STADSNIEUWS. Nr 195. 28e Jaar. Zondag, 22n September 1889 Zondagsblad van Stad en Arrondissement YPEREN. Men schrijft in: Te Yperen, DIXML' DESTRA AT, 18, en op al de postbureelen van 't land. Alle afiichen bij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeld in hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikelen uiterlijk tegen Vrijdag middag, vrachtvrij en onderteekend, toe te zenden. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: 3 fr. 's jaar* voor dc stad; fr. 3-50 voor geheel Belgie. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 5 CENTIEMEN HET NUMMER. Aankondigingen: 10 centiemen den regel. Reklamen: 25 id. id. id. Rechterlijke eerherstellingen 1 frank id. id. Akkoord per maand of per jaar. EEN WOORD NA DE RAMP. is zoozeer onder liet volk verspreid, dat rende. M. Van den Abeele had alsdan den rip nntnlnffinir vin lmt kardrwpnrmm- men langs alle zijden hoort morren. Het grond Ier huur en hield er een depot van noodlottige gevolgen heeft gehad, roept andermaal de aandacht des publieks op de onvergeeflijke onverschilligheid waar mede sommige hooge Besturen te werk gaan in zaken die nochtans van groot belang zijn, onder opzicht van openbare veiligheid, van arbeidsregeling en van ernstig toezicht in gevaarlijke werkhuizen. Eens te meer wordt door die ramp be wezen, hoe lichtvaardig der soms met de openbare veilliglieid wordt omgespron gen, wanneer de belangen van voorname personen of van polilieke vrienden in 't spel zijn. Men kan aannemen dat, in sommige gevallen, de overheid een klein vergrijp door de vingers ziel; maar het is nooit verschoonbaar, op plaatsen waar een groot verkeer heerscht, waar groote schatten in koopwaren liggen opgestapeld, waar er reeds magazijnen bestaan met er zal niets van te recht komen! j In (tegenstrijd met hel verslag van den Zou net waar wezen, dat er nergens in, heer Gouverneur behoorden de gebouwen Yperen, 21 September 1889. Kaartspel. Op Zondag, 22n September, zal er eene de wet een artikel zooveel bestaat, niet aan de stad. M. Corvilain verzekerde!Luisterrijke Kampstrijd in het kaartspel ge- krachtens hetwelk de piichligen aan moord dat de werkzaamheden geen het minste 8even worden in de herberg bewoond door door onvoorzichtigheid, moeten gevomiisd'gevaar aanboden en dat het loon der ar en de slachtoffers schadeloos en gestraft, gesteld worden? Aangaande de noodzakelijkheid, van-de schadeloosstelling der slachtoffers; en der de vergoeding voor de geleden schade, is de openbare meening eenstemmig. Hel <^ox populi heeft reeds uitspraak gedaan; maar wij leven, eilaas! in een land waar de stemme des volks bitter weinig invloed geniet. Men doel. met haar wat den dienst meid met den bezein doet: haar plaats is achter de deur! Weest ervan overtuigd: enkele perso nen, heldhaftige redders, ont,baatzuchtige doctors en verplegers, liefdadige harten, beiders op drie maanden tijds tot meer verzekerings - voorzorgen dan 60,000 fr. zou opklimmen.Het colle- gie antwoordde dat de nieuwe vereischte moest nemen en legde hem den last op, het vuur onder alle vormen te verbieden. Wat meer is, Corvilain moest den depot van het buskruit in een militaire gebouw bekomen en werd hem zulks geweigerd, dan moest hij het kruit nat houden, naar mate hij de kardoezen losmaakte. M. Corvilain bevestigde deze overeen komst, in de volgende bewoordingen: ln de hangars zal men geen licht, noch vuur bezigen; lu.t gebruik van elec- lieht ontvlambare waren gevuld, waar er zullen gedecoreerd worden; wijl de on- trisch licht zal alleen gedaan worden zoo inrichtingen zijn die millioenen hebbenjgelukkigen die hunne huisgenoolen verlo te laten behandeling zulks noodig is, en ik zal mij naar alle gekost, een magazijn waai de gevaar die men bedenken kan, het ledigen van kar doezen, geschiedt. Het is niet de eerste ramp die in ons land gebeurt opr ichlenjren, de weduwen, de weezen, of die zelf ve,ie'.s,(;'l'f,11 P^dragen die de wet voor- ekwetst werden of hun schomeie huis- R za' verantwoordelijk zijn voor raad vernield werd, noch van Regeerings- a on8ev'al dat z'c'' zou kunnen vooi wege, noch langs Rechtswege geen roode- n' s'em volkomen overeen, met den duit zullen krijgen, want zoo is dei10'!? van uwen geachten brief. Hoe dikwijls hoorden wijjwet, dat de overlieden de gevaarlijkste'. Uiails vvas hel aan Corvilain, de toe- van ongelukken in de koolmijnen; vair nijverheid mogen toelaten waar zij zuiksi ing van 01(3 bestendige deputatie le be- het ontploffen van stoomketels in nijver-jgoedvinden; maar dat zij geenzins verant- heidsgestichten waardoor, iedermaal, veel woordelijk zijn, wanneer daardoor ram- menschenlevens verloren gingen? Telkens werd er gewezen op de wets ontduikingen door de eigenaren gepleegd, en op de noodzakelijkheid eens degelijker pen gebeuren die honderden menschen- levens koslen. Ja, ja, arme lieden! zoo is de wet. Indien het mogelijk is, troost u dan loezichts. Hel spreekwoord heeft gelijkdaarmede, en bedenkt dat hel in den Con- Wanneer het kalf verdronken is, vult go bijna zoo erg gesteld is. men den put! Men verzamelde eenig geld; hij die een arm of been kwijt was, ZITTING VAN DEN werd met eenige goede woordenen een gemeenteraad van ANTWERPEN houten lidmaat veel schooner dan lietj Ten half drie 1.1. Woensdag, heeft zichjstuur, aan M. Corvilain een bewijsschrift verloren wandelen gezonden, en uit was de gemeenteraad vereenigd onder het voor-dat toeliet de werkzaamheden onmiddellijk komen. Deze aanvraag werd den 6 Maart 1.1. gedaan. Eerst aan het bestuur dat het onderzoek van commodo en incommodo opende. Het Collegie zond vaar de de putatie de niet toelating van het daai - stellen eener kardoezen fabriek. Hel be sluit der bestendige deputatie stond, niettegenstaande het tegeusti-ijdig gevoelen van het gemceutcbcstiiua'. de plaatsing toe. Den 7 Ooyst leverde M. Van Goenstrae- ten, buiten den weet van hol gemeenlebe de grap. jzilterschap van M. Leopold De Wael,bui- Zal dit nu weer het geval zijn? En zul- gemeesler. Eene talrijke menigle verdrong len de ongelukkigen alweer afgescheept zich in de omheininghel publiek voorbe- woi'den met een: Fervolgt Corvilain houdenden of een De overheid is niet verant woordelijk De wet voorziet alle mogelijke misdrij ven, welke door de geringe klassen kun nen gepleegd worden en weet den armen dromniei wel te vinden die iets misdeed, Aan het hoofd der dagorde stond het betoog door het schepen collegie over de ramp van Vrijdag, 6 September. Het ver slag, dat zoo juist, volledig als klaar is, werd door de heer schepen Gits voorge lezen. Het herinnert de droeve aandoening en hem krachtens artikel zooveel van de welke de onvergetelijke ramp onder de be- Wet van 't jaar zooveel le nijpen dat hij vol king teweeg bracht, huilt. De voorname lieden, daarentegen,) Den 24 Januari 1.1, deed M. Corvilain komen er gewoonlijk goedkoop van af aan het Collegie de aanvraag eenen grond voor de Rechtbanken; en die overtuigingen huur te krijgen, aan de stad loebehoo- Henri Accou, Beestenmarkt, nummer 12. Waarde der prijzen Vijftien franken gelde. Spotternij. Sinds wij onder het godzalvend klerikaal juk den nek buigen moeten, spotten de drie tippen met de wetten dat het droevend om zien is. Een kind overleed en moeste te X... door de kerk begraven worden. De pastoor en grafmaker slaken het gewichtje in de put zonder zich het minst te bekreunen om den overlijdensakt en de begravingstoelating, door de wet vereischt. Doch voor de gariool vreezende kreeg de pastoor berouw en zond den vader naar ons stadhuis om een begra- vingsbriefje. Daar werd hij tot doklor Dalmote verzon - den die eerst het overlijden vaststellen moest. Deze die toch het overlijden niet kon yaststel- len, zonder het kind gezien te hebben deed de vader terug keeren en den herder verzoeken het kind te ontgraven. Deze stak nog al de neus op, maar gaf toch toe. Het ontvangen wichtje werd in eenen zak gemoffeld en naar Yperen gebracht, waar het nagezien werd afgeleverd en het kind werd eene tweede maal begraven. Ziedaar hoe een pastoor begraaft en ont graaft met de ongelooflijkste lichtzinnigheid en juist alsof er voor hem noch wet noch burgelijke overheid meer bestond. Wat het parket daarover denkt, zullen wij later we ten, maar het is erg te vreezen dat die licht zinnige drietip eens eventjes bij zijne heilige ooren zal gelrokken worden. te beginnen. Slechts den 20 Oogst kreeg liet collegie kennis van dit belangrijk feit. Volgens hel collegie is het zeker, dal de eenigste middel om eene ramp te vermij den, was, de nijverheid in kwestie totaal te verbieden. Het verslag eindigt met hulde le bren gen aan al degenen welke hunne zelfopof fering geloond hebben. De lezing van dit betoog maakte eenen diepen indruk op de toehoorders. Dan nam de heer Van Ryswyk het woord. Hij hekelde het verslag des hee- C'^'ent" ren Gouverneurs, bewijzende,dal et vooral np nii'( de partijgeest in doorstraalt. (Lunio van 'L L. N.) Akndeinie. De Besturende Commissie brengt ter kennis dat op Zondag, 29 September, om 11 ure s morgens juist, de inschrijving der. nieuwe leerlingen zal plaats hebben. Om aangenomen te worden, moet men kun nen goed lezen en schrijven en de kennis dei- vier hoofdbewei-kingen der rekenkunde gron dig bezitten. Degene die zich aanbieden dienen voorzien te wezen van een getuigschrift van hunne be kwaamheid, afgeleverd door eenen onderwijzer; daarenboven nog zulten zij een exaam moeten onderstaan gelijkvormig met art. 4 van het re- De oude leerlingen zullen zich ter Ak.-idemie van Schoonc Kunsten en Ni'vc-ilieidtscliool e- DE TOEKOMST in

De Toekomst (1862-1894) | 1889 | | pagina 1