BRIEFWISSELINGEN. At)GUSTE SOUXDOKF, POPERINGÏIE, feesten in do herberg Aux Amies de werkster, 24 jaren, echtgenote van Emilius gen welke reden er benaan omdat onze nederige France een orkesler zal ter beschikking Duflou, Lange Thouroutstx-aat.—Ballyn.Lu-'proza bij hem zijn kwaden luim heeft kunnen der dansers zijn. Vrije ingang. dovicus, schilder, 68 j., echtgenoot van Ste- phania Chieux, Lange Thouroutstraat. Op Zondag 23" Februari en Zondag 16°|Bonte, Alfonsius, schoenmaker, 28 jaren Maart, groot gemaskerde dansfeesten, in echtgenoot van Louisa Deconinck, Meenen- de Tooneelzaal, ten voordeele der Wereld lijke Schoolpenning. Ingang per inschrij ving manspersoon fr. 1-00, vrouwsper soon fr. 0-30; aan het bureel, fr. 1-50. Ongelukken. Dinsdag stond de dienstknecht van den heer H.... in de slachterij op den toog om een stuk vleesch van de haken te nemen, toen hij op 't onverwachts hel evenwicht verloor en viel, met het onge lukkig gevolg dat de haak hem den voor arm openreet. De ongelukkige bleef met den gekwet sten arm aan den haak hangen, lot dat men op zijne noodkreten toesnelde en hem uit zijnen hakcligcn toestand verlostte. De lijder verloor veel bloed en de geneesheer, in allerijl geroepen, was verplicht den arm of vijf plaatsen toe te naaien. Zaterdag stonden een paar mannen in 'de Plateelstraat gezamentlijk een praatje te doen, toen de genaamde D... uit eene herberg builen sprong en op '1 hoofd van een der praters troef gaf met een bierglas. Wanneer de aangerande den rakker ont vluchten kon, was zijn hoofd gansch be bloed en vol glasscherven. Na bij de politie eene klacht ingediend te hebben, werd hij in hel gasthuis ver pleegd. Dat de misdadiger daarvoor wat ratatoe op 'l Staatskosten zal te verorste- ren hebben, valt niet te betwijfelen. Bcuocmiug. Door Koninklijk besluit is M. Prévost, van liet 4e landers, bataljons-geneesheer van le klas benoemd. M. Preud'homme, van het le jagers te peerd, is kapitein van le klas benoemd. KORTE MEERSCII, V 11TE YPEREN, heeft de eer het 'publiek kenbaar te makendat men bij hem, met volle vertrouwen, ter gelegenheid van den Karnaval, zeer schoone maskers en kostumen han bekomen voor beide ge slachten, aan zeer genadige prijzen. BURGERSTAND Mannelijk geslacht, 3; Vrouwelijk id. 4. Huwelijken: straat. Cremmery, Alfonsius, wever, 42 jaren, ongehuwd, Blindenliedenstraat. 29 Januari 1890. Onze hertelijke gelukwenschingen aan de menschenvrienden die het edelmoedig gedacht opgevat hebben een Weldadigheidsfeest in te richten op 26 Januari laatst. Hunne pogingen ingezien het groot getal zieken thans in onze stad, zijn bekroond geweest met een zeer vol doenden uilslag en de ontvangsten zijn hooger dan men verhoopt had. Het feest was terzelfder tijde zang-instru mentaal en tooneelkur.dig. De opening des eerslen en tweeden deels werd gedaan door eenige leden der Philhar- monie, onder het bestier van hun zoo toege dane orkest-meester M, Van EUlande. Deze heer heeft zeer welwillend zijne medehulp ver leend niet alleenlijk als bestierder, maar ook als uitvoerder en komponist. Hij heeft, met zijn gekende talent eene reeks vaiiatiën voor fluit, door hem gekomponneerd, uitgevoerd. Mevr. Gen Mej. Mhadden ook hare minzame medehulp aan dit weldadigheidsfeesi geleend, en zij hebben als ware artiesten eene fantazia, met vier handen, voor piano op mo- tiefs van La Traviata uitgevoerd. In het tweede deel bekwam Mevr. Geen nieuwen bijval met op eene volmaakte wijze ui: te voeren eene Nocturne -de Marmontel en La chasse aux Lions. In het zanggedeeite des concerts, de heeren en Yanderbeke hebben betir- veroorzaken en wij gelooven, dat zonder verder te gaan, hij tegen andere zaken zou kunnen te velde trekken. Wij zijn benieuwd door dien lieflijken Kei kop, te vernemen, in wat wij de Maatschappij de Roeysche Barbaristen te kort gebleven zijn, voor dewelke wij, als voorde Langhoirs Victonnen, altijd de grootste genegenheid gekoesterd hebben. De 17 Januari laatst, hebben wij de stoutheid genomen een verslag in te zenden naar het Progrès, over de vertooningen gegeven door de Maatschappij, welke met zoovele beleid als toegedaanheid door M. Reniere voorgezeten wordt, en welke den 13 en 14 dezer maand in de TooneelzaM Yoor het publiek gegeven wer den. Deze briefwisseling is ongelukkiglijk maar den 26 in dat blad verschenen. Wij schreven erin dat M. Wicheleer deel maakte van een Vlaamsche Schouwburg van Brussel, terwijl, volgens M. Keikop, die uit muntende artiest aan géén theater behoorde en hij enkelijk als liefhebber was opgetreden. Wij zegden ook dat M Wicheleer een bloem tuil werd aangeboden terzelfder tijde eenige andere artiesten er ook ontvingen. Ziedaar de eenigo grieven welke M. Keikop ten onzen laste weet te leggen. Wij geven niet eel acht op zulke beknibbelingen en het ware onnoodig onzen tijdje versp.llen met ons daar over nog bezig le houden. Wij zullen ons te vrede houden met hier te erklaren dat de beide Maatschappijen Rheto- rica die, door de kunstwaarde hunner leden, tot eere strekken aan onze stad, de eene gelijk de andere onze innigste toegenegenheid genie- en. In het toekomende wij zullen aan den zeer lichtgeraakten Keikop, dien wij ten anderen Willende daarover verzekerd zijn M. Wertz zondt eene inschrijvingslijst rond bij zijne oud< muziekanten om het behoud zijner plaats te verkrijgen. Deze lijst werd met talrijke namen bekleed en de ongelukkige Wertz dacht een oogenblik het lot te ontgaan dat men hem voor bereide. Hij dacht er niet aan dat degenen die zijnen ondergang gezworen hadden niet ingesluimerd waren en hij wachte niet lang te vernemen dat ten gevolge van loopingen en bedreigingen door zijne tegenstrevers gedaan, degenen die eerst hunne handteekens gegeven hadden, dezelve introkken en hij zonder wederkeer veroordeeld was. Hetgeen er aan M. Wertz komt voor te vallen kan tot les dienen aan degenen die zich laten verleiden door schoone beloften hun gedaan door de Matamores der katholieke partij.Het getal der zulke bedrogenen is groot te Pope- ringhe en, niet tegenstaande dat, komen zij er nog toe nieuwe slachtoffers te maken. Kunst- en Letternieuws. Hsiuske v,tu Tichelen. Drij-dobbele vermakelijke almanak voor verstandige menschen, 10 centiemen Deze almanak, dien wij ter bespreking ontvingen, draagt bovenstaanden titel niet ten onrechte hij is meer dan driedubbel ver makelijk,en laat Snoeck's Almanak die zoo zeer in de zeden van ons Yolk wist te drin gen, verre ten achter. Voor verstandige lieden is hij geschikt; inderdaad, want de snullen wier verstand een gesloten snuifdoos is, en die desnoods elooven zouden, als men 't hun voorhield, dat ons Heer op ne' kerselaar geboren- is, zullen hem best laten liggen: hij is niet van hun gading. Maar voor degenen die niet voor wat peper en zout terugschrikken, en er niet tegen opzien dat men al een loopje neme met papenuilerijen, zal hij welkom zijn. Het boekje is door en door Vlaamschgezind cu geheel wel kennen, het last laten van zeLe de verslagen op te maken en die te doen drukken hberaal' eü Wlkl?n de ^eralen eens verstan- in de gazet welke hem meest aan het herte ligt. dig zijn, zij zouden geene moeite sparen om de baan voor het boekje te offex-en; want veel, machtig veel zou het bijdragen om onze Monteyne, Sabbeen Yanderbeke hebben beur-j Volgens de ons toegezondene inlichtingen die telings het gemoed getroffenen hartelijk doen w|j ane reden hebben te gelooven, zou het vrijzinnige gedachten onder het volk te doen achen; het publiek heeft hun zijne welverdiende schijnen dat, wanneer de plaats van M. Maerten doordringen. toejuichingen niet gespaard. 'open gevallen was. M. Wertz in de gelegenheid Het boekje is ingericht zooals alle alrna- Monteyne met zijn aandoenlijk verhaal was ieiS anders te aanvaarden, waarin voor hem'nakken, en biedt aan degenen die des be- der Insluiting van Parijs sukces behaald. heeft een groot tooneelgedeelte heeft niet minder wel Het gelukt. Het komediestuk van Labiche: l'A faire de la rue Loureine, werd met veel levendigheid, door eenige jonge liefhebbers opgevoerd. De tegenwoordigheid van onzen achtbaren burgemeester verwekte de algemeene aanmer king, omdat die heer, niettegenstaande de guurheid des weders, niet nagelaten had de pogingen te gaan onde: steunen door de in richters van het feest aan den dag gelegd De indruk welke deze tegenwoordigheid op het een verzekerd bestaan, als muziekmeester ge waarborgd was. Het was alsdan, dat in eenen brief uit Brussel geschreven, Felix voor de oogen van den een hoeven, allerlei inlichtingen over nationale verjaardagen, jaargetijden, eklipsen, da tums, jaarmai-kten,enz. Wij zegden liefst een woordje over het let- Coppyn,, Karei, verzekeiungs-agent, en Du-publiek gemaakt heeft was zooveel te grooter voudigen M. Wertz zóóveel schoone beloftenterkundig gedeelte. Want op mijn woord, deed wederspiegelen, dat hij de prooi voor de dat boekje van 10 centiemen heeft letterkun- scliaduwe liet ontsnappen en de plaats welke men hem in den K. K. voorbehield aanvaardde. Na gedurend drij jaar en negen maanden het katholiek muziek bestierd te hebben, M. Wertz ontving op zekeren dag, van wege het stadsbe stuur, eenen brief in denwelken men hem af dankte en als wachtgeld men hem, gedurende drij maanden, de helft zijner jaarwedde toe stond. Zeer verwonderd over de doenwijze van het stadsbestuur 51. Wertz deed stappen om de oorzaak zijner ongenade te kennen en verzocht dige waarde. De weêrvoorzegging is boertig ■en veel kruimiger dan die van Snoek Liedjes komen er in, nu eens luimig, zooals het Liedje van het Kwezelken dan eens ge moedelijk, zooals het aanminnige De Meid van hierover van Frans de Cort en het niet minder lieve: Roosje uit te dalen Nevens die hedendaagsche liederen, ko men de verrukkelijke oude liederen: Van de twee Koningskinderen Het Looze Visschertje. We gingen even den kernigen zang van Julius De Geyter, De Vlaamsche couran, Juliana, naaister. Devos, Emi-daar de katholieke kliek, onder de drukking'stadsbestuur hem te willen een geschrift Leeuw en de Geuzen meer gekend onder liaan, zonder beroep, en David zonder beroep. Sterfgevallen Hoste, Petrus, zonder beroep, 87 jaren ■weduwaar van Theresia Claeys, Rijselstraat Romania, 'harer hoeren onde meesters er blonk door hare' afwezigheid. getuigende zijner bekwaamheden als den naam van het Geuzenlied, vergeten zul ke dingen diende ons volk te kennen. Daar zou hot wat meer aan hebben dan aan de Straatdeun Mie Kato Daai'om deed ieder afdeelingjvan het Willems-FondS Bestierder en als Professor in muziek. Zijne stappen hadden geen gevolg en het ge- In het nummer van 1" Februari laatst, de tuigschrift werd hem niet toegestaan. Poperingsche brievenschrijver van het Week-\ Hij wende zich a'sdan tot M. Berten enver-^ Legon, Karei, winkelier, 70 jaren, echt- blad bckelt nog al scherp zijn medebroeder uit zocht hem ten zijnen voordeele te willen aan-'goed die in hare feesten te doen zingen genoot van Amelia De Coster, Meenenstraat. de Toekomst over zijn verslag dat hij, zonder'dringen. Ongelukkiglijk heeft M. de Burge-j Buiten de liederen,, eenige letterkundige Lagrange, Bonedictus, koopman, 70 ja-hem te raadplegen, over de vertooning der'meester daar maar weinig te zeggen, niettegen-(stukjes, waaronder een indrukwekkend vers ren, echtgenoot van Sylvia Veys, Neêrmarkt. Maatschappij de Roeysche Barbaristen ge-'staande zijne hooge jaren en zijne bestuurlijke yan Vuylsteke, en nog de zoo geestige Le- Vanacker, Louisa, strijkster, 60 jaren, maakt heeft. bekwaamheden, en hij kon niets doen voor den gende van den Grijsaard weduwe van Amandus Devaux, Thourout-j Onze beknibbelaar, te hemch voor de plaats'ongelukkige weggezondene. Alleenlijk vernamj Wij kunnen niet nalaten het stukje Een straat. Ailaert, Maria, herbergierster, 58 welke hij bekleedt, onderteekent zijn schrijven: M. Wertz van M. Berten dat het de muziekanten drietal» vragen over te schrijven, dat om de jaren, echtgenote van Jacobus Steenwinkels, Een Keikop!!!! van den Kring zelf waren die zijne wegzending gezonde rede die er aan ten grond ligt, goud Tegelstraat. Duhameeuw, Maria, kant-j Wij nemen de vrijheid aan M. Keikop tc vra- gevraagd hadden. .waard is. 5ji 5ft VAN DEN 51" JANTIAE.I TOT DEN 7" FEB.1890 Geboorten: 6UUVCCI ÖL-iiUVUC UGIUIIOII izv/J. ttunuig ttcvjiw up J-Uij u ÏÏUtHU,

De Toekomst (1862-1894) | 1890 | | pagina 2