BRIEFWISSELINGEN. ALLERHANDE TIJDINGEN PÓPEIUNGHë. BINNENLAND. gelaten worden. Eene vrije pers moet daar zijn om de alleenheerschappij der papon te beletten en te belemmeren. Zij zijn meer dan te veel meester en dwin gend, liunne vervolgingen kennen paal noch perk, waar zij hunnen haat kunnen botvie ren.Neen! het mag niet zijn dat degodsdienst misbruikt worde als politiek wapen om de wereldlijke hcersch- en hebzucht te voldoen. Oh! 't is zeker daarom dat de liberale gazet ten voor ongodsdienstig uitgemaakt worden. Spotternij! en enkel komedie!... Wel verblind zijn de liberalen dat zij zoo weinig, ja niets doen voor de vrijzinnige drukpers, welke met zooveel vijandschap en vervolging te worstelen heeft, omdat zij de burgerlijke vrijheid verdedigt tegen de pries- terdominatie. De geestelijkheid wil het eenigste wapen der liberalen de drukpers vernietigen en zou dan zeker zijn van altijd en overal mees ter te spelen zonder dat tegenkanting nog mogelijk ware. BURGERSTAND Geboorten: Mannelijk geslacht, 7; Vrouwelijk id. 3. Sterfgevallen Lagrange, Petrus, postbediende, 24 jaren, 'ongehuwd. Neêrmarkt. Warlop, Amelia, zonder beroep, 63 jaren, weduwe van Leopold Gooren, Meenenslraat, De Waet, Elisabeth, zonder beroep, 79 jaren, ongehuwd, Elverdin- ghestraat. Dehouck, Catharina, zonder be roep, 7!) jaren, weduwe van Joannes Craye, St-Jacobstraat. Vandermai-liere, Sophia, naaister, 73 jaren,weduwe van Josephus Missv, Schotlandstraat. Bruneel, Amelia, zonder beroep, 81 jaren, echtgenote van Karei Durnez, Weduwenstraat. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 1; Vrouwelijk id., 1. Het nationale vaandel wapperde Zondag laatst op het lokaal de Philharmonic en de trommelaars en hoornblazers kondigden het Triduum aan van het patroonfeest der Maat schappij. Het feest nam aanvang met, eene wandeling Li stad door het Muziek, gevolgd van een con cert op de Groote Markt. De Philharmonisten waren op hunne wan deling vergezeld door eene groote menigte en op de Markt waar liet concert ging plaats heb ben zag men veel volk met ongeduld wachten op het aanvangen der muziekale uitvoering. Ongelukkiglijken ongewoonlijk aan hetgeen er gebeurt wanneer de Philharmonic een uitstapje doel, de regen heeft liet spel verbrod en men heeft het concert, uit hoofde van het slecht weder, moeten verkorten, ten grooien spijte der liefhebbers van goed muziek. ïe 1 ure waren er nicer dan 260 genoodig- den op een banket in de concertzaal der Maat schappij vergaderd. De bijeenkomst was allerbroederlijkst. Veel en welbereide spijzen werden opgediend en smakelijke wijnen brachten welhaast de vrolijkheid onder de genoodigden. De heildronken werden allen even warmelijk toegejuichd. Onder deze moeten wij dien aan stippen uitgesproken door den heer Adolf Vande Gasteele.de ijverige Voorzitter der Langhoirs Yiclorinendie dronk op den vooruitgang der Philharmonieen waarin hij den bloeienden staat der Maatschappij, voorgezeten door M. Van Meriis, deed uitschijnen, met den armzali-! gen en hek rompen slaat der stad Poperinghe, bestierd door de troetelkinderen der geestelijk heid. Hij smeekt zijue medeburgers uit hunnen slapcrachtigen toestand te willen ontwaken en met kloeken moed zich te rechten tegen degenen die onze stad in den staat van vernedering ge dompeld hebben waarin zij zich thans bevindt. Deze heildronk, voorgedragen in onze sehoo- ne moedertaal, niet eene kloeke overtuiging, heeft een grooten indruk op de genoodigden teweeggebracht en werd met de levendigste toejuichingen begroet. Do voorzitters van al de Poperingsche Maat schappijen, die aan het banket deelnamen, als geè'lectriseerd door de treffende woorden van M. Vande Casleele, gingen allen hem geluk wenschen over de schitterende wijze waarop hij gezegd heeft hetgeen iedereen te Poperinghe denkt en er doch zoo weinig zijn die het dur ven zeggen. De tweede dag van het Triduum werd aan de Damen toegewijd. Wij hebben met voldoening gezien dat hun tal nog grooter was dan dat van bet verleden jaar. 240 Damen namen deel aan het bolspel, en de wedijver was groot tot het bekomen der prij zen. Het ba!, ter sluiting van het feest, was zeer bezocht. Alhoewel het lokaal eene allergrootste plaats is, doch het was nog te klein om al de dansers en danseressen plaats te laten nemen. Men bemerkte nog op de dansfeest veel per sonen der omliggende plaatsen. Zij waren ge lukkig een deel des vermaaks te komen genie ten welke de Philharmonie haren leden aan biedt en hetgeen in hun doqi of stad meesten deels ontbreekt. Ten is niet noodig te zeggen of men zich ver maakte, en dat iedereen te 2 ure 's morgens liet hun speet deze aangename tijdkorting zoo vroeg te zien een einde nemen. In eene maatschappij als de Philharmonie waar het muziek met zooveel bijval en vooruit gang bewerkt is, kunnen de schoone kunsten niet vergeten zijn, en om dezelve wecrdiglijk te vertegenwoordigen,nam men zijnen toevlucht tot het kunstgezelschap van den uitgelezen ho stie: der van het Vlaamsch Tooneel van Brussel, M. Van Doeselaer. De vertooning, gegeven door dien uilgelezen tooneellroep, was samengesteld uit eene héüen- daagsche komedie: de llo per in g henaars le Parijs en een Parijsenaar te Poperinghe. en uit een blijspel: Een rustig huishouden. Toonee'sluk en blijspel hadden beiden den grootste» bijval,en de levendigheid en den luim waarmede beide stukken werden voorgedragen verwekten de algemeene vrolijkheid en de, warmste toejuichingen. Na het blijspel ontvin gen de brusseische artiesten een eerebetoog van de leden der Philharmoniedie hun talent zoowel naar waarde «eten te schatten, cn'wien wij telkenma'e niet zooveel voldoening terug zien. Hicrhoogcr zegden wij dat de Philharmo nie met bijval en vooruitgang het muziek be- weikt; eenige turner leerlingen kwamen onze gezegdens op eene schitterende wijze bevesti gen. De hoeren Emicl Vanden Sfeendam, Alber: Den ut, Cvrille Daüequin, Achiel Lennytté, Ju- licn Schmidt en George Itabau, in een sexluor voor klarinetten; de heeren Achiel Lauwere en August Flamey, in een duo voor bugle en trambone, en de heeren Leo Somers, Jules Beheyt, Arihur Blanckaert en Julien Berat, in een quatuor voor trompetten-a-piston cn sax horn, zijner in geslagen zich warmelijk door het publiek te doen toejuichen, gelukkig van dagelijks den vooruitgang, door onze jonge mu ziekanten verwezenlijkt, te mogen bestatigen. Het is eene eer voer het onderwijzend per- sonneel en bijzonderlijk voor onzen Muziek meester M. Van E slande, zulke leerlingen te kunnen vormen, die in zoo korten tijd, goede muziekanten geworden zijn, en wiens talent zooveel be'ooft voor de kunsttoekomst der Philharmonie. M. Bacckeroot, de achtbare Bevelhebber van het korps Pompiers, is niet te vrede, niet een beeije te vrede van den kaakslag dien hij van dc muziekanten van den K.K. komt te ontvan gen. Zijn zoon, die deed achter het poslje van sekreians van het katholiek muziek, open ge komen zijnde ten gevolgde van het ontslag van M. Majeurheeft het bijna kwijt geweest op éóne stem naar. Wij zullen op dit voorgevallene terugkomen, waarin men zegt, dat Neuzebeke eene zekere, rolle zou gespeeld hebben. Bij plaatsgebrek vinden wij ons verplicht eenige onzer Poperingsche briefwisselingen tot Zondag uit te stellen. De briefkaart. De briefkaart vierde Jezer dagen haar 20jarig bestaan. Het denk beeld voor deze vereenvoudiging van het hriefstelsel werd in 1805 te berde gebracht door den heer Stephan, bestuurder der Duit- sclie posterijen, maar eerst nadat vier jaren later dr. E, Hermann in de Neue Freie Presse liet nut der briefkaart betoogd bad, werd dit erkend en in 1899 werd het nieuwe correspondentiemiddel in Oostenrijk-IIonga- ri.e ingevoerd. Reeds in de eerste maanden w u-den 1,400,000 kaarten verkocht. In Pruisen en de Noordduitsche Staten verscheen de eerste briefkaart op 1 Juli 1870 en weldra volgden ook Engeland, Zwitser land en Luxemburg. De Vereenigde Staten gebruikten de briefkaart liet eerst in 1873. Italië in 1874 en omstreeks 1878 was ze over de geheel de beschaafde wereld ingevoerd. Uit de statistiek der internationale post- vereeniging blijkt, dat in 1836,1,2 zb,000,000 briefkaarten verzonden waren. Ouder dan de briefkaart is de postzegel die in dit jaar zijn öOjarig jubüé viert, James Chalmers van Dundee was de uitvinder en Engeland het eerste land «aar het in 18 0 werd ingevoerd. Een jaar later volgden de Vereenigde Staten en Zwitserland, toen Bel- gie, Frankrijk, Beieren en in 1830 in Pruisen. In Nederland zijn de postzegels ingevoerd op 1 Januari 1851, de briefkaarten op 22 Januari 1870. o Petrool met melk blusschen. Het toe val heeft tot eene allerbelangrijkste besiati- ging aanleiding gegeven. Het schijnt dat de melk de eigenschap be zit vlammende petrool plotseling uit te doo- ven. Deze ontdekking hebben wij te danken aan eene keukenmeid, wier gevallen lamp vuur gevat bad. Radeloos, wierp de meid de melk die zij onderhanden iiad op het vuur dat plots uitdoofde. Bericht aan de huismoeders o M. Meier, tandmeester van Kortrijk, heeft de eer het publiek en zijne talrijke clienten kenbaar te maken, dat zijn kabinet overge bracht is bij Mm2 wed" Van Kern mei, Groote Markt, 5, Yperen, waar hij alle Zaterdagen zal te raadplegen zijn, zooals gewoonte van 9 ure 's morgens tot 2 ure 's namiddags. o Belgïds bevolking. Op het einde van verleden jaar telde ons land eene bevolking van 6,030,043 inwoners, 't Zij 53 duizend 300 meer dan op bet einde van 1887. Betrek kelijk^ de uitgestrektheid van het rijk is dat 204 inwoners per vierkanten kilometer. Het is de dichtste bevolking der wereld. In 1831 was de bevolking maar 3 miljoen 785 inwoners, 't zij 127 per uerkantcn kilo meter. o Een der dieven die de kerk van O.-L.-V. te Dadizeele bestolen hebben, is in de banden van 't gerecht te Gent. Hij is geboortig van Hal, en heeft een zeer deftig uitzien. Hij is klein van gestalte, beeft zwart haar, korten haard, draagt een bril, rond hoedje, langen frak en lichte schoenen. Dat bewijst nog eens te meer dat men riet alleen kwade vermoedens moet hebben op de iandloopers, maar ook op de heertjes. En die mijnheer kerkdief is 's avonds van Gent naar Dadizeele gegaan om zoo een goed twaalf uren verre te gaan stelen. Het schijnt dat zij met tweeën waren. De andere dief is gekend en men boopt hem welhaast in 't drooge te zetten. o— Eene enkele doosvan één frank, met Pastillen Waltheryis altijd genoeg om de oudste verkoudheden, ontstekingen, onder drukkingen, keelkwalen, enz., te genezen. 1 fr. in al de apothekerijen. —o Moord te IIalle. Victor Van de Wyer kwam verleden Zondag des avonds te huis. vond zijne vrouw, wal overigens dikwijls ge beurde, in beschonken toestand. Op eenige aanmerkingen die de man deed, trok zij haren holleblok en sloeg hem daarmede naar bet hoofd. Victor pakte zijne vrouw bij de keel Heeft bij te hard genepen,of is zijne wederhelft ten gevolge barer dronkenschap overleden, zie daar iets dat niet klaar bewezen is, maar wat de lijkschouwing nader zal toelichten. Genoeg is bet, dat toen Van de Wyer des anderendaags morgens opstond, hij zijue vrouw vond dood liggen. In allen gevalle heelt hij niet gehandeld met de gedachte haar te vermoorden. Hij ging op aanraden zijns patroons bij den heer Pêtre, schepen, dienstdoende bur gemeester, en gaf hem kennis van het voor gevallene. Deze. leidde hem naar de gendar merie waar Van de Wyer zich gevangen gaf. Maandag avond, na bet bezoek van den pro cureur des konings,werd hij naar het gevang van St-Gillis overgebracht. Victor Van de Wyer is een braaf, oppas send werkman, die zeer door zijnen patroon, den heer Lecocq, bij wien hij stoker was, bemind wordt. Zijne vrouw echter was eene ware plaag, die te veel de geneverflesch aansprak en haar huishouden verwaarloosde. o Nieuw drama te Halle. Nauwelijks is de ontroering door den moord van Zondag nacht veroorzaakt, een weinig gestild of de stad Halle is nogmaals in opschudding ge bracht door een nieuw drama, waarvan de dronkenschap weer de hoofdoorzaak is. Zekere Marie D,.., van haren eersten man gescheiden en onlangs pas hertrouwd, is geeno voorbeeldige echtgenote, verre van daar. Zij geeft zich aan den drank over, jaagt het daagioon van haren man door de keel, verkoopt de kleederen van haar lijf om hare drift te voldoen en laat haar huishouden ten onderen gaan. Verleden week had zij het geld voor do huur bestemd, in sterke dranken verteerd. Voor de verwijtingen van haren man be- treesd, heeft zij zich Dinsdag morgend vei'- JVAN DEN 22" TOT DEN 29" NOVEMBER 1889.

De Toekomst (1862-1894) | 1889 | | pagina 2