N' 200. 28e Jaar. Zondag, 27n October 1889. Zondagsblad van Stad en Arrondissement YPEREA. Artikel 47 [minste kroeg, zal Volksvertegenwoordi Men schrijft in: Te Yperen, DIXMUDESTRAAT, 18, en op al de postbureelen van 'tland. Alle affichen bij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeld in hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordt verzocht alle hoegenaarade artikelen uiterlijk tegen Vrijdag middag, vrachtvrij en onderteekend, toe te zenden. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: 3 fp. 's jaars voor de stad; fr. 3-50 voor geheel Belgie. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 5 CENTIEMEN HET NUMMER. Aankondigingen: 10 centiemen den regel. Reklamen: 23 id. Rechterlijke eerherstellingen 1 frank id. id. id. id. Akkoord per maand of per jaar. DE LIBERALE DRUKPERS- 't Is met eene nooit rustende drift dat de kierikaleu en de geestelijkneid oorlog voeren tegen de liberale gazetten, zij zou den ze overal willen verdrijven en hebben eene werkzame spionneermg gestadig in 't werk. Vooral zijn zij gebeten op de plaatse lijke bladen der kleine steden, die zij op alle wijzen zouden willen vernietigen of in minachting brengen. Doch 't is waar, de liberale pers is de machtigste, de eenig- sle hefboom om de vrijzinnige gedachten te doen leven en bloeien, door aan de ste den en gemeenten liberale afgevaardigden en raadsleden te verschaffen. Maar waarom geklaagd over de tegen kanting, de vijandschap van politieke te genstrevers, wanneer de zoogezegde libe rale vrienden nog de grootste plichligen zijn door hunne onverschilligheid en wer keloosheid. gers en Senaleurs helpen kiezen de ge- De vooruitstrevende liberalen vragen leerde en verstandige burger wordt dit sinds lang de herziening der grondwet. De gematigde liberalen hebben die herzie ning tot nu toe bestreden, daar zij er een ernstig gevaar voor de toekomst in zagen. Vandaar te betreurenswaardige ver deeldheid in de rangen onzer parlij, ver deeldheid welke het jezuielen ministerie tot nu toe aan 't bewind heeft gehouden. Ruzie, twist en tweedracht zijn thans gelukkiglijk verdwenen. Eendrachtig hebben de liberalen van 't gansclie land de handen in elkaar gelegd, om samen en met vereende klachten hel dreigende kle rikalism te bestrijden. Met de herziening aan '1 hoofd van baai programma snelt de liberale partij eene lansrijke toekomst te gemoet. Om hel kiesrecht voor de beide Kamers aan de tegenwoordige bekwaamheidskie zers Ie kunnen verleenen, moet dus de Ware het alle dage kiezing, het zou nog kunnen gaan Dan worden de liberale G^o^ndwèiTerandèrd' worden.' naden geacht en aangemoedigd. Oli! dan ïeeten zij zoo moedig, zoo dapper, zoo, /,Is arUkd 4/ van onze Constitutie, dal dezen rechtvaardigen en billijken maat- onmisbaar! Maar, de veertien dagen der bezingen zijn voorbij, en zij laten u loo ien; zij vergeten u geheel en al. Zij zijn geabonneerd op de groote fransche gazet- en, zij zijn meer bekommerd met de poli tiek van Frankrijk, dan met deze van hun eigen land of vaderstad. Ah! g(5ede vrienden, moesten de plaat- elijke liberale bladen verdwijnen, gelijk n welke steden, wat zoudt gij staan kij- en. En toch bet zou maar uwe eigene ehuld zijn. Zoo zaaien, zoo maaien; on- erschilligheid kan niet missen onver- chilliglieid na zich te slepen. Het is goed n wel de Brusselsche gazetten te lezen, naar kunt gij daarom zonder uw plaalse- k blad; kunt gij u vergapen aan de be ngen van den vreemde en uw eigen haard ergeten? Niet waar, dat is het kluchtspel verre rijven? En echter is het zoo maar al te eel; ja, overal het geval. Rust maar, li eralen, de klerikalen vijand is aan het erk en bereidt zich nog een aantal schop en toe te brengen om u eindelijk geheel regel komt dwarsboomen. Tot opheldering voor onze lezers, laten we dal fameuze artikel 47 hier letterlijk volgen. De Kamers der Volksvertegenwoor- digers beslaal uit, de afgevaardigden die rechtstreeks gekozen worden door de burgers, welke den cijns betalen, door de kieswet vastgesteld. Deze cijns mag geene honderd guldens recht- streeksche belastingen te boven gaan, noch beneden de twintig blijven. Er is hier spraak van Nederlandsche guldens, Ier waarde van 2 fr. 1164. Dooi de wet van 12 Maart 1848 werd de kies- cijns voor de kamers op minimum van 20 guldens vastgesteld, dat is op 42 franks 32 centiemen. Zoo liggen dus de boeken in ons lande- ken. Men kan geneesheer, advokant, rechter, minister wezen; men mag zoo geleerd zijn recht door het hatelijke en belachelijke artikel 47 voor altijd geweigerd. De bekwaamheidskiezers zullen dus voor de Kamerkiezingen niet in aanmer king komen, zoolang er een artikel 47 in de Grondwet zal le vinden zijn. Wie liberaal kan de herziening van die kinderachtige, dieonnoozele bepaling nog langer bevechten? Welk vrijzinnig burger durfL er nog de verdediging van beproeven? Heeft het geld dan niet lang genoeg de wet gespeeld en zal het dan geen hoogen tijd worden, om naast den cijns eene breede plaats voor de bekwaamheid in te ruimen? Loten en soldaat worden voor zijn lol! lasten ei palenten betalen! In de burger wacht dienen en stipt aan de wellen des ands gehoorzamen dat moet de be kwaamheidskiezer wel; daartoe wordt hij des noods met boet en gevang verplicht, maar liet recht zijne wetgevers le mogen kiezen dal natuurlijk recht wordt hem onverbiddelijk ontzegd! Is dat schandelijk en wraakroepend ge noeg? En kan dat schreeuwend onrecht langer blijven duren? Neen, duizendmaal neen! Artikel 47 is veroordeeld om te ver dwijnen: het zal verdwijnen. Daartoe moet de Grondwet herzien De eendracht in het liberale leger is volledig, de hoofdmannen die ons moeten ten strijde voeren, zijn bet eens geworden en zullen met een en hetzelfde plan, den ullramontaanschen vijand, weten aan le vallen. De redevoering van M. Frère, beef voorgoed de Brusselsche verbroedering bezegeld en ook te Luik, dat Waalsche centrum van het vroegere doctrinarisme, werpt zich met lijf en ziel in de vooruit strevende, liberale beweging, om de ge leerde werkliedenen burgers,hel stemrecht te verleenen voor de wetgevende kiezingen. De laatste hinderpaal werd ter gelegen heid der Luiksche Beesten uil den weg geruimd. En nu vooruit! liberalen, het bedriegersminislerie moet aan de deur jen. Zooals M. Frère te Luik zegde: Zweren wij de oneenigheid en twisten te vergeten die de ultramontaansche vijan den aan het bewind brachten! Wij moeten voortaan eendrachtig werken om recht en gelijkheid le verdedigen. IEDEREEN OP ZIJNE PLAATS. Ja! dat was eens de krachtige spreuk met raad en daad in menige stad en dorp van Vlaanderen. Men slreedter voor vrij heid en recht kloekmoedigheid en onbe vreesd, 't was alsof die schoone tijd nooit een einde zou nemen. Doch wat zijn de tijden en de menschen veranderd; wat is ons kloeke vlaamsche ras verbasterd en verkwezeld. Het ver worden: die herziening zal gebeuren door bond van geestelijkheid en edeldom heeft den stalen wil van het eendrachtige libe- als eene woekerplant meester van alles en ralism. allen gemaakt; langzaam maar zeker De bekwaamheid moet haar recht, werd de klerikale heerschappij gevestigd, gansch haar recht bekomen. Ongetwijfeld zal het veel werk en op- ofïeringeo kosten eer den verloren grond De redevoering van M. Frère-Orban te teruggewonden wordt. Doch alle hoop is Luik, zal het gansch land door, bij alle "Og met op te geven, wanneer liet goede iberulen, groolen weerklank vinden. voorbeeld van hooger komt; wanneer Ons kiesstelsel berust op bekwaam -cle eendracht der liberalen eens Brussel, beid zegde M. Frère; de censkiezers|Gent- Antwerpen, Charleroi, Nij vel, enz. hebben geene andere beleekenis of ze zijn enz- teruggewonnen hebben voor Kamer eenvoudig belachelijk. |en Senaat. En wij verhopen wel dat zulks Wij hebben in hel kiezerskorps 100 spoedi* zal geuren; ja, eerder dan men duizend nieuwe kiezers doen opnemen, en zooveel kennissen bezitten als men door eene der rechtvaardigste en beste al te verworgen. En nog laat gij na te maar verdenken kan hel kiesrecht voor wellen, die sedert 1880 gestemd werden trgen dat het eenigsle wapen welk gij szil, de liberale gazelten, u ook nielont- Dmen worden, door list, geweld en... averschilligheid Voor wie 't schoentje past Lekke 't pin. de Kamers krijgt men niet, zoolang als Indien een dergelijk kiesstelsel op het ge- men geene 42 franks 32 centiemen recht- bied van gemeente en provinciekiezingen slreeksche belastingen betaalt. gelukt, dan moet het ook voor de welge- De grootste dommerik, de lompste vle vende Kamers toegepast worden. gel wordt cijnskiezer, als hij maar 20 gul Dus dat M. Frère-Orban heel en al be- dens naar den ontvanger mag dragen. keerd is en ook de herziening vraagt van De houder van het kleinste bakje, de art. 47 der grondwet. wel denkt. Zulks is nocdig, want in plaats van op het stadhuis zal alles naar de sacristie overwaaien. Dit is nu reeds maar al te veel het geval en komt er geene tegenwer king, gewis mogen wij ons verwachten aan eene geheelekerkelijkeoverheerscliing. Wat deze is? Ziehier eene schels door eenen bisschop zelve gegeven tijdens ren jongslen kiesstrijd in Frankrijk. Lui tori DE TOEKOMST CC

De Toekomst (1862-1894) | 1889 | | pagina 1