POPERI'NGHE. ALLERHANDE TIJDINGEN BbDJET VAN 1889 BINNENLAND. naie, waarin 18 fr., schoon weder spelen was. De politie deed seffens een onderzoek. Doch te vergeefs. O k gevallen. Vrijdag namiddag ging een boerenpeerd, aan eenen wagen gespannen op de markt op hol. Paard en wagen kwamen tegen de halle terecht en eenige ruiten der overdekte markt vlogen aan stukken. Door het glasrinkel op nieuw verschrikt liep het dier verder op en kwam nu aan de herberg de Iialle, hoek der Boter- en der Hallestraten, waar het nogeens wat schade deed en dan hals over kop op de kasseien tuimelde. Men kon het dan gemak kelijk beteugelen. Het had zich lichtelijk gekwetst. - Een landbouwer kwam Woensdag met twee peerden nevens elkander in onze stad aan, toen een der kleppers het andere zulken harden slag tegen het achter dijbeen toe bracht, dat er eene afzichtelijke wonde door veroorzaakt werd. De hr veearts Gryspeerdt heeft het dier verzorgd en de wonde toege- naaid. Gisteren,Vrijdag,rond 5 ure 's namiddags, kwam een wagen, bespannen met twee peer- den, in de Dixmudestraat aangereden, ko mende van de Markt; een ladder stond aan het huis van den heer Karei Dekeerle, waar op een werkman stond. Een der peerden viel tegen den ladder en gelukkiglijk was deze weinig verschoven, anders konden werkman en de daar spelende kinderen verongelukt zijn. Enkel een keten is gebroken en niets anders is te betreuren. Ongeluk. Woensdag kwam een landbouwer met zijn peerd van de Boesingsche feeste op de kassei tussChen Brielen en Elverdinghe, toen de tram aanstoomde. Het dier verschrikte, sprong rond en geraakte met het achterste onder den tram. Het was gansch vermorzeld en het beet in de kasseide van de pijn. Men heeft het oogenblikkeiijk ter plaats gansch afgemaakt. Irgcutin». Gisteren is alhier met den trein van Kort rijk aangekomen een huisgezin van Yperen, bestaande uit vader, moeder en 5 kinderen, dat van de Argentijnsche Republiek terug kwam. Zij waren van alles ontbloot en be zaten geen duit. Zij maken geen rooskleurig tafereel van den toestand in dit land van beloften, waar zij niets dan nood en ellende vonden; de jonge vrouw van 30 jaren, in bloeiende gezondheid heengegaan, zou thans aan een oud wijf van 80 jaren gelijken. 't I» vakantie. Gevechten. Maandag stond de Brielenpoort heel over eind'.De weduwe R. wil in haren ouden dag op nieuw in 't rozig huwelijkswater varen en hare kinderen, die niet weten willen, dat oud zot duivels zot is, gingen met haar aan 't krakeelen, dat hooren en zien vergingen. Zij verweten elkander al wat rijp en groen is, terwijl de geburen er zich mede vermaak ten om er eene bult van te krijgen, Eenige jonkheden wilden Zondag, op den Brandhoek, te Vlamertinghe, zich wat ver maken ten koste van een troepje hoppepluk- kers, die zich met pak en zak naar Pope- ringhe begaven. Deze echter hadden de muts verkeerd op, en in een oogwenk waren de noppen aan 't dansen. Men troefde op mal kaar 'lijk de duivel op Geeraert en menigen kwam er heel gehavend van af. Men zegt dat er nu nog zijn die bedlegerig blijvan moeten. Vrsjlteïd. In Zwitserland, daar mag men over vrij heid spreken, daar is het woord «vrijheid» geen ijdel woord. De grondwetten der verscliillige kantons of vrijstaten (deze laatste benaming komt volkomen van pas) erkennen geen ander sou- erein als het volk, Alle wetten van eenig belang moeten door eene volksstemming goedgekeurd worden alsmede alle buitengewone uitgaven van boven de 100,000 fr. en de gewone of jaar- lijksche uitgaven vanboven de 20,000 fr. Die cijfers verschillen wellicht eenigzins van kan ton tot kanton. Ten allen tijden moet welk voorstel ook zelfs de herziening der Grondwet ter stemming gelegd worden, wanneer een zeker getal burgers (4000, 3000, soms maar 2000) zulk vragen; wanneer een bepaald getal kie zers de afzetting vragen't zij van den kan tonalen Raad of Kamer, 't zij van den Rere- geeringsraad, dan moet do vraag aan de volksstemming of referendum onderworpen worden. Wat zegt gij daarvan, Beernaert en Ci0?! Regeeringsraden en Kamers van Volksaf- vaardigden oefenen eene zeer beperkte macht uit. In Zwitserland maakt het volk- zijne eigene wetten en neemt rechtstreeks deel aan 't bestuur voor alle zaken van eenig belang. Zoo moet het zijn! Overigens, de kantonale grondwetten zeg gen nimmer: De overheden hebben het recht enz. maar: hunne plicht is enz... gewestelijke gouverneurs of prefekten, voorzitters van rechtbanken, rechters, onder wijzers, pastoors, enz... worden door 't volk De papen leven alweer in de vrees het ge tal leerlingen in hunne broerkens-en nonne lcensscholen, bij 't heropenen dezer, vermin derd te zien,'t geen overigens tot onze zoetste vreugd, jaarlijks het geval is. De oogen van vaders en moeders gaan open; deze hebben ondervonden dat hunne kinderen in die zoo gezegde scholen bijna niets geleerd hebben en zij weten ook aan daar gedurig blootge steld zijn.. Het boeltje draait niet meer zoo als vroe ger, broerkens en nonnen staan aardi kijken. Ook hebben zij alle mogelijke middelen uitgedacht om leerlingen aan te werven. In vloedrijke godvruchtige damen zijn van 's morgends tot 's avonds op gang om zelfs ia: door middel van bedreigingen en broodroo-na te (Vervolg)- TITEL II. Gewoonlijke Uitgaven. III. Openbare gezondheid Jaarwedde van den Vleeschonderzoeker, Voor 't witten der huizen van den arme. Huur der plaats voor 't leggen der vuilnissen, Schadeloosstelling aan den pachter der ontruiming van modder en vuilnissen, Schadeloosstelling aan den veearts voor zijn toezicht op de veemarkten, IV. Openbare Weldadigheid. Hulpgelden aan de Hospicen tot het dekken van het tekort huns budjets, Hulpgelden aan het Bureel van Weldadigheid, Jaarwedde van den pokkenzetter van den arme, id. der vroedvrouwen id., Aandeel der stad in het g< ineenefonds. Sommen verschuldigd aan de Burgerlijke Godshui zen van Hooi, Sommen verschuldigd aan het Gemeentebestuur van Reninghe, Overhandiging aan de Hospicen der gelden, weder gegeven door den Staat, art. 24 der gewone uitgaven en verschotten van de gezegde weldadigheidsinrichting, 84-65 130-00 I00-00 150-00 4 30-00 100-00 150-00 130-00 576-20 700-00 700-00 12-00 40-00 40-00 11,045-77 11,764-78 12.346-97 22,054-34 13,457-82 18,684-57 200-00 750-00 8,285-25 357-55 75-00 19,285-89 200-00 750-00 8,371-50 117-45 Poperinghe, den 29 Aügusti 1889. Terwijl Zondag laatst Felix met ZIJN muziek te Kortrijk leute hield met het geld der Poperingsche co^tributiebetalers, men was bezig op de Groote Markt te Poperinghe met den geringen huisraad van een armen duivel door gedwongene verkooping aan den man te brengen. Die man, van omtrent de 80 jaren oud, had het groote schelmstuk be gaan in de onmogelijkheid te zijn de over- groote lasten te betalen waarmede men onze bevolking komt te beladen. Binst dat uwe onderhoorigen hongerlijden, gaat, amuseert u goed, Don Quichottè in gezelschap van uwen Sancho; gaat en ver lustigd u, terwijl de ongelukklgen, wiens geld gij zoo onnoodeloos verspilt, ten einde gejaagd door de ellende, alles wat zij bezit ten zien aanslagen, tot hun arm bed 'waaroj zij hunne stramme leden konden uitstrekken. Gaat en paradeert te Kortrijk en elders en tracht eens te meer onze arme stad op den vreemde belachelijk te maken. Maakt dagelijks de ongelukkigen moede die door hunnen stand veroordeeld zijn om hunne jonkheid te verslijten in den kring dien gij voorzit. Gij maakt u alzoo bereid om eersten magistraat onzer gekozen. Men wete dat in Zwitserland alleman kie zer is, zelfs al de in 't land verblijvende bur gers van vreemde afkomst,mits drie maanden verblijf en regelmatige papieren. Dat is wat anders als ten onzent, he?.. Ook is 't kleine Zwitserland 't vrijste t gelukkigste land der aarde! (Om voortgezet ie worden). meentekeriüis, een groot Weldadigheids- Concert te geven. Dit uitstapje is geheellijk op de kosten der Maatschappij, welkers leden niet noodig hebben hunnen toevlucht tot stadskasse te nemen om eene reize te doen. weerdigiijk den stad te worden. Wij vreezen, ongelukkiglijk, dat het be- weenlijk schouwspel, waarvan wij Zondag laatst op de Groote Markt getuige zijn ge weest, het eenige van nu tot nieuwjaar niet zal zijn dat wij te beschouwen zullen hebben Welhaast zullen wij opnieuw de droefheid hebben het geval, welk iedereen verontweer- digd, te zien hernieuw-en. en BURGERSTAND Geboorten: Mannelijk geslacht, 5; Vrouwelijk id. 6. Huwelijken: De Coninck, Camiel, daglooner, en Bous- semaere, Octavia, dagloonster. Sterfgevallen Scholaert, Hermina, zonder beroep, 67 'aren, ongehuwd, Thouroutstraat. De- aene, Isabella, zonder beroep, 74 jaren, verij, jongens en meisjes, ten voordeele der'wec^uwe van Martinus Leroy, Meenenstraat. hten. aan onze dermdiikJ- Dindorff, Virginia, zonder beroep, 77 Wij, van onzen kant, kennen er nog, die door den koophandelkrisis getroffen zijn, aan wie de Felixen en de Vandenberghen hetzelf de lot besparen. Maar dat de mannen zonder hert, die on gevoelig blijven aan de noodkreten hunner onderhoorigen, het wel in acht nemen, want het volk, t'einden zijn geduld, op zijne beurt hun wel zou kunnen rekening vragen van de wijze waarop het behandeld is geweest. Hetgeen wij voorzien hadden is gebeurd en wij hebben met groote spijt hooren spre ken op de waarlijk schandaleuze wijze waar op de K.Kisten zich Zondag laatst op hunne reize te Kortrijk gedragen hebben. Wij zullen ons vandaag te vrede houden met te zeggen dat wij, als Puperinghenaars, beschaamd zijn en geschandaliseerd van de ongelooflijke tooneeien veroorzaakt door de Poperinghenaars in de geboortestad van Pal/yn. Onze congregatiemuziekanten, die met de oordjes van stad reizen, hebben zich gedra gen als ware Congolanen; zij hebben de straten van Kortrijk doorkruist, zat lijk nen oatat, en onder elkaar vechtende, tot zóó verre dat er de polioie is moeten tusschen- komen. Zij hebben hunne stukken niet mogen uit voeren, en 's avonds, toen zij de statie van Poperinghe zijn binnen gekomen, heeft men ze moeten, als de zwijns, uit de wagons trek ken, en toen zij in stad zijn getreden zijn zij op nieuw aan het twisten gegaan en de rui ten gebroken van de herbergen waar zij zich bevonden. Ziedaar hoe den troep poetsenmakers van den K. K. onder de orders en in tegenwoor digheid van den toekomenden eersten Ma gistraat der stad, het geld verkwisten van hunne ongelukkige medeburgers. (Zondag aanstaande de bijzonderheden). katholieke gestichten, aan onze dergelijke gemeentescholen te onttrekken. Liberalen, een oog in 't zeil! Wij hebben vernomen dat de Philhar- monisten officiëelhjk door M. den Burge- Schrikkelijke brand in liet gesticht der krankzinnigen te Leuven. Een vreese- lijke brand is Woensdag avond uitgeborsten. Rond 7 1 4 ure, stegen kooge rookwolken omhoog. Schrikwekkende vlammen, kleur den den hemel, het gesticht der krankzinni gen stond in brand. De klokken begonnen alarm te luiden, en weldra was gansch de bevolking te been.Het vernielend element dat zijn droevig werk in het achterste gebouw begonnen had, had wel dra gansch den achtervleugel aangetast, wei jaren,weduwe van KareiLannoy,Boters*traat.imeester van Doornik uitgenoodigd, zich naarlnig later stond de kerk in "volle vlam. Kinderen beneden de 7 jaren: Ideze stad zullen begeven den 22 September De ongelukkige zieken, die doordecelle- Mannelijk geslacht, 1; Vrouwelijk id., 0. laanstaande, om er, ter gelegenheid der ge- broeders in een afgezonderd gebouw veree- AARD DER UITGAVEN. YVe/.enllijke uilgaaf van liet vooriaal- te dienstjaar Toegestane kredieten van liet vorige jaar. Sommen door liet Stadsbest' voorgesteld. VAN DEN 23 TOT DEN 30 AlTGESTI 1889.

De Toekomst (1862-1894) | 1889 | | pagina 2