STADSNIEUWS. ]\r 208. 28c> Jnnr. Zondag, 22» December 1889. Zondagsblad van Stad en Arrondissement YPEREN. Men schrijft hi: Te Yperen, D1XMÜDESTRAAT, 18, en op al de post bureel en van't land.' Alleaffichen bij den 'drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeld in hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordt verzocht.allc hoegenaamde artikelen uiterlijk tegen Vrijdag middag, vrachtvrij en onderteekend, toe te zenden. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: 3 fp. 's» jaar» voor do «tod; fr. 3-50 voor'geheel Buitenlandsche verzendingen, 't port daarbovén. 5 CENTIEMEN HET NUMMER. Aankondigingen: 10 centiemen den regel; - Reklamen: 23 id. id. id. Rechterlijke eerherstellingen frank id. id. Akkoord per maand of per jaar. De personen die een abonnement De Leuvensche vrienden zijn de eerster^ voor'ljaar ISDOopdeTOEKOMST die met hunnen kandidaat, de lieer De 87 belgische officieren van ons reeds on- nemen.en hetzelfde op voorhand voldoen, Coster aan de deur van 'l Parlement gaan talrijk leger gebruikt! 43 officieren zijn in krijgen ons Zondagsblad kosteloos, van,, i i 1 0 M- kloppen. Misschien doel men de deur den Congo en 44 zijn gehecht aan den beden tot Nieuwjaar. -I 8,. voor hem niet wagenwijd open maar brusselschcn regeenngsdlenst van den Voor den Congo werden niet min dan taak gekweten. Zij hebben eens te meer ,ge« EEN GOED VOORBEELD. Onze Leuvensche vrienden hebben den handschoen, hun door den bisschop van Mcchelen toegeworpen, moedig opgeraapt. Monseigneur heeft lot De Trooz gezegd: Ga, mijn zoon; wordt volksvertegenwoor diger. En De Trooz, door den aartsbis schop overlommerd, gesteund door al de kanunnikken, monsignors, rectors, pro- lessors, kloosterlingen, priesters, klok- keluiders, kaarsendragers, enz.,is gegaan, en hoopte zonder slag oi stoot den open gevallen kamerzetel le veroveren. Mis! De liberale vrienden van Leu ven zijn opgestaan. Gematigden en voor uilslrevers gaan hand in hand, en het zijn niet de gematigden, die zich het minst vastberaden toonen. Hoewel zij weten hoe sterk de vesting is en hoe talrijk de vijanden, gaan zij er fier op los, vol geestdrift, met den vasten wil er ferm op in le hakken. En zoo zal het met elke kiezing gebeu ren. Geen onthoudingen meer. Overal moet er gestreden worden; in elke ge meente, voor eiken provincie- of Kamer zetel. Den vijand geen uur rust meer ge gund, tot eindelijk hel ministerie slikke in den modder, waarin het met zooveel behagen plonst. Ja, wij mogen hel met genoegen bcsta- tigen de liberale opinie ontwaakt op menige plaatsen. Wat de pers of de libe rale bonden niet vermochten, dat heeft het ministerie voor ons gedaan liet liberale land is wakker geschud; het staat op tegen de eerlooze regeering. Men heeft het geschandvlekte ministerie niet willen afdanken; men heeft alzoo den schijn aangenomen zich solidair met de Pourbaix bende te verklaren en die kerels hooger le schatten dan het eerlijk België, zijn tegenstrever zal er in alle geval niet ongehavend binnen geraken. Weesl er van overtuigd, heeren Pour- baisisten, de tooverkracht is verbroken, de zinsbegoocheling is verdwenen Hel land weel thans welk spek hel in de kuip iieeft. liet heeft de zich gematigd noemen den aan 't werk gezien en hel walgt ervan. Geen dubbel gezichten meer! Weg met de minisler-mouchards en de mouchards- minislers! Weg met heel hunnen aanhang van medeplichtige kamerleden. Leuvenaars, goed heil 1 Een 3 gemeenle-kiezing heeft den 13 Congo. Die 87 officieren trekken jaarlijks uil de kas van ons leger de schoone som van 248,730 franks, die Pontus van zijn budget neemt En dat voor eene bijzondere onderne ming, waarin de Staat niets te zien heeft? 't Is vel, zei Pierlala Yperen, 21 December 1889. Vertosnlng. Laatstleden Zondag heeft de maatschappij De Vlaamsche Ster, hare tweede vertooning gegeven, ditmaal met de medewerking van Mej. Julia Cuypers, van Brussel. Met eene ware voldoening moeten wij be- dezcr le Boncelles plaats gehad, in ver- statigen dat deze vertooning eene der leer- vanging van een klerikaal raadslid, dat rijkstèen genotvolste was die wij ooit gehad zijn ontslag heeft gegeven. hebben. liet stuk: De Boezemvriendenbehelst voor velen zedelessen die tot het gemoed De heer Cornet, liberale kandidaat, is gekozen. De klerikalen hebben geen kandidaat kunnen vinden. Men ziel dat de aftocht der klerikalen algemeen wordt. 'NEN NIEUWEN HEILIGE. Den 13 dezer is voor het assisenhof sprekelijk goed vertoont werd. spraken en diep ingrepen, want al te dikwijls gebeurd het dat zoogezegde Boezemvrien den menigeen in zijne ondernemingen hin dert of in zijne belangen benadeeiigt. Het Rouwkleed is een doeltreffend dra ma, dat met zooveel talent en zoo ontegen- van Aveyron (Frankrijk) verschenen de Zeer Eerwaarde heer Boudes, pastoor van Taurines. De heilige man had te verantwoorden voor zeventien beschuldigingen onder andereaanslagen op de eerbaarheid, (natuurlijk!) verkrachting, poging tot ver giftiging, vervalsching van openbare ge schriften, diefstal, misbruik van vertrou wen en moord. Leest er een roozenhoeiken voor, god- vreezende lezers. NOG EEN CONGO-SLACHTÖFFER. De onder luitenant Girard, der karabi- niers, is door de koortsen weggerukt. Hij was maar sinds twee maanden in den x\elk hun ontslag eisclit. Het zij zoo. Wij Qongo en is-slechts 25 jaar oud. Hij is bekla gen er ons niet over, Het vólk zal zoolang kloppen, zoo aan houdend en luidruchtig kloppen, dat zelfs n)aa[.,e 'de dooven eindigen zullen met le hoeren.' den zoon van majoor Girard, de schrijver der brochuur dis onlangs zooveel opgang toond dat zij ware, eclite kunstenaren zijn, waarvan de weerga moeilijk te vinden ware. De muziekafdeeling heeft dat prachtig feest met drie lieve muziekstukken opge luisterd, die ook telkenmale luidruchtige salvo's losbarsten deden.De lieer Balmaekers en zijne vernuftige muziekanten halen eere van hun werk. Het was het genoeglijkste feeat, dat wij ia ons leven genoten hebben en het heeft op al Je aanwezigen den besten der indrukken nagelaten. Fcnc {oefüag. Woensdag avond kwamen twee piotjes voorbij den vleeschwinkel van D... Meersch-' straat en zagen er een stukje hesp liggen. Het water kwam hun in den mond en z'j konnen aan de bekoring niet wederataan. Vlug hadden zij de hesp vast en kozen er het hazenpad mee. Ongelukkiglijk voor hen werd de slachter het gewaar en hij zat hen op ue hielen. In de Hallestraat, haalde hij ze in en. ze herkend hebbende, diende eene klacht in bij de politie. Donderdag morgend werden zij uit de krijgsoefeningen gehaald om naar het politiebureel geleid te worden, waar zij onderhoord werden. Dat die hesp een bitte ren nasmaak zou kunnen hebben, lijdt geeu twijfel. Slechten tijd. Wij lezen in de onfaalbare bladen Iedereen klaagt over den slechten tijd,da landman, de ambachtsman, de winkelier, de koopman. En terecht: alles kwijnt, alles gaataeh- teruit, vandaag vliegt hier een overhoop, morgen daar eenen, alleen in Robijn Het is niet te hegrijpen dat er nog zoovele dergelijke gevallen zich in de samenleving voordoen. Nog te vaak wil men tegen wil en dank trouwen zonder liefde noch goesting voor blijven sommigen nog recht staan. elkander te koesteren en alleen om eenej 4ai óeze heilige bladen hebben overvloed mislukte liefde te wreken of om een ander van gd'jk, t zijn zeer slechte tijden, te doen knarzetanden en wanneer men W ie voor niets hoeven te zorgen, zijn do in 't net zit wil men er van afscheiden, als schatrijke kloosterlingen de vetbetaalde hettc laat is!! Dat deze voorbeelige geestelijken die alles duur doen fcetaljn, zedelessen voor vele tot nut mogen dienen; zonder koopwaar te leveren het is zeer aanprijzenswaardig zulke vertoo- ningen te geven. Het blijspel, Het Badmeisje, was niet min aandoenlijk dan de twee vorige; voorwaar drie stukken die ten zeerste in den smaak van 't publiek vallen. Ook hopen wij nog menigmaal zulke mooie vertooning te zien hernieuwen. De heeren vertolkers zijn met algemeen en hartelijk handgeplap begroet geweest. Ook hebben deze maal, zooals altijd overigens de heeren Mailliard, K. en E. Deweerdt, Delmotte, Aernout, Creiu eu bijzonderlijk 't Is altoos goeien tijd voor hen, die heb ben trouwens hun schaapkens in 't droog. Die zullen nooit honger lijden.want.de ontfut selde erfdeelen en klerikale scherrewegs van allen aard met mirakels en offerblokken, de millioenen die onze klerikale regeering hun voortdurend uit onze Staatskas geeft, laten hen toe goed te rentiercu en de arme men- schente beklagen. Mej Cuypers, zich meesterlijk van hunne'zien. Knnst en Letteren. Het reeds zoo lang verwachte werk van Hendrik Conscience, zal eindelijk het licht DE TOEKOMST

De Toekomst (1862-1894) | 1889 | | pagina 1