IVr 221. 29e Jaar. Zondag, 23n Maart 1890 Zondagsblad Tan Stad en Arrondissement YPEREft. Men schrijft in: Te Yperen, DIXMüBESTRAAT, 18, en op al de postbureelen van't land. Alleaffichen bij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeld in hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikelen uiterlijk tegen Vrijdag middag, vrachtvrij en onderteekend, toe te zenden. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: 2-50 fr. »s jaar» voor de stad; 3 fp. veop geheel Bclglc. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 5 CENTIEMEN HET NUMMER. Aankondigingen: 10 centiemen den regel. Reklamen: 2o id. id. id. Rechterlijke eerherstellingen 1 frank id. id. Akkoord per maand of per jaar. ONS PROGRAMMA. Het kan zich in twee punten samenvat ten: 1° Herstelling en vergoeding van al het aangedane kwaad en leed! 2° Stemming van wetten van voor uitgang, van vrijheid en broederlijk heid! Gij hebt geene grieven durven de klerikale bladen schrijven, onze vrien den hebben aan niemand kwaad gedaan! Wij antwoorden: Zij hebben niet alleen niets goeds gedaan en dus hunne kiesbe- loften niet gehouden, maar zij hebben daarbij liet grootste kwaad verricht, dat ooit een ministerie sedert 1830 begaan heeft. -Zij hebben het onderwijs in den grond geboord, met het toe te vertrouwen aan onbekwamen en dwepers. Zij hebben de bekwamen aan de deur geworpen met een stuk brood. Zij hebben de eedverbrekers met vette plaatsen beloond. Zij werpen het geld met lioopen in de kassen der kloosters, die school hou den. Zij hebben de belastingen verhoogd in plaats van verminderd. Zij hebben den soldatendienst van acht op dertien jaren gebracht. Zij houden de getrouwde mililianen twee jaren langer onder bedwang. Zij gieten het geld met miljoenen in nuttelooze Luiksche forten. Zij betalen duizenden en duizenden franken voor nietsdoeners of beter kwaad doeners bespieders almoezeniers. Zij spanden samen met vetbetaalde ellendelingen, met Poarbaix, om vreed zame werklieden op te hitsen en in T ge vang te doen werpen. Zij deden honderden opgehitste werklieden te Roux door de soldaten om ver schieten. Zij deden niets dan nuttelooze uit gaven voor stukjes-landbouwkundigen, in plaats van de grondlasten te verminderen en het graan voor de soldaten in ons land te koopen. Zij verstootten voor alle benoeming al wie rpaar eensgezing liberaal rook, Zij maakten wetten; zoo gezeid in 't belang van het werkvolk, en zij verboden ze uit te voeren, als zij maar eensgezins hunne kiesplannen konden tegenwerken Zij staken overal de gemeenten in de schulden. Zij verminderden de intresten van al wie renten had van den Slaat. -Zij zijn de schuld dal de eigenaars van herbergen, het land, hunne pachten moeten verminderen van 60 lot 200 fr.; niet ten voordeele van den pachter maar om de gemeenten uit de schulden te hel pen. Zij bedreigden 60,000 bekwiam- heidskiezers af te schaften en 100,000 onnoozelaars als kiezers in te schrijven omdat zij ergens op den hoek van oen bosch een hutteken bezitten waarin zij wonen. Zij hebben het materieel van den ijzerenweg zoodanig laten vervallen, dal wij nooit zooveel en zulke schrikkelijke ongelukken hebben moeten betreuren dan onder Yandenpeereboom, getuige Groe- nendael. Zij hebben hel geld door deuren en volgende schrijven,waar er niets aan.alles verteld aan zijnen geneesheer, die veranderd is dan de weglating der een deftig man is en zulke schurkerij niet eigennamen. ongestraft wil laten. Een zeer achlings- Het feit is gebeurd in een klein waardig persoon van Borgerhout die in dorpje rond Antwerpen, waar het eene groote verontwaardiging en op schudding verwekt. Doch laat men het woord aan den correspondent Verleden week viel een brave ouderling van 80 jaar, X... genaamd, ziek te bed. De man deed aanstonds een biechtvader roepen, en een capucien kwam hem be rechten. Doch de zweetvoet, met den fijnen geldgeur die dat bruin ras eigen is, zag aanstonds dat X... geen arme drom mel was,en door behendige vragen kwam hij te weet dat hel potje nogal rond was. Van dit oogenblik hield hij voet bij stek en verliet de woning van den grijsaard de maatschappij en in de politieke wereld eene meer dan gewone plaats bekleedt is bekend met de zaak. Wij mogen ons alle oogenblik ken ver wachten dat het parket handelend zal op treden. Die scherrewcg van 30,000 franks is gansch het dorp door gekend,men spreekt van niets anders, en de bevolking, die nochtans klerikaal is, is woedend op de capucienen. EENE NIEUWE REVALENTA. DePaus heeft het middel gevonden 'om de sociale hervorming, zonder niet meer dan om eens spoedig over enjschokken zonder bloedvergieten, weer naar zijn klooster te loepen om daarzonder internationale regeling te. ver gaan uit te leggen hoe de zaken stonden, zekeren. Dit duurde zoo reeds drie dagen zonderi Het is zoo doodeenvoudig mogelijk: dat de bruinrok iets gevorderd was: dedoor de Zondagrusl en het godsdien- oude wilde maar niet van zijne zinnen stig onderwijs!... gaan en weigerde hardnekkig op al del In dien zin heeft hij geschreven dringende en schoone woorden van den aan keizer Wilhelm II, hem de toe- venslers geworpen in de kassen der alver- capucien om zijne fortuin aan hel klooster passing dier verhevene oplossing aanbevelende. Iloe zonderling toch dat nooit een economist daaraan gedacht heeft! 's Zondags alle deuren gesloten, alle openbare gebouwen dicht, geen slinde kerk in plaats van een appeltje tc vermaken. voor den dorst te sparen, 't is te zeggen ^*cze werd eindelijk kwaad en vreezen- voor het tijdstip dal wij onze omloopende,de ',e'1 Polie hem ontsnappen zoade vijffrankstukken zullen moeten weer ne-|^es'001 ^'j geweld te gebruiken, men tegen goud, en daarop zal ten minste twee maal stuurde hij de meid weg van^ een verlies zijn van honderd millioen de kamér des kranken de tweede maal vertooniugen geen muziek geen frank! jdraaide hij de deur op slot en dwong denjplezierreisjes, geen pintje bier in de Zij zijn reeds zóó ver, dat zij eene anneu sukkelaar zijne kast te openen waarherbergen, alleen de kerk wagenwijd open en dan, na den dienst, alle man ran- naar bed. ken uit en had daarenboven de stoutheid te zeggen aan den bestolene: Pas op dat gij er aan niemand van spreekt, of... De rest De schelm nam er dertig duizend leening van TWINTIG MILLIOEN moeten ;liet8eId verborgen lag. vragen. Zij hebben... Maar genoeg voor van daag. Ah! Wij hadden geene grieven! Ah! dat zijn lollekens zooals de Gentsche ljeven|zal ik Eter komen halen. liet is overigens zeggen. Ah! wij hebben geen programma! Als de liberalen terug aan het bewind romen, zullen zij zoodanig veel werk op den winkel vinden, dat zij niet zullen we ten waaraan eerst beginnen {Laatste Nieuws.) SCHANDELIJK SCHERFJE WEG DOOR EEN CAPUCIEN. Een antwerpsche briefwisselaar stuurt aan het Laatste Nieuws het voor uw geluk dal wij handelen,want uwe zaligheid hangt er van af. Zoohaast de aartsschelm er op zijne zweetvoeten was van door getrokken, haalde X... eene beurs welke hij nog be zat uit eene lade en stopte haar onderzijn oorkussen, uit schrik van gansch uitge- plunterd te worden. De grijsaard gelukkiglijk heeft zich den mond niet laten snoeren door de bedrei gingen van der. vuiger. pater, en hij heeft Dat is nummer één. In de week al de volkskinderen naar de godsdienstige scholen. Dat is nummer twee. En daarmeê is de volksarmoede in eens verdwenen, en bestaan er geene redens tot sociale hervormingen meer. Die Leo XIII, wat 'ne kerel toch! Noch Holloway, noch Barry du Bar ry, noch Geraudel zijn er tegen op gewassen. Ministers Pontus enDeBruyn zijn het eens óm in de kazernen leergan- DE TOEKOMST 1-fflTTUM. o; mm—li

De Toekomst (1862-1894) | 1890 | | pagina 1