van Yperen, ALLERHANDE TIJDINGEN Werkstakingen, MARKTPRIJZEN Men vraagt On demunde desuitc Prijs: 50 centiemen. ié gen diploom Vail onderwijs 2° noeg, daar de arbeid zwaar en gevaarvol is en 23 tot 24 Mei gepleegd, tusschen Heyst en +i,vnnmfe<!<!Or. <3® heeft een-en- honderden metsers onder den grond plaats heeft. Blankenberghe. n L„Ln dienst' 4U is' Wij zijn zeker dat op het einde der rekening De genaamde Louis Lückx, 'kustwerker, twintig jaren trouwen dienst; 4 is 3e aandeelhouders der koolmijnen1 8 - - - sinds twaalf jaar eerste onder-schooi- terende percentjes zullen trekken. Leiders en xoerklieden. Iets kenschetsend is: dat de leiders en de werklieden het niet meer eens zijn. De leiders meester. De klerikalen hebben hem de plaats geweigerd om ze te geven aan Een Oud kleermaker die vroeger bij den troep diende! Is dat niet wraakroepend? Drie der klerikale gemeenteraads leden hebben het eergevoel gehad hunne medeplichtigheid te weigeren aandie vuige schandigepapenwraak. Maar de meerderheid heeft niet ge aarzeld. Schande op haar Herneming van den Arbeid. Bergen, 2b Mei. De Borains hebben in grooten getalle den arbeid hernomen. Alleen de Ridders van den Arbeid, de In- vincibles ofgele knoopen» genaamd weige ren te werken vooraleer zij opslag hebben ont- nog schit-|3G jaar oud en te Oostkerke geboren, is nabij 'zijn liuizeke vermoord geworden. De onge lukkige is ongehuwd en woonde er met zijne moeder. Luckx had Zaterdag ayond zijn werkloon, verstaan de toestand en zien dat het belang van omtrent 30 lr. ontvangen, den werkman de herneming vergt van den| Na zijn loon te hebben ontvangen te arbeid- Doch de mijnwerkers willen daarvan Heyst, heeft men liem in verscheidene her Doch de «iet hooren, en zij zeggen zonder omwegen aan Callewnert dat hij zijn ontslag maar moet geven indien hij niet met hen vooruit wil. Gedeeltelijke herneming. Het nieuws dat ons heden toekomt luidt gun stiger. Omtrent 1000 mijnwerkers hebben den arbeid hervat in de koolputten van Courcelles- Nor d.Ook is de metaalfabriek vznEspérance weder in werking. In de Providence wordt nog altijd niet ge werkt uit hoofde van de patronen. Werkstaking der metsers. Namen, 27 Mei. Namen wilde ook zijne werkstaking hebben. De metsers en de plafonneerders zijn in grève en eischen het acht-uren-werk. Men vreest dal de glasblazers dit voorbeeld zullen volgen. Bergen, 26 Mei. De werkstaking is gansch geëindigd. In alle vangen. Zij bekreunen zich weinig om den po- fabrieken, in alle koolpuiten is de arbeid her- r? 1 en z;en slechts nomen. Natuurlijk zijn er nog achterblijvers litieken kant der werkstakinö Haar hun belang. Op de duizenden waar uit de secte bestaat zijn er slechts een honderdtal die overtuigd zijn: de andere hebben zich tegen hunnen dank laten in lijven en kunnen nu niet meer achteruit. Alle dagen hebben er twee geheimzinnige vereenigingen plaats om te bestatigen dat een ieder trouw is gebleven. De strengste straffen worden de afvallingen opgelegd of anders worden zij door de wraak vervolgd. Een hunner had het werk hernomen, denzelf den nacht werd zijn huis door het dynamiet ver vernield. Vele herbergiers en kleine winkeliers maken deel van de Ridders van den Arbeid en om dit te toonen hangen zij op eene zichtbare plaats voor het venster een klein rood kaartje met de woorden op Ridder van den Arbeid Weer- standskas. maar dit mag men niet tellen. Charleroi, 26 Mei De metaalbewerkers hebben allen reeds Maandag morgen het werk hervat. In de Pro vidence e n bij Bonehill is echter de werkstaking verplichtend. Beide fabrieken hebben geene kolen meer, en 1200 metallurgisten zitten zoo nog op de straat. De mijnwerkers integendeel blijven koppig weigeren den arbeid te hernemen. Zij vormen nog 24,000 grevisten. Zij verklaren den bliksem te geven van het heeft men hem bergen der gemeente gezien tot 1 uur 's mor gens, bier alleen, ginder met zijne makkers. Om 2 ure is hij voorbij de sluizen geko men, waar zijne verloofde woont. Hij heeft aan de deur geklopt en gevraagd of haar vader reeds te buis was. Op het be vestigend antwoord is hij voortgegaan. Het meisje weet niet of Luckx alleen was, zij heeft nóchtens niemand gehoordt. De plaats der misdaad is op bet grondge bied van Lisseweghe gelegen. De comman dant der gendarmerie van Blankenberghe is met D1' Cosyn ter plaatse gekomen.De eerste slag werd verraderlijk en langs achter toe gebracht. Het slachtoffer heeft vier vreeselijke slagen ontvangen eener bijl; de schedel is gansch verbrijzeld en de dood moet oogenblikkelijk zijn geweest. De arme Luckx zal zelfs de gedachte niet gehad hebben zich te verdedigen. Diefstal b onbetwistbaar de drijfveer der misdaad. Zijn loon werd gestolen en naast hem heeft men een pijpje tabak en wat kleine vischjes gevonden, welke hij had meêge- bracht, hetgene bewijst dat men den onge lukkige heeft doorzocht. De politieman begaf zich naar de aange duide plaats en zag eeil nieuwgeboren wicht je van het vrouwelijk geslacht, gewikkeld in verscheidene lappen en inpakpapier. De voetjes staken .er uit. De agent ont deed het hoofdje van een sluier waarin het gewonden was, en bestatigde dat er in den mond eene prop stak van lijnwaad', terwijl op het gezichtje de sporen te lezenstonden van het geweld dor vingers om het mondje te openen. Gansch het lijkje was overdektmet blauwe vlekken. De politie commissaris M. Crabbe heeft het linnengoed met zorg onderzocht, doch. geen enkel teeken was te bemerken dat kon leiden tot de ontdekking der misdaders. De geneesheer heeft verklaard dat het wichtje leefbaar ter wereld was gekomen. De wetsdokters hebben Donderdag namiddag ie lijkschouwing gedaan. Tóurconje. Zekere Pattyn, geboortig ^au Meenen, kwam Zondag 1.1. met zijne wee zoons en zijne dochter in eene herberg jinnen, op de Antwerpschen kassei. Pattyn kreeg ruzie met een der verbruikers en, ge holpen door zijne zoonsj sloeg hij alles kort en klein wat in de kamer was. De verbrui van 16, werden een voor bliksem te geven algemeen stemrecht maar eischen 1" Hetacht-uren-werk; 2° Loonsvermeerdering. De mijnwerkers beweren het nog eene maand te kunnen uithouden. In de <i Centre. Do werklieden hebben den arbeid hernomen, gelukkige Degenen die zulk kaartje hebben, gemeten inde koolputten alleen de kalandizie der« ridders». De werkstaking gaat voort te Anderlues.For- Zij verbinden zich daarenboven wekelijks een chies, Fdntaine-rEvéque,Rossoix en Landehes. Daar zijn te samen 2,200 grevisten doch wat minimum te storten van 20 centiemen. In het Luikerland en in de Centre is het werk op weinig uitzonderingen na, hernomen. Te Charleroi is de toestand nog niet zoo gun stig. doch hier ook hebben veel grevisten den arbeid hervat. De koppigaards zullen het niet lang meer volhouden. Charleroi, 27 mei. De patronen Het is wel mogelijk dat de mijnwerkers wei geren den arbeid te hernemen, maar ook de pa- tronen zijn besloten geen vingerbreed toe te ge ven. 't Zal hun zeker duur komen te staan maar zij achten het in de huidige omstandigheden on mogelijk van een verzoening-terrein te vinden daar de werklieden, vóór zij den arbeid hervat hebben, reeds spreken van eene nieuwe grève ter bekoming van het algemeen stemrecht. Wij mogen ons den speelbal niet maken van zulke talrijke en jammerlijke werkstakingen, zeggen zij: Hoe langer de grevisten zullen vol harden hoe gevoeliger voor hen de les zal we zen. Wal willen de werkstakers Als de mijnwerkers weigeren in de koolput ten neer te dalen zoolang men hun op alle pun ten geen recht heeft gedaan, dan zal er nog veel water door de zee loopen vooraleer zij voldoe ning zullen verkregen hebben. Zij vragen: 3° Het acht-uren-werk; 2° Loonsvermeerdering; 5° Geene beteugelende maatregelen van wege de patronen. 4° Het recht van in werkstaking te gaan zon der aftrok op het loon. Het acht-uren-werk zouden wij willen zien toestaan. Voor mijnwerkers is dit waarlijk ge- zij willen weten wij niet goed. Ontdekking van Dynamiet De gendarmerie van Anderlues had een be richt ontvangen van den Procureur des konings van Charleroi, huiszoekingen te doen bij een leider der socialistische partij .zekeren Jan-Bapt, Louvrier. De opzoekingen hebben zes dynaniietkardoe- zen doen ontdekken, bereid om te kunnen ont ploffen. Louvrier is te Charleroi in het gevang opge sloten. Luik, 2G Mei De werkstaking is gansch geëindigd. De kalmte heerscht overal en zelfs de pigste keeren terug naar hunnen koolput. kop- tiers ten getalle De politie denkt op het spoor te zijn van den moordenaar,doch tot hiertoe werd geene enkele aanhouding gedaan. Het parket is ter plaatse geweest. Die misdaad, juist gepleegd op den dag der ker mis, heeft eene groote opschudding te Heysl verwekt. o Moordpoging en zelfmoord te Roese- lare. Donderdag, om 4 ure 's morgens, heeft Edward Corniljie, 38 jaar oud, metser volle van stiel en herbergier in de Mottestraat, zijne echtgenoote eene snede toegebracht aan 'de keel bif middel van een broodmes. De on- lieeft daarenboven door haar te van Houssuen Haine-St-Pierre.D^edigen eene snede aan den pols ontvan gen met zooveel kracht toegebracht dat het broodmes ten halve is doorgebroken. De moordenaar heeft daarna het wapen op Zich zeiven gericht en zich dc keel afge sneden. Het schouwspel was afschuwelijk om zien Het bloed sijpelde het huis uit. De mail is oogenblikkelijk overleden; de vrouw verkeert in be lenkpijjken toestand. De ongelukkige was krankzinnig. Hij laat tWee kleine kinderen achter. Men verstaat welke opschudding die vree selijke moord te Roeselare heeft te weeg ge bracht. o— Al boeren! De bisschop van Gent heeft Zaterdag 14 nieuwe priesters gewijd; daaron der zijn er 12 boerkens uit kh-ine gemeenten. En dat worden onze meesters!!! Middel om natuurboter van kunstboter te onderscheidenBij de groote uitbrei ding, die defabrikatie van kunstboter in den laatsten tijd aanneemt, wordt het meer en meer wenschelyk steeds een gemakkelijk middel bij de baud te hebben om de oleo margarine van echte natuurboter te onder scheiden. Wij vinden het daarom van belang de aandacht te vestigen op het volgende, dat al zeer eenvoudig is. Men wrijve een weinig- van de verdachte boter op een fijnen doek, en verdwijnt nu de boter zonder vlekken na te laten, dan is zij echt, al zou ze ook nog van zoo geringe kwaliteit zijn. Blijft er ech ter eene vettige vlek over, dan is zij stellig met oleomargarine of andere vettige bestand deelen vermengd. o— Vreeselijke Kindermoord. Gister mor gond om 9 ure,werd de agent in dienst op de Grondwctplaats (Gii'es nabij de Zuiderspoor- halle te Brussel,verwittigd dat eenige werk- op een afgeranseld en 't schoonste van alna deze heldendaad, diende Pattyn eene klacht in bij de politie. Als 't lukt kalft de os. o— Hartlijvigheid, slechte tering, verzekerde genezing door de tegenslijmachtige pillen Walthery, overal 1 -25 fr. Soquet te Yperën en Monteyne te Poperinghe. Système économique efficace pr vendre ou louer; chateaux, maisons, propriétés industriel ies Pour tous renseignements s'ad. Agence Ha- vas, 52, r. Madeleine, Bruxelles. IJPEREN 25 Mei 50 Mei Tarwe Rogge Haver Erweten Boontjes Aardap. Beter Eiers,25 7,800 f,400 900 000 200 5,000 15,948 26-25 21-62 20-00 00-00 24-00 9-50 2-75 4-70 5,100 1,100 G00 000 200 5,000 47,788 2G-I2 21-12 20-00 00-00 24-00 9-25 2-65 1-80 Bij besluit van den heer Gouverneur dezer provincie, genomen in uitvoering der bepalin gen van het landelijk wetboek, zijn alle eige naars, pachters, huurders, vruchtgebruikers of andere bezitnemers gehouden, voor den 15 Juni 1891de distels te rooien of te doen uitsteken die in de door hen bezeten of gebruikte gronden te vinden zijn. Indien de belanghebbenden in gebreke blij ven, binnen het hierboven bepaalde tijdstip de voorgaande bepaling na te leven, zal, bij bevel van den Burgemeester, dit van ambslwege ge daan worden op kosten der overtreders. De overtredingen zullen gestraft worden met eene boet van 5 tot 15 frank. o Een man met bijlslagen gedood. Een lieden een kinderlijkje hadden gevonden vreeselijke misdaad werd in den nacht van een onbebouwden grond der Denemarkstr. Een jongeling van 14 tot 16 jaren oud, kunnende fransch en vlaamsch spreken om de commissiën te doen en den lakenhandel te leeren. Met getuigschriften te schrijven ten dezen Bureele onder letters A.B.C., 31. FILLE propre, bonno travailleuse, sachant cuisine bourgeoise; gages 25 francs. S'adresser 99, rue de Lille, Menin. Te bekomen ten bureele van dit blad: geteekend en gesteendrukt op schoon wit kartonpapier, door Engel-Hendrik Minnekeer,drukker, Dixmudestraat, 18, Yperen. GRANEN verkochtte middenprijs verkochtte middenprijs enz. kwantiteit p. 100 kilo. kwantiteit p. töO kilo. ie HALLE

De Toekomst (1862-1894) | 1891 | | pagina 3