Verschrikkelijke Ramp IVr 194. 28e Jaar. Zondag, 15» September 1889. Zondagsblad van Stad en Arrondissement YPEREN. ANTWERPEN. Men schrijft in: Te Yperen, DINMUDESTRAAT, 18, en op al de postbureelen van 't land. Alle affichen bij den drukker van dit blad gedrukt, worden on vergeld in hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikelen uiterlijk tegen Vrijdag middag, vrachtvrij en onderteekend, toe te zenden. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: 3 fr. 's jaars voor de stad; fr. 3-50 voor geheel België. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 5 CENTIEMEN HET NUMMER. Aankondigingen: 10 centiemen den regel. Reklamen: 23 id. id. id. Rechterlijke eerherstellingen 1 frank id. id. Akkoord per maand of per jaar. OORLOGSWAPENS. moeten bijten of de pijp aan Marlen gege- Onze voorvaders waren toch domkop- ven 'iebben pen, in verglijking met onze hedendaag sche krijgskundigen. Met boog en pijl deden ze hunnen vijand Indien onze vrienden overal doen wat plicht en eer gebieden, dan hebben wij Overheerlijk schoon, de resultaten met kans eene groote zegepraal te behalen; dan repelitiegeweren, dat dient gezegd. Onder het grof geschut vindt men te- winnen wij 8 zetels te Gent, 2 te Charle roi, 2 te Borgworm, en 1 te Verviers, te in 't zand tuimelen, met lans, piek en genwoordig blaaspijpen, welke op 20, 30 tarnen 13 zeiels, of 2b stemmen in de zwaard brachten ze malkander doodelijke kilometers afstand, melde grootste zeker keermg. wonden toe en met knots en bijl sloegen beid hun doel weten te treffen, Vier, tot Daartoe hoeven natuurlijk goede propa ze hunnen tegenstrever als een os ten zes uren verslingei t men bommen en gra- gronde. Hunne steden werden met diepe grach ten hooge muren en sterke torens om ringd, en dan kouden de inwoners, eens de valbruggen opgehaald, den aanval van duizenden belegeraars trotseeren. De aanvallers van hunnen kant slinger den zware sleenenover de wallen, vulden de grachten met takkebossen, berukle de muren met stormrammen of beklommen ze langs honderden ladders te gelijk. Ridders en krijgers bedekten zich bel lichaam met stalen platen, maliënkolders en borstkurassen om legen werpschicht en degenstoot beveiligd te wezen. Die manier van oorlogen verzekerde de overwinning aan de behendigsten en de strekslen; de slapslen moeslen zich immer ten onder geven. Van den anderen kant werd er alsloen weinig bloed vergoten en bleven er ook piet veel dooden op hel slagveld, Die tijd van eerlijk! vechten, fatsoen lijk! oorlogen is voorbij. Met reuzenschre den is het menschdom voorvvarts gestapt op de baan van oorlogskunst en weder- zijdsche vernieling. Tegenwoordig spreekt men van hon derdduizend soldaten tegen den grond te leggen, net alsof de menschen op de we reld gekomen waren om tot kanonnen- vleesch le dienen. Over eenigejaren gebruikte men gewe ren welke acht, tien, ja nog meer scheu ten per minuut leverden; dat was reeds gande gemaakt en democratische hervor mingen voorgesteld te worden. De verkie zing van M. Paul Jar.son heeft bewezen walde eendracht vermag; toonen we wat eene volksgezinde beweging kan tot stand brengen, indien alle liberalen eenstemmig voorde volkszaak optreden en vast besloten zijn de hervormingen door te drijven, die reeds zoolang in hunne programs werden opgenomen. van eene merkelijke verbetering in de men- schendooderij. naten van honderden kilos, om dood en vernieling rond zich te verspreiden. Gaat dan al naar den oorlog, als men u omverre blaast, vóór ge den minsten vijandelijken soldaat hebt kunnen bemer ken. Zulke vernielingswapens doen sidderen en beven; generaals en bevelhebbers vin den ze subliem, magnifiek. Op zee gaat de dooderskunst nog ver der. Onderzeesehe batterijen en torpedos doen de kolosaalsle kurasschepen als een vuurwerkbouquet in de lucht springen en mei man en muis naar de diepte zinken. r, Zooals wi verleden Zaterdag zegden, is er Heel expeditiedie zeegevechten, dat v-m i i» r-. o Vrijdag. rond 1 ure 4a min., eene ïisehike moet eenieder met ons bekennen. h losbarsting gehoord in de richting der dok- Za! de oorlogskunst zich op dezelfde Eene mijl ver in de ronde vlogen de rui- onruslbarende manier blijven onlwikke- ten <ier woningen aan stukken, eene onmee- 'en' lelijke kolom rook steeg in de hoogte en Steliig! verduisterde den gezicht einder. Verschrikt Dyamiet en roburiet zullen eerlang door pep ]ie(; yojk b;jeen_ en, ujt de richting der nog heviger onlploiïingsmiddelen op denmassjns karnen huilende mannen, vrouwen achtergrond geschoven worden. en kinderen gevlucht. Het leed geen twijfel, Reeds is er een schietpoeder uilgevon- er had eene ontploffing piaast, gehad, den dat geenen den minsten rook bij de Zekere M. Corvilain heeft, niettegenstaan de 't verbod van 't gemeentebestuur, van de klerikale bestendige deputatie de toelating bekomen, nabij de Kattendijkdok, een ma gazijn van cartouchen te bouwen. Miljoenen poeder- en dynarnietcartouchen waren er geborgen en 't is daar dat de ontploffing heeft plaats gehad. M. Corvilain beweerd dat bet in de petrol hangars begonnen is. losbranding veroorzaakt Onderzeesehe booten zullen onbemerkt de kasten naderen, om de forleressen le verrassen. Bestuurbare luchtschepen zullen bet ruim doorklieven, boven eene vesting ot een vijandelijk legerkorps zweven en op hun' duizend gemakken de versterkingen vernietigen en de strijders naar 't pieren land expedieeren. Die zucht naar vernieling zal eens of morgen aan millioenen slachtoffers hel le ven kosten, millarden zullen aan die 1 hans bezit men repelitiegeweren, die verbeterde oorlogswapens nog verbrast zoo maar veertig a vijftig kogels naar den en verkwist worden, en die slachterij vijand zenden, in minder dan eenige se- zp 1| zoo lang hel menschdom komen be- conden en met eens laden! (dreigen, als er nog lomperds gevonden Stelt twee legerkorpsen tegenover worden, om den hoogmoed van keizers en elkander, elk van 30,000 manschappen, en koningen te streelen en hunnen zucht Laat iederen soldaat slechts tweemaal naar oorlogsroem en krijgslauweren in te laan en afschieten, dan worden er reeds volgen en aan le vuren. tien miljoen blauw erwten naar elkan-f ders adres geslingerd, en dan verzekeren In Juni 1890 moeten er 69 Volksver- de meest competente krijgskundigen, dat tegenwoordigers herkozen worden: 37 er dan ruim 60,000 soldaten in het slof liberalen en 32 klerikalen. j> ingevallen, gebrand en vernield, zelfs eene uur in het ronde, zijn er huizen min of meer beschadigd, 't Is wreed om zien. Gansch de bevolking van Antwerpen ver- schrikte, liep over hoop, op het oogenblik der ontploffing. Vele dachten dat het eene aardbeving was, vergezeld van het einde i) der wereld, daar er al met eens na den i) sclirikkelijken schok, eene dikke, zwarte rook gansch Antwerpen als in den nacht verduisterde. Zelfs zijn er menschen die ik later geholpen heb, in de stad zelf,en op dit oogenblik, zot en waanzinnig geworden zijn, door den schrik. Na een kwartier, was de rook vermin- derd en allen wisten welhaast dat de kar- doezen fabrief van M. Corvilain gesprongen was, gelegen dicht de petrolhangars van de heeren Rieth en Ca. Allen liepen er naartoe, maar hoe verschrikkelijk, hoe wreed en treurig was dit schouwspel; zoo- als ik u hierboven zeg, kan ik het u door geene woorden beschrijven, men moet het ii gezien hebben, om zich enkel een gedacht ervan te kunnen vormen. Hoe nader ik van de ramp kwam, hoe meer ik mij moest koelbloedig houden. In al de straten liep men op een. Mannen, ii vrouwen met hunne kinders kwamen stads- ii waarts geloopen, reeds met verbrande en geflenterde kleederen, en min of meer ge- 'i kwetst, alle roepen en kermen dat het hart verscheurend was. Twee paarden kwamen i) toegeloopen, en niemand konde ze inhou- i) den, daardoor zijn er nieuwsgierigen ge- kwetst en eene vrouw, eenige stappen van n mij, omgeworpen die steendood viel. Het regende van de kardoezen, die uit de fabriek sprongen. Ik heb er een op mijn ii hoed ontvangen, die mij gelukkiglijk zeer licht gekwetst heeft. 'i Geen middel om op de plaats der ramp ii te geraken en hulp te bieden. Zelfs was het ii zoo verschrikkend dat een man, die een pas nevens mij ging, eene kardoes in de - rechter slaap ontving en dood viel, en op Door de ontploffing is er brand uitgebor- deze manier alleen zijn er menige dood en sten in de aanpalende petroolmagazijnen van Teel gekwetsten neergestort. Het was nog de heeren R.ieth en C10. Andere bergplaatsen erger dan op een slagveld. stonden in vuur en vlam. Tusschen de ma trozen der schepen die, in de naburige bas sins voor andere liggen, bevinden zich ontel bare dooden en gekwetsten. Ziehier, lezers, textuëel wat ons eenen vriend schrijft, wo nende eene uur van de plaats der ontploffing: Niemand kan er een gedacht vormen; geene pen kan het beschrijven, welke ont- ploffing,welkebrand.geschreeuw en gekerm dat te Austruweel heeft plaats gehad. Zelfs al de huizen van het. dorp in een Al met eens steeg er eene reusachtige vlam in de hoogte, het waren de petrol- hangars die 50.000 vaten petrol bevatten, ii die vuur hadden gevat. Alles was in laaien- de vlam; niets was er gespaard, fabrieken, - gebouwen, huizen, menschen, dieren, enfin al die brandbaar is, was in dezen vuurpoel, want aan blusscllèn kon men niet denken. De pompiers zelf, met al hunne werktui- gen, konden mets verrichten.Menige pom- ii piers en polilié-agpnten, die. d'oor hulp en haf uur in 't rond zfjn letterlijk 'gescheurd, bijstand te vullen bieueu, te naar da DE TOEKOMST

De Toekomst (1862-1894) | 1889 | | pagina 1