BiËFwismlfiT' ALLERHANDE TIJDINGEN POPEHIN'GSIE. BINNENLAND. Dige gemoederen diep ingreep. Dan kwam er aan de toejuichingen, aan de daverende salvo's, die de zaal dreunen declen, om zoo te zeggen, geen einde. Het was opbeurend te zien, welke geestdrift er onder de menigte heerschte. In een woord, het was een feest dat bij iedereen den besten indruk, nagelaten heeft en dat in de jaarboeken van onze AVillems- Fonds-Afdeeling tijdvak maken zal. In naam der aanwezigen dank aan ai de medewerkers, dank aan bet bestuur en vooral dank aan den talentvollen spreker Aan allen onzen rechtzinnigsten dank! R. Tentoonstelling. Verleden Zondag heeft de Tentoonstelling van Chrysanthemen, Fruit en Groensels, zooals wij het aangekondigd hebben, in het lokaal Getemde Leeuwenplaats gehad. Daar het zeer laat in het jaargetijde is, en de tentoonstelling alleenlijk voor bloemen beschikt was, was men zeer ongerust, mee- nende dat er bijna niets zou tentoongesteld zijn. Maar hoe was iedereen verwonderd te zien welke groote hoeveelheid bloemen en groen sels daar uitgestald prijkten. Zij allen die gaan zien zijn, waren heel tevreden en vol daan en zijn huiswaarts gekeerd, om 's na middags of 's anderendaags mei hun huisge zin terug te keeren, wat bewijst dat zij er genot in vonden. Ook, al wie liefhebber is, zou niet nalaten kunnen die overvloedige, schoone en rijkge- kleurde verscheidenheden van Chrysanthe men met genoegen en van dichtbij te be schouwen. Nooit zagen wij eene prachtiger uitstalling van die zoo mooie als zeldzame najaarsbloemen. De jury heeft ook aan elk dezer, eene wel verdiende belooning toegestaan, bestaande "uit vergulde, zilveren en bronzen eermeta len, die bijzonderlijk te beurt gevallen zijn aan de heeren Van YVinseri, Voorzitter der Maatschappij; Ch. Gelein, Dusillion van Ype- ren en Appels van Vlamertingbe deze heeren hebben zich het meest onderscheiden in het bijbrengen der Chrysanthemen. Wie heeft er de schoonste collectie fruit niet bemerkt, tentoongesteld door de heeren A an AVinsen, Ed. Froidure, en Masure en de groensels door de heeren Moentjens, hove nier bij 51. Ferd. Mergbelynck; Appels, ho venier bij M. du Pare, van Vlatnertinghe: Daeninck, hovenier bij M. Surmont en Ma- zure, hovenier bij M.de Vinck. Wij brengen hulde aan deze jonge Maat schappij, daar zij nog geen drietal jaren be- -staans heeft, en reeds zoo stoutmoedig, on dernemend en met zulke groote schreden Tooruit gaat. Eere en hulde aan den ijverigen Voorzitter A'an Winsen, die langzaam maar zeker en n et veel moed en vernuft te werke gaat. Ter gelegenheid der inhu'diging der herberg Depot-Staticgelegen bij den depot van den train, zullen er morgen Zondag, 24 November, ■yjrscheidene groote FEESTEN gegeven zijn Als het weder gunstig is zal cr eene groote loeloop van volk,in deze richting, zich hegeven. BURGERSTAND Geboorten: Mannelijk geslacht, 3; Vrouwelijk id. 5. Huwelijken: Devos, Henricus, rondleurder, en Renaert, Louisa, rondleurster. Sterfgevallen Santv, Alphonsius, deurwaarder, 37 jaren. ongehuwd, Thouroutstraat. Sackenprez, Petrus, zonder beroep, 91 jaren, weduwaar van Jubenna Van Belle, Dixmudestraat. Rubbe- rccht, Joannus, zonder beroep, 82 jaren, wedu waar van Isabella AYeverman, Brakkestraat. Duval, Dorotheus, kandidaat-notaris, gepen- sionnrerden hulp-grefiier bij de rechtbank van eersten aanleg, gedekoreerd met het burger kruis van eerste klas, 84 jaren, echtgenoot van Zénobia I.anibin, Lombaardstraat.Soenen, Maria, dagloonster, 70 jaren, weduwe van Petrus Debruyne, Meenenstraat. Mannelijk geslacht, 0; Vrouwelijk id.I. Het Ste-Ceciliafeest dat Zondag laatst ge vierd geweest is door het muziek van den gemisten advokaat en, volgens wij voorzien hebben, degenen die van Belle moesten af komen, hebben voor de tweede maal niet verschenen en Neuzeghem zenden wande len. M. AVertz heeft 's morgens in de kerk de twee zelfde stukken doen uitvoeren die men op het programma van het concert van den avond aantrof. Voorziende dat dit muziekaal feest, gege ven met de enkele middelen van den K. K., maar een arm beestje zou geweest zijn, zoo- als doorgans al de feesten tot heden inge richt door het klein Feliksken waren, en vreezende geen volk te hebben, de tine kop pen der partij hebben voor dezen avond eene vergadering uitgedacht voor de leden dei- Maatschappij St-Vincentius a Paulo, waarop iedereen van hun, buitengewoonlijk genood zaakt werd zich naar den K. K. te begeven. Onnoodig te zeggen dat Ncuzebeki:, door middel van dien truk, er toe gekomen is eenige toehoorders naar zijn feest uit te lokken. Het is de Koormaatschappij VAvenir, vol gens men zegt, die vooruitgaat, sedert M- George Lebbe er zich mede bemoeit, en dat M. Elias, onbekwaam geoordeeld zijnde het voorzitterschap tebekleeden,hem heelt mogen van achter zetten, die geheel het conceit heeft goed gemaakt. M. Firmin Baeckeroot, onlangs hij den K.K. gegaan, heeft zijne eerste verschijning aldaar gedaan en men verzekert ons dat M. \V.... verklaard heeft dat, voor een beginne ling, het niet al te kwalijk was....! De eer dezer eerste optreding komt toe aan M. Van Elslande, die de muziekale op voeding van dien beginneling gevormd heeft, en onze lezers moeten bekennen dat de 1'hit- harmonie, waarvan de kaloten zoovee! kwaad weten, toch goed moet zijn en weinig de concurrentie vreest, aangezien de onder wijzers liet zoover drijven dezen te onder wijzen, dien zij weten hunne bestrijders latei- te,zullen zijn. 't Is M. L)die zich zal gekwetst gevoe len maar de rol.le van figurant meer te spe len, hij die meende de primus inter pares der fluitisten van Poperinghe geworden te zijn. De tegenwoordigheid, bij het" muziek des gcmislen advokaals, van den Ridder van dexi Trog, heeft Zondag laatst een effekt ge maakt als dien van den vetten os in eenen stoet. Bij zijnon doortocht, iedereen haalde de schouders op en de straatjongens weezen hem met vingeren. Ook de ongelukkigaard en scheen op zijn gemak niet in zijne Van Corn- pernollistische kliedij. 't Is nu te weten, na al deze zaken, wat de famili e L.... Sdaarvan dunkt, zij die zich bijna twintig jaarj geslachtofferd heeft voor de katholieke koterie. Voor den beginne, M.S..., die in 1872, verloochende hetgeen hij aanbeden had, en verlekkebaard over aantrekkelijke beloften, verliet de Philharmoniewaarvan hij een der oudste leden was, om zich bij het nieuw Gofigregatiemuziek te begeven. Hij nam dit besluit met tranende oogen maar, het mes op de keel, hij moest geoor- zatne'n en hij.... geoorzaamde Later, de zoon, van zijnen kant, was ge noodzaakt de stappen zijns vaders te volgen en, over- eenige maanden,was de ongelukkige jongeling gedwongen door een kapellaan, zich te onthouden deel te maken der kleine Fanfare indépendante, die laatst hare me dewerking leende aan het Weldadigheids feest. Zooals zijn vader, na eenige dagen worsteling, eindigde hij met zich te onder-, werpen aan de eischen en bevelen der inkwi- siteurs, die hun bedreigden, in geval van weigering hunswege, hun en hunne faraillie op stroo te leggen. Maar de passieve en vernederende ge hoorzaamheid dezer twee burgers is maar, men moet het bekennen, armelijk beloond geweest Voor te beginnen, houden wij uit goede bron, dat eenigen tijd, na alles verkregen te hebben van de famiilie Sbeleen lid der geestelijk was, waarschijnlijk om haar aan te bevelen, in hei midden eens aan tafel rer- eenigd gezelschaps, dat er in geheel de stad maar één suikerbakker was, M. Den dat al de anderen maar konnen aanzien worden al» alledaagsche broo dfabriekanten...!! Met de aankomst van den nieuwen Ridder van den trog, aan wie Brutsaert en Felix alle beloften des werelds hebben gedaan, zullen de zaken niet verbeteren, want de nieuwe bekeerde zal niet nalaten zijne Peters af te eischen (en hij zal gelijk hebben) dat zij eere aan hunne beloften doen, en deze laatsten zullen maar de hunnen kunnen houden dan ten grooten nadeele van M. S Ziedaar hoe men, ten nadeele van degenen die altijd gedanst hebben vo'gens men schui felde, degenen bevoordeeligt die over eeni gen tijd, in volle herberg boften, Brutsaert aan de deur gezet te hebben. Het is eenige dagen geleden dat een brave werkman, 's avonds in het naar huis gaan, al de Kerkhofstraat, en onwetende dat men in zijne afwezigheid een twintigtal putten gegraafd had om, door onze stadhuisbazen langs de afsluiting tan het bisschoppelijk kollegie, met boomen te beplanten, eenen val deed die, uit hoofde van zijnen ziekelijken toestand, doodelijk kon zijn. Een geneesheer werd ontboden en bevool eenige bloedzuigers te gaan halen bij den apotheker Van den Bergke. Hij gelastte den persoon, die de boodschap deed, te zeggen, dat het voor rekening der stad was, want het ongeval had plaats gehad doordien deze laatste veiwaarloosd had de werken, voor zijne rekening verricht,te verlichten, De pillendraaier nam de vraag niet goed hem gedaan door den zoon van het slachtoffer van wëge den achtbarei geneesheer, die nogtans een gemeenteraadslid is. De beminnelijke M. Vanden Berghe stelde zich in eene kattenkollerie en, in de beleefd heid die hem kenmerkt, verklaarde hij op deze oor doof te zijn. Hij vergde op staanden voet betaling zijner bloedzuigers, er bijvoegende dat hetgeen er kwam voor te vallen hem geenzins aanging, dat hij, als schepene, zijne bevelens gegeven had en indien zijne onderhoorigen dezelve niet hadden uiigevoerd, hij er zijne handen uit waschte. AVij achten het onnoodig over deze zaak- uit te wijden; wij zullen enkelijk zeggen dat al degenen die de schandelijke handelwijze vernomen hebben van seigneur Purgos te genover deze ongelukkige famiilie er ten hoogste over verontweerdigd zijn. Het is Zondag, 2t November, dat, te 11 en half ure 's morgens, op de Groote Markt, het volksconcert zal plaats hebben, welk de leden van de Philharmonie zich voorstellen te geven aan hunne medeburgers, ter gelegen heid van het patronaal feest der Maatschap- PUj De nering gaat goed te Roeselaere,volgens den troep pijpekoppen die in den gemeente raad zetelen, en daarom besloten die papen knechten daaraan wat te verhelpen.Hij heeft ineen zijner laatste zittingen eene. belasting gestemd op het rondleuren roet koopwaren, waarvoor men zal betalen: 4° Met een rijtuig van 4 wielen 2 fr. daags. 2° Met een rijtuig van I of 2 wielen, of met alle andere voertuig, fr. daags. o» Voör het pakkendragen op den rug of aan den arm of op alle andere wijze 50 cent. daags. o Hevige brand te Antwerpen.- A'erleden Donderdag, ongeveer om 6 ure 's morgens, harsteer een hevige brand los, in een groot ledig magazijn, op^het Schelleken gelegen. Er was groot ge»aar voor de aanpalende hui zen en de pompiers waren onmiddellijk ter plaats. Eenige minuien nadien, stortten de gevel en liet dak naar beneden. Eensklaps hoorde men noodgeschrei en hulpkreten uit de puinen opstijgen en M. Flamand, commis saris van politie, «elke het eerst tegenwoor dig was op de plaats van het onheil, riep zijne agenten, Rochus, De Clipper en Jan Moors,met eenige pompiers ter hulpe.AA'eldra haalde men onder de puinen uit,den genaam- den De Clerck, brigadier pompier, die onder het instortende dag begraven werd. Hij is met verschillende wonden opgenomen en naar zijne kazerne gebracht. Van het magazijn staan twee muren nog gedeeltelijk recht.De plaats der ramp is langs drie hoeken door de werkende klasse sterk bewoond en deze vinden soms moeite om naar hunne woningen te gaan. De pompiers staan op de aanpalende huizen om den brand te bestrijden. Ongelukken' zijn er verder niet te betreuren en de overheid bevindt zich ter plaatse. Het magazijn was onteigend geworden tot verbreeding der kaaien en zou nu opnieuw dienst moeten doen als magazijn. Sommigen zeggen dat er leegloopers dezen nacht in hebben geslapen'en mogelijk brand veroorzaakten. o M. Meier, tandmeester van Kortrijk, heeft de eer het publiek en zijne talrijke cliënten kenbaar te maken, dat zijn kabinet overge-f bracht is lij Mmo wed" ATan Kemmel, Groote Markt, 5, Yperen, waar hij alle Zaterdagen zal te raadplegen zijn, zooals gewoonte van 9 ure 's morgens tot 2 ure 's namiddags, —o— Inhuldiging. VAN DEN 15" TOT DEN 2'2a NOVEMBER 1889. kinderen beneden de 7 jaren:

De Toekomst (1862-1894) | 1889 | | pagina 2