BRIEFWISSELINGEN. STADSNIEUWS. ALLERHANDE TIJDINGEN BINNENLAND-. POPERINGHE. gan van hof- en landbouwkunde in te richten. Dat is nog geen slecht gedacht. Kon men nu ook al de wapens en kanonnen in ploegijzers herschapen, dan ware da herinrichting van ons leger volledig. Landbouwers en hoveniers vormen in plaats van soldaten, zou in alle geval meer nut opleveren voor de menschheid. De heer Eugeen Landoy, ouder domsdeken der Belgische Drukpers, is overleden in den ouderdom van 74 jaren. Onder den naam van Bertram heeft hij lange jaren geestige artikels ge leverd in het Office de Publicité en als hoofdopsteller van den Journal de Gand, heeft hij te Gent gedurende 15jaaropde bres gestaan voor de liberale beginselen. In zijne jeugd werkte hij mede aan 'de Emancipation, een katholiek or gaan, waar M. Coomans opsteller was; en het was toen dat hij zijnen overgang tot het liberalisme door deze beteekenisvolle woorden ophel derde: Ik heb opgehouden katholiek te zijn, van den dag wanneer de bisschop pen ophielden k) istenen te wezen. Genoodzaakt door zijn hooge jaren had de heer Landoy zich sedert drie jaren uit de strijdpers terug getrok ken. "Wij groeten den man die heengaat, ha gedurende eene halve eeuw zijn groot talent aan de zaak des vooruit- gangs te hebben gewijd. Yperen, 22" Maart 1890. Hofbouw. Yeiledsne week ontvingen wij hclnr3, 2e reeks, le jaargang of nr 35 van het Maandschrift der Ilofbouwmaalschap- pij van Yperen. Reeds hebben wij de aandacht onzer lezers op dat maandschrift en die Hofbouwmaalschappij geroepen en nogeens kunnen wij niet nalaten met veel lof te spreken over 1° Het verslag over de algemeene ver gadering van 19 Januari 1890; 2° De dampkringslucht, de stikstof en de stikslofhoudende meststoffen door F. Deleu; 3° De Aspersiëteelt (vervolg) door Ed. Froidure; 4» De verhandeling over den aardappel (vervolg) door K. Van Winsen 5° Het middel om schoone bloemen te bekomen, door C. Coppée 6" De hofbouwkundige werkzaamheden in Maart, door N, V. W. Daaruit blijkt genoegzaam welke nut tige maatschappij het is en wat leerrijk tijdschrift zij haren leden verschaft. Wie van verre of van bij den hofbouw ter harte neemt, haaste zich om van die maaischappij deel te maken. Onderlinge bijstand. In het Ministerie \an landbouw houdt men zich bezig met het opstellen van een wetsontwerp, op de maatschappijen van Onderlingen bijstand. Men heeft bevonden dat de tegenwoor dige wet geheel onvoldoende is zij moet herzien en volledigd worden, ten einde aan die nuttige instellingen waarborgen van vastheid en duurzaamheid te geven. We wachten het wetsontwerp met be langstelling af, en zijn benieuwd te ver nemen hoe onze meesters in het knoeien, zich zullen van slag getrokken hebben. Eene jonge deerne, die nochtans van geen klein gerucht bang is, stak haar Dins dag in den knikker dat zij het leven beu was en ze ging haar nabij de oude Tem pelpoort in de stadsgrachten verdrinken. Doch nauwelijks was zij in 't water of ze voelde dat het daarvoor nog veel le koud was. Ze riep uit volle keel om hulp en eenige mannen, die haar noodgeschrei gehoord hadden, trokken haar uit het water en brachten haar naar hare woning. Vcrdroukcn. Maandag heeft men in de Waterbeek, palende aan de eigendommen van den hertog van Ursel, te Oostcamp, het lijk opgetrokken van Arthur Bouckenaere, kapitein van 2° klas bij het 4e ligne te Brugge, geboren te Yperen, den 8 Mei 1850. Hij werd sedert eenige weken ver- mist. vHJe vwet. De bende kooplieden in gewijde prullen uit Amiens (Frankrijk), die te Frelingliien de molenaarster zoo goed oenen land wis ten te trekken en die hier te Yperen achter de grendels gezel werden, zijn Woensdag noen op vrije voelen gesteld en met paar den en barakwagens er van onder getrok ken zij zagen er alles behalve rijk uit. ©pgevSscSst. Wij hebben gemeld in ons nummer van 9 dezer, de verdwijning van den genaam- den Vandenbossche, werkman, die met zijn werkgezel door twee kerels mot ver dacht voorkomen, aangerand werden. Woensdag middag heeft men eindelijk hel bjk van den ongelukkige opgevisciil uit de stadsgrachten, nabij het celgevang. Hel was reeds in gevorderden slaat van ont binding. Is de ongelukkige in het water gesukkeld of werd er eene misdaad ge pleegd Dal laten wij den mulder en hel gerecht beslissen. Branden. Zondag avond stond de gemeente Zon- ïiebeke in rep en roer. Een hevige brand was op het gehucht De Brezende ont staan en heeft er eene herberg en twee huizen in asch gelegd.Men zag eene dikke rook, waarin het vuur weerkaatste, over onze stad zweven. Een halve sukkelaar, die een spaarpotje van een 4tal franken had, is in het vuur geloopen om zijn geld te halen en werd ongelukkiglijk het slacht offer zijner vermetelheid. De man, 31 ja ren oud, werd levend verbrand en onder de brandende puinen begraven. De pastor kwam ook ter plaatse en begon le bidden, om het vuur le doen stillen! Hij gelukte echter in zijne onder neming, wanneer alles opgebrand was en het vuur niets meer te verslinden vond. Men weet niet waaraan die ramp te wij ten is. De stoffelijke schade is zeer aan zienlijk. Zondag gedurende de hoogmis, is er een hevige brand uitgeborsten in de hoeve van pachter X. te West-Nieuwkerke. In eenige uren lag alles plat. Vruchten, hooi, strooi, meubelen, alles werd door de vlammen verslonden. Men kent de oorzaak dezer ramp niet. Alles is door verzeke ring gedekt. BURGERSTAND Geboorten: Mannelijk geslacht, 8; Vrouwelijk id. 7. Sterfgevallen Leny, Nathalia, 66 jaren, huishoudster, echtgenote van Lucien Beun, Oude Hout- marktstraat. Desramault, Henricus, 74 jaren, zonder beroep, echtgenoot van Caro lina Francois, Lange Thouroutstraat. Van Boeckxsel, Maria, 46 jaren, zonder beroep, echtgenote van Xaverius Dalmote, Sterre straat. Vandamme, Augustinus, steen bakker, 30 jaren, echtgenoot van Maria Malfait, St-Jakobs-buiten. Maxci, Henri cus, 46 jaren, lattenverkooper, echtgenoot van Maria Vallays, Meenenstraat. Piro- non, Victoria, 74 jaren, zonder beroep, on gehuwd, Rijselstraat. Vanden Bossche, Floritnondus, 34 jaren, daglooner, echtge noot van Itosalia Itoose, Brielen-bij-Yperen. Van den Bogaerdo, Hector, 56 jaren, koopman, echtgenoot van Maria Donck, Dixmudestraat. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 2; Vrouwelijk idem, 1. Het concert van Halfvasten, gegeven door de Maatschappij der Phil harmonie, iszë&r merk- weerdig geweest en had een talrijk publiek uit gelokt waaronder mén velen vreemd aan onze stad bemerkte. Mejuffer Baudelet, eerste zangprijs van 't conservatoir van Brussel, leende hare medewer king aan dit feest en bekwam een welverdiend sukces. Deze lieve kunstenares bezit eene aangename stem en goed getemberd, waai over zij met alle gemak beschikt, hare uitspraak en uitgelezen gevoel waarmede zij de verschillige stukken vertolkte welk zij gezongen heeft, wekten de bewondering der toehoorders op en zullen hun de aangenaamste herinneringen laten. Mr Suy, die wij over drie of vier jaar het plezier hadden te hooren, heeft zeer toegejuicht geweest en heeft la scène des Paques de la Juivezeerwel gezongen. Sedert lang hoopten wij eenige leden van het kunstgezelschap van Yperen te hooren, waarvan de Matinees Musicales zoo hoog in waarde geschat zijn door al de liefhebbers van goede muziek. Deze hoop is verwezen (lijkt geworden en de heeren Arthur Gaimant en Albei t Ligy hebben zich kannen overtuigen hoe door iedereen hun schoon en aangenaam talent hooggeschat wordt. Gebisseert na de uitvoering der Rève de la Bergère van Labitskv, die heeren hebben zoo vriendelijk geweest ons voor de tweede maal dit aangenaam stuk te laten hooren, en na deze tweede uitvoering werd er hun een begeesterd eerebetoog gedaan. Wij hoopen van in een aan staande concert geheel de Ypersche quatuor te zullen mogen toejuichen. Onze kluchtige vriend, de heer üekemper, was ook van het feest en heeft niet alleenlijk het publiek verplicht te lachen met naar zijne kluch tige liedjes te luisteren, maar hij is er toe geko men iedereen het refrein van zijn laatste gezang mede te doen zingen. Mr Van Elslande ook heeft zich laten hooren en heeft het stuk voor fluit van Bhoörn met zijn gekend uitgelezen talent vertolkt. De heeren Lambrecht en Duflou, onze twee jonge artiesten-liefhebbers, hebben volmaakte- lijk een duo voor kleine en groole clarinet op moliefs van Zampauitgevoerd. Wij bieden hun hier onze gelukwenschingen aan en wij ra den zeer hunne medebroeders aan hun na le volgen omdat zij op hunne beurt zich zouden kunnen laten hooren door de leden der Phil- harmonie, die gelukkig zouden zijn hun te mogen toejuichen. De stukken der programma, waarvan de uit voering toevertrouwd was aan onze uitgelezene harmonie, zijn zeer gewaardeerd geweest, 't is wel waar, er was om de moeilijksten te voldoen. De Ouverture de Jeanne d'Arc,èo Hom mage a Meyerbeer, de Fanlaisie sur VA- fricainegearrangeerd door onzen toegedanen chef M. Van Elslande, en de Ouverture des Martyrs, allen groote stukken, zijn op eene zeer schitterende wijze uitgevoerd geworden. Samenhang, kleur en de solis waren volmaakt en wij kunnen niet genoeg lot toezwaaien over den ijver die de muziekanten aan den dag leg gen om tot zulke schitterende uitslagen te ko men. Een bal had na het concert plaats; de dansen hebben tot 2 ure 's morgens geduurd en men kan denken dat er de jongheid zijn hert heeft opgehaald. In 't kort, een schoonen avond, te zelden he laas! Maar daar het zoo zelden gebeurt, wordt liet daardoor aangenamer en meer naar waarde geschat. Het spijt ons dat twee artikels van onzen po- peringschen brievenschrijver ons le laat zijn toe gezonden geweest, daardoor zullen wij dezelve maar binnen acht dagen kunnen overnemen. Op 12 dezer in het tweejarige zoontje van Ch. Louis Blauwe, te Poperinghe, bij toeval achter de woning der ouders in eene beek gesukkeld en verdronken. De droefheid der ouders is on beschrijfelijk. Er bestaat eene wet waarbij het verboden wordt in de ontuchthuizen dranken of spijzen te verkoopen.Dit had Sophie Boutens, van Meenen, uit het oog verloren, daarom werd zij bij ver stek door de rechtbank van Kortrijk tot 4 maan den gevang én 1000 fr. boete veroordeeld. o— Ongeluk. Donderdag was zekere C. De- wachter, te Cortemarck, met eenige andere per sonen bezig met boomen te vellen op de wijk Peereboora. Eensklaps brak de staak waaraan een boom vastgemaakt was om hem tegen het Rmid bad. •t" ïJi VAN DEN 14" TOT DEN 21" MAAKT 1890.

De Toekomst (1862-1894) | 1890 | | pagina 2