POPER1NGHE ST.4D POPER1NGHE. lioudsprijzen vast van de behoeftige zie- den leider van de klerikale wacht voorge- ken. in het gasthuis op 1 fr. 84 c. daags, ;houden,gedachten,die,indien zij eens kon en van de krankzinnigen op 1 fr. 15 c. den verwezenllijkt worden, voor gevolg (319-75 bij de jare). Elke kostganger van de oude mannen- en vrouwgestichten moet weinig min kosten. Wat zou er als dan van al die ongelukkigen geworden? zoudet gij misschien liever de zieken van troost en zorg ontbloot laten? de krankzin nigen op straat zetten en daardoor de openbare veiligheid in gevaar stellen.Maar voorzitter toch, gij zoudt eene schoone hervorming in de Godshuizen brengen. Gevoelt gij niet dat uwe gedachten niet kunnen verwezenllijk worden? Zouden de armen met de 200 fr. (55 c. daags) die gij aan elk van hun geven zou, kunnen gevoed, gekleed en onderhouden wezen gelijk zij het nu zijn Is er wel iemand die voor dien prijs hun zou willen in nemen, verzorgen en alle dagen vleesch geven gelijk zij tegenwoordig hebben Wanneer men aanongeleerde menschen, die niets bezitten, spreekt van geven, van inkomen, van fortuinen te deelen, dat streelt hun, dat keuren zij goed en vragen niets beter dan een volksleider te vinden die hun in deze hoop versterkt en aan moedigt. Zulks is heden aan de dagorde, wij weten het. Hebben wij niet gezien dat de koolgravers door het socialismus opge hitst, door werkstakingen en geweldige middels, overdreven dagloonen hebben afgeperst die in geen evenredigheid meer zijn met hetgeen andere niet min verdien stelijke werklieden winnen. Houden de zwarte koolkappers zich daarmede te vre- den? In het geheele niet.Zij eischen thans, boven eenen dagloon van 7 lot 8 fr. daags nog een deel in het maatschappelijk ge win. Het nootlottig gevolg van dezen toe stand is, dat de kolen aan buitengewone hooge prijzen gesteld zijn, ten nadeele van eene menigte nijverheidsgestichlen, van allen aard, die deze brandstof noodig heb ben, en die, indien deze prijzen behouden worden genoodzaakt zullen zijn hunne fabricalien te slaken en hunne werklieden af te danken. Waar zal ons dit naartoe leiden? Wij ook zijn volksgezind en behartigen alles wat bijdragen kan om in de machl der mogelijkheid liet lol te verbeteren van den werkman dien wij ook van nabij heb ben leeren kennen maar wij zullen ons wel wachten hem van sociale kwestien le spreken die slechts door omwentelingen kunnen opgelost worden. Opperhoofd der klerikale wacht Slaat gij niet een gevaarlijken weg in en hebt gij geen onvoorzichtigheid begaan met aan een onnoozelen hoop te spreken van hel inkomen van de Hospicen te deelen gelijk gij doet?.... Wat zoudet gij zeggen indien uwe werklieden een deel in uw gewin eischten?... Gij zoudt hun zeker ook naar de maan zenden hebben moeten de afschaffing der eeuwen oude gastgods- en weeshuizen, door onze voorvaderen uit menschliëvendheid gestient Wereldlijken Schoolpenning. Eene opmerking die we maakten bij het bezoeken der welgelukte tombola, toen we ook mindere menschen onder de bezoe kers aantroffen, was dat, waren alle stuk ken uitgaande van het Comileit, alle op schriften, biljetten, enz., niet uitsluilelijk in het fransch, maar ook in het neder- landsch, zooals het toch in Vlaanderen passen zou, de verkoop er merkelijk zou door bevorderd worden. De mindere man, die ook graag zijn penning bijbracht ten bate van het werk, wordt nu afgeschrikt door al die opschriften in de hem vreemde taal. Men duide ons deze opmerking niet ten kwade: hare in achtneming kan enkel ten goede komen aan 't loffelijk werk der ïeeren inrichters. Hofbouw. te zijn der 'geheime policie van Armentières, duidde zijnen gezel aan, als den pleger der talrijke brandstichtingen, die sinds eenigen tijd te Ploegsteert en omstreken plaats had den. De indienst zijnde agent was gan3ch ver baasd en oordeelde het noodig den aange- duiden persoon naar het policiebureel te brengen, en verzocht terzelfder tijd zijnen zoogezegden confrater, mede te gaan, om zijne verklaringen te doen, doch deze koos liever het hazenpad. In den namiddag, zag voornoemde agent onzen gast op de Groote Plaats en verhaastte zich hem aan te houden. Men telegrafeerde onmiddelijk naar Ploeg steert en met den volgenden trein kwam er een policieopziener, die in den gewaanden geheimen poiicieagent, eenen gevaarlijken oud-veroordeelde, Célestin L erkende, reeds verscheidene malen in Frankrijk voor dieften en brandstichtingen veroordeeld. Inlichtingen, genomen te Ploegsteert, be wezen, dat de aangehoudene L... beticht werd, drie weken geleden het vuur aan be woonde hoeve gestoken te hebben. BURGERSTAND Geboorten: Mannelijk geslacht, 8; Vrouwelijk id. 3. Huwelijken: Bostyn, Henricus, bakker, en Lameire, Victorina, kleermaakster. Moreau, Theo- dulus, toeziener van bruggen en wegen, en Staelen, Mathilda, zonder beroep. Sterfgevallen: Tanghe, Maria, kantwerkster, 37 jaren, echtgenoot Yan Ludovicus Kerrinckx, Neer- straat. Vulsteke, Maria, zonder beroep, 84 jaren, weduwe van Joannus Dierick, Rij- selstraat. Schelle, Augustinus, zonder beroep. 41 jaren, echtgenoot van Lucia Be- kaept, Lange Thouroutstraat. Goemaere, Amelia, zonder beroep, 82 jaren, weduwe van Joannus Pattyn, Lange Thouroutstraat. Leire, Helena, kantwerkster, 14 jaren, Oude Houtmarktstraat..Desoutter, Emi- lius, soldaat bij het 3' ligne-regimeut, 23 ja ren, ongehuwd, Vleeschouwerstraat.Hol levoet, Richardus, beenhouwer, 38 jaren, ongehuwd, St-Jakobs-buiten. Kinderen beneden 7 jaren, Mannelijk geslacht, 1; Vrouwelijk id., 4. Ontvangen het Maandschrift dei Hofbouwmaatscliappij van Ypcren. Daarin hebben wij met genoegen gele zen liet verslag over de algemeene verga dering van 16 Februari 1.1. liet vervolg der voordracht van den heer Deleu, over de dampkringsluchtde stikstof en de stikstofhoudende meststoffen,verder het vervolg van hel artikel over de Asper- sieteelt; het vernietigen der meikevers, beide door den heer Ed.Fr., en ten slotte, Hofbouwkundige werkzaamheden in .4pril, door den lieer N. V. W. j Die droge opgave zegt duidelijk genoeg hoeveel goeds en nuttigs er door de Hof- bouwmaatschappij verricht wordt en 11 hoe geraadzaam het ware dat niet alleen alle hoveniers, maar zelfs alle landbou-;l2 wers er deel v.a maakten. Ten gevolge der inlichtingen ons door vrienden gegeven welke wij onder alle opzichten voor nauwkeurig mogen houden, zullen wij ia state zijn om eenige opmerkingen op li iet afschrift des budgets van 1890 te laten volgen. Deze zullen onze medeburgers inlichten over de oorzaken waardoor de geldmiddelen onzer stad in de war werden gebracht, en dat, om het evenwicht in het budget te kunnen orengen, men genoodzaakt zal zijn de lastbetalers onder nieuwe belastingen te verplet teren, ten ware men zou verkiezen de stad iu failliet te laten verklaren. Opdat onze medeburgers wel zouden kunnen oordeelen over het werk dat wij onder nomen hebben, zullen wij hun aanraden al de artikelen te verzamelen die in de Toe komst over deze belangrijke zaak zullen handelen, BUDJET VAN 1890. (Vervolg.) VcE#(3roaikcsi. Woensdag morgend heeft men liet lijk van II. Hollevoet,die over zoovval een jaar le Rumbeke door den trein een been afge reden werdt, uit de stadsgrachten, nabij de Thouroulpoort, opgevisehl. Op de ves- ting vond men zijne kiak, zijden halsdoek en de twee slokken, waarmede hij ging. Hel rekgommen been, dat het afgeredene verving, slak boven 't water uil en deed hem seffens terugvinden. Zijn lijk werd naar het burgerlijk gasthuis overgebracht. Ccwictiüjc aanhouding. Vrijdag namiddag der verledene week heeft de policie ouzer stad eene gewichtige aanhouding gedaan. Sedeit eenigen tijd, had den herhaaldelijk groote brandstichtingen plaats te Boesinghe en Nieuwkerke, zonder dat men de hand op de brandstichters kon leggen. Vrijdag nacht, rond 1 ure, zag een Wij zijn nieuwsgierig te weten wal de t twee kepels aankometli gel'deeGd aIs rechtzinnige en overtuigde katholieken den- bedelaars 0p hun zondagsch. Een hunner ken van de communiste gedachten door naderde den poiicieagent en zegde zelf agent TITEL I. GEMEENTE ONTVANGSTEN. KAPITTEL II. Gewone ontvangsten. I. Opcentiemen. Gewone opcentiemen op de rechtschreeksche belas- I. tingen, II. Gemeente belastingen. Aandeel der stad in liet gemeentefonds 13 Belasting op de honden 14 Opbrengst der openbare weegschaal 15 Opbrengst der hoppepers 16 Huurgeld van het plaatsrecht op fooren en merkten III. Verschillige inkomsten. 17 Huur der bebouwde eigendommen 13 Grondcijris 19 Opbrengst der akten van den Burgerstand 2oj Aandeel de Hospiciën in het Gemeentefonds 21i Aandeel van het Bureel van Weldadigheid in het Gemeen tefonds 22 Inkomen fondatie Mazeman 23 Inkomen fondat e Messer IV. Hulpgelden van Staat en Provincie. 2i Hulpgeld voor het Lager onderwijs 95 Schoolgelden 20 Hulpgeld voor de school van volwassenen 07 Hulpgeld voor de Akademie van teekeu en schilderkunst og: Wedergaaf door den Sl.aat van zijn aandeel ten zijnen laste in de onkosten van onderhoud van een vondeling voor 1883 en 1881. Totaal franks Korte herhaling der ontvangsten. Buitengewone ontvangsten Gewone ontvangsten Vermoedelijk Beloop der ontvangsten 5,100 )ooj 5,iooRo 45,000 00 1,000:0» 2,500 00 3,000 00 1,325 00 45,000 00 1,000 00 2,500 00 3,000 00 1,050.00 1,000 00 i :oo 30 00 5,581 00 1,600 00 1 00 3 00 11,165 34 2,79» 50 129 50 0 00 5,582'CO 5,983 00 1,000:00 5,986 00 1,000 00 430^00 645,00 117145 75,593-45 84,135-00 89,171 O3 75,593 45 164,704-48 119,475:95 84,135;00 203,610-95 Algemeen totaal franks (Om voortgezet te worden.) VAN DEN 18" TOT DEN 25" Al'UIL 1890 voorgesteld door hot gemeente bestuur. vastgesteld dour de Bestendige Deputatie. j- voor bet verloopcH jaar. voor liet loopencte jaar. door liet gcmecnle- bestuur. iTiüT Tin Hmimm

De Toekomst (1862-1894) | 1890 | | pagina 2