HOFSTEDE, WOONHUIS, Gaaiscliielisig", 1UU1,n°3. id. .*>1001, MENGELINGEN. MARKTPRIJZEN. Landen, Garzen en Sparrebosch -'V» slijk weg te doen, wasclu men het eerst met wat warm water ofwel met een weinig zeep, waarna men gebruik maakt van wijnsteen poeier. De inktplekken doet men hit door een een voudige wassching met zuiver water, en daarna met zeepwater. Het citroensap neemt de ijzerplekken weg; doch wanneer zij reeds lang op het goed zijn, moet men wijnsteen zuur gebruiken. De chloor vaagt ook den inkt uit: maar men moet deze gas niet ge bruiken op gekleurde stoffen, Zij zou de kleur gansch wegnemen. De koffieplekken vragen eene wassing eerst met zuiver water en dan met zeep en water 30° h 40° gr. warmte. Dan onderwerpt men de plek aan de werking van den solferdamp. De chocoladeplekken worden behandeld als die van den koffie, maar gaan veel ge makkelijker weg. Zij vragen bijna de hulp niet van den zolferdamp. o— M. Meier, tandmeester van Kortrijk, heeft de eer het publiek en zijne talrijke cliënten kenbaar te maken, dat zijn kabinet overge bracht is bij M"19 wed9 Van Kemmel, Groote Markt, 5, Yperen, waar hij alle Zaterdagen zal te raadplegen zijn, zooals gewoonte van 9 ure 's morgens tot 2 ure 's namiddags. o Toekomende Woensdag zal in de kazerne van Het Klein Kasteel tc Brussel de er kenning plaats hebben van prins Baudewijn als kapitein der Carabiniers. Deze plechtig heid zal zonder veel voorbereiding gebeuren. De prins heeft sedert zijne benoeming aan de oefeningen in het leger geen deel meer geno men en zal slechts zijnen dienst hernemen na zijne erkenning als kapitein. De luitenant generaal Sierzack, zal Maan dag a.s. het regiment Carabiniers in oogen- «schouw nemen. o— Een boer uit de omstreken van Leuven, was Woensdag morgen naar Brussel geko men om er een erfdeel op te trekken. Toen hij de schijven beet had, ging hij de stad in en begon te lampetten, 's Avonds ontmoette nemen, daarna het ijzerroest, en dan om het!koorden door te snijden en het werk te doen stilligen in de koolmijn van Levant du Flénu, Door eene charge der gendarmerie, op de grootste plaats van Cuesmes, werden de voornaamste aanleiders der bende ingeslo- ten:Een tiental aanhoudingen werden.Gedaan Tusschende woelmakers die in de gevangenis opgesloten werden dien dag, bevond zich den beruchten Pourbaix. De zaak moest in Januari gevonnisd wor den, doch zij werd onbepaald uitgesteld. Uit hoofde der kermis, heeft de rechtbank giste ren geene zitting gehouden en het proces is uitgesteld tot den 23 dezer. De ontdekking door M. Jotirand in het ko- pijboek der maatschappij Rumpff en Pour baix heeft veel opschudding gemaakt in de rechterlijke wereld. De heer avokaai-gene- raal Janssens is in allerijl naar Bergen ge komen om kennis te nemen van die stukken. Ten denkt dat hij misschien de hand gelegd heeft op de heele boel; wat er van geworden is weet altans niemand te zeggen. o Men meldt uit Waregem, 17 Juni, dat eeD jong meisje aldaar haast nog een kind, om het vuur te willen goed doen branden, pe- Ja, dat zou ik willen zien, probeer maar eens;ik ben maar een vrouwmensch, maar als go een vinger aan mij durft steken, dan haal ik u de oogen uit het hoofd ge- meene kerel dat ge zijt eene vrouw te willen slagenhi, hi, hi, hi... maar gij zult het voor niet nie gedaan hebben dat beloof ik u; komt nog eens te huis na elf ure als ge nog binnen komt dan is mijn naam geen Treze... Bc zal wel weten waar gaan... Ah, gij zult wel weten waar den nacht ■doorbrengen... een kerel zooals gij is wel in staat daartoe; maar als ik er achter kom, dan zijn er nog rechtbanken in het land om mij te wreken. Dat weet ik wel, gij moet mij dat nachts om 2 ure niet zeggen. Ja, zeker, dat weet ge wel, ge weet en ge kunt gij alles en ge kunt nog alleen uwe laarzen niet uittrekken.'t Zal er hem schoon uitzien... de volgende week valt ons huis huur, er is geen eemer kolen in huis geen geld om een beetje aardappelen te koopen en een kind dat te verwachten is, geen stukje goed is gereed en mijnheer verteert al het geld dat hij wint; ge moest u scha men. Zwijg nu, vrouw, 'k zal vroeger naar huis komen. i Dat zijn al beloften en daarmede gaan trool er op goot.Het vuur tastte hare kleede- wjj 1)aar (je markt nietgij hebt het al zoo ren aan sn op een oogenblik was zij door dikwijls beloofd en nooit uw woord gehouden, vlammen omgeven. Niettegenstaande de aan gebrachte hulp, wanhoopt men aan de red ding der ongelukkige. Het werd al zoo dik wijls gezegd, doch het kan niet genoeg her haald worden, bij het gebruiken van petrool dient men de grootste voorzichtigheid in acht te nemen. Marignan erl zijn grootste vijand was Mazzi- ni. Na den vreeselijken slag van Solferino aan den Mincio keert hij terug naar Mantua. Daarop krijgt men Mexico en Maximiliaan. In 1871 gaan de krijgsoperaties uit van Maintz, wordt het Fransche leger voor het eerste teruggedreven bij den Moezel en is zijn lot beslist bij Metz. Al deze rampen zijn o»er Napoleon gebracht door Von Moltke. Een vrouwensermoen tegen een man die dronken te huis komt.De man komt laat te huis, zijne vrouw zit nog op,hij begint zich te ontkleeden, terwijl zijne vrouw zijne bolle wascht. Zoo, gij zijt daar al, tjelietje, 't is wel, 't is superbe, de vrouw mag altijd alleen te huis blijven en de man zit halve nachten in de herberg; 't is wederom 2 ure. 't Is pas 12 ure... Z'oo, 't en is maar 12 ure, 't is jammer dat we een horlogie hebben! die gaat be- hij in de Finisteraestraat een krotje, dat hem'ter dan gij nu kunt gaan. Maar manneken bliksems in de smaak viel. Hij vroeg of zij en yooral, gij zult mij dat niet meer i i, "J bakken: ik heb al lang genoeg gezwegen en mee ging iets drinken, t geen door dergely- ö- fe- ke vledermuizen nooit wordt geweigerd. Bond middernacht, zei de boer: kom wij gaan slapen. Beiden hadden een ferm stuk in den kraag. Zij huurden eene kamer in een hotel aan de Noordstatie, en nauwelijks lag de boer in de veeren of hij ronkte 'lijk een oli fant. Toen het maagdeken uit 't Evangelie zich overtuigd had, dat Wannes goed sliep, stond zij op, kleedde zich, nam 100 fr. uit zijne portefeuille en stak de schuit van kant 's Morgens, bij zijn ontwaken, zag de boer, dat zijn vogelken was gaan vliegen en besta- tigde den diefstal. Hij heeft eene klacht bij de politie ingediend. o Liefhebbers van mosselen, opgepast; want het is in dezen tijd niet geraadzaam te veel op die weekdieren te betrouwen. Aan de sta tie derGroenlaan heeft de expert Hiers weer niet minder dan 4300 kilos dier «moliusques» aangeslagen en in den grond doen delven. o Pourbaix voor de rechtbank. 't Was Maandag, dat Pourbaix, de agent der vei ligheidspolitie voor de correctioneele recht bank van Bergen moest verschijnen, onder betichting van aanslag op de vrijheid van den arbeid, tijdens de laatste werkstaking te Cuesmes. De mouchard Pourbaix was aan het hoofd eener bende van Framisons gekomen om dejsmijten. mij opgekropt; maar ik zeg het u kalm en bedaard, ik zwijg niet langerl morgen zal ik vader doen komen. Dat kan mij niet schillen. Ja, ik weet het wel er zit geen eer meer iu dien mijnheer, geen eigenheide of karak ter meer. waar men mede verkeert, wordt men mede vereerd: dat leert gij van die lieve vrienden;waar gij halve nachten mede kwast Mijn vrienden zijn zoo treffelijk als uw vader Ah! zeker, ze trekken er op, uwe vrien den zijn gemeene kerels, zattemuiien zijn het, zooals gij, ledigloopers, die geen cent winnen en door u en andere dwaaskoppen zich laten vrijhouden spelers, ja zeurzak- ken zijn het dieven van het geid van mijn huishouden, -— ja, dat zijn het, en in die fraaie sociëteit brengt mijnheer geheel den avond over, en laat zijne ongelukkige vrouw alleen zitten aan zijne kousen zich blind stop pen. Hi! hi! hi!... had ik dat ooit kunnen Nu vrouw is het zeer zeker Dat zegde nu om dat ik u zou laten slapen. De man. Ik zie u geerne al zijt ge nog zoo kwaad. De vrouw. Ja, dit blijkt uit de wijze waarop gij met mij leeft; - Kom, ga maar naar uw nest!... He! hei... zatlap, wat doet ge nu, doe toch eerst uwen hoed af eer gij in uw bed gaat!... O! die mannen! denken hi! hi! hi! toen ge met uw tzeeze- kens gezicht bij mij kwam vrijen; maar tante Mie heeft het mij dikwijls gezegd: l'hereseke, zei ze, neem hem niet, hij kijkt altijd van onder zijn kleppe, zei ze, maar ik, onnoozele sloor, ik wilde naar geen goeden raad luisteren, en nu zit ik er mede. Ja, leelijke gezichten kunt gij trekken dat is al wat gij kunt! Verstand hebt ge zooveel als een kalfen dat speelt met de kaart met gekende zeurzakken dat hij nog maar met de kaart kon spelen, maar ge kunt geen pij- kenzot uit een pijkenheer onderscheiden. De letter M en de Napoleons. Het is misschien niet algemeen bekend, welk een bijgeloovig gewicht de twee Napoleons hecht ten aan de letter M, zoowel ten goede als ten kwade. Maar dat bijgeloof laat zich eenigs- zins verklaren als men nagaat dat Marboeuf de eerste was, die tijdens hij de militaire school bezocht, het genie van Napoleon ont dekte; dat Marengo de eerste groote veld slag was, welke door generaal Bonaparte werd gewonnen; dat Mélas voor hem in Italië moest wijken; dat Mortier een zijner beste generaals was; dat Moreau hem heeft ver raden en Murat de eerste martelaar werd voor zijn zaak. Marie-l.ouise heeft tijdens de roemvolste jaren van zijn leven aan zijn zijde gestaan. Van Moskou dateert zijn val en Met- ternich deed hein het onderspit delven op diplomatiek terrein. Zes generaals: Masséna, Mortier, Mar- mont, Macdonald, Murat en Moneey en zes- en-lwiniig divisie-generaals hadden een naam die met de letter M begon, terwijl Maret, hertog van Bassano, zijn meest vertrouwde vriend was. Zijn eerste veldslag was Moul- notte, zijn laatste Mont-Saint-Jean (Water loo.) Verder heeft hij gewonnen de slagen hij Millesimo, Mondovi, Montmirail en Mon ter eau; daarna kwam de aanval op Mont- marire. Milaan was de hoofstad van zijn eersten vijand en Moskou was de laatste stad, die hij als overwinnaar binnentrok. Menou was oorzaak dat hij Egypte verloor en Napoleon gebruikte Miolles om Pius Vil te winnen. Mallet spant tegen hem samen, Jlurat trekt zich terug daarop volgt Marmont. Monta'ivet was zijn Minister. Mentesquieu zijn kamerheer-ceremoniemeester. Zijn laat ste woonplaats in Frankrijk was Malmaison. Zijn metgezellen op St.-Helena waren Mon- tholon en zijn kamerdiener Marchand Gaat men den levensloop na van zijn neef Napoleon III, dan vindt men dat deze gehuwd is met eene gravin Montyo en zijne grootste vriend Morny heet. De voornaamste over winningen van het Fransche leger in den Kriinoorlog zijn die van Malakoffen van Ma meion. In den oorlog met Italië zijn het Mon- tebello en Magenta, en Mac-Mahon werd DE VLAAMSCHE ILLUSTRATIE. Nr 39. 3 jaar. Zalerdag, 22" Juni J INHOUD: Platen. Het standbeeld van Jacob van Maerlant te Damme. Gezicht op Khartoem. Landverhuizers, naar E. Fara- syn. Stanley op het Albert Nyanzameer. Tekst. Onze platen. Eene bruid zonder» tournure (Vervolg.) O Nachtegaal! 's Konings doopkind. (Vervolg.) De wilde kastanje als heelmiddel. De wraak eens let terzetters. Liefde en vriendschap. Neen,; ja, De moord van Duinkasteel. (Vervolg.) Men abonneert zich ten bureele van dit blad. IJPEREN 22 Juni -13 Juni Openbare Verkooping door het ambt van den Notaris Degryse, ta Becelaere, met tusschenkomst van zijnea ambtgenoot den Notaris van Uoorcbeke, te Eekloo, van eene te Zonnebeke en Becelaere, TE SAMEN GROOT 9 HECT. 18 A. 79 CENT" verdeeld in dertien koopen. Deze goederen zullen te koop aangeboden worden in twee zitdagen, de eerste voor den instel op Zaterdag 2»u Jtuiii Vj»S9, en de tweede voor den toeslagop Zatcrda; 13" Juli daarna, telkens om 2 ure namiddag, in het Hotel Het Zweerdop de Groote Markt, te Yperen. Instel penningen te winnen. (Voor verdere inlichtingen zie de plakbrieven) Als ge niet zwijgt dan zal ik u buiten hertog van Magenta, Napoleon hield zijn in- GEMEENTE GHELUVELT. GROOTE gegeven door de Maatschappij St-Sebastiaan, op Kennis-Zondag 21 Juli 1889. N° 1. Oppervogel, fr.40 1 AA F N°1 Zijdvogel, 20A a a n w v N" 4. Kalle, »101VViï N° 3. id. 40 Vooruit gegeven door den Hoofdman J. de Laveleye. Verdere voorwaarden naar gewoonte. jtocht in Milaan, verdreef de Oostenrijkers uit'koop. In 2 dagen, volkomene genezing van de oudste hoest, door de Pastillen WaUherg. aan 1 fr. de doos, in al de apothekerijen te <i' O GRANEN enz. verkochtte kwantiteit middenprijs p. 100 kilo. verkochtte kwantiteit middenprijs p.iüO kilo. Tarwe 47,200 48-37 9,500 18-50 Rogge 3,300 44-00 2,000 14-25 Haver 000 00-00 100 44-50 Erweten 400 00-00 200 •17-00 Boontjes 700 18-30 300 18-75- Aardap. 6,000 6-30 7,000 6-50 Beter 21,300 280-00 21,450 270-00 Eiers,25 2-10 2-30

De Toekomst (1862-1894) | 1889 | | pagina 3