BRIEFWISSELINGEN. ALLERHANDE TIJDINGEN POPEItlNGtlE, BINNENLAND. Sinds er overal zulke onwrikbare eensgezind heid onder al de tinten van 't liberalismus keerscht, is er in onze gelederen eene op beuring en nieuwen moed ontstaan, die de japneuzen doen kijken g'lijk een vervrozen teen. Des te beter! De heer Voorzitter Cornette nam het woord in 't vlaamsch om de aanwezigen te bedanken over het groot getal tegenwoordigen en in eene gloedvolle rede schetste hij den hevigen strijd, dien wij tegen het alles op slorpend klerikalism vol te houden hebben. En om immer te blijven zegenpralen moeten wij ons leger steeds vergrooten en uitbreiden. De Bestuurraad en de onder-afdeelingen werken onverpoosd in dien zin en sporen nu al de bekwame jongelingen op om ze aan te prikkelen het kiesrecht te veroveren door het afleggen van het exaam. Dat is goed, nuttig werk, waaraan dat elkeen een handje dient toe te steken. Dat alle aanwezigen bij hunne vrienden en kennissen aandringen en voorzeker is er middel om eene talrijke schaar nieuwe vrij zinnige kiezers te vormen; deze, wier kies recht door het schandig ontwerp Devolder bedreigd is, zullen wijs handelen,dien partij aanslag te verijdelen met hun exaam af te leggen. Met een weinig moeite zullen zij er gemakkelijk toekomen en dan zullen de Beernaerts, de Colaerts of andere aardig- aards daarop kunnen kijken lijk een ziek kalf op een vetten kapucien. De heer Voorzitter heeft daarna de Maat schappij Bekwaamheidskiezers warm aan bevolen en iedereen aangezet er deel van te maken. Het is de voorwacht onzer partij en op die voorwacht mogen wij rekenen om de zege te behalen op de aanhangers van den domphoorn, op de vijanden van licht, voor uitgang en volksontvoogding. Menigmaal dreunde de zaal onder de alge- meene toejuichingen. Nooit zagen wij meer begeestering, meer broederlijke genegenheid en gulhartigheid en mogen stellig verzekeren dat onze leiders een goeden weg ingeslagen zijn. Hunne op rechte volksgezindheid zal ons tot eene schitterende overwinning leiden en onze te genstrevers voor altoos in hunne kleine schoentjes steken. Belooning. "Wij vernemen dat de heer Van Winsen, voorzitter der Hofbouwmaatschappij van Yperen, het Eerediploma en het gulden eer metaal behaald heeft in den prijskamp voor de «Goede houding der hoven ingericht door den Hofbouwkring van het Noordon van Frankrijk. Onze beste gelukwenschingen. Kicwexameii. De Vlaamsche leergangen voor het beko men van het kiesdiploma zullen op Dinsdag 5 November, in de ltostelooze jongensstads school aanvang nemen. Wij prikkelen alle liberale jongelingen ten zeerste aan zich daar te gaan voorbereiden om zich het kiesrecht aan te schaffen. Dat allen dus hunne onverschilligheid af schudden en het zich ten plichte achten hun woord te zeggen in de aanstaande kiesworste- lingen. Alwie den vereischten ouderdom heeft en het welzijn van stad en land ter harte neemt, moet zich rond de vrijzinnige vlag scharen Vlnainsche vertoouing. Naar men ons uit goede bron verzekert, zal de "Vlaamsche Ster hare eerste vertoo ning van het wintergetij geven op Zondag, 10 November aanstaande.Op het programma komen Meirozeken. Jaaksken met zijn lukwenschen opdragen aan de heeren Pa- rejn, Dumoulin en Maurysse,die van hunnen kant hunne rollen gewetensvol vervuld heb ben. Mevrouw Vanderstappen-Daenens heeft als ware kunstenares opgetreden in het dra- Jma zoowel als in de blijspelen, en iedermasl firn,je en Eene vrouw die haren man doet verscheeD) werd herbakken. De vrouwenrollen zullen ver tolkt zijn door de dames Bataille en Pereira van Brussel. Solos slim. Een zeer zeldzaam voorval, die wel de moeite weerd is mede te deelen, heeft ver leden Zondag, in de herberg het Locomo tief, plaats gehad. Twee solos slim hebben gespeeld geweest in min dan 5 minuten tijds. De eerste dooi den heer J. Moinié,met acht pikens waarvan een vijfde van 't aas en vijf klavers, en de tweede door den heer Emiel Windels, met zeven klavers waarvan een derde van 't aas en een viede van de acht,en zes herteus door een derde van 't aas. BURGERSTAND Mannelijk geslacht, 3; Vrouwelijk id. 2. Huwelijken: Desmedt, Desiderius, daglooner aan den buurtspoorweg, en Spriet,Silvia, zonder be roep. Viaene, Nestor, schilder, en De smedt, Leonia, kantwerkster. Dolfen, Augustus, dienstknecht, en Lannoe, Maria, dienstmeid. Sterfgevallen Debreu, Maria, huishoudster, 45 jaren, echtgenote van Eugenius Wenes, Dixmude- straat. De Boeck, Joannes, werkman aan den ijzerenweg, 70 jaren, echtgenoot van Amelia Vandaele, Klaverstraat.-— Coutelle, Emiel, meubelmaker, 42 jaren, echtgenoot van Emerencia Vanhee, Meenenstraat. Mieroo, Josephus, zonder beroep, 67 jaren, ongehuwd, Meenenstraat. zij onthaald met talrijke toejuichingen. Een uitgelezen orkest, onder het bestier van M. Em. Duflou, clarinette-solo der Phil- harmonie en samengesteld uit eenige arties ten dezer Maatschappij, heelt zich in de tusschenpozen laten hooren, het was een waar concert. De heeren Lauwers en Beheyt verdienen eene bijzondere melding voor de wijze waarmede zij met veel kunde een Polka voor Bugle en Piston hebben uitgevoerd, onder tijtel: Adam en Eva. WAARMEDE MEN VERKEERT, WORDT MEN VEREERD. Zou de gemiste advokaat ons geen nieuw kunnen geven over een zijner beste vrienden, voortijds wel gekend, en zelfs te wel gekend te Poperinghe, en waaraan hij onlangs nog, bezield met eene allerchristelijkste liefde, toen hij aangedaan eener zekere ziektelWW bedlegerig was in een gasthuis niet verre van de zee, menigvuldige en vriendelijke bezoe ken afgelegd heeft O Neuzebeke HET BUDGET VAN 1890. Wij zijn nieuwsgierig te weten wanneer het onze meesters gelieven zal op het Stad huis het aanstaande Budget van 1890 aan te plakken. Wij twijfelen geenzinds of dit jaar zal onze achtbare Gouverneur M. de baron Ruzette, daarin het voorbeeld volgende van zijn kolle- ga van Brabant, de hand houden, opdat ons stadsbestuur in het toekomende de gemeen tewet niet meer aanzie als eene doode letter, In een onlangs uitgegeven omzendbrief, waarschuwt M.Vergote de gemeentebesturen zijner provincie, dat zij hun budget hem moeten doen geworden vóór ln November, hun waarschuwende dat degene die zich aan deze voorschriften niet zullen gedragen, zij het bezoek eens kommissaris mogen ver wachten. Hopen wij dat M. Ruzette ook eraan hou den zal dat de wet uitgevoerd zij en dat hij het gemeentebestuur van Poperinghe zijnen plicht zal herinneren. REKENPLICHTIGHEID VAN 1889, Eindeling hebben Signor Felix en zijne maatjes zich geweerdigd van toe te laten dat GROOT NIEUWS. men de rekeningen van 1888 ten Stadhuize Onze kort- en langgerokte meesters, zijn aanplakte, en wij meenen aan onze Pope- den 21 dezer bijeengekomen ten Stadhuize ringsche lezers aangenaam te zijn met hun om, zegt men, een allerernstigen maatregel mededeehng te doen van dat kundig ge- te nemen. Wij hebben vernomen dat in het kort, het Artistico looneelgezelschap, voorgezeten door den heer Vande Casteele Adolf, op zijne beurt eene reeks vertooningen zal geven, die ons toelaten zullen de uitmuntende ar tiesten toe te juichen, die deel maken van de Langhoirs- Vidorinen. Het is waarlijk eene goede kans voor eene stad zooals Poperinghe, zulke kunstelemen ten te bezitten, zooals degene die onze twee oude Rhetoricagilden uitmaken. Met de sa menwerking der Maatschappij Pbilharmo- nie, waarmede zij in verbond zijn, is er mid del hurme stadsgenoten eenige aangename avonden te laten doorbrengen. een lid .van den K.K. en die de geheimen dedeelen, welke ons gegeven werd door een kent van den Van Compernolschen God, dat welgekenden persoon van den x. de kerkfabrieken van Poperinghe, tegen den 25 October 1889. De Boeysche Barbarislen hebben het Tooneeljaar luisterrijk geopend, welke met de welwillende medehulp van M. Em. Mon- teyne, liefhebber onzer stad, en van Mev Vauderstappen-Daenensjtooneelkunstenares van Brussel, twee scboone vertooningen ko men te geven, waaraan een talrijk publiek tegenwoordig was. Het programma bestond uit eene Drama zeer gemoedstreffend: Eene eerste liefde van J. Toussaint, en uit twee zeer vermake- kelijke blijspelen: Past op de Meid, van P. Kints, en ln de Val, van Dequéker. Wij zijn gelukkig bier te kunnen vaststel- eenige Bons uit de bisschoppelijke kas, het nieuw gedeelte van het kerkhof, dat hun toe behoort, zouden verkocht hebben. Wij stonden als verstomd toen wij dit nieuws vernomen hebben, want tot nu toe had de kerkelijke overheid mordicus hou den staan naar willekeur over dit dooden- veld te beschikken, dus, met zich van dit goed te ontmaken, bewijst zij dat al het ge- ucht dat zij over de kwestie van het kerk hof gemaakt heelt, niets anders was dan Charlatanism, en in den grond het haar ge lijk was wien het kerkhof toebehoorde of aan de kerkfabrieken of aan de stad Na de vertrouwelijke mededeeling van onzen beminnelijken tegenstrever, zegde hi ons, onder het trekken van een oogje, dat dit ons niet moest verwonderen, omdat de pastors de meesters van ons btadsbestuur len dat de drama en de kluchtspelen, zeer R eQ dat Neuzebehe eü zijn kollega de wel zijn wedergegeven en dat de spelers allen pJUendraaier maar de eenvoudige werktui- huune rollen goed hebben vervuld ter groote der abeetjes zijn. voldoening van het talrijk publiek dat zichf Iu het vem>lg zullen M. de deken en zijne verhaast had er zich naartoe te begeven. kollegas voortgaan, gelijkvormig de bevelen Wij vinden bet onnood.g eene bijzonderej yaQ B zullen ontvaQgen, en melding te maken der heeren Reniere, Vaffide baas vJaü ,t bennekot) met nog e2nige an. en alles in t werk stellen om het kiesrecht den Broucke en Monteyne, die alhier zulk-U Sloute Kareisuitvoerdeis hunner be te veroveren. Mamge faam hebben verworven, dat het ge- met de ontvaEgeiie orders ten uitvoer1 De bekwaamheidskiezers zijn geroepen om noeg 18 hunnen naam op het programma te brgB0.en de meerderheid in 't kiezerskorps in te ne- zien om over den goeden uitslag van den, Later zuiien wij zeer bijzondere inlichtin- Er zou sprake zijn, volgens het zeggen van wrocht. Binnen korten tijd zullen wij dit werk me- De poesjenellen van Boesingbe, die op het gemeentehuis 's pastoors bevelen uitvoeren, hebben in de laatste raadzitting geoordeeld dat de menschen voortaan niets behoeven ie weten dan paternosters krabbelen, liianiëen prevelen en katekismus lessen aframmelen r en zij hebben, om aan menheer pastoor te believen, besloten dat de eenige gemeente school onnoodig geworden dus afgeschaft is. De heer Geldhof, die ruim een 2otal jaren dienst telt zal geene klas meer mogen houden en na een jaar zal japneus Devolder beslissen dat die afschaffing mag goedgekeurd worden aangezien er geene leerlingen meer zijn. Zulke schreeuwende onrechtvaardigheden worden den regel onder ons godgewijd mi nisterie. 't Roept om wraak'. o Door den stedelijken raad van Brussel is een krediet van honderd duizend men. Allo toe liberalen aan 't werk avond verzekerd te zijn. Wij moeten insgelijks onze oprechte ge- gen over deze zaak mededeelen. buitengewoon franks gestemd tot inrichting van feesten ter gelegenheid der 25" verjaring der troonbeklim ming van Leopold II. o M. Meier, tandmeester van Kortrijk, beeft de eer het publiek en zijne talrijke clienten kenbaar te maken, dat zijn kabinet overge bracht is bij Mmo wedc Van Kemmel, Groote Markt, 5, Yperen, waar hij alle Zaterdagen al te raadplegen zijn, zooals gewoonte van 9 ure 's morgens tot 2 ure 's namiddags. VAN DEN 25 OCTOB.TOT DEN 1 NOVEMB.1889 Geboorten: Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 1; Vrouwelijk id., 1. o

De Toekomst (1862-1894) | 1889 | | pagina 2