopbaan van meer dan 55 jaren. Onze rechtzinnigste heilwenschen aan den gedecoreerde! Onweder. Gisteren Vrijdag, rond 2 1/2 ure, heeft er een storm en stortvlaag over onze stad en omstreken gewoed. Onbeschrijflijk hoe het water uit den hemel viel, vergezeld van ha gel, wind, donder en bliksem. Al de huizen in stad, waarvan de voorge vel naar den westen staat, zijn min of meer beschadigd. Aan de afspanning Fournier Platte vluchtloop met eisching^mtr. l,600°Mde afdceling van het stadsmuziek, die zoo wel- Lowna, aan M. Van Loo; Ijillle Miss Wenlock, aan M. Franck; Lullyaan 31. de Lichtervelde, gevallen. 5e kampstrijd. Prijs der Yperlée, 800 fr. Tusschenlandsche bereden drafioop, 3,000 m 1. Engineer,aan 3131. Ilerbau en Boucquey; 2. Uriëlaan M. Van Ackere; 3. Varvar, aan 31. Dilliós; i. Malinois, aan 31. Cocldens. 4° kampstrijd. Prijs der Beschermende Leden, 600 fr. (Welter Handicap), 1,200 m. 1. Tabat-ière, aan M. Van Loo. i. Nde Truthaan M. Frank; afgebroken. 5® kampstrijd. Prijs van het Plein, 800 fr. Tusschenlandsche ingespannen drafloop, 4,000 meters. willend hunne medewerking leenden aan de liefdadigheidsfeesten van '1888. Dat was de bekroning van al onze pogin gen, zegt hij; immers, de twee muziekkorpsen der stad in eenen zelfden stoet vereenigd, dat was de eendracht van het volk, de stilstand van politieke twisten en de afwezigheid van allen partijgeest, eerste voorwaarde tot het slagen het roemrijk verleden van ons viijgestreden duurbaar vaderland; daarvan getuigen zooveel Vlaamsche zonen uit de glorierijke dagen onzer nationale geschiedenis; daarvan getuige de wreede Jacob van Artevelde, wiens nagedach tenis wij in den laatsten optocht onze hulde hebben gebracht. Dan ook, sterk door ons recht, hebben wij ons Vlaamsch hoofd met fierheid opgeheven: als echte Vlamingen hebben wij gestreden met moed en volharding; alle hinderpalen zijn wij te boven gekomen, en wij hebben ons doel be reikt naar het voorbeeld onzer vaderen, van wien Ledeganck met zooveel waarheid schreef: Zij wilden wat was recht, en wonnen wat zij wilden. En gij, dappere gezellen, gij die eveneens van de rechtvaardigheid onzer zaak overtuigd waart, gij, die even als wij, vriend- „eJschap en broedermin boven partijgeest stelt, gij Hierbij werdenDdoorlook z'.it getrouw gebleven aan het oude Vlaam- Vandenbei'o-he en de sc^e spreekwoord:recht voor de vuist! gij hebt ons met uwe bereidwillige en nooit vol- prezene medewerking dapper ter zijde gestaan, gij hebt den ouden Vlaamschen wapenkreet Vlaanderen den Leeuw in uwe feest- marsch de Vlaamsche Leeuw doen herleven en u danken wij in grooten deele onze schitte rende zegepraal. M. Van der Beke bedankt de muziekanten en medewerkers, en vervolgt aldus: Maar zoo ieder van ons zijne plicht heeft weten te vervul len, een vooral heeft om zijne krachtige en vast- beradene handelwijze, om zijne kunst en zijne bekwaamheid, om zijn raad en zijne onwankel bare bereidwilligheid, recht op onze bewonde ring, op onze erkentenis. van een feest, dat zonder uitsluiting voor ieder een gegeven is, en ieders medehulp heeft. noodig Een bestuurder hadden wij noodig, een bestuurder met kennis, iever en zelfsopoffering, om in korten tijd en in weerwil de moeilijke omstandigheden een korps te vormen.dat waar diglijk de leemte kon aanvullen, door de ont- De uitval overtrof dan ook ieders verwach-Jhouding van het stadsmuziek in den stoet te- ting. Wat was het schoon en v rooi ijk, laat weeggebracht. Niettegenstaande schandelijke lagen en bedreigingen, heeft onze wakkere zijn 41, en in den Brasseur 15 groote ruiten gebroken; al de ruiten in den westgevel der Engineer, aan MM. Ilerbau et Boucquy, Doorgangstraat en vele andere straten zijn in as c^e ^mnce II, aan 81. Lambert. stukken geslagen, men zou zeggen dat er een opstand plaats gehad heeft. 3, Navette, aan M. Callaert. vriend Debergh nie't geaarzeld het roer van ons mij zeggen verrukkend, die algemeene bijtre ding, die algemeene voldoening, die vrede, die eendracht, die. iedereen tot medegezel, iedereen brooze vaartuig in handen te nemen; moedig en tot makker, iedereen tot vriend miek, waar'vastberaden is hij op zijnen post gebleven, en »ger nogtans niet zelden partijgeest of ge- pal als eene rots heeft hij weerstaan aan de schil had geheerscht. Dat is nog een van die stormen en onweers die om ons hebben gewoed, ouderwetsche dagen, riep men elkander toe,'Wij allen hebben hem aan het werk gezien, een van den goeden tijd, toen men malkaar wij allen zijn getuige geweest van zijne ieverige niet, zonder te weten waarom, aangrijnzen en pogingen; of hij geslaagd heeft, dat bewijzen bestrijden moest. uwe snelle vorderingen, dat bewijzen de geest ig En toch waren er misnoegden, of liever driftige' toejuichingen, die gij alom hebt inge- s'-ö

De Toekomst (1862-1894) | 1889 | | pagina 2