STADSNIEUWS. IVTr 216. 29e Jaar. Zondag, 16& Februari 1890. Zondagsblad ran Stad en Arrondissement YPEREN. Men schrijft in: Te Yperen, DIXMUDESTRAAT, 18, en op al de postbureelen \an 't land. Alle affiehen bij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeld in hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikelen uiterlijk tegen Vrijdag middag, vrachtvrij en onderteekend, toe te zenden. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: 3>50 fr. >s jaars voor de «tod; 3 Fr. voor geheel België, Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 5 CENTIEMEN HET NUMMER. Aankondigingen: 10 centiemen den regel. Reklamen: 25 id. id. id. Rechterlijke eerherstellingen 1 frank id. id. Akkoord per maand of per jaar. VRIJSTELLING VAN DIENST. Drij lotelingen trekken een slecht num mer: een werkman, een nobele en een seminarist. De werkman wordt soldaat, de nobele koopt zich een rampla^ant en de semina rist wordt vrijgesteld van dienst! De eerste zal dertien jaar lang zijn va derland dienen, de tweede de bagatelle van 1600 franks verliezen, en de derde zal niemendalle dienen en nog veel minder iets verliezen ziedaar ons militair stelsel in zijne schreeuwende onrechtvaardigheid! Werklieden en zonen van kleine bur gers moeten naar 't leger gaan Welja, die moeten maar piot worden; ze zijn er immers niet te goed voor; en daarbij, ze hebben niemendalle in de pap te brokken: hunne vaders zijn toch geene kiezers! Nobele fieskens soldaatje spelen Komaan, dat is niet mogelijk! Die siro- penbrooienventjes hebben op eenen flu- weelen echoot gezeten en zijn in een kan ten wieg groot gebracht. Wat zouden die marsepijnenspringertjes gaan portez-armes! doen.ammenis knab belen en ratatouille eten Maar, dat kon niet zijn, dat mag niet zijn. De miülievvet door hunne brave papakens aaneenge flanstheeft er dan wijselijk in voorzien. Loten hunne lieve oogappeltjes er in, dan opent papa zijne beurs, 't zoontje geeft een cadeauken minder aan zijne entretenue- en klaar is Kees! Een seminarist optrekken voor zijn lot? Wel wal schromelijke godslastering! Hoe is 't toch mogelijk dat een mensch, met een enkel greintje gezond verstand, uit zijnen mond durft laten vallen, de semina risten te zien optrekken voor hun lot Men moet waarlijk een verstokte boos wicht, een aterling, een geus, een vrama- COn zijn, een duivel in menschenkleeren, enfin, om te eischen, dal kandidaat pas toors sabel en geweer oppakken en ransel en kapoot op hunne gewijde schouders zouden riemen! Foei, 't is schand! 't is ongehoord en lick roept om wraak voor God! Er zijn al zooveel arme priesters en de religie wordt nu reeds zoo schrome lijk vervolgd! Wat ging er gebeuren, indien onze brave en vreedzame geestelijken naar de kazerne moesten Wie zou er dan bet volk verkwezelen en bedodden Wie zou er schoon weer spelen met ons geld? Wie zou er tweedracht en ruzie tusschen de burgers zaaien, den haat tegen onze vrije instellingen prediken en vuur en vlam, ga! en edik, laster en venijn tegen de libera len spuwen? Ja, wie zou zich met dat moosmeiers werk willen gelasten Daarbij, de seminaristen zijn immers geene menschen net als de andere sterve lingen. 't Zijn zelf geene Belgen hun va derland is Rome, hun koning de Paus! Hel vaderland verdedigen, dat raakt hun weinig; onze duurbare vrijheid be waren, daarover bekommeren zij zich niet, daar denken ze zelfs nog niet aan! Botten volharleken lust, en ach ter ons vergaat de wereld Ziedaar hunne leus. De klerikale representanten, die hunne verkiezing aan de klerikalen te danken hebben, willen van den persoonlijken dienstplicht niet weten zij zijn dus de poesjenellen,de medeplichtigen dezer laffe en luie vaderlanders! Wij, liberalen, wij willen liet schreeu wend onrecht van de vrijstelling der se minaristen doen verdwijnen. Wij willen dat hatelijk misbruik af schaffen; die schandalige vrijstelling moet uit onze militiewellen gevaagd worden Onze liberale vertegenwoordigers heb ben, als één man, het princiep van den persoonlijken dienstplicht gestemd, en de heer Bera verklaarde de \erledene week nog, dat de liberale partij, bij hare aan staande inbezitneming van hel bewind, op krijgskundig gebied, haren plicht zal weten te vervullen. VLAAMSCHE LANDDAG. Het hoofdbestuur der Vlaamsche Land dagen heeft besloten dat er den 23 dezer maand te Brussel, een groote Landdag zal gehouden worden om er de algemeene Vlaamsche belangen te bespreken. De Landdag zal in de Scala, Augustij- dankbaar voor. En dat Franschman en nenstraal (groote post, begin der Anspach- laan), om 11 ure stipt worden gehouden. LAAT ZE MAAR KOMEN. Een brave, verstandige jongen, die onder-officier is bij de schutterij of artillerie, heeft ons over eenige dagen verscheidene dingen verteld die vol komen overeenstemmen met al wat, in deze laatste tijden, in dagbladen en tijdschriften over den jammerlij ken staat van ons verdedigingstelsel geschreven werd. Zoudt ge wel willen gelooven, zegde hij ons, dat onze forten nog doorgaans met verouderde canons (canons lisses bezet zijn, waar- Pruis zich nu maar koesjes houden, hé?!! Yperen, 15" Februari 1890. Yertooiiiug. Verleden Zondag gaf de maatschappij de Plaamsche Ster hare vierde en laat ste vertooning van het tooneeijaar 1889- 1890. Evenals bij de vorige vertooningen was de zaal nogeens proppens volzelfs me nigmaal gebeurd het, bijzonderlijk als het vlaamsche vertooningen geldt, dal de zaal veel te klein is; daaraan ziet men dal onze bevolking de vlaamsche taal meer lief heeft dan de fransche. Daarom moeten wij den lof verkonden van hen die eene moe men vyf of zes schoten per uur I ..vlaamsche looneelmaatschappii ïngencht. lossen kan, die nog op geen twaalf, honderd meters bereiken! In tijd van log, zouden we geenen den min sten weêrstand kunnen bieden wij zouden door 's vijand vuur net weg- gemaaid worden! 't Zou verschrik kelijk zijn, mijnheer. Daar denken de mannen dagelijks aan, en de re geering bekreunt zich daarom niet Ja, ministerPontus heeft militaire aalmoezeniers aangesteld, die vet be taald worden en voor wie wij, ka- tholijken zoo wel als protestanten, verplicht zijn aan te slaan, aan wie ook de officieren den eerbied ver schuldigd zijn. Maar die gebruinde mannen moeten, bijvoorbeeld, geen generaal groeten. Dat de Pruis nu maar kome De almoezeniers zijn daar!.. En Belgie's1 onafhankelijkheid is gered!... In eene kleine garnizoenstad van Oost- Vlaanderen heeft een bataljonshoofd, een majoor, den aalmoezenier officieel en plechtig aan het ofïicierskorps voorgesteld in tegenwoordigheid der mannen 'I Ziet er waarlijk lief uil. Wij hebben militaire confreriën, biechtvaders en ser- moeneerdersjn de kazerne, het is verbo den te vloeken au service »en de pioljes hebben ergens een knop meer aan hunnen jas. 0 heilige Pontus, '1 vaderland is daar hebben en de opvolgers ervan altijd heeft iwéten te doen bloeien. Heden moeten wij den Voorzitter dezer maatschappij, M. Jules Ducorney, leeraar in onze gemeentescholen, van harte geluk wenschen, omdat bij de Ster zoo vernuf tig weet aangang te houden en tot werk zaamheid aan te prikkelen. Onze stad mag op die maatschappij fier zijn want de h'laamsche Ster, zonder vrees gesproken, moet niet wijken voor alle andere tooneelmaatschappijen. De vertooning van Zondag kan niet ver beterd worden. Eene uitzondering noch tans: De zeer jonge Mej. Cuvpers was niet rolvast genoeg en daardoor heeft haar spel wal te wenschen gelaten. Het Lied van Moeder, een dramatisch tooneelsluk, {voorspel en drij akten) was te roerend, en menigeen kon zijne tranen niet weêrtiouden. In dit stuk hebben wij met veel lof te spreken over den kleinen ValèreDucorney, zoon van den achtbaren Voorziller. Hij heeft wonderwel de rol van den kleinen Korlmans weergegeven. Hij sprak klaar en duidelijk en zijne gebaren waren na tuurlijk; de heeren Creus, met de rol van Jakob Storm, oud zeeman; K. Deweerdt, met deze van Willem, huisknecht van Mevr. Korlmans, 20 jaren later bedelaar geworden; Delmotte, met de rol van den wraaknemer op Mevrouw Korlmans, en DE TOEKOMST

De Toekomst (1862-1894) | 1890 | | pagina 1