STADSNIEUWS. Nr 181. 28e Jaar. Zondag;, 16n Juni 1889. Zondagsblad van Stad en Arrondissement YPEREH. Men schrijft in: Te Yperen, DIXMUDESTRAAT, 18, en op al de postbureelen van't land. Alle affichen bij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeld in hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikelen uiterlijk tegen Vrijdag middag, vrachtvrij en onderteekend, toe te zenden. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: 3 fr. 's jaar» voor de stad; fr. 3-50 voor geheel Belgie. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 5 CENTIEMEN HET NUMMER. Aankondigingen: 10 centiemen den regel. Reklamen: 25 id. id. id. Rechterlijke eerherstellingen 1 frank id. id. Akkoord per maand of per jaar. ZEGEPRAAL DER LIBERALEN. De kroon van onzen eerslen burger. En zulke dingen worden op den stoel Ziehier den officiëelen uitslag der bal- staat op het spel, zij is de inzet van den der waarheid verteld, loteering van Brussel welke Dinsdag strijd, laat ons dus gerust wezen, onze plaats gehad heeft: Ingeschreven kiezers 22,724 Stemmers19,372 Witte en nietige briefjes 231 Geldige stemmen 19,141 M. Janson10,339 M. De Backer8,602 Liberale meerderheid: 1,937 stemmen. De slag is geslagen, aan ons is de zegen. De ministeriëele kandidaat, die te velde trok onder den kreet van Leve de Ko ning! de man van Beernaert en zijn eer- looze mouchards, is verpletterd, onder de stemmen van 10,000 Brusselsche kiezers. Zal de mouchardskliek Beernaert, Devol- der en G'e het hoofd durven bieden aan deze krachtige, beteekenisvolle prolesta tie? De klerikale kandidaat, De Becker, heeft luide verklaard, dat hij 't gedrag onzer meesters in zake Beernaert-Pour- baix, goedkeurde. 10,445 kiezers schandvlekten hel he den, de hooidslad van België sprak: IVeg met Beernaert! Rolt liet ministerie zijn matten niet op staanden voet, dan is 't aan den koning zijner plicht te doen. Nooit mag gezegd worden, dat een bende solde niers der zwarte macht, die de nationale eer gekrenkt, en tegen de openbare veil- vorst zal zijn plicht weten te doen. Op liberalen van Antwerpen, Gent en Brugge, op, gij allen eerlijke burgers, en krachtdadig pro test aangeteekend legen het papenministe rie, Brussel,gaf hel ordewoord, allen naar Brussel, en Walen en Vlamingen hand in hand naar den koning om de afstelling der Ministers en de UniliiiKiin; der kamers te vragen. De eer van Belgie, onze faam in den vreemde dienen dapper gewroken. Het parlement dient gezuiverd van Room- sclie lakeien die op bevel der bisschoppen de ministeriëele kuiperijen goedkeuren. Weg aisct het fapenras De proteslatie van liet land tegen de ministers welke betrokken waren in zaak Langrand-D•nnonceaude uitslag dei gemeenlek lezingen van '84 tegen Jacobs ONS MINISTERIE GEBRANDMERKT. Graaf von Frankenberg, een katholiek of liever een klerikaal lid van het Heeren- t)ais of Senaat van Pruisen, behoorende tot den liberalen groep der zoogenaamde Staalskalholieken, heeft in een klerikaal blad, de Post van Berlijn, tegen de cen- trumparlei (klerikalen) een artikel ge schreven, welk groote opschudding ver wekt en waarin hij het volgende oordeel velt over ons klerikaal ministerie en de dito partij in Belgie: In den Belgischen modelstaat, waar de ultramontanen thans aan het bewind zijn, zien wij hen openlijk toonen waar zij naar loe willen. en Woeste waren zoo krachtig, zoo be teekenisvol niet als de kamerkiezing van heden, en loeh volgen de Langrandislen, de Jacobsen en Woeslen aan de deur. Daarom vragen en eischen wij, heden namens liet Viaamsche land, en onze hon derd duizend lezers: Het nntslag vau 't ministerie. De oiiibicidiiig der Kamer». Ten slrijde tegen de zwarte macht! Ten strijde tegen de afbrekers onzer scholen! Ten strijde tegen de volksbedriegers die onze lasten vermeerderen in plaats van verminderen! Ten strijde legen de baat zuchtige dweepers die onze zoons naar de kazerne zenden en de hunne vrij koopen met ons zweet. op ligheid hebben geheuld met ellendige vle gels als Pourbaix. Pourbaix werd betaald met onze centen om oproer te maken in 't Walenland,Pour baix heeft onschuldigen doen kerkeren en veroordeelen, Pourbaix is een eerlooze kerel, een bankroutier, en met Pourbaix heeft onze eerste staatsminister,Beernaert, onder den dekmantel; met hem smeedde hij helsche jesuieten plannen middernacht in het ministerieel hotel. Het kabinet van Beernaert in bezoedeld door de voetstap pen van den ellendigsten aller mouchards. Nimmer werden de deuren van den ze tel der regeering geopend voor janhagel en oneerlijke lieden. Beernaert beeft Pour baix ontvangen: Weg; met Beernaert! Het koninklijk paleis bleeft steeds ge sloten voor spioenen en mouchards; De'ken hunne parochianen aangehitst om Becker heeft geroepen: Leve de Koning![voor den kandidaat van het ministerie te Leve hel ministerie der mouchards! stemmen, omdat M. Beernaert het land Duizenden kiezers hebben geantwoord;'gered heeft en belet heeft dat de Repu- IVeg met het ministerie! Leve de Ao-,bliek werd uitgeroepen en de goederen ning! 'verdeeld! Weg met de belastingen vleesch en brood! Weg met inkwisi- teurs die mouchards uitzonden naar Oos tende, Roux, Tilleur en La Croyère, om hel werkvolk op te hitsen en daarna le vermoorden! Weg met de moordenaars van Boom! Leve de liberalen! Leve Janson! Leve de eendracht Bert van 't L. N Zondag hebben de pastoors in al de ker- Dé stemming van verlrouwen, door de klerikalen aan het ministerie geschon ken, toen de schandalige openbaringen over het proces te Berden het gedompeld hadden in de algemeene verachting, alleen om le beletten dat, ingeval van nieuwe verkiezingen, het bewind zou gevaar loo- pen in anderen handen over le gaan, zie daar wel het klaar en duidelijk teeken van Kaïn, waarvan ieder za! erkennen tot welk zedelijk verval als deze uitdruk king niet te zacht is de dorst naar het bewind der klerikale partij kan brengen Afschaffing van de vrijheid en van het onderwijs, vertreding van al de grond beginselen die de Europeesche Staten machtig en welvarend hebben gemaakt, overmacht van den invloed der casten, machleloosheid der wetgeving, ten dien ste gesteld der persoonlijke belangen, ont ketening der gevoelens van haat tusschen de burgers eener zelfde natie, ziedaar het schouwspel welk ons in Belgie aan geboden wordt, door een regeeringstel sel naar het hart der klerikalen. 't Is naar de natuur geschilderd, eene echte photographie\ men zou het niet be ter kunnen doen. En zulk een brandmerk wordt op het voorhooft van ons Ministerie en zijne par tij geprent niet door een liberaal, geus of radikaal, maar door een politieken vriend, door een klerikaal. 't Heeft dan ook des te meer waarde en zal le meer pijnlijk vallen aan ben, waar aan het is toegericht. Graaf von Frankenberg laat in dit arti kel zien dat hij onze klerikalen tol in den grond der ziel kent. Somzéee is een barnum zonder weerga! Ons klerikaal gouvernement heeft van den Grand Concours al de houten barakken overgenomen, voor eene som van 310,000 frank!!! In plaats van die kotten te moeten af breken, voor zijne rekening, geven onze klerikale ministers aan M. Somzéee, de kleinigheid van 310,000 fr., dat anders nog geen 50,000 fr. zoude opgebracht hebben. En zoo weet die Grand Concours zijn vermolmd hout en in puinvailende barak ken, goed te versehachelen. 't Is waarlijk ongehoord dat ons mini sterie derwijze ons geld uit deuren en ven sters werpt, terwijl onze arme, afgedank te en weggejaagd onderwijzers, van hon ger sterven. Wat moeten de laslenbelalers wel den ken van zulke ministers, die 310,000 fr. geven aan houten, klerikale barakken? Yperen, 15 Juni 1889. Sterfgevallen. In ons laatste nummer hebben wij het sterfgeval medegedeeld van den betreurden heer Henri Thiebault die verleden week schielijk overleden was. Wij komen te vernemen dat, gedurende de begraving van bovengenoemden heer, eene kalote zeide Ziedaar, wat er van komt van geen kristen mensch te zijn,men sterft op 't oogen- hlik en niets kan meer ter hulpe geroepen worden. God en wilt geene zulke menseden op de wereld die van geen kruis noch gebo den der heilige kerk willen weten. Ivaloie-praat, voorwaar. Elk op zijnen toer. Deze week hoorden wij zeggen: De direc teur van St-Aloisiusschool is schielijk dood." Wat zou die zelfde kalote nu zeggen van deze mensch die op dezelfde manier is komen te sterven als 11. Thiebault? Was M. Demeulenaere misschien een li beraal, een geus, een ketter? of wist hij noch van God, noch van zijne geboden, o wist hij noch van kruis, noch van kerk Wat was hij in vergelijking bij M. Thie bault volgens het zeggen van zulk eene verstandige kerkratte. Was het misschien om de heiligheid dpt God ook zulke menschen op de aarde niet wilt Hoe knoopt men dit te saam Gij zult dikwijls hooren dat kaloten stee- nen werpen in hunne eigene ruiten. DE TOEKOMST

De Toekomst (1862-1894) | 1889 | | pagina 1