STADSNIEUWS. Nr 222. 29e Jaar. Zondag, 3ön Maart 189©. Zondagsblad Tan Stad en Arrondissement YPEREN. M' E. SEYS EN DE HOSPICEN. Men schrijft in: Te Yperen, DIXMUDESTRAAT, 18, en op al de postbureeleti van 't land. Alle affichen bij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeld in hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikelen uiterlijk tegen Vrijdag middag, vrachtvrij en onderteekend, toe te zenden. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: 9-50 fr. jaars voor de stad; 3 fr. voor geheel Belgte. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 5 CENTIEMEN HET NUMMER. Aankondigingen: 10 centiemen den regel. Reklamen: 23 id. id. id. Rechterlijke eerherstellingen i frank id. id. Akkoord per maand of per jaar. LEOPOLD II EN BISMARCK. Tusschen het eerste en het tweede Eene depeche uit Brussel bericht dat gedeelte der plechtigheid werden ge- Leopold II een langen brief heeft geschre-!iege°heidfe,döVOen"gen ™tgespro- r j ken door de heeren Groesser.gemeen- ven aan Bismarck, om hem zijne dank- teraadslid en j. Van Ryswyck, baarheid le betuigen voor de gevoelens schepen van onderwijs. die hij steeds voor België heeft gekoesterd. Hij zegt, onder ander, dat het land zich altijd de houding van Bismarck zal herin neren in de zaak Benedetti, toen de fran- sclie afgezant aan Pruisen voorstelde Bel- gie's onafhankelijk bestaan te vernietigen. Een der laatste overblij venden van de stichters der Belgische onafhan kelijkheid, kanunnik de Haerne, oud lid van het Nationaal Congres, is Za terdag, ten 5 ure, in zijne woning te St-Joost-ten-Noode overleden. M. de Haerne was ouderdomsde ken en sedert 1844 onafgebroken lid van de Kamer der Volksvertegen woordigers. Hij was geheim kamer heer van den Paus. In het Nationaal Congres behoor de hij tot de fractie der republie keinschgezinden. Na de kiezing van Leopold I als koning der Belgen, erkende hij de monarchistische instellingen. M. de Haerne had zich zeer ver- Het feest was uitstekend onder alle opzichten en ieder die het bij woonde, zal er eene aangename herinnering van bewaren. DAT ZE MAAR PROBEEREN. De klerikalen schuwen het licht. Hunne macht heeft ten allen tijde berust en berust nog op onwetendheid.Zij schrik ken voor lieden die denken, lezen, rede neeren, omdat die zich zoo gemakkelijk niet om den tuin laten leiden. Van daar den afkeer van het weten schappelijk onderwijs, alsmede voor alle welke volksverlichting en Die arme hertog yan Nassauwen is in derdaad te beklagen: sedert een paar jaar staat hij, met zijn reiszak in de hand, aan de Luxemburgsche grens te wachten, en telkens, wanneer hij meent die te mogen overtrekken, is er belet. inrichtingen Yperen, 29" Maart 1890. Het volgende artikel is ons te Iaat inge zonden geweest om in ons vorig nummer te kunnen geplaatst worden. Volgens liet Nieuwsblad van 15 Maart, heeft M. Ernest Seys eene schoone rede voering gehouden in de kalholijke Wacht. In die redevoering drukte dat groot ver stand zijne verwondering uil, dat er in Yperen nog arme menschente vinden zijn, wanneer de Burgerlijke Godshuizen rond de 400,000 fr. te deelen hebben. Gere- tegen alle!» kend, zegt hij, dat er in stad 2000 I» noodlijdenden zijn,ware aan elk 200 fr. volksontvoogding beoogen. Yan daar hunnen hevigen kamp tegen het openbaar onderwijs en volksverlichters. Van daar ook hunne mislukte poging 's jaars, zegge 200 fr. per man. om het bekwaamheidskiezerskorps in te| Wat een kop van calculateurwat be korten. Bekwaamheidskiezers (niet uit de klerikale ktezersfabrieken) maar bekwaam heidskiezers van rechtswege zijn doorgans (lienstetijk gemaakt door de l,ezorgd.!vrijzion| k, m d, °d beid, welke hij altoos voor de doof-1 J stommen aan den dag legde en voor we& ?eruimtl- de talrijke diensten welke hij hun bewees. DE NIEUWE OUDERDOMSDEKEN. Maar vrije burgers houden wacht. Er zal nog veel water door de zee loo pen vooraleer er aan de bekwaamheids- jkiezers zal getornd worden. Men weet dat wijlen M de Haerne Wanneer wij dal zullen beleven, dan de ouderdomsdeken der Kamers was. zullen wij waarlijk nog vele andere din Thans is het M. Frère-Orban. De „or. t gen zien I Dan zullen, bij voorbeeld, de grijze staatsman, die 78 taar oud is, liet er oog bijzonderlijk kloek uit. berkens ^uisoh z.jn en de kwezelaars menschlievend dan zullen de herders gratis hunne parochianen naar den hemel zenden, enz. FEEST der laureaten le Antwerpen. In den jongsten cantonalen prijs kamp hebben de leerlingen der lage-j Koning Willem III is weer bijna dood re scholen in de vijfde wijke, schit- geweest en alweer had zijn vermoedelijke terende overwinningen behaald.Niet opvolger in het groot hertogdom Luxem- minder dan 154, zoo jongens als burg, de hertog van Nassauwen, alles meisjes, verkregen een diploom van kant en klaar om zijne plaats te nemen; bekwaamheid. maar ziet, Willem laat zich door Pietje Ter dier gelegenheid hadden de de Dood niet verschalken. Sedert eenige liberalen der 5" wijk een prachtig dagen gevoelt hij zich veel heler en is zoo- feest ter hunner eere ingericht, in ver hersteld, dal hij het voornemen heeft het locaal Thaliahetwelk bestond uitgedrukt met vrouw en kind naar den in concert en uitreiking van beloo- Haag le komen en zijnen intrek in het Ringen. !paleis te neme». stuurder! Indien M. Seys, die den clerica- len communist uithangt, zoo dwaas het inkomen van de Burgerlijke Godshuizen zou uitdeden, meent hij misschien dal er geen behoeftigen meer zouden zijn Suk kelaar die gij zijt! Zeg mij met welke mid delen gij alsdan in de gestichten zoudet Het ireekblad heeft zich de moeite ge geven, met onwederlegbare cijfers, te be wijzen, al de onwaarheden uitgebracht in de kalholijke Wacht, door den heer Ern. Seys, clericalen candidaat voor den stads raad, en die, volgens het schijnt, aan spraak maakt op eene plaats in het schepencollegie. Zeer wel, maar onze con frater heeft het doel van den spreker niet in acht genomen. Wanneer deze, zoo on bezonnen, beweert heeft dat het inkomen der Burgerlijke Godshuizen todaat, eiken armlastigen 200 fr. 's jaars le geven, heeft hij, ons dunkens, willen bewijzen dat met het weinige dat de arme lieden, boven den onderstand van de weldadigheid,win nen of hebben, zij geen nood hebben, en kunnen leven als visschen in het water bijgevolg dat een werkman, die 10 centie men per uur wint, gelijk in zijne fabriek, het geval is, op zijn gemak is. Zie hier zijne rekening 42 uren aan 40 c°, voor 6 werkedagen, maakt 7-20 voegt daarbij van de wel dadigheid 4-00 te zamen 11 20 per week. De 12 lintenwevers die een weinig meer dan 40 centiemen per uur winnen, zijn dus, volgens hem, welstellende men- sclien. Gelijk men ziet, is Vt. Ernest Seys een rijkemaker, maar met zijn geld niet. Zulke onderhouden, al de zieken, de krankzin nigen, de gebrekelijken, de ouderlingen!^^;;- "^^^üdenöx^ëen en de weezen die er nu verzorgd worden?! Met wat zoudet gij de jaarwedden en den mondkost van de zusters, die gij zoo zeer schijnt in het hert te dragen, betalen? Linlenwever, geloof mij, houd u hij uwe molens en spoelen, in plaats van over za ken te spreken, waarvan gij hoegenaamd niets kent; alsdan zullen sommige jonge lingen, die u moeien aanhooren, achter uwen rug niet lachen met de domheden die gij uitkraamt. En dat is de man, die noch oordeel noch versland heeft, die de clericalen moeten voorstellen, om deel te maken van den Gemeenteraad en de zaken van stad le helpen bestieren? Proficiat, Yperlingen, gij zoudt er ver mee komen. goeden weg doen inslaan, niet waar? Na deze aanspraak, zegt het Nieuws blad, werden 5 vijf frank stukken (vin den Paus zeker) verlot onder de leden. Is bet waarlijk zoo ver gekomen dat de jonge werklieden zulk lokaas moeten aangebo den worden om hun bijeen te krijgen Men verzekert ons, dat een van die knappe jongens, in de eerste \ergadering, zal voorstellen, dat de gelukkige winnaars hun penning zouden moeten storten in eene kas van voorzienigheid, waarvan de beroemde voorzitter stichter zou worden, want van zulken mageren werkloon, zoo als wij komen le bewijzen, kan men on mogelijk iets uitsparen. DE TOEKOMST

De Toekomst (1862-1894) | 1890 | | pagina 1