Vir 183. 28e Jaar. Zondag, 30n Juni 1889. Zondagsblad van Stad en Arrondissement YPEREN. Men schrijft in: Te Yperen, DIXMUDESTRAAT, 18, en op al de postbureeleh \an't land. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: 3 fr. jaar» voor dc stad; fr. 3-SO jyooi» geheel Belgie. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. Alleaffichen bij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeld in hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikelen piterlijk legen Vrijdag middag, vrachtvrij en onderteekend, toe te zenden. 5 CENTIEMEN HET NUMMER. .Aankondigingen: 10 centiemen den regel. Reklamen: 25 id. id. id. Rechterlijke eerherstellingen 1 frank id. id. Akkoord per maand of per jaar. DE LIBERALE STEDEN BSOETEN TEN ONDER. De dienaars des Heeren doen in de Ka mer weer iets schoons! Na de talrijke wet ten, de eene zoo slecht en wraakroepend als de andere, die het heilig mouchards- ministerie door zijne slaafsche meerder heid lot hiertoe deed stemmen, zijn die dienaars nu van zin eene wet te doen door gaan, waarbij liet stempelrecht en de con- trool op het vleesch afgeschaft wordt. Het gouvernement, dal ziet dal de be volking der groote Belgische steden libe raal is en tot in het merg der beenen al toos liberaal zal blijven, weet niet hoe die steden in hare belangen te krenken. Door het afschaffen van liet keurrechl worden Brussel, Antwerpen, Gent, Luik, Brugge, enz., in eens van een aanzienlijk inkomen beroofd. Gent, onder andere, dal reeds op eene zoo schandelijke wijze door hel papen mi nisterie in zijne gemeentefinanciën getrof fen werd, zal zich door die nieuwe wel nogmaals een inkomen van verscheidene (luizende franken zien ontnemen. Maar dat is nog niet al, Buiten die vermindering in de stadsont vangsten, is er nog eene kwestie van even groot belang: Dat is de gezondheid van lastenbetalers in de zakken der papen te'breiding van liet stemrecht lot de be- Noglans naar den linkerkant ziende werpen. Een jaarlijksch cadeautje van 1000 fr. is aan de geestelijke bestuurden der Zon dagscholen gegeven om scholen van vol wassen in te richten. kwaamheidskiezers. ontdekte hij licht in het ministerie van fi- M. Visart heeft eene voorbehouding heeren Houzeau, Bara, Janson en Frère- gedaan, te weten dat de onderwijzers dietvOrban. scholen niet moeten gediplomeerd zijn. Vivat 't papen onderwijs en de onnoo- zelaars! VERMEERDERING DER KAMERLEDEN. De volksoptelling zal, naar men zegt, 1892 de Kamer met veertien en den Senaat met zeven leden vermeerderen: Antwerpen 1 senatoren 2 afgev. meer. Brussel 1 3 Geut 1 1 Luik I 3) 1 3) Charleroi 4 33 l >3 Leuven en Turnhout ieder een senator. Mechelen, Oostende, Roeselaere, St-Ni De vergadering heeff eene dagorde ge-jnancien. De vestibule was verlicht, wat te stemd, waarin het ontslag van het mint- z'en was lanos Oen waaier boven de poort, slerte en de ontbinding der Kamers wordt) Pourbaix ging alsdan daar bellen. Er gevraagd en stemt bedankingen aan de werd terstond geopend. Een welgekleed heer verscheen, die geenzins verwonderd scheen. Hij vroeg wat wij verlangden en Pourbaix antwoordde: DECORATIE VAN DEN SHAH. Er is nu veel kans voor lieden die gaar ne iets in hun knopgal dragen, om een lintje te bekomen. Hel schijnt dat de S'hah van Perzie niet gierig is. Hij heeft te Ant werpen veel decoratiën uitgedeeld en tij dens zijne reis in Rusland iieeft hij niet min dan vier honderd personen gedeco- reed: Bericht aan de liefhebbers. Pourbitix-Cousaes't-Beernaert. Een der reporters van den Etoile is naar La Louvière geweest en heeft er een gesprek gehad met Consaert, den onbe colaas, Verviers, Hasselt iedereen ver- j^en0e die lAaurbaix vergezelde, toen hij was eene werkersbetooging die tegenwoordiger. die 's nachts bij Minister Beernaert rwitligd was ontvangen werd. Ziehier het verslag van dit gesprek: Als men Consaert ziet vraagt men zich LIBERALE BETOOGING TE BRUSSEL. Het gouvernement doet alles wat mo-'af, hoe M. Beernaert heeft durven verkla 'gelijk is om de belooging van Zondag 30 ren dat hij hem op hel woord had geloofd het vo Welnu, van liet oogenbhk datjjuni le beJelten. Het beeft geweigerd loetoen hij zich aanbood als zijnde een nij- het keurrecht afgeschaft .szu lende b0e-j(e stemmen dat de groote Hall, die ge-\veraar van La Louvière; hoe M. Beer- ten en de veekweekeis geheel en al vrii diend heeft als lokaai voorde engelsche naerl heeft durven zeggen dat hij niet zijn om ongestoord beesten op de markt te brengen, die van smetziekten aangetast zijn, niet goed lot de verbruiking en bij gevolg gevaarlijk voor de gezondheid zijn. seklie, tijdens de Grooten Kampstrijd, ge bruikt wordt voor het banket. naar zijn naam heeft gevraagd; dat hij ge loof heeft gehecht aan al wat hij vertelde De minister zegt dal dit lokaal voor en daarop het gouvernement in werking Maar, zijn onze ministers zoo dom, om^mds langen tijd moest afgebroken de gevolgen niet le berekenen, die zoo eene wet na zich gaat slepen? Ondanks hel streng toezicht, dat thans op de markten uitgeoefend wordt, worden bijna alle weken nog dieren tot de ver bruiking afgekeurd; wat zal het dan we zen, wanneer er geen toezicht en geen stempelrecht zal beslaan? Heeft Beernaerl-Pourbaix, De Volder en C0 misschien lust om het laud te ver geven? Allo, allo! 't wordt hoog tijd, dat onze palernostergasten van hunne zetels geke geld worden. Hunne tergende en slechte wellen brengen het volk in opstand. niets mag gebruikt worden, daar het reeds zijn. gebracht. Niemand zou dien man in zijn huis Nochtans heeft hij het voor den hon- ontvangen, om 't even op welk uur, als denk3mpslrijd afgestaan? Dat zal niet beletten dat het banket zal plaats hebben; wat het ministerie ook uit- vinde. EEN CADEAUTJE. De gemeenterraad van Brugge heeft Za terdag eene vergadering gehouden, niet prn zich met belangen der stad bezig tejslrijd tegen het klerikalisme bevat, maat houden, maar nogmaals om het geld der'ook de herziening der grondwet en de uit- EENDRACHT IN DE PROYINTIE. De Liberale Associatie van Charleroi heeft zich Zondag vereenigd en de lieer Defontaine tot voorzitter herkozen, die geëindigd heeft met zijn ontslag inletrek- ken, toegevende aan den wensch zijner vrienden en aan de begeerte der vergade ring. De Associatie zal zich Zondag officieel doen vertegenwoordigen bij de belooging te Brussel. De heer Giroul heeft doen opmerken, dat het program van eendracht der libe rale partij te Charleroi niet alleen den hij niet aangekondigd, verwacht en ge kend was. Ook is Consaert overtuigd dat hij en Pourbaix aangekondigd waren en dat M. Beernaert hen beide wachtte. Van Maubeuge naar Bergen vertrekken de, zegde Consaert, heeft Pourbaix mij zijne ontwerpen niet bekend gemaakt; maar in deze laatste stad aankomende, nam hij mij aan den eenen kant, en zegde dat ik hem moest vergezellen naar Brussel en T is enkel daar, in de Zuiderstalie, dat ik vernam dat wij naar het ministerie gin gen. Zeg aan den heer minister dat die heeren van La Louvière daar zijn, die hem gewichtige dingen te zeggen hebben. De lieer, die had opengedaan, ging heen, ous iiie heeren in den vesti bule latende staan. Eenige seconden later kwam hij terug, vragende eenige oogen- blikken le wachten, dat de heer Minister ons ging ontvangen. Terwijl zij wachtten altijd in den vestibulehoorden die heeren eensklaps gerucht in de straal en kreten: Weg het Ministerie! 33 Het voorbij stapte. Wdt ge zien, vroeg de heer die ons had binnengelaten, 't zijn allemaal straat jongens, en hij wilde da poort openen. Neen, neen! riep Pourbaix, ze zou den ons kunnen herkennen. Op 't zelfde oogenblik klonk eene bel en de twee heeren werden in het kabinet van den Minister geleid. Deze vroeg de namen niet der twee nachtelijke bezoe kers. Pourbaix bepaalde er zich bij te zeggen dat hij belangrijke tijdingen bracht. Als dan verhaalde hij hoe hij Alfred Defuis- seaux had ontdekt te Maubeuge en over handigde den brief in kwestie. Scheen de Minister dan te weten met wie hij te doen had? Zeker. Herhaalde malen, om zijn zeggen te bevestigen, wendde Pourbaix zich tot mij, zeggende: Nietwaar, Con saert? 33 of wel: «'t Is wel zoo, Consaert?3> En dan, hel einde der nota van M. Beer naert, bewijst dit niet genoeg dat hij wist met wie hij te doen had? Kon hij onwe tend zijn wie Rompff broeders waren? Zou hij bevel gegeven hebben zulk belangrijk, stuk le zenden aan personen die hij niet kende? Overigens, toen hij het adres van de broeders Rompff gaf, voegde Pourbaix er bij dat dit zijn adres was. Toen Consaert en Pourbaix den minis ter verlieten, namen zij den trein naar Het rijtuig stond eerst stil aan het mi nisterie van justitie. Pourbaix dacht dal M. Beernaert, die verwittigd, was, zich daar zou bevinden; maar hij belde vruch-jBergen. De expreslreir. van middernacht teloos: men deed niet open. Pourbaix ging naar Rijsel bestond in dien tijd. achteruil, beschouwde verwonderd het! Consaert herinnerde dat hol parket bij hotel, waar alles in hel donker was. Ciem eene huiszoeking had gedaan ■n al DE TOEKOMST O

De Toekomst (1862-1894) | 1889 | | pagina 1