ALLERHANDE TIJDINGEN BINNENLAND. Welnu, moesten zulke mannen liet ver trouwen winnen of bezitten van de Yperlin- genwat zou er van onze schoone stad geworden Eens dat zulke mannen de trap pen van onS'eerlijk Stadhuis zouden beklim men, dan zouden zij in een handendraai van Yperen een waar klooster maken niets meer verrichten ten voordeele van den bur ger, niets meer voor het verfraaien van de stad; alles voor paap en klooster. Wij zul len nog terug keeren op deze eerlooze daden, wij zullen laten zien tot waar zulke mannen ons leiden willen. Zij die op alle daken dur ven schreeuwen en tieren over vrijheid en •welstand voor burger en werkman. Ja, als dat 's pastoors beurs kan vullen. Wij zullen over die japneuzen onze lezers rare dingen vertellen, die hen klaar in hun hatelijk spel zullen doen zien en hun nog voor lange den lust zullen benemen om aan die poesjenellen hunne stem te geven. Een beetje geduld dus. Bet jaar ÏS90, Het jaar 1890 begint op geruststellende wijze. De nieuwjaarsontvangsten te Parijs, te Berlijn, te Weenen, te Rome, enz. zijn gunstig afgeloopen en laten geene naklanken hooren, als zou de vrede, dit jaar gestoord .worden. Zulk goed nieuws schrijven wij met vol doening neder. De vrede is het geluk en den vooruitgang der volkeren. Jammerlijk dat de gewapende vrede in Europa zooveel schatten gouds verkwist en de beste krach ten de natiën doet verloren gaan. Met de duizende miljoenen verspeeld in krijgsuitga- ven zou inen van Europa een luilekker land hebben kunnen maken en bij de volkeren de armoede en de onwetendheid geheel verban nen. Maar nu is rnen er nog verre van af. Ons geliefd België ondergaat nog do schan de van gebukt te liggen onder de klerikale overheerschiug en een ministerie van mou- chards. Maar verleden jaar gaf het verblij dend teeken van eene liberale herleving en de liberalen mochten zegepralen te Brussel, te Doornik, te Arlon-Virton, te Gent en deden een grooten stap vooruit in het kleri kaal wingewest Leuven, waar geestelijkheid en kasteellieeren de groote dwingelanden spelen, doch de geest van vrijheid en eigen waarde ontwaakt er met kracht en de tijd is niet verre meer dat het liberalismus er zijne krachten zal doen gevoelen, ja op de zege praal gewis mogen rekenen. Het jaar 1890 zal een driftig strijdjaar zijn het geheeleland door.Liberalen, vergeet dit niet en bereidt u overal, met eendracht en krachtig, tot de worsteling. Geene onver schilligheid maar werkzaamheid. Den laatston Zondag der maand Mei zijn het de provinciale kiezingen; Den 10 Juni de wetgevende kiezingen in de provinciën Henegauwen, Limburg, Luik cn Oost-Vlaanderen. Dan zullen de liberalen eene groote bres schieten in de klerikale K a ra ermeerderh'eid Den vierden Zondag van October moet, in al de gemeenten des lands, de groote helft der gemeenteraden vernieuwd worden. Dat is de beslissende strijd in stad en dorp, en ook de plaatsen van burgemeester en sche penen hangen er van af. Ten strijde ten strijde liberalen. tot de verovering of 't behoud der gemeentehuizen, die van-over eeuwen altijd de gewichtigste rol'gespeeld hebben op het beheer des lands. Ten jare 1857 hadden zij den val ten gevolge van het ministerie der kloosterwet. Nu bedreigt ons jesuitenministerie België met eene partijkieswet en wil 60,000 bekwa me liberale kiezers van het stemrecht beroo- ven. Zal het Staatsbestuur zijnen stouten en schandelijken aanslag durven uitvoeren en de verkregene rechten van duizenden onder de voeten vertrappen?... Moest dit gebeuren, dan zullen wij dit jaar ook de ontbinding der provinciale en gemeen teraden hebben, wat in het vaderland de grootste opgewondenheid zou teweegbrengen Daarom, liberale vrienden van Yperen en elders, wekken wij u, met den aanvang des jaars, wakker op tot den strijd, tot de een dracht, tot de broederlijkheid.Gij allen moet ook uw deel hebben in de gewichtige dagen die aanstaande zijn. J I Jules, Karei, ik heb wel goesting van commerce te doen, ik wil mij wat meer bezig houden met het eene of andere, want rente nier zijn en niets doenvind ik maar lastig. Karei. Ja, en zult gij uw schoon en rustig leven weg werpen om eene lastige taak aan te gaan, niet wetende, met zulk eenen slechten tijd, wat den uitval er van zal zijn. Jules. 'k En riskeeren er niet bij, want als ik zal zien dat ik er geen voordeel uit trekken kan, zal ik het dan maar laten schie ten en op nieuw rentieren. Karei. En wat zal uwe onderneming zijn Jules. Ehwel, 'k zou de commerce doen van wijn en sterke dranken, die over te ne men is, in de Rijselstraat, nr 100. Ja, ja, men zegt dat er daar vele klientcn op een nieuwen koopman wachten Karei. Ah, ja, ik weet ervan, en gij zult dan ook moeten do 93 aren taillie over nemen die in den winkel achter den toog staan? Jules. Welke 93 aren taillie Karei.Eb welja, ik heb het zoo gelezen in eene gazet van stad. Pst1 Pst 1 BUIIGE LISTAND vanden27"Dec. 1889 tot den 10n Jan. 1890. Geboorten: Mannelijk geslacht, 9; Vrouwelijk id. 8. Huwelijken: Bruynooghe, Hector, treinoverste bij den beurtspoorweg, en Busschout, Maria, her bergierster. Sterfgevallen: Gynckemaillie, Maria, strijkster, 48 jaren, ongehuwd, JBeenenstraat. Mélis, Catba- rina, zonder beroep, 84 jaren, ongehuwd, Rijselstraat.Debruyne, Leopoldus, schoen maker, 55 jaren, echtgenoot van Clementia Wyckaert, Dixmudestraat. De vettere, Amélia, zonder beroep, 82 jaren, ongehuwd. Lange Thourouistraat. Deruyter, Clementia, kantwerkster, 77 ja ren, ongehuwd, Rijselstraat. Mols, Joan- nus, gepensionneerde kapitein van liet admi nistratie bataljon, 72 jaren, echtgenoot van Dorothea Hutekism, St-Jakobs-nevens-Yper. Grimmolprez, Amelia, zonder beroep, 78 jaren, weduwe van Petrus Maertons, St- Jans-hospitaalstraat. Boyaert, Francis- cus, kuipenmaker, 80 jaren, echtgenoot van Virginia Lievens, Weduwestraat.—Simoen, Reina, kantwerkster, 82 jaren, weduwe van Hendrik Santy, St- Jakobstraat. Vercruys- se, Rosalia, zonder beroep, 87 jaren, wedu we van Josephus Van Acker, St-Jans-hospi- t aalstraat. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, Vrouwelijk idem, 5. GROOTE BRANDRAMP le Laeken. Het paleis des konings vernield. Bezoek der koninklijke familie. Vrijdag namiddag, omstreeks half vier ure, brachten de koning en de koningin, vergezeld van Tmnne dochter, prinses Cle mentina, een nieuw bezoek op de plaats des onheils. Wanneer men aan prinses Clementina de plaats aantoonde waar, volgens aller gissin gen, zich de laatste overblijfsels van Mej. de Rancourt moeten bevinden, barstte zij in tranen uit. Na de puinen van het paleis in oogen- schouw genomen fe hebben, en eenen oog slag op de geredde voorwerpen te hebben ge worpen, keerde de koningin en prinses Cle mentina naar Brussel terug, terwijl Leopold in diepe gedachten heen en weer door het park wandelde. Oorzaak van den brand. Men kent de oorzaak nog niet. Er hebben, wel is waar, geruchten van kwaadwilligheid geloopen; maar het schijnt ons voorzichtig toe daarop niet aan te dringen, want het is bewezen dat het paleis zich in zeer slechten toestand bevond, en door bevoegde personen werd bevestigd dat een vonk voldoende was om er een onuitbluschbaren brand te ver wekken. Algemeen denkt men dat de ramp aan het verwarmingstoestel te wijten is. Ook wordt gezegd dat de buizen niet bijtijds schoongemaakt werden en vol roet zaten. De verzekering Het eigenlijk gebouw, aan den Staat toe- hooren.de, was niet verzekerd; de schade zullen wij allen wel betalen. Een onderdaan dient daartoe. De meubelen en kunstwaarden waren door verzekering gedekt, voor eene som van on geveer drie millioen. Een en ander. De vlammen zijn in sommige vertrekken van bet paleis op eene onbegrijpelijke wispel turige wijze te werk gegaan. Zoo bevindt zich op eene hoekschouwplaat eener kamer van het tweede verdiep, eene penduul, welke niet opgehouden heeft haar regelma tig tik-tak te doen hooren. Juist onder deze kamer, aan de linkerzijde van liet paleis gelegen, bevinden zich de kelderkeukens waarin men een tafel ontwaart welke met een hagelwit tafellaken gedekt is, en waarop zich drie tellooren. vorken en messen in wachtende houding bevinden. De wijzerplaat van den middengevel is insgelijks ongedeerd gebleven. In de groote benedenzaal van den dom, werden de gordijnen van 4 vensters onaan geroerd gelaten, en konden de luchters gis teren morgen in den besten staat worden af genomen. Men merkte opdat de zonderingen dezer zaal waren ingestort, en dat ai de an dere meubels welke er zich bevonden tot pulver verbrand waren. Naar men ons verzekert, zou de Koning een der twee gavillioenen welke zich weers zijden het afgebrand paleis bevinden, tot ver blijf van zijne familie doen inrichten. De verschillende Europeesche mogendhe den hebben telegrammen van deelneming aan den Koning gezonden. Lijkdienst. Vrijdag morgend werd, op hevel 'des ko nings, in de kerk van C'oudenberg eene ziel mis voor Mej. de Rancourt gelezen. Heel de koninklijke familie was tegenwoor dig, behalve de graaf en de gravin van Vlaan deren, die aan influenza lijden. De nieuwsgieringen. De voikstoeloop is immer even groot, of schoon de loegang tot het park onverbidde lijk geweigerd wordt. Alleen de bedienden van bet. paleis, de officieren en sommige le den der drukpers wordt vrijen doortocht ver leend. Enkele reporters, die zich veroorloofd hadden eenige opmerkingen te maken, wer den geweigerd. o— Eene enkele doosvan één frank, met Pastillen Walthery, is altijd genoeg om de oudste verkoudheden, ontstekingen, onder drukkingen, keelkwalen, enz., te genezen. 1 fr. in al de apothekerijen. o De Beursschouwburg van Brussel afgebrand. Woensdag morgend, rond 2 ure 3/4 waren de agenten der nachtwacht in dienst op de Beursplaats, toen zij den rookwalm en den rossen gloed der vlammen uit den schouw burg zagen slaan. Het akelig horengetoet om het noodsein to geven weerklonk aanstonds in alle richtin gen. De pompiers der 3' afdeeling, der groote kazerne, van den Vlaamschen schouwburg, van de Hertogstraat en den Muntschouw burg waren aanstonds op de plaats der ramp. M. Buis, alsook do diensto ver sten der water- en gasleiding werden aanstonds ver wittigd. BRAND! BRAND! Terwijl de pompiers uit alle richtingen in volle vaart toesnelden, klonk het schrikwek kend in het ronde: brand! brand! De vens. ters werden geopend, de menschen uit den slaap opgeschrikt kwamen in nachtgewaad op de balkoenen staan: een hellen gloed ver lichtte den omtrek. De bewoners der straten August Orts, Paul Devaux, en der Vischverkoopersstraat kwamen buiten gesneld. Degenen wier hui zen aan den Schouwburg palen haasten zich het kostbaarste te redden, en iu veiligheid te brengen. In een oogenblik zijn de koffiehuizen uit den omtrek geopend en vol volk. De reizigers uit het Central Hotel verhui zen met pak en zak en gaan zich cp de Beursplaats vestigen, die weldra in een bi- Youak herschapen is. Het vuur is ontstaan in den kelder onder de kamer van den portier gelegen, en waar den ingang der tooneelkunstenaars is,die uit geeft op de Vischverkoopersstraat. Op weinige oogenblikken was de Schouw burg- in eene vuurzee herschapen. Woedend kneisterden de lange vlammen door het gan- sche gebouw,de beschilderde ruiten sprongen, do zolderingen vielen in met akeliggedruisch en gekraak, en een gouden regen van gens ters dwarrelde op uit den vuurspuwende» krater als een prachtig vuurwerk en werd door een hevigen Zuid-Oosten wind door den hemel gejaagd. Dc kommandant Allo zag aanstonds dat de naburige huizen in gevaar verkeerden en zette eenige pompiers op wacht om de be dreigde gebouwen te bewaken. De voorzorg was niet overoodig, want eensklaps zag men een vonk op het huis vallen dat den hoek vormt der Kathelijnestraat en het dak vuur vatten. Een emmer water was genoeg om den brand te blusschen daar men er op tijds bij was. De magazijnen der Beurs waren ook erg bedreigd en een pompier bevond zich op het dak om alle gevaar te voorkomen.

De Toekomst (1862-1894) | 1890 | | pagina 2