STADSNIEUWS. IVr 2D®. 28e Jaar. Zondag, 29» December 188®. Zondagsblad van Stad en Arrondissement YPEREN. BERICHT Men schrijft in: Yperen, DIXMU BESTRAAT, 18, en op al de postbureelen van 't land. Alleaffichën bij den drukker van dit blad gedrukt, gorden onvergeld in hetzelve geplaatst tot den dag der verknoping. Men wordt verzocht alle hoegenaamds-artikelen eriijk tegen Vrijdag middag, vrachtvrij en onderteekend, toe te zenden. «Sf K4&&. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: 3 fr. »s jaar» voor «1c stad; fa*. 3-50 voor gcliccl Bclglc. Buitenlandsehe verzendingen, 't port daarboven. 5 CENTIEMEN TIET NUMMER. Aankondigingen: 10 centiemen den regel. Reklamen: 23 id. id. id. Rechterlijke eerherstellingen 1 frank id. id. Akkoord per maand of per jaar. De personen die een abonnement zijnen persoon hooren uitbrengen. Daar: Ongetwijfeld, zij is nog fe groot; maai" Het muziekaal deel werd er door een tien- voor'ljaarT890'opdeTÖEKOMST heeft hij uit de verbitterende verontwaar-T00'1 reeds met de helft verminderd. Nog tal kinderen, pas de wieg ontgroeid, op eene men,en het zelfde op voorhand voldoen, ijgen ons Zondagsblad kosteloos, van den tot Nieuwjaar. BEBÜCHT RECHTSGEDING. stoor Boudes. Zijne yeuoordeeung. Onze lezers herinneren zich de gruwe- ;e levens geschiedenis van zeker mon- r dat tot hel uitgestrekt ras der papen uis behoort en wiens levensloop eene jenstapeling is van onmogelijke misda i, waarvan eene enkele voldoende zou jen, om den eerste den beste naar de ei of bet schavot te zenden. )at de pleger van al die gruweldaden teerder zijne welverdiende straf onder- g is te danken aan de beeren bisschop i, welke den schurk steeds onder hun- bescherming namen en zijne boosaar- heden onder den dekmantel van liefde stikken lot eer en glorie van onze moe- 1 de IJ. Kerk en de eer van het zwart puis, die om bun gezag te bewaren, :'s de gerechtigheid misleiden en hun esterkleed met de laagste wandaden oedelen. Sr bestaat geene misdaad waarover het echt ooit heeft uitspraak gedaan, of foor Boudes, de volgeling van Chris- op de aarde, heeft er zich aan plicli- gemaakt. 5ooals wij reeds zegden, mengde dat ngedrocht vergift, bij den wijn voor mis bestemd, en die vraagt bet ben bet bloed van Christus worden ging. weet dat dit mengsel dienen moet om is gelijken ad patris te helpen, dij verprosle de knapen, verkrachtte jonge meisjes, zaaide twist en twee- jclit in de huishoudens en was als echt 'ender gebrandmerkt. Dief, schelm was in di j noogsten graad en om zijne ging :ot stelen en zijne geldzucht te diging der toegestroomde menigte opmaken, welken indruk zijne schanda den op de bevolking der streek gemaakt heeft. Ook heeft de jury zonder genade of lie ver, naar draag van het vrijgeweten, zijne plichtigheid bevestigd, en den pastoor- booswicht, den genaamden Toussaint, Cyprien, Boudes, toLEEUWIGDURENDEN DWANGARBEID veroordeeld. Bij het verlaten van liet gerechtshof volgde eene dichte massa volks dal gal genaas, dien duivel in mensehenvleescli. Maar neen, op een dergelijke verwor peling der natuur is het woord, mensch, niet meer toepasselijk, en daarom is liet beter te zeggen: dien duivel „in pastoors- gewaad. Onder begeleiding van gefluit en gebrul, volgden zij hem lot aan liet ge vang, steeds roepend: Ter dood, met hem! Het schavot! En inderdaad opbel schavot was zijne plaats. unnen- neu nog een paar jaren propagan uitmuntende wijze uitgevoerd. De kinderge- da en Leuven is voor onze partij gewon- dichtjes en fabeltjes waren derwijze uitge- nen Zeggen wij een woord van dank en be wondering tot onze Leuvensche vrienden. Zij hebben den strijd aanvaard, wetende het onderspit te zullen delven; maar niet willende terugwijken voor de hoogmoe dige tegenstrevers. Zij hebben willen we ten met hoevelen zij waren, in het meesl klerikale arrondissement van gansch het land, die het pourbaisisme veroordee len, het klerikalisme bevechten en hervor mingen willen. Ja, de uilslag is bevredigend, op 3598 uitgebrachte stemmen, zijn er 1540 het nieuw liberaal program toegedaan. Zoo zal voortaan elke kiezing ons beur telings den maatstaf geven onzer macht; want.van onthouding mager nergens nog sprake zijn. Overal moet gestreden wor- den; en dan zullen we bevinden, dat meer dan de helft van het bestaande kiezers korps herzieningsgezind is, en bijgevolg, dal feitelijk de overgroote meerderheid Zonderling mag het heelen, dat de ka tholieke bladen, dieet' immer op uit zijn de geringste liberale misslagen te bespre- en en in de oogen van hunne verblinde aanhangers Ie verergeren; dal die zelfde, katholieke pers, die geene gelegenheid laat ontsnappen, om al wat liberaal en goed is, door de modder te sleuren en te bevuilen, thans geen woordje rept over de vuije schandige zaak van hun troetelkind Pastoor Boudes. Nu was hel echter tijd eens duchlig te schrijven over Zedensehandalen, waarop het de k.k. bladen steeds zoo gemunt heb ben. Zwijgen kan niet verbeterd worden, denken de jappers, en daarom laten zij hel rozen potje van schurk pastoor Boudes gedekt. 'redig.ging hij niet achteruil voor riitvf.jisching, erfeniskaping, brand ling cli moord, öit |U van geestelijk ongediert, ;ft gem tde een viertal dagen op hel ferden iunkje van het assisenhof van veyroc ,:ats genomen. Daar heelt hij ver; udste getuigenissen tegen der Natie onze gedachten deelt, vermits de niet-ki'esgereclitigden, de werklieden, de landarbeiders,wier rechten wij eischen, ons steunen en onze gedachten deelen. Laat de klerikalen nog een tijdje jui chen. Onze beurt zal spoediger komen, dan wij het denken. Den eersten nuk hebben de Leuvensche liberalen aan de klerikale kraam gegeven. Zij kraakt, begint te wagelen, en, gelooft liet wel, beeren Pourbaisislen, wij zullen u den lijd niet gunnen haar nog lang recht te houden. KIEZING TE LEUVEN. Het was te voorzien, M, De Trooz, kandidaat der nobele jon kers en groote grondeigenaars heefl geze gepraald. llij bekwan 2058 stemmen, tegen 1540 stemmen door den heer De Coster, den kandidaat der Vereenigde Liberalen, bekomen. En toch verheugt de uitslag ons. De klerikale meerderheid in -1884 van 1110 stemmen, is thans ge zonken lot 518. Yperen, 28 December 1889. WêSIeois-ï«n<3s. Onder de kinderfeesten, welke ons Wil- lems-Fonds jaarlijks, ter gelegenheid van Kerstdag, den kinderen aanbiedt mag dat van verleden Woensdag gewis een eervolle plaats innemen. De ruime zaal van den öow-'aan de bereidwillige Dames en Herren, die galmd en voorgedragen, dat men er zich zeer goed vermaakte. Ook werden allen met dave rend handgeklap begroet en menigeen moest terugkomen en herbeginnen.Do muziekstuk jes voor klavier en viool hebben ook aan iedereen zeer bevallen en die jonge kunste naren oogsten luidruchtige toejuichingen in.' Eene bijzondere melding voor het knaapje Alb. Van Eegroo, die er Galalhée, ver tolkte op eene wijze waarop de grootste albe dillen niets wisten af te dingen. Een echt, volleerd kunstenaar zal hij worden. Een gul proficiat! voor hem. Doch de knoop van 't feest was wel dege lijk de Kerstboom-Tombola. Terwijl men de lichten ontstak, deed een lieftallig meisje eenen oproep tot liefdadigheid en zij en een beminnelijk knaapje deden eene omhaling ten voordeele van dea Wereldlijken School penning. Eindelijk schoof men de gordijn weg en daar stond die prachtige Kerstboom,versierd met allerlei speelgoed, lekkernijen en meer andere zaken, die bij de kleinen zoo welkom zijn. Een honderdtal waskaarsen verhoogden er den luister van en gaven hem een aller mooist uitzicht. Nu was het bij de kleinen een gejoel, eene begeestering, een gejubel, die men gemakkelijker raden dan beschrij ven kan. Het geluk straalde uit die lieftal lige gezichtjes, toen zij met de mooie prijzen, hun te beurt gevallen, afkwamen. Alwie een hart voor de kinderen had, voelde dan zijnen boezem kloppen van aandoening en genoe gen. Het was een feest, dat onder de beste mag gerekend worden, dat onze wakkere Wii- lems-Fonds-Afdeeling nog hooger in de volksgunst zal doen stijgen eri veel bijdragen zal tot den voortdurenden bloei dier uiige- lezene maatschappij, die ieders ondersteu ning in zoo hooge mate verdient.Ook zeggen wij hier het Bestuur onzen rechtzinnigen dank voor al de genoeglijke stonden die kin deren en grooten daar beleefden. Dank ook zich zoo goedschiks opofferden om alles met zooveel takt te beredderen. Aan allen onzen innigstcn dank. N. den Arend was gestampt vol en daaronder waren vele beeren, die daar een paar der genoeglijkste uren slijten kwamen, welke een mensch met hart en gevoel in dit leven te beurt vallen. Voren aan zaten een SOtal kinderen onge duldig te wachten naar al datgene wat hun sinds geruimen tijd van verlangen het water in den mond deed komen en, binst hunnen aangedreven, richt het korps pompiers, op slaap, in zoete droomen, hen meermaals te het einde van Januari, een Concert in, waar midden vreugde en genot had doen leven, van de opbrengst zal gegeven zijn in bons, VOOR DE ARMEN. Door een gevoel Yan menschlieveudheid DE TOEKOMST

De Toekomst (1862-1894) | 1889 | | pagina 1