STADSNIEUWS. Nr 187. 2Se Jaar. Zondag, 28« Juli 1889. Zondagsblad van Stad cn Arrondissement YPEREIV. Men schrijft in: Te Yperen, DIXMUDESTRAAT, 18, en op al de postbureelen \an't land. Alle affichen bij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeld in hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikelen uiterlijk tegen Vrijdag middag, vrachtvrij en onderteekend, toe te zenden. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR; 3 fr. 's jiiars voor de stad; fr. 3-50 voor geheel Belgie.) Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 5 CENTIEMEN HET NUMMER. Aankondigingen: 10 centiemen den regel. Reklamen: 25 id. id. id. Rechterlijke eerherstellingen d frank id. id. Akkoord per maand of per jaar. ALLES NAAR ZIJN GELD. Christus had alle menschen even lief; vriend en vijand lagen hem even nauw aan 't harle. Hij joeg de kooplieden uit den tempel en schandvlekte het gedrag van Simon, den sjachelaar in gewijde zaken. Hij predikte, leeraarde en onderwees uit zuivere verkleefdheid aan zijnen even naaste. Ooit of nooit aanvaardde hij eene belooning voor bewezene diensten. In een woord: die groote profeet was een toonbeeld van opoffering en belang loosheid. Zoo diep als het gouden kalf' door Christus werd veracht en misprezen, zoo vurig wordt het door onze hebzuchtige priesters bewierookt en aanbeden: Voor geld doen de pastoors alles. Boter bij hunnen visch en ze zijn oogen- blikkelijk gereed: hunnen handen gevulc en zij zullen zich gewaardigen u ten dien ste te staan. Komt in hunnen winkel en leggen zult ge, afdokken moet ge. Bijscharrelen is de leus, aftruggelen he Gebeuren de bijzonderste akten uit 's menschen leven volgens de oorden die men er wil voor gebruiken, zoo mag men gerust zeggen, dat zulks in alle bijkomen de gevallen net het zelfde is. Willen wij nog eenige bewijzen aanha len van de schraapzucht onzer moeder de schrokkige kerk? Ze zijn met heelder hoo- pen voorhanden; hoort maar liever: voor ne cent een stoeltje, voor vijf centiemen nen achterstoel er bij. Wilt ge vleesch en boter eten in den vasten, koopt het af en offert voor 't zuivel. Tracht ge naar een zachte dood, naar de gelukzaligheid hiernamaals legt dan. Voor eene berechting met muziek, lan taarns, roodgekleede koorknappen en klinkklank leggen. In schaal en offerblok moet er gelegd consigne; Pas komt een mensch ter wereld, of bi, zal gedoopt worden naar zijn geld. Uur en stond, gemak en pracht van moeders kerkgang zullen berekend wor den naar haar geld. Eerste communie en vormsel zullen hem toegediend worden naar den maatsta van zijnouders fortuin. Man geworden zal hij huwen volgens de zwaarte van zijn beurs. Kerkeroepen, trouwen in eene andere parochie, in verbintenis treden met zijn nichtje, in den vasten mogen huwen, dat alles wordt naar de mildheid van den bruidegom afgemeten. Komt de dood hem eindelijk, treffen, dan zullen zijne inscheping naar een andere wereld er. zijne teraardbestelling nogmaals gewikt en gewogen worden naar het aan tal goudstukken, welke door de erfgena men zullen ten beste gegeven worden. Hel kostelijkste gewaad, de schoonste versier selen, de groote klok, gezongen gebeden, vigiliën, geborduurde baarkleeden, was licht, aantal heeren en misdteners dal alles zult ge bekomen naar gelang de som welke gij wilt besleden. Kerk, winkel en bazar worden door eender vogels geëxploiteerd. Heden vraagt men ons 10 miljoen voorschikt. Het zijn de zwarten die het land te schieten, niet meer aan den Congostaat,'moet bewerken. maar aan eene naamlooze maatschappij. I Wij ontbreken de noodige inlichtingen, Men heeft de amendementen verworpen eindigt de redenaar, om met kennis van die ik heb aangeboden, pm de geldelijke zaken het ontwerp te beoordeelen en daar- ondersleunincr van den Staat te bekomen om zal hij zich onthouden. tot het bouwen van werkmanswoningen en nu wil men die ondersteuning aan den onafhankelijken Congostaat verleenen. Uit dit alles maak ik op dat wij eene koloniale politiek inhuldigen. Degenen die verzekeren dat men niet meer dan 10 mil joen zal vragen, zijn ter goeder trouw, dat neem ik aan, maar de gebeurtenissen zul len aan die verzekeringen eene logeslraf- fing geven. De redenaar stelt eene menigte kwestiën en vraagt wat de hulpbronnen van den Congostaat zijn. De conferentie van Ber lijn heeft hel heffen van douanen rechten verboden. Dat is een uitmuntende maat- maar die een moeilijken toestand regel medebrengt. worden. Voor congregatie, heilige kinds heid, voortplanting des geloofs, St-Pie- terspenning zal men leggen. Aan arme kerken geven; voor kloosters geven; voor waskeersen geven; geven voor De koning heeft in deze zaak zeer groo- dit, geven voor dat, geven, hergeven ende geldelijke opofferingen gedaan. Is hij blijven geven tot het einde van aile eeuwen.|in staat die opofferingen voort te kunnen zetten, die bij doet in het gedacht dat ei Zoo speculeeren den bedienaars van,heden of morgen eene kolonie zal ontstaan alle eerediensten op de beurs van lichtge- die aan Belgie rijkdommen en voorspoed loovige lieden; leren en smeren zij van de zal bijbrengen? centen der onnoozele snullen; zoo mesten lk verwachtte van het zij zich vet met het zweet van kortzichtige de noodige inlichtingen, die wij niet heb- volgelingen. ben ontvangen, daarom zal ik mij onthou M. Beernaert, minister, antwoordt dat Belgie niets vraagt voor den Congostaat noch voor den vorst, maar een spoorweg is noodig om de kust aan een der grootste der rijkste en overvloedigste landen te verbinden. De minister zegt als het krediet niet voldoende is, het compagnie in kwestie is, die voor het kapitaal moet zorgen en niet Belgie. Het krediet van 10 miljoen wordt aan vaard met eenparigheid min 6 onthoudin gen: (MM. Janson, Flechet, Neujean, Pa ternoster, Coomans, de Kerchove.) gouvernement Burgers, werklieden en ambtenaars den. Ik wil niet dat mijne stemming ge moeten werken en wroeten voor hun dage- volgen kan hebben, die wij niet zouden lijks brood priesters, paters en non- stemmen indien wij ze kenden nen, luierikken, leven, bedodden, genie ten en sterven, en dat alles tot meerder eer en glorie van God! M. Paul Janson, de nieuwe brusselsche afgevaardigde, heeft Dinsdag in de Kamer eene redevoering uitgesproken over dei hei met welwillend béid onderzoeken, den Congokwestie, ter gelegenheid der aan- dag dat wij de noodige elementen zullen lk zou een meer duidelijk vertoog wil len van den toestand. Ik zou vooral eene konlrool willen, die mij onvermijdelijk voortkomt. De heer Janson zegt dat hij vertrouwen heeft in het werk van de Congo, en zal vrage van een krediet van 10 miljoen Hij herinnert dat het de derde maal is bezillen. Men zegt dat men de tien miljoen op dat de Kamer zich bezig te houden heeft onze gewone hulpbronnen zal nemen, ter met den Congo. De eerste maal, als erjwijl er zoo vele nuttige werken in ons spraak was den Koning den titel van vorstrand onuitgevoerd blijven, bij gebrek er van den Congo te vergunnen, zegde het geen geld in kas is; hel is juist op het vertoog der beweegredenen, die de toela-joogenblik dat men ons weigert eene ver ting voor Belgie geene geldelijke of mill- zekering te stemmen voor de oude, ge- Wij lezen in de Gazette van Kortijk een ultramontaansch weekblad: M. Godfried Devreeze, van Ivortrijk, heeft in de tentoonstelling yan Cologne de gouden medaillie behaald met drij der eerste kunstenaars van België. Zijne tentoongestelde werken waren: een standbeeld van Palfyn en een Die- rentemmer. M. Godfried Devreese is dezelfde talent volle kunslenaar dien men in zijne geboor testad om zijnen politieke denkwijze ver- stooten en vervolgd heeft, tijdens den vermaarden concours Palfyn. Met hetzelfde standbeeld, dat te Ivort rijk door den gemeenteraad en de commis sie geweigerd werd, ondanks het besluit van den Jury, bekomt nu de jonge kun stenaar, volgens de gelukzalige Gazelle van Korlrijk de goude medallie met drij der eerste kunstenaars van België. Kan men zich lomperen kaakslag op zijn eigen boerengezicht leggen. taire lasten zoo medebrengen. Yperen, 27 Juli 1889. Feest. Verleden Maandag avond, had er een avondmaal plaats voor de leden der maat- brekelijke werklieden en dat men ons voor- schappij Gaaibolders, ter herberg De Oude Die dit bevestigden meenden het -moge- stelt tien miljoen te geven voor dat werk Klok, bewoond door M. Karei Wouts ijks goed, maar reeds in de zittijd van in de Congo. 1886-87, heeft Belgie in bijzondere voor waarden de uitgave toegelaten eener lee ning van 150 miljoen, en men deed eenen Daar deze maatschappij een 4-Otal leden Men had ten minste daarvoor bijzonde- telt, heeft men het inzicht genomen, deover- re hulpbronnen kunnen inrichten. Men dekte bolbaan te gebruiken tot het vieren moet niet gelooven dat de Congo goed is van het feestmaal. Inderdaad, de «elge- oproep lot de belgische kapitalen om het!om er onze werklieden heen te zenden, schiktbeid, de mooie versiersels, vaandels, oesta <n van den Congostaat te handhaven.'neen, het klimaat is daarvoor niet ge-groenten en opschriften, allerbest uitga- DE TOEKOMST I i

De Toekomst (1862-1894) | 1889 | | pagina 1