STADSNIEUWS. ALLERHANDE TIJDINGEN BUITENLAND. BINNENLAND. MENGELINGEN. Yperen, 6 Juli 1889. Naar wij vernemen komt onze stadsgenoot, 11. Eugeen Van Elslande, bestuurder der Philbarmonie van Poperinghe, eene vleiende onderscheiding te ontvangen. Ten gevolge der talrijke en schitterende uitslagen in Frankrijk bekomen door deze maatschappij, en laatst tot Calais, werd M. Van Elslande Eere-lid van het lnstilut po pulaire van Frankrijk benoemd. Onze gelukwenschen aan onzen geacbten stadsgenoot. Op vlucht. Zondag morgend zond een luitenant onzer Rijschool zijnen oppasser met zijn ziekelijk paard voor een paar uren wandelen. De schurk heeft de duivel der hebzucht in 't lij) gekregen en is met zijn meesters klepper vertrokken. Maandag zijn verscheidene offi cieren te paard gesprongen en langs alle zijden op inlichtingen geweestde gendar men waren ook op zoek; doch men heeft het paard ontdekt, zegt men, te Roozendaal, alwaar het verkocht werd, door den oppas ser, voor 350 fr. en den kooper wederom verkocht voor rond de 800 fr. Den schurk is tot heden nog niet ontdekt. Sterfgeval. Wij vernemen dat de heer Lambrecht, bisschop van Gent, Dinsdag nacht te Den derleeuw schielijk overleden is. Hij was al daar gegaan om het vormsel toe te dienen. M. Lambrecht had juist dag op dag een jaar geleden, bezit van zijnen bisschoppe lijke zetel genomen. Zondag nog werd hij te Ninove als een koning ingehuldigd. Zouden de klerikale kopstukken geen schuld hebben aan die dood? Zij hebben dien bisschop sinds een jaar overal rondgeleid als een held en hem over matig vermoeid. Wij willen niet doen gelijk de klerikalei. van Yperen, die telkens als er een liberaal onverwachts sterft er de hand Gods in zien; wij steilen enkel die schielijke dood vast, er bijvoegende dat men ziet dat eene schielijke 1 dood zelfs aan een bisschop kan voorvallen, ofschoon hij beweert zeer nauw met God ver honden te zijn. ben, heeft de heer Medard Verkest zijne op-jwerknian-machinist verrast, op het oogenblik sporingen niet gestaakt. Bij K. Deweerdt dat hij twee zilveren lingots in den mond komt inderdaad van hem een nieuw boekje'stak. te verschijnen, getiteld Folklore en Fan-j De politie van St Gilles werd onmiddellijk tazij dat handelt over Sint-Medard en'vepwittigd. Toen zij ter plaats kwam was Sint-Barnahas, twee santen, die bij de plat- Bernard weg en de politie-commissaris kon telandsche weerkenners hoog aangeschreven alleenlijk de feiten vaststellen en deed een staan. Van het weerrijmpje: .onderzoek vo'geus de. getuigenissen die wer- Valt er op Slnt-Medard's dag water. iden afgelegd. Dan egent 't veertig dagen later, Bij het onderzoek vond men in eenen kel- Ten ware Sinte-Barnabas der, onder de mackien, eene hoeveelheid Alles terugbracht op zijn pas; zilTer, een pal nielel; alles eene „aarde an gaat schnjrer u,t om beide.tal,gen ,n alle |leibende.Ten gevolge hiervan werd bijzonderheden, zoo geschied-als volkskundi- er in de woning van Bernard eene buiszoe- te doen kennen.Daar komen vele belang-i. ,nAA king gedaan, waar men eene som van 4000 wekkende bladzijden in voor, die door ieder- r ij J fr. vond in bankbriefjes, ongetwijfeld verschaffen, zijn echte war.- heiligendie] M. Meier, tandmeester van Kort rijk, heeft omdat hunne kinderen s avonds te laat uit wat meer den hemel verdienen dan zekere de eer het publiek en zijne talrijke clienien bleven en in den dag niet naar de school kluchtspelers der domperspartij, die erfdee-.kenbaar te maken, dat zijn kabinet overge- gingen, len inpalmen en het volk als slaven behan- bracht is bij tt- wed" Van Kemmel, Grootej B... is werkman bij het bestuur van den delen. Markt, 5, Yperen, waar hij allé Zaterdagen ijzerenweg. Hij was weduwenaar gebleven zal te raadplegen zijn, zooals gewoonte vanjmet vijf kinderen, waarvan de drie jongste 9 ure 's morgens tot 2 ure 's namiddags. door het bureel van weldadigheid besteed werden. Over twee jaar trouwde hij op nieuw, met de genaamde B..,, en uit dit hu welijk sproot eën kind, dat alleen de achting en de vriendschap der ouders genoot. De twee gemartelde kinderen zijn spoedig naar het gemeentegasthuis overgebracht ge weest, waar men hun de noodige zorgen heeft toegediend. De echtgenooten B... zijn ter beschikking van het gerecht achter de grendels gezet. K®c3tes«tiietiws. Na de uitgave van het uitgelezen werkje Twee Santen in Folkloristischen Tab baarddat wij onzen lezers aanbevolen heb- Zaterdag laatst, op het oogenblik dat men de werklieden van de muDt de visiet deed ondergaan, werd de genaamde Bernard, een met smaak en gretig zullen gelezen wor den; doch het laatste deel, waarin ernst voor luim en fantazij gebannen wordt en de pen aan gril en inval overgelaten is, zal voorze ker het meest pret bij den lezer verwekken. In eene boertige, sappige taal stelt schrijver de twee santen voor beide in de Broodnijd- straat eener stad, wonende en wederzijds handel drijvende, St-Medard in regenscher men en allerlei dingen,die hij eene stortvlaag te pas komen en St-Barnahas in zonnescher men en andere voorwerpen, welke bij helder zonneschijn dienst doen moeten. Beide gebu- ren overjonnen elkander het stukje brood en stellen alles in 't werk om elkander het zuur te doen krijgen. Dat alles doet den lezer een genoeglijk uurtje slijten en dat boekje naar waarde schatten. Het is een zeer aanbevelenswaardig werkje, dat bij iedereen welkom zijn zal, P. Wij vernemen nog dat de overledene bisschop aangebeden wordt als een heilige!!! Wat men tocb al van een boerenzoon ma ken kan,he Heeft die Lambrecht wel iets nuttigs ver licht.. ten voordeele der algeheele mensch- hcid Heeft hij de vrijheid vergroot en de arme werklieden hunnen toostand verbeterd! Heilig zijn de menschen, die hongerigen spijzen en dorstigen laven en we zien veel liever b. v. een vrijdenker als dr Jourdan.die zijnen miljoenen wegschenkt aan liefdadige werken. We achten veel meer een liberalen Jtemy, van Leuven, een vooruitstrevenden Denaeyer van Willebroeck, die met hunne gewonnen centen, het arme werkvolk, de or gelukkige hongerlijdende weduwen en weezen, ter hulp komen. Dat zijn liefdadige werken, die wat meer beteekenen dan kloosters te bouwen, om pa ters van alle kleur in luiheid en vadsigheid de opbrengst van gestolen goed. Om de lingots uit de munt te ontnemen, gebruikte hij den volgenden truk. Hij zegde tandpijn te hebben en kwam dikwijls naar zijn werk met een doek aan het aangezicht. Hij werd betast even als de overige werk lieden maar telkens men hem den mond deed openen, schreeuwde hij zoo luid van de pijn, dat men hem met rust liet. Daar men niets ten zijnen laste had gevonden, onder zocht men zijnen mond niet meer en hij kon voortstelen. Bernard is aangehouden. o— Maandag namiddag, rond 4 ure, bood zich een persoon, woonachtig in de Fransman straat, te Laeken, op het kommissariaat van het gehucht den Heysel aan en deelde den o— Al debruiloflsgaslen vergiftigd.Tom- blaine, een dorpje aan de Meurthe, nabij Nan cy, heeft een vreeselijk voorval beleefd. Eugeen Alba, een knap jongeling van 28 jaar, was Maandag gehuwd met zijne nicht, Flavie Alba. Aan den disch namen 25 personen deel.Bij het nagerecht was crème a la vanille op gediend en dit smaakte de gasten vooral om dat het zoobrandend heet,zoo stikkend warm was. Eenige personen echter gebruikte er niet van, waaronder de bruid, de anderen inte gendeel lieten het zich goed smaken. A'les wat met crème was toebereid werd verslon den. Des avonds trok de bruilofspartij naar eene herberg aan de rivier, om te dansen, wanneer eensklaps de broeder der bruid werd overvallen door hevige buikpijn, ja zelfs de bruidegom moest naar het bed gaan. Dinsdag morgend was heel de bruiloftpartij ziek, uitgezonderd die personen welke niet hadden gebruikt van de crème en volgens officier van politie, M. De Cuyper, meè, dat ouc[e) maar slechte gewoonte bij de boeren hij in gemelde straat dag en jiacbt gezucht werc[ ^an eerst de geneesheer geroepen. Het was te laat.Een der meisjes was reeds en gekerm hoorde van de kinderen zijner ge- BURGERSTAND van den 28 Juni tot den 5 Juli 1889. Geboorten: Mannelijk geslacht, 4; Vrouwelijk id. 6. Huwelijken: Valentin, Petrus, strijker, en Vanhove, Amelia, dagloonster. Voorspoels, Hen drik, dienstknecht, en Liégeois, Helena, kleermaakster. Verhaeghe, Prosper, we ver, en Gheysens, Leonia, winkelierster. Degandt, Emilius, daglooner, en Pertry, Vir ginia, dienstmeid. Sterfgevallen Huygebaert, Franciscus, zonder beroep, 82 jaren, weduwaar van Virginia Rils, Ap pelstraat. YVynsberghe, Isabella, kloos terlinge, 79 jaren, Boterstraat. buren, de echtgenoten B. (dood, de bruidegom bezweek op zijne beurt M. De Cuyper, vergezeld van t«ee agen- en van ,je jg overige personen welke ziek ten, begaf zich onmiddellijk ter plaats, en jagen, was er geen die niet in levensgevaar verkeerde. Op II Juli, zullen Brugge en Kortrijk den beroemden Slag der Gulden Sporen, van 1502, herdenken. Alle jaren zal die heugelijke dag plechtig door het volk gevierd worden. In alle steden en dorpen van YVest-Vlaan- deren dient het volk niet te vergeten, hoe te laten leven.Mannen die werkhuizen, scho-]manmoedig er in dien tijd, voor Vlaanderens len, gasthuizen,werkmanswoningen bouwen, bestaan en eeuwenoude taal, geleden en enz., die door de nijverheidsgestichten en gestreden werd. fabrieken het brood aan duizenden menschenj o vooraleer hij iets aan de vrouw van den huize gevraagd bad, zegde deze met schijnbare o«verschilligheid: Gij komt zeker naar onze kinderen zien, die op den zolder zitten! Op het bevestigend antwoord van den officier van politie, leidde de ontaarde vrouw hem zelf naar den zolder, waar zich een ver schrikkelijk schouwspel voordeed. Achter de deur lag een der twee jonge martelaars vastgebonden bij middel eener dikke ketting, welke met een hangslot was toegesloten en door eene kram aan den muur astgehecht. Het was de lOjarige Frans B... De arme jongen lag op den planken vloer. Verder in een anderen hoek lag, insgelijks eketend, zijn Ojarige broeder. Deze had eenen zak om op te liggen. M. De Cuyper deed aanstonds de vrouw B.. die de schoonmoeder der kleine martelaars is, aanhouden. Het was slechts na lang ge aarzeld te hebben, dat de misdadigster er toe besloot den sleutel der hangsloten afte geven om de twee kinderen uit hunne ketens te verlossen. De kinderen werden dadelijk ondervraagd, De oudste vertelde, dat hij en zijn broeder zoo reeds drie keeren vastgebonden waren door hunne stijfmoeder, geholpen door hun nen vader. De echtgenooten B... werden op hunne beurt ondervraagd, over de mishandelingen welke zij hunne kinderen deden ondergaan. Zij antwoordden.dat zij alzoo te werk gingen De bruiloftgasten waren vergiftigd door de pastijen en de crème Adverteren is eene zedelijke plicht .--Erne nieuwe beschouwing van het onderwerp. Eenige jaren geleden werd dooi' eenen Ameri- kaanschen geneeskundigen voorgesteld dat de leden der Faculteit hunne geneesmiddelen en wijze van behandeling van ziekte, in de nieuws bladen zouden adverteren. Het was een stout en manmoedig denkbeeld. Het werd echter, door zijne ambtgenooten in het algemeen, als infra- dig verworpen. Maar is er eenige vernedering in openbaarheid? Is het niet eerder de groote toeststeen, die allen valschen schijn bestrijd, en de praktische voordeelen van alle kostelijke uitvindingen en ontdekkingen algemeen maakt? Behoorde niet een beroep, dat zich ten doele stelt lijden te verminderen en het leven te be waren, waardoor deze groote doeleinden be reikt kunnen worden, bekend ie maken door dat kanaal, dat voor alle rangen en standen toe gankelijk is namelijk de kolommen der pu blieke drukpers? Indien de faculteit weigert dit te doen, dan is de natuurlijke gevolgtrekking, de begeerte om zulks geheim te houden voortvloeit, of uit eenen geest van gierigheid, monopolie en eigenbaat, of uit gebrek aan ver trouwen in hare eigene voorschriften. Het onderwerp in dit licht beschouwende, Benoeming. -O Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 1. Vrouwelijk id., 0.

De Toekomst (1862-1894) | 1889 | | pagina 2