BRIEFWISSELINGEN. POPERINGIIE. ESoföonw maatschappij Tan Ypercu. ,het gevolg dier ziekte hier in Yperen niet is, Wij hebben hetnr S3 ran het maandschrift wan' het i® ongelooflijk welke verliezen er der Hofbou w maat sch a/pp ij van Yperen ontvangen. Het is een zeer nultig boekje voor ahvie zich eenigszins met bloem- en boomteelt of hovenierderij bezig houdt. Uit de verslagen, die er in voortkomen, nopens de werkzaamheden der Hofbouiv- maatschappijkan men opmaken hoe ieverig die nederige maatschappij op haar gebied werkzaam is. Daar wordt degelijk en nut- stichtend werk verricht, dat niet missen kan 'zouden ontstaan. Laat ons er nog bijvoegen, en dat uij voorzichtigheid voor hen die nog van de influenza niet geleden hebben, van in tijds en voortdurend iets te nemen om het lichaam te zuiveren en warm te houden. Volgens algemeene regel, wordt deze ziekte aan het niet nakomen dier voorzorgs maatregelen toegeschreven. rijke vruchten af te werpen. Voor alle hove niers, bloem- ot boomkweekers en landbou- weis is de Ilofbouwmaatschappij zeer aan bevelenswaardig. In de algemeene vergade ringen kunnen de leden vele onontbeerlijke kennissen opdoen, die hun in menige om standigheid te stade komen en in het maand schrift vinden zij allerlei nuttige wenken, die hen op de hoogte houden der verbeteringen .in hun vak verwezenlijkt. In het nummer dezer maand verwijzen wij buiten de reeds genoemde verslagen, 3iaar de artikelen: De geur der planten-, Nieuwigheiden de Hofbouwkundige werkzaamheden in Januari. Daarin steken tal van gezonde en leerrijke begrippen, die den tuinman veel voordeel "berokkenen kunnen en zullen. Weldadigheidsfeest. Men verzekert ons dat het Weldadigheids feest, door onze Pompiers ingericht, rond de 2,500 franks opgebracht heeft. Bravo dat bewijst dat onze burgerij nog een hart voor den arme over heeft en op geen stuivertje ziet wanneer het er op aankomt armoede en ellende te lenigen. Het feest zal plaats hebben Zondag. 2G dezer, in de Tooneelzaal. lïe Euüuenza. Men ware verplicht gansche kolommen te vullen, zoo men de namen der plaatsen en der voorname personen moest opgeven welke door de modeziekte zijn aangetast, Heel Europa lijdt aan die zonderlinge kwaal, en zelfs op vele plaatsen maakt zij vele slachtoffers. Te Parijs zijn de sterfgevallen met een derde vermeerderd.In de bijzonderste steden van Frankrijk is zuiks eveneens het geval. Ook in Holland, Engeland en Duitschland, tot zelfs in Spanje, Portegaal en Italië telt men met honderd-duizenden zieken. België betaalt zijn aandeel. Beurtelings verklaart de influenza zich tot in de gering ste gemeenten. Te Brussel en te Antwerpen maakt zij nog al vele slachtoffers. Te Gent woedt de ziekte erg; men heeft den schouw burg moeten sluiten bij gebrek aan toe schouwers; de gemeentescholen zijn voor eenige dagen door de gemeente-overheid ge sloten geworden. In't atheneum ziet heter ook niet al te wel ui-. Bij de 2ü0 leerlingen zijn afwezig, en een tiental heeren leeraars onbekwaam kunnen cursus te geven. Als 't zoo voortgaat zal ook dit onderwijsgesticht, evenals de middelbare school, gesloten wor den. In de normaalschool is zoowat het der de der leerlingen bedlegerig. Ook te Brugge heeft men de officicele scholen moeten s.ui ten tot den 20 Januari, uit oorzaak van de influenza; vele professors en kinderen ont braken sedert eenige dagen. Alhier dringt deze modeziekte in vele huis gezinnen. Geiukkiglijk dat deze toch niet lang duurt, doch niettemin zijn er voor eenigen tijd scholen gesloten, administration, handel en nijverheid verwaarloosd. Men mag nog gelukkig zijn dat de dood: Klerikale weldoeners!!! Men ondervindt kier al te wel dat de kle- rikalen ket bestuur der Nationale Maat schappij van Buurtspoorwegen in kanden kebben. Men weet ook dat de klerikalen de stad Yperen niet in kun kart dragen. Zij kunnen ket maar niet verkropt krijgen dat ket gemeentebestuur sedert vijftig jaar libe raal is. Ook wordt do stad Yperen gansch en gekeel benadeeligd onder ket opzickt der Duurtspoorwegen welke eerlang zullen ge worden. Hun voornaam doel is de hoofdplaats van ket arrondissement aftezon deren en van alle gemeenschap met de om liggende plaatsen te berooven. De ontworpen lijnen zijn zeer talrijk en, wonderlijke zaak, al die lijnen loopen rond de stad op eenen afstand van tien a twaalf kilometers. Natuurlijk zal de toekomst dier lijnen er door lijden, dat is oubetwistbaar, maar de klerikalen zullen bet, genoegen sma- eene liberale stad te zien ten onder gaan en eenige machtige kasteelheeron te hebben be- voordeeligd. De bevolking is verontweerdigd en onte vreden en bij de eerste gelegenheid zullen zij bare afgevaardigden rekenschap vragen over hun gedrag want deze schijnen geen ander doel te kebben dan de belangen van den handel en de nijverheid tegen te werken, Eca jnpsacMS reelat Mjsar den Saeaaael! De geestelijken worden hier soms zonder linge ooren aangenaaid door hunne paro chianen. Zoo beeldde zich een pakjedrager japneus van 't zuiverste bloed, zich Donder dag nacht eensklaps in, dat Jufvrouw In fluenza hem met een bezoek vereerd had en dat hij door dat bezoek naar 't pierenland heen moest Men moest om zijnen biechtvader die kwam hem berechtten en hem de schoe nen poetsen om den hemel binnen te gaan. 's Anderendaags reeds begoot die pagadder ons Heer met een dozijn groote ko's en 's Zon dags toen men hem in de kerk onder de ge rechten riep en hem in ieders gebeden aan- bevool; zat de rakker nog zoo zat als een Zwitser voort te zuipen om hem meer en meer door den drank te laten influenzeeren! ÜSHiiic-Uciiting vau ïjici'cn. Alphabetlsche lijst der jongelingen, inge schreven om deel te van 24 Januari 1890. nemen aan de loting 1 2 3 -4 5 6 7 Adriaen, Cyrille. Aernout, Arthur. Albrecht,, Ifector. Alleman, Joseph. Andries, Henri. Baekeland, Ilenri. Baeven, Charles. 8 Baillieul, Achilla. 0 Bogaert, Félix. 10 Bonduwe, Emile. 41 Eostyn, Jules. 12 Bouchaert, Poiydore. 13 Boudry, Arthur. 44 Boutens, Emile. IS Braem, Jules. 10 Breyne, Jules. 47 Breyne, Maurice. 18 Bulckaen, Arthur-Emile. 4 9 Bulckaen, Arthur-Ernest. 20 Burggraeve, Frédéric. 21 Burggraeve, Louis. 22 Candaele, Alphonse. 23 Carnier, Gustave. 24 Ceriez, Chat les. 25 Claeys, Camille. 20) Coene, Charles. 27 Comyn, Lucien. 28 Cordonnier, Jules. 29 Cordonnier, Léon. 30 Cornillie, Camille. - 51 Coune, Jules. 52 Daeden, Victor. 33 David, Henri. 34 Debruyne, René. 55 Declercq, Arthur. 50 Decock, Jules. 57 Deconinck, Julien. 38 Decreus, Hector. 59 Degraeve, Clément. 40 Degraeve, Emile. 41 Dekaezemaeker, Charles. 42 Delaere, Julien. 43 Delbeke, Julien. 44 Delva, Edouard. 45 Demey, Henri. 40 Depoorter, Florent. 47 Derutter, Cyrdle. 48 Desain, Charles. 49 Dethoor, Léopold. 50 Deuninck, Charles. 51 Devers, Emile. 52 Didier, Arthur. 53 Doolaeghe, Gustave. 54 Dubois, Léon. 55 Durnez, Poiydore. 5G Duyver, Cesar. 57 Elslander, Arthur. 58 Ferrand, Elie. 59 Ferryn, Georges. GO Fiers, Théodore. 01 Florentyn, Julien. 62 Gadeyrie, Edouard. 03 Gbysel, Vaière. 64 Gisquiere, Erniel. 63 Gouwy, Henri. 60 Gruwez. Camille. 07 Har teelLéon. 68 Hosiyn, Gustave. 69 Houtekier, Camille. 70 Hugebaert, Henri, 71 Huliaert, Camiile. 72 Huyglie, Louis. 73 Jolyt, Camille. 74 Labit, Louis." 75 Lauwer-, Poiydore. 76 Leleüp, Charles. 77 Lemmus, Félix. 78 Libbertcht, Arthur. 79 Liefooghe, Victor. 80 Litiere. Henri. 81 Kaes, Henri. 82 Mahiéü, Amand. 85 Mallet, Charles. 84 Masscbo, Henri. 85 Meesdom, Emile. 86 Mieroo, Jean. 87 Moerman, Cyrille. 88 Moniez, Emile. 89 Nevejans, Henri. 90 Nevejans, llonoré. 91 Nolf, Ernest. 92 Odent, Poiydore. 93 Opsommer, Jules. 94 Ordies, Arthur. 95 Petyt, Emile. 96 Pickhout, Auguste. 97 Platteeuw, Emile. 98 Poot, Emile, 99 Raeke, Joseph. 100 Ileydant, Julien. 4 01 Hits, Alphonse, 402 Rommens, René. 403 Rosseel, Prosper. 404 Sinaeve, Auguste. 405 Slembrouck, Alphonse. 100 Speybrouck, Louis. -107 Staelens, Emile. 108 Talon, Julien. 409 Tasseel, Arthur. 4 40 Tegethoff, Léopold. 111 Tresy, Arthur. 412 Treve, Charles. 115 Vallaevs, Julien. 4 44 Van Acker, Auguste, 115 Vanaerde, Victor. HO Vanassche, Désiré. 117 Vandamme, Henri. 4'8 Vandecasteele, Henri. 119 Vander Cruysen, Oscar. 120 Vandermeersch, Eugène. 421 Vandevivere, Alphonse. 122 Vandevyver, Léon. 123 Vandewynckel, Emile. 4 24 Vanhaecke, Alphonse. 425 Vanheule, Eugene. 426 Van Mol, Emile. 427 Vanraes, Camille. 428 Tantroeyen, Désiré. 129 Vereecken, Joseph. 4 50 Vermeersch, Léopold, 451 Verminck, Julien. 132 Verschelde, Edouard. 155 Verschoore, Auguste. 134 Veys, Joseph. 135 Viaene, Victor. 130 V'laemynck, Valere. 157 Waelkens, Paul. 4 38 "Waeselynck, Louis. 139 Wallaert, Léon. 440 Wer.es, Camille. 141 Wyeland, Arthur. BURGERSTAND Geboorten: Mannelijk geslacht, 5; Vrouwelijk id. 5. Huwelijken: Maddens. Hendrik, vertinner, en Staelen, Julia, dagloonster. Sterfgevallen Maerten.Ciemencia,zonder beroep,04 jaar, weduwe van Leonardus Pottel, St-JanshospD taaistraat. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 1; Vrouwelijk idem, Arme Mijnheer Wertz! 't Is dan gedaan met u Uwe godvruchtige vijanden, na u uwe plaats ontnomen te hebben, schamen zich niet met u te hoonen in uw ongeluk en zij bieden u schertsend, het postje van veldwachter der stad Poperinghe aan in vergoeding van dat welk zij u zoo vreedelijk beroofd hebben 1 Deze afstelling is het werk van Felix en van nog een anderen persoon, voor wien voortijds het gezelschap van M. Wertz en zijns huisgezins, zoodanig aantrekkelijk was, dat zij zoDder malkaar niet konden leven. t YVas toen is den goên tijd, wanneer M. Wertz, verblind door de bedriegelijke belof ten welke hem gedaan werden, vaarwel zegde aan zijnen staat van onder-muziek meester der Philharmonie, en waarvoor hij ten prijze zijner verraderij, het postje be- VAN DEN 10" TOT DEN 17" JaNITAEI 1890.

De Toekomst (1862-1894) | 1890 | | pagina 2