ALLERHANDETIJ DINGEN BINNENLAND. ook. een ontleedkundig museum op onze foore slaat, dezelfde die in onze stad ge komen is over eenige jaren. Toen was deze meer volledig dan zij het heden is, voor wat de verzameling voorwerpen erin betreft. Men zegt ons dat de meest wetenschap pelijke en leerrijkste uitstallingen in de koffers zijn moeten gesloten blijven, uil reden dot deze de goede zeden zouden kunnen schadelijk zijn. Alwat met de ge slachtsziekten of de verlossing in betrek king komt mag er niet tentoon gespreid worden. Ons dunkens zijn hel juist zulke voorwerpen die den volwassene mensch moet te zien krijgen en noodig te weten heefl;wi] zullen slechts hier één voorbeeld aanhalen: Jongelingen die dikwijls misbruik ma kenvan hunnen genollust en die de slechte huizen afloopen, niet wetende welk gevaar er daar voor hunne gezondheid bestaat, worden van besmettelijke geslachtsziekten aangetast, welke hen soms naar het graf slepen. Zulk ontleedkundig museum is zeer geschikt om die jongelingen uit te Jokken. Zij bezoeken het en na alles be zichtigd en onderzocht te hebben, krijgen zij een zekeren afkeer van die walgelijke dingen en van dan af zullen zij zich wel wachten aan hunne losbandigheid nog den vrijen teugel te laten. Hadden velen der te vroeg gestorvene losbandige jongelingen zulks in hunnen lijd te ziene gekregen, dan hadden zij zich, ongetwijfeld,ook wel gewacht hunne gezondheid zoo roekeloos te verspillen. Dat zijn leerrijke zaken, die heel voor- deelig onder hel oog der soms te wispel- teurige jeugd kunnen en moeten gebracht worden, mist eenen zekeren prijs en wel te verslaan voor de volwassene lieden en onder de waakzaamheid van bevoegde personen. Men zegt dal het maar in Yperen is dat zulks verboden wordt en dal het in al de andere sleden toegelaten is, alles te zien, mits strengheid tot ingang. Zoo behoorde hel te zijn. Willeins-Foinl». Het feest j 1. Zondag door de Willems- Fondsaf deeling onzer stad gegeven was een der leerrijkste en genoeglijkste, die wij ooit genoten hebben. De voordracht was naar het algemeen gevoelen heel leer rijk en heeft ook den meeslen bijval geno ten. De heer Cordenier sprak in eene kla re, duidelijke taal over de vele natuur schoonheden, welke de Rhönevallei en de oevers van liet Leman Meer voor het oog des reizigers aanbieden, terwijl die heer lijke landschappen ons onder hel oog ge- biachl werden. De heer A. Delmotte en E. Coffyn, ver wierven veel bijval met hunne mooie lie deren, die zij met veel talent wisten te zingen. Het dansfeest was vol leven en be geestering en duurde tot laat in den nacht. Hel was een feest dat in gulden lette ren prijken zal in de jaarboeken van het Wifems-Fonds. Zij Iiebbcsi de pocj>ci»s. De gemeen lek iezingen dagen nog maai in het verre verschiet op en reeds zitten de japneuzen hier met de poepers. Zij loopen nu reeds de zolen van hnnne schoe nen, om het volk ooren aan te naaien en de kiezers nog eens met beloften en rotte appelen te paaien. Een zeker heerschap zegde in de vergadering van de Jonge Wacht, dat, hebben de liberalen 20 fr. de katholieken er 40 geven. Dus is het wel het geld, dat hier weer van zijne perlen spelen zaL, om de kadodders wat stemmen te verschaffen. Datzelfde ventje roept tal van kiezers te zijnenl en belooft hun al wal hun hartje lusten kan. Hij beschikt, volgens zijn zeggen, over 150 plaatsen van gevangen bewaarder voor na de kiezingen en alwie in de koek bijten wil, wordt ze aangebo den. Ongelukkiglijk is dat middeltje reeds lot op den draad versleten en men spot hier niet weinig met die armzalige kies- middelen der jappers. 't Is niet zonder reden ook. f f In het nonnenklooster alhier, waar Ga- brielle Bompard, de beruchte minnares van Eyraud, in den heer opgevoed werd, moeten al de kostgangers eene novene houden en dagelijks ter heilige lafe! nade ren, opdat het de H. Geest moge bMieven het fransch gerecht te verlichten en dit de belichte te doen vrijspreken, omdat zij toch in die zaak heelemaal onschuldig is!I Hoe vindt ge 't, lezers? llcldcudadefii. Woensdag avond der verleden week liep een klein ventje, met een heel pak Kleine Palerjoden onder den arm, wag gelend en zwenkend door onze straten. Hij meende waarlijk dat 's keizers kal zijne nicht was hing iedereen zoodanig de keel uit dat de politie, die ook niet lijden kan dat een venter van godzalige papierkens wat te veel wijwater... van uit 'l paters- vatje door de keel giet, 't ventje en zijne Kleine Palerjoden in de doos stopte. Dat hij dan een gezicht trrok 'lijk een kapucien, die azijn voor wijn gedronken heeft, kan men wel deuken. De overblijvende BONSvoortkomende van her, concert, gegeven door de Pompiers op 20 Januari 11., zullen nog betaalbaar zijn den 11, 14, 18, 21, 25 en 28 MAART, des avonds in de benedenzaal van 't Stadhuis. Na deze datums zullen de nietingeleverde bons niet meeraanveerd worden. Dinsdac, een weinig voorden avond,gleed de lieer M. G., tengevolge van den sneeuw uit, viel en werd iïiêt gebroken been opge raapt. Hij werd naar zijne woonst overge bracht, waar deheeren doktors hem de noo- dige zorgen toedienden. Zijn toestand is geruststellend. VrrdweucD. Y( rieden Donderdag avond hadden de werklieden Vamlenbossche en Decock zanten di-n laatste verhuisd, toen zij buiten de El- verdingstraat een paar kerels met. verdacht voorkomen zagen voor ben gaan. Eensklaps wer len zij door de rakkers aangevallen en eens f«rtn het stol' uit de vest geklopt.Decock ging huiswaarts, maar Yandenbossche is sinds dien spoorloos verdwenen. De wakers zagen hem laatst om 3 me 's morgens aan de statie op eenen bank liggen. Men heeft reeds al de stadswatei ingen afgezocht, maar te vergeefs. Niets werd tot nu toe ontdekt. Men maakt natuurlijk allerlei gissingen, die hier veel opschudding verwekken. Excetsior-Thêdtre. L'excelsior a com mence ses representations Dimanehe soir. La loge est trés conforlable et parfaitement chauf- fée, et le spectacle comporte des attractions variées et vraimenl remarquables. Citons au hasard le sauteur Giffrils dans ses sauts arabes, Miss Wilson, l'artiste peintre, vous brosse une marine avec une correction de lignes et une rapidi remarquables.Puis vient I'ombromanie. Les exercices de Miss Amélia et de sir Arthur, jongleurs de l'Eden-Théatre de Paris, sont trés intéressants. MM. Dellabona est d'une force exceptionnelle pour le trapéze d'équilibre. Une des attractions les plus applaudies est certainement le thé&tre des Lilliputiens, présenté par M. et Mm<> Gau- tier. La soirée se termine par une trés jolie pantomine. On sait que Ie nombre des represen tations données par le theatre Excelsior est trés limité. Nous engageons dene nos lecteurs qui voudraient passer une agréable soirée a profiler au plus tót de l'occasion. Dimanehe, representation enfantine h 3 h. nclllgschennia. Een man die razend zinneloos was, heeft in de kerk van Gheluvelt, meubelen, heilige beelden, enz. verbrijzeld. Het was slechts na een wanhopig gevecht dat de pastoor er in gelukte hem buiten de kerk te brengen. Die heiligen worden inderdaad vervelend. Zij bedanken er voor zeiven een handje tot eigenverdediging uit te steken, wanneer zij aangerand worden. Ware M. pastoor niet aanwezig geweest, wiet weet wat die schel men nog hadden verricht BURGERSTAND Mannelijk geslacht, 4; Vrouwelijk id. 3. Sterfgevallen Declerck,Sophia, zonder beroep, 59 jaren, ongehuwd, Lange Thouroutstraat. Ver- faillie, Desiderius, gepensionneerde ontvan ger der rechtstreeksche^ belastingen, 78 jaren, weduwaar van Maria Vanhoutte, Elverdingstraat. Viaene, Maria, zonder beroep, 87 jaren, weduwe van Joannes Van- denberghe, Lange Thouroutstraat. Claeys. Hendrik, soldaat bij het 2e regiment artille rie, 23 jaren, ongehuwd, Vleeschhouwer- straat. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 3; Vrouwelijk idem, 2. Levend verbrand.Een vreeselijk onge luk viel op bet gehucht de Stuyvers, dicht bij Oostcamp, voor. Een brand brak de verledene week uit in den stal eener boerderij. Onmiddellijk werd de red dingsdienst ingericht en het vuur werd weldra gebluseht. De redders drongen in den stal en met afgrijzen vonden zij, in een der hoeken neérgehurkt, het verkoolde lijk van een vijfjarig kindje. De ouders werden bijna razend van smart. Men veronderstelt dat de kleine met lucifert jes moet gespeeld hebben en alzoo de oorzaa! van den brand was. Dienstmeiden. liet bestuur dor Arbeids beurs van Brussel, onder hooge bescherming van H.M. de Koningin, hel Eere-voorzitterschap van H.K.H. de gravin van Vlaanderen en het voorzitterschap van den heer burgemeester van Brussel, kan aan alle goede en eerlijke dienst meiden van provincie, steden en dorpen, koste loos eene plaats bezorgen. De aanvragen te zenden aan den secretaris, Amigostraat,17, vergezeld van een getuigschrift van goed gedrag afgeleverd door de plaatselijke overheid. M. Meier, tandmeester van.Kortrijk, heeft de eer het publiek en zijne talrijke clienten kenbaar te maken, dat zijn kabinet overge bracht is bïj M™ wed5 Van Kemmel, Groote Markt, 5-, Yperen, waar hij alle Zaterdagen zal te raadplegen zijn, zooals gewoonte van 9 ure 's morgens tot 2 ure 's namiddags. o De gemeenteraad van Brugge heeft besloten dat de gemeentefeesten voor 1891, den 11 Juli zullen gevierd worden, in plaats van in Mei. o Dood van den heer Pirmez.51. Eudore Pirmez, sedert 1857 vertegenwoordiger voor Charleroi en Staatsminister, is Zondag morgen, ten 6 ure, te Marcinelle overleden, in den ou derdom van 67 jaren. 91. Pirmez behoorde tot de gematigde fractie der liberale partij. In 1857, na de Kameront binding, ten gevolge der wet op de kloosters, door het klerikale ministerie voorgedragen,ging hij tot de liberale partij over. Hij was een man van groote bekwaamheid, tn de Kamer hield hij zich voornamelijk bezig met de handels- en muntkwestiën, en toonde zich in elke gelegenheid een beslist voorstander des vrijhandels. o— Bij koninklijk besluit van 15 Februari zijn de volgende schikkingen genomen, aangaande de betaling der lagere gemeente-onderwijzers: Art. 1. De jaarwedden en bijwinsten der lagere gemeente-onderwijzers nemen ingang den 1 der maand, volgende op de indiensttre ding. Elke begonnen maand moet voluit betaald worden aan den onderwijzer-ontslaggever, aan den onderwijzer die in beschikbaarheid is ge steld ot aan de t echthebbenden van den onder wijzer. in geval van overlijden. Art. 2. De ontslaggevende onderwijzer is ge houden ter beschikking te blijven van het ge meentebestuur gedurende een tijdverloop van ten hoogste een maand, te rekenen van den dag waarop zijn ontslag aan het gemeentebestuur is bekend gemaakt. —o Paasclivakantiën. Op Maandag van Paaschen, 7 April toekomende, richt \Excur~ sion eene aantrekkelijke reis in naar Venetië en het Noorden van Italië, te gelijkertijd bezoeken de het Zwarte-Woud.den Rhijn-val.de Arlberg- lijn, den Tyrol, den Brenner-doorgang; men bezoekt ook Straatsburg, Schaffouse, Constance, tnnsbrük, Verona, Venetië, Padoua, Milanen, de Meeren Majeur, Lugano en Cöme, met terug keer langs den St-Gothard, het meer der Vier- Kantons en Zwitserland. Deze reis duurt 15 dagen en kost 495 fr., alle kosten betaald. Den 2G Maart, allerschoonste reis door gansch [talie, er in begrepen Sicilië en de Noord Mee ren, mot verblijf te Roomen gedurende de Goede-YVeck. Op hetzelfde tijdstip vertrek voor de Goede- Week te Sevilla, en verschillende reizen naar Spanje, Portugaal, Algerië, Tunesië, Egypte en Palestina. L'Excursion beveelt zich bijzonder aan de verloofden voor de huwelijksreizen, ingericht op eene gansch nieuwe wijze, bun ten allen kante alle gemak verzekerende, en ontlast alzoo de reizigers van alle stoffelijke zorgen. De programmas en voorwaarden van al deze reizen zijn kosteloos te bekomen door al de per sonen die er de aanvraag van doen aan den heer Ch. Parmentier, bestuurder der Excursion, 109, Boulevard Anspach, te Brussel. o Een schandaal le Audenaerde. Hoe men te Neder-Eename de dooden begraaft. Een echt barbaarsch feit heeft zich over een Ge dagen in de katholieke gemeente Neder-Eename voorgedaan. Een ouderling van Maeter,. de ge naamde F.V.D.D., misleid door de duisternis, jVÏel in eenen waterplas ter eerstgenoemde ge meente en verdronk. De man, niets nalatende, werd natuurlijk niet kerkelijk begraven en het gemeentebestuur, verplicht door de wet, zou er zich mede belasten. De burgemeester, een der fanatiekste, lummels uit de omstreek,deed eenen Cci-Iclit. O tl geval. VAN DEN 28n FEBR. TOT DEN 7" MAART 1890 Geboorten:

De Toekomst (1862-1894) | 1890 | | pagina 2