STADSNIEUWS. eens naar de onbewimpelde taal van den zanger, heeft nooit meer bijval genoten dan bisschop van Marseilles: De katholieke godsdienst, krachtens hare roet zijne Moeders Schapraai. Maar het tuiltje van het feest was roorze- oro de eer, de waardigheid ervan te bescher- men door de onverbreekbaarheid van het j> christelijk huwelijk; in de school om de kin- j> deren in de waarheid en de regelen van zijn goddelijke zending, heelt het recht overal ker het Lied Onhe Worte en Liefde lied en tusschen te komen; aan den huizelijken haard,jSerenade Badine, voor cello, door den heer Wauters, van Blankenherghe. Nooit hoorden wij fijner, meeslepender en aandoenlijker tonen elkander opvolgen, en de teederste snaren van hart en gemoed aan 't trillen brengen. De bijval, dien hij inoogste, is niet in woor den weer te geven. Een hartelijk bravo! voor hem. En de voordracht door den heer Fredericq, uit Gent, mag eene puike voordracht heeten, doorweven van de verhevenste denkbeelden, die, in een heel mooi kleedsel gehuld, de wereld ingezonden werden. Hij handelde over de evenredige verte genwoordiging en trachtte te bewijzen dat in die kieshervorming veel heil voor ons va derland besloten lag. Hij oogste ve'e toejuichingen in, doch wij zijn verzekerd dat het eerder de lieve en ongedwongene taal was, die bijval genoot dan de eigentlijke gedachten er in vervat. Het was zienlijk dat de vergadering niet hee- lemaal de zienswijze van den talentvoller) spreker deelde, en op sommige punten zelfs hemelsbreed in zienswijze met hem verschil den, Nu, de beste zaken ontmoeten sums de geweldigste tegenkanting en worden ook al eens met koelheid door het volk onthaald. Het was dus een der genotvolste feesten die wij in het Willems-Fonds beleefd heb ben. Alle aanwezigen zijn ook te vreden en vergenoegd huiswaarts gekeerd, vast beslo ten niet na te laten nogmaals van bet naaste feest te komen genieten. Dank dus aan den heer redenaar en aan geloof te onderwijzen en op te voeden; in bet geiieele land lot den voorspoed der goede ze- den en der openbare rust. Deze weldaden, welke de godsdienst aan de personen,de huis- gezinnen en de maatschappij verschaft, zijn het gezamentlijk erfdeel der kristenen en vor- men een onvervreemdbaar deel van hun leven waar zij zich ook begeven en leidt in alles hunne gewoonten.Zij bezitten ter wereld geen j> kostbaarder goed; ook zijn zij verplicht het- zelve door alle middelen te bewaren die in hun bereik zijn. Van als een gevaar dreigt, moet dit hun ijver opwekken en doen strijden. En, wanneer kiesvereenigingen plaats hebben, a waar de godsdienstige belangen onderzocht en betwist worden, moeten de kristenen uit al hunne macht werken om dezelve bekwame 5> en toegenegene verdedigers te verschaften. Wanneer gij de bisschoppelijke taal goed naleest, dar. ziel men dat de pastoor overal lieer ende meester moet zijn. Inder daad, die werking gevoelen wij meer dan te wel in Belgip. waar men alle vrijheid aan het burgelijk gezag ontrooft door en- iel werktuigen en slaven naar Kamer, Se naat, provincie- en gemeenleiaden lezen den. Deze ongelukkige toestand heeft ons land te danken aan de verdeeldheid, die sedert een zestal jaren de krachten der liberale partij verbrokkeld heeft. Komen de liberalen weder aan het bewind, wat krachtdadigheid zal van hen geëischt wor den om de scboone spreuk weder waar- beid te doen worden: de burgemeester op het stadhuis en de pastoor in zijne kerk. Yperen, 26 October 1889. BERICHT. De Liberale Associatie van Yperen ver zoekt de liberale bekwaamheidskiezers (door exaam) van de stad, te willen bijeenkomen in de groote zaal van den Gouden Arend "Vrijdag,1 November 1889, ten 8 u. 'savonds. De d.d. Secretaris, De Voorzitter, Em. Verschaeve. Th. Cornelte. Willem*-Fond*. Verleden Zondag bood onze werkzame Willems-Fonds-Afdeeling haren leden de eerste Concert-Voordracht van het winterge tij aan. l)e ruime zaal van den Gouden Arend was proppens vol. De groote meerderheid waren dames en ook vele bekwaamlieidskiezers waren aan wezig. Ook het programma was alieraaulok- kelijkst. Het muziekaal deel bevatte Wie daar klavierstuk voor 4 handen, uitgevoerd door .1. T. en Alb. Van Eegroo, een manneke van 10 jaar. Het stuk werd meesterlijk gespeeh en lokte herbaalde en luidruchtige toejui chingen uit. Maar toen de kleine VanEegroo de fanta- zia voor klavier alleen uitvoerde op eene d'une certaine instruction. D'oii les capa- citaires par examen. II n'entre pas dans nos intentions d'a- moindrir la valeur decette seconde categorie, mais nous n'hésitons pas a declarer que c'est aller a l'encontre de l'esprit qui a inspire la loi de 1S83, que de supprimer les capacitai- res de droit; c'est de plus un insulte gratuite a une nombreuse categorie de citoyens qui, loin d'avoir démérité, out droit a tous nos ards enfin, c'est Un veritable déni de justice envers des personnes qui sont pour le pays une garantie d'ordre et l'un des élé ments les plus respectables du corps eleu to ral, En somme, le projet de loi, en sacrifiant ceux qui se sont signalés par leurs services, commet une insultante injustice, ce qui est d'une noire ingratitude en supprimant les autres, ceux que la loi de 1883 avait investis du droit de vote, en raison de leur intelli gence ou de leur travail, il abaisse le niveau general du corps électoral, ce qui est d'une suprème imprudence. L'Association Libérale et Constitution- nelle d'Ypres et de rarrondissement se refu se a croireque le Gouvernement.mieiix avisé, maintienne son projet de loi qui n'est au fond qu'un scandaleux coup de parti. En tout cas, elle fait un appel pressant a votre pa- triotisme, espérant que vous rejetterez en bloc ce projet dont Padoption ne saurait faire honneur a la legislature ni le bonheur du pays. En sus, et comme complément logique du vceu émis ci-dessus, Elle exprime l'espoir de voir étendre le principe de la capacité aux elections a tous les degrés. Agréez, etc. de heerert medeweikers en aan bet Bestuur, voor al het genoeglijke en aandoenlijke, dat xainen. wij daar genoten hebben. Aan allen den MiJnheer Clement MONTEYNE, oud-leer- meesten dank. r. (bug in de teekenscholen van Poperinghe en Y'peren, komt, met onderscheidingzijn Liberale vri'ccniïln;. exaam als professor van teekenkunde in de "Verleden Zondag avond waren de leden Collegien en Athenceums, voor de jury van Ier Liberale Associatie van Yperen, veree^Leuven, af te leggen. Wij sturen hem onze vurigste gelukvren- nigd in den Gouden Arend. De zaal was proppend vol. Het eerste voorwerp van bet dagorde was de vernieu wing van het derde deel van het komiteit. Al de uittredende leden werden erkozen. Daarna sprak de heer Voorzitter Cornette over de schandalige wet-Devolder, een on rechtvaardige wet, die aan alle eerlijk en vlijtig student, (zooals wij in ons verleden nummer zegden), liet kiesrecht beroofd zul len zijn. Ziehier den officiëelen tekst, zooals het gelezen en met algemeene stemmen der ver gadering goedgekeurd en opgestuurd werd aan de Kamer van Volksvertegenwoordigers, om protest te teeken aan deze eetdooze wet A MM. les Président et Membres de la Chambre des Représentants. Le projet de réforme électorale soulève dans le pays un mouvement dont ilserait imprudent de ne pas tenir compte. Cela s'explique. La loi du 24 Aoüt 1883, pour donner satisfaction a des besoins sociaux nouveaux, sclten. wijze die de kunstenaars in t vak stom slaanja élargi le cadre du corps électoral Son nre- doed, dan kwamen er aan de daverende sal-L - vo's geen einde vooraleer de lieftallige knaapi u a 01 appeler a weerkwam cn opnieuw die toonen liet hooren,!' eiecf01'at les personnes qui, sacs payer le die den geest aan de aarde ontvoeren en die eens, par leur position, leur intelligence, 't hart alleen verstaat. In hem steekt stoffe leur travail, les services rendus, étaierit le om er een groot kunstenaar van te maken.jmjeux a même d'y apporter des idéés de Een guproficiat! aan hem en znne goede - ouders! .progros, dordre et de stabihte pour nos in- ^De heeren Coffyn en Duflou, twee gevierde st'tu'ions; D'01'1 'es C£jPac'taires de droit. zangers, hebben opnieuw ons op iets puiks' legislateur, estimant que ce renfort|zlJ nl® uitgesloten woiden, hunne aanvraag, vergasten eens te meer de zaal onder het était insuffisant, adjoignit a ces derniers une' °°- - aanduiding van den prijskamp, r' J c| waarin zij willen deelnemen, den sekretans Ongeluk. Maandag morgend, om 7 ure, kwam de genaamde Spilleboudt, voermansknecht, met een tweswielwagen, waarop boomen geladen waren, bij de Steenenbrug aangereden,toen hij op 't onverwachts eenen slag tegen het been kreeg dat teenemaal afgeslagen werd. Men hoorde den ongelukkige ruim een kilo meter verre kermen. Hij werd naar zijne woonst overgebracht, waar hij nu verpleegd wordt. Hij is vader van een talrijk huisgezin en kon die ramp nog beter missen dan water in zijne schoenen. Ilof bouwmaatschappij. De maatschappij van Hofbouw der stad Y'peren, zal het eeuwfeest vieren van het invoeren der Chrysanthemen. Daarom geeft zij ter dier gelegenheid eene TENTOONSTELUNGva,.CHRYSANTHEMEN welke zal plaats hebben op Zondag, 17" en Maandag 18" November aanstaande. Algcmecnc Mchlkklnsen. Al de liefhebbers en hoveniers van den lande en den vreemde mogen aan de tentoon stelling deelnemen. De tentoonstellei-8 worden verzocht, willen de aanduiding van den prijskamp, l,a»d8,k]ap doen dre»»e» seconde categorie qii.en dehors de ïoIt^jdT De heei Mailliard, de befaamde klucht-(et de tout autre titre, donnerait des preuvesZaterdag, 16" November. voor De verzendingen door de mededingers ge daan, moeten vrachtvrij in het lokaal, Ge temde LeeuwenBotermarkt, nedergezet worden van den Zaterdag middag, 16" No vember tot den Zondag 17" dito, vóór 9 ui'e 's morgens (laatste uitstel). De jury zal geen prijs van gelijke verdien sten mogen toekennen. Zij zal liet recht heb ben de belooningen te verminderen zonder ze te mogen vermeerderen anderszins dan met de toelating van den Bestuurraad. Geen enkel voorwerp mag aau meer dan een prijskamp deelnemen. Prijzen buiten den prijskamp zullen ino- gen toegekend worden voor verdienstvolle zendingen en verzamelingen welke in het programma niet aangeduid zijn. Fleschjes zullen ten dienste zijn van de heeren tentoonstellers. Opdat alle leden aan den prijskamp zou den kunnen deelnemen, heeft de Bestuurraad ecnen prijskamp van fruit en groensels inge richt. De Bestuurraad zal alles regelen wat in huidige schikkingen niet voorzien is. Aldus opgemaakt in de vergadering vafi den Bestuurraad, den 8" September 1889. De bijgevoegde Sekretaris, De Voorzitter, Miunekeek. Yah Winseïj. Programma van den Prijskamp. PLANTEN IN POTTEN GEKWEEKT, wel benaamd. Prijskamp I. De schoonste en grootste verzameling Chrysanthemen, welke zich zal onderschei den door hare verscheidenheid en hare goe den kweek (50 soorten ten minste). 1° prijs: Verguld eeremetaal. 29 prijs: Zilveren eeremetaal. Prijskamp II. Verzameling van 50 Chrysanthemen, be staande uit 25 soorten, welke zich onder scheiden door hare schoone teelt. 1" prijs: Zilveren eeremetaal. 2e prijs; Bronzen eeremetaal. Prijskamp III. De schoonste versierende groep van 20 verschillige planten. 1' prijs: Zilveren eeremetaal. 2° prijs: Bronzen eeremetaal. Prijskamp IV. Aan het schoonste lot van zes planten, be wonderenswaardig door hunne teelt (voor beeldige planten). P prijs: Zilveren eeremetaal. 2' prijs: Bronzen eeremetaal. Prijskamp V. De schoonste verzameling nog onbekende nieuwigheden. 1* prijs: Zilveren eeremetaal. 2" prijs: Eervolle melding. Prijskamp VI. Voor de schoonste plant welke zich zal onderscheiden door hare teelt en hare bloei ing. Eenigen prijs: Zilveren eeremetaal. GESNEDEN BLOEMEN, wel benaamd. Prijskamp VII. Aan de schoonste en talrijkste verzameling Chrysanthemen (75 soorten ten minste). 1* prijs: Verguld eeremetaal. 2° prijs: Zilveren eeremetaal. Prijskamp VIII. Aan de schoonste verzameling van 50 Chrysanthemebloemen. lc prijs: Zilveren eeremetaal. 2" prijs: Bronzen eeremetaal. Prijskamp IX. Aan de schoonste verzameling van 25 Chrysanthemebloemen 1* prijs: Bronzen eeremetaal. 2° prijs: Eervolle melding. Prijskamp X, Voor de schoonste en grootste Chrysan- themebloem. Eenigen prijs: Zilveren eeremetaal. Prijskamp XI. Aan de schoonste garve Chrysantheme bloemen, bewonderenswaardig door hunne grootte en hunne schoonheid. 1" prijs: Zilveren eeremetaal. 2" prijs: Bronzen eeremetaal.

De Toekomst (1862-1894) | 1889 | | pagina 2