STADSNIEUWS. IV 199. 28e Jaar. Zondag, 2ön October 1889. Zondagsblad van Stad en Arrondissement YPEREN. Men schrijft in: Te Yperen, DIXMUDESTRAAT, 18, en op al de postbureelen van 't land. Alle affichen bij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeld in hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikelen uiterlijk tegen Vrijdag middag, vrachtvrij en onderteekend, toe te zenden. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: 3 fr. »s jaar» voor tic stad; fr. 3-50 vooe geheel België, Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 5 CENTIEMEN HET NUMMER. Aankondigingen: 10 centiemen den regel. Reklamen: 23 id. id. id. Rechterlijke eerherstellingen 1 frank id. id. Akkoord per maand of per jaar. ONGEHOORD SCHANDAAL. Droef, ja pijnlijk is het over zulkdanij onderwerp le moeien schrijven, in 't ge zegend jaar 1889 en in 't gelukkigs oord der aarde (lach niet!...), het Bel- genland der papen en der Brabanconrte... De schoolmeesters, die nochtans open bare ambtenaars zijn en wel onder de nuttigste en de aanzienswaardjgste, wor den in 'l beschaafd landeken waar zij, en wij lijden en strijden, en waar de aarts bisschop van Mechelen de baits van 't kot is zooals 't liedje zegt of wel op ganseh onregelmatige wijze of wel in 't geheel niet meer betaald. Dat roept wraak. Zulks gebeurt in geen land der wereld, en ook ten onzent geschiedt hel nergens dan in 't bestuur van 't lager on derwijs. Hier is natuurlijk geene spraak van de groote steden noch van gemeenten waar liberalen dat is le zeggen voorstanders der openbare scholen, aan 't roer zitten. Daar wordt het onderwijzend persooneel kens opstrijken over den schaarschen Onze waardig volksopvoeders, al te toestand van onderschikten die moeten lang door de domperspartij miskend en zorgen om met 125 armzalige frankskens, verdrukt,dienen gewroken en in hun recht soms met vrouw en kinderen, eerlijk toe hersteld worden. maandelijks en steeds regelmatig op vas ten datum betaald. Wij bedoelen die ongelukkige onder wijzers (zij zijn, eilaas! de talrijkste)wel ke weerloos aan den willekeur eu den plaaggeest van vijandige gemeentebeslnren overgeleverd zijn. Waarom den onderwijzers niet overal maandelijks hun zuurgewonnen geld uit betaald, zooals dat overigens het geval is met alle ambtenaren, schoolopzieners, be dienden en tiooge ambtenaars van 't Minis terie, ja, met den Minister zelf? Wat zouden die heeren zeggen, zoo men ben gedurende verscheidene maanden schuifelen liet, gelijk men het met de on derwijzers doet, wier loon alreeds door gaans onvoldoende is? Ah! die zouden voorzeker duchtig op hunnen poot spelen. Het is immers maar eenvoudig plicht, van wege openbare besturen, van al te gering betaalde ambtenaren minstens toch öpnauw gepasten tijd te betalen. Daar denkt men waarschijnlijk in hoo- ger sferen gansch anders over. Nu, wat weten ook mannen die maan delijks zes, zeven of acht honderd balle- te komen. Beeldt u dan toch eens den vernede renden en smartvollen toestand in van hen die niet wachten kunnen, en die in- tusschen, krediet moeten afsmeeken bi, hunne medeburgers op waarborg van een traktement dal slecht binnen maanden za afgerekend worden, en dat reeds sedert maanden onbetaald blijft. Wij mogen verzekeren zoo schrijft een bevoegd konfraler, dat de helft onzer offieiëele onderwijzers in dit bedroevenc geval verkeeren. Stelt u in de plaats van den familieva der die, na maanden werk, nog het noo- dige aan zijn gezin niet bezorgen kan. Gewis, indien zoo iels in gelijk welk ander bestuur moest plaats grijpen, zou den de bedienden opstaan als een man Daar komt ons te binnen 't woord door zekeren Staatsmachinist uitgesproken: indien wij ons in zulken toestand be vonden, zou sinds lang geene enkele ma chieii meer rollen op den staatsspoorweg.» Maar wat vermag toch de onderwijzer? De meesten beven voor hun plaatsje, hoe gering ook het wezen moge. En zitten zij in armoede gedompeld, en bevalt hun dit alles niet meer, dat ze er dan maar van doortrekken M. Woeste heeft het irn mers gezegd: qu'ils s'en aillenl! Zoo re deneeren zij die zich, schaamteloos, onze meesters noemen!... Het volksonderwijs is, onder alle op zichten, in de handen van zijne ergste vijanden, van een papenministerie en van bekrompene en kwaadwillige gemeentebe sturen, die slaafsch aan mijnheer pastoor gehoorzamen. Zoo staan, eilaas, de zaken! Ziedaar de taak welke onze partij op zich te nemen heeft. En aan die laak zal zij voorzeker niet te kort blijven. Yperen, -19 October 1889 Bericht. De leden der Liberale en Grondwettelijke vereeniging van het arrondissement Yperen worden verzocht de algemeene vergadering bij te wonen, welke zal plaats hebben op Zondag, 20 October 1889, in de zaaf van den Gouden Arend, Groote Markt, te \Tperen, ten 8 ure 's avonds. DAGORDE Onderzoek van het welsontwerp op de afschaf fing der bekwaamheidskiezers van rechtswege. Gedeeltelijke vernieuwing van het Comiteit. Het tegenwoordig bericht dient tot bijeenroe ping. Yperen, den 13 October 1889. Voor het Comiteit: De d.d. Secretaris, De Voorzitter, Em. Verschaeve. Th. Cornette. Examen. Mijnheer Cyiulle JANSENS, oud-leerling van ons Gemeente-Collegie, komt, met onder scheiding zijn exaam van opziener van bruggen en wegen af te leggen, voor de jury van Gent. Hij bekwam de tweede plaats. Wij sturen hem onze vurigste geiukwenschen. Wapenschouwing van 1889. De Burgemeester der stad Y'peren waar- schouwt de belanghebbenden dat, gelijkvormig het art. 23 van het Koninklijk besluit van 7 Oogst 1877, de Bevelhebber van het militaire distrikt Yperen zal overgaan tot de wapenschou wing der militianen in verlof voor meer dan zes weken ter dezer strde, bekleed en voorzien van al hunne militaire kleederen en van hun boeksken, den Zaterdag, 2 November 1889, om 8 ure 's morgens, in de Binnenplaats der Ger.- darmerie-Kazerne, te Y'peren. De militairen der klassen van 1877, 1878, 1879, 1880 en 1881 zijn van de wapenschou wing ontslagen. De mannen zijn bemachtigd voor deze wapen schouwing, onder de lijnwaden broek of onder de vest of tuniek, eene warme kleeding te dra gen, welke langs buiten onzichtbaar is. Werkerslicr Verleden Zondag heeft de koorzangmaat schappij Werkerslier een puiken muziekavond aangeboden aan hare eere leden. Al de op het programma zijnde stukken wer den om het best uitgevoerd, zoowel de muziek- Willems-Fonds. Morgen Zondag, om 3 ure namiddag, geeft het Wülems-Fonds, Afdeeling Yperen, hare stukken als het gezang. eerste Concert-Voordracht, in de groote zaal) Het ware overbodig iedere uitvoering afzon van den Gouden Arend. derlijU te bespreken, daar allen zich even goed Ziehier het programma: ien meesterlijk uit den slag getrokken hebben. I. Wie daar! muziekstuk voor4 handen, canz.J Onze gelukwensching aan den Bestuurder door de hh. J. T. en Alb. Van Egroo. |M. Balmaeke-s, aan het bestuur en aan de wer- .Hoop op Wraak, concone. kende leden. Wij moedigen hen aan tot onver poosden vooruitgaii£ Benoeming M. Vanlatum, ontvanger der directe belastin gen en accynsen te Leysele, is benoemd in Slechts van het toekomend vrijzinnig ministerie hebben honderden ongelukkige Q-^aar mijn Vlaanderen, onderwijzers en onderwijzeressen, slacht offers van den onverbiddelijken priester- haal, hunne redding te verwachten. En daarom ook is het hoog tijd dat alle te zingen door M. E. Coffvn. ö.Lied Ohne Worte,voor cello, jiendelssohn. door Alf. Wauters, leeraaraan de middelbare school, te Blankenberghe. 4. VOORDRACHT. Spreker: M. PAUL FREDERICQ, leeraar dezelfde hoedanigheid te Zillebeke. aan de hoogeschool, te Gent. Onderwerpje Kieshervorming in Vlaan deren. b.De Jodin, fantasia voor piano, halevy. door Alb. Van Egroo. gezongen door Alf. Duflou. a)Liefdelied uit het ballet Milenka, 7. Ivoor cello.JAN blockx. b)Serénade badine,\ gabriel marie. door Alf. Wauters. Bcvopderin?. M. Vandecasteele, toeziener van bruggen en wegen van 26 klas, is bevorderd tut den graad van toeziener van 1° klas. liberalen de handen in elkander slaan om de bisschoppelijke knechten te verjagen.; 8.Moeders Schapraai, kluchtlied, door G. Mailliard. Bckwnnmheldskiczrrs. De maatschappij Oud-Onderofficieren onzer stad, komteenen brief te sturen aan hei Senaat en de Kamer van volksvertegenwoordigers,' om de kieswet-Devolder te verwerpen. -. De wet van 24 Oogst 1883 heeft hun het kies recht voor de gemeente en de province gegeven. DE TOEKOMST JOZ BOSIERS.

De Toekomst (1862-1894) | 1889 | | pagina 1