Een vraagsken tot antwoord! Het schandaal van Zonnebeke. Tentoonstelling. opgebazendste woorden trachten te vin den. Men kan reeds raden wat die ontvangst wezen zal De stad heeft nog niet vergeten welk onnaialelijk en klaarblijkend vijandelijk deel de bestendige Deputatie genomen heeft in de schandelijke knoeierijen van 19 October gevolgd van 1" Februari. On- gelukkiglijk, het is volstrekt onmogelijk, in die dagen van onheil den naam des h:eren Gouverneur van dezen der besten dige Deputatie te scheiden,' en hoe goe dertieren, hoe vergeetachtig de liberalen ook zijn mogen, zij zouden, zonder aan hunne eerbiedigste gevoelens te kort te blijven, niet kunnen deelnemen aan eene belooging, die, overigens, maar eene uil daging te meer is bij zoovele andere ge voegd. Ah! indien onze kiezingen regelmatig hadden gedaan geweest; indien wij, in eenen wettigen strijd, het onderspit ge dolven hadden, wij zouden de nederlaag met grootmoedigheid en onderwerping, zonder haat noch wrok aanvaard hebben. Wij zouden den eersten magistraat der provincie kunnen vereerd hebben, gelijk het behoort hem te vereeren. Daarin zouden wij verschild hebben van onze tegenstrevers,waarvan verschei dene, te beginnen met burgemeester Sur- mont, den lieer Gouverneur Hcyvaert, tijdens zijn officieel bezoek, niet konden groeten dan met hun onbetamelijk ge schreeuw en hunne ongebondene beloo- gingen, wij zouden, vol eerbied voor de hof plecht, onze zedige plaats in dit offi cieel feest genomen hebben. Maar wij hebben niet vergeten hoeveel dolle ruiten brekers hunne stoors nederliëtén op den doortocht van dezen lioogen ambtenaar, en toch den top van hunnen neus lieten zien door de spleetjes.Wij herinneren ons nog een huis, staande en gelegen in de Dolerstraat, rechtover de Tempelstraat, en waar destijds een zekere krabbe woon de, die de blinden zijner vensters had ge sloten waarachter hij met zijne vrienden, allen steppedragers van de kaloten, en eenigekapelhaantjes,smaadwoorden wierp naar het hoofd van den Gouverneur. Dit alles is nog zoo versch in ons geheugen alsof het maar gisteren gebeurd ware. Bie herinneringen, die geheel en al lot schande onzer tegenstrevers strekken, zouden wij niet gevolgd noch gewroken hebben; maarden 19 October is daar, en na den -19 October, den 1 Februari. Dit is te veel Indien er onder de liberalen mcnschen zijn die, door hunnen stand, in deze omstandigheid den kreet huns harten rneenen te moeten doen zwijgen; indien er zijn die denken hunne declaehtigheic te moeten melen volgens de eischen hun ner belangen, wij zijn verre de bijzondere gevallen te willen bespreken. Dat iedereen doe wat hij geradig vindt, zich herinnerende dat de eer de eerste der plichten is. Wij voegen er bij dat de liberale partij zich deftig zal welen te gedragen, en dat zij zich niet zal bezoedelen, gelijk de katholieke partij jegens M. IIeyvaert,door oprechte straatjongensstreeken. Hel Nieuwsblad, dat altijd en overal een ander naar zich zelve en naar zijne partijgenoten beoordeelt,vraagt: Hoe het kqnit, dat het Progrès, zelfs sedert dat de kaloten op het stadhuis zijn, nog altijd zoo wel weet wat er op 't stadhuis ommegaat? Het weetniet alleenlijk wat er in de sectiën gezeid wordt, maar zelf wat er in de minst openbare verga- deringen geredekaveld en beslist wordt. ls dat niet aardig Dit is eene van die jezuitiesche zinspe lingen, die het godvruchtig lasterbladje zoo dikwijls gebruikt, als het iemand wil schaden of doen verdenken. Doch om den oolijken schrijvelaar van het Nieuwsblad in slaat te stellen om zijne nieuwsgierigheid te voldoen, zullen wij hem een ander vraagsken voorstellen, dat gewis de eerste vraag zal oplossen. Hoe komt liet dat eene maatschappij eenen prijskamp uitschrijft met medehulp van hel sladsbesluur en overal hare uit- noodigingsbrieven rond zendt, vooraleer de gemeenteraad vergaderd heeft om over de feesten en openbare vermakelijkheden te beslissen Zou de handboogmaatschappij van Sl- Joris misschien ook inlichtingen bekomen hebben van den persoon die het Progrès onderricht, of zouden er in de sectiën en aijzondere vergaderingen leden zijn die de onbescheidenheid begaan alics uit te bei en wat daar verricht wordt 't Is wel mogelijk Wij ook willen de mannen van 't stad huis eenen raad van vader La Fontaine geven Mieux vaul un sage ennenxi Qu an imprudent ami. 't Nieuwsblad dat altijd en overal tracht te zoedelen en zwart te maken wat wit en eerlijk is, heeft ongehoorde po gingen aangewend om dc vuile zaak van Zonnebeke wit te wasschen, en dc stok- slagers en woestaards voor slachtoffers der socialisten, progressisten, en al de li beralen in 't algemeen te doen doorgaan. Ook drukte het boven zijn verslag der de batten De ZOOGEZEIDE moorderij van Zonnebeke, als wilde het spotsge- wijze doen verstaan dat geheel de zaak niets anders was dan een tempeest in een glas water, en de wandaden die men den stokslagers ten laste legde,slechts beston den in de hatelijke en vijandelijke inbeel ding der liberalen. De rechtbank, nochtans heeft er anders over geoordeeld. Na het verhoor der ge tuigen, heeft het openbaar ministerie de beschuldigingsakte ondersteund, en de dweepzuchtige moordenaars, de onbezon nen opstokers en de plicht Verzuimende gemeente overheden naar waarde gehe keld. Voor al de beschuldigden, behalve voor vier, heeft hij de toepassing van het strafwetboek aangevraagd, en alzoo klaar en duidelijk bewezen dat de schuldelooze lammeren die het Nieuwsblad verdedig de, razende wolven zijn, die zooveel ge ven om het leven van eenen mensch, als een aap om een glas azijn. De heer Debruyn van Gent heeft eene klare en duidelijke schels gegeven van al de schandalen die te Zonnebeke op 26 April plaats hebben gehad. Met eene hel dere en klare stem heeft hij bewezen hoe zeer de dweepzuchtige Xaverianen, onder den duim aangehitst en opgestookt, door hunne hoofdmannen op voorhand tot alle geweldenarijen voorbereid, de rechten hadden geschonden, die de Grondwet aan alle Belgen waarborgt. Hij heeft geloond welke groote verantwoordelijkheid de plaatselijke overheid te dragen had na melijk de burgemeester Van Walleghem en de schepen Gekiere, die, in plaats van te trachten de oproerlingen te stillen, zich hunne medeplichtigen gemaakt hebben. Do heer Parmenlier heeft het welspre kend pleidooi van zijnen collega krachtig ondcrsleund en aangedrongen op cenige punlen betrekkelijk dezen of genen be- ticlilc door de burgerlijke partij gedag vaard. De heer Laiieyne beeft bijzonderlijk ge sproken over de scheldwoorden tegen den heer Criem, ten laste van burgemeester Van Walleghem gelegd, en bewezen dat het feit onloochenbaar was, niettegen staande de doofheid der gendarmen, die niets gehoord liadd, n. De heer Colaert verdedigde al de be tichten,(behalve den baas der l'> noodsei ti de). Zijn stelsel bestond in hel beweren dat het meerendeel der feilen, door hel onderzoek aangehaald tea laste der be schuldigden, geen waar waren, dat de socialisten de eenige plicbligen waren, omdat het mannen zijn van vuur, bloed en brand, terwijl de onschuldige wilden van Zonnebeke de waardige verdedigers waren van den eigendom, de getrouwe steunpi laren van al wat edel en grootsch is onder het menschelijk geslachtDc lieer Colaert heeft de schermutseling van 7 September te Brussel herinnert en hij heeft slaande gehouden dat de schuldelooze wilden van Zonuebekeniets dan wederwraak gepleegd hadden. Wat den heer Ivan Zonne beke betreft, die inlichtingen aan het ge recht gegeven had, 't is een overdrager en een aanklager. Het gezwets van Colaert heeft niet al leen de advokalen der burgerlijke partij doen lachen, maar ook het publiek, dat tot tweemaal toe blijken van afkeuring gegeven heeft. Ook heeft dc rechtbank een vonnis ge veld waarbij een-en-twintig betichten, waaronder Schepen Gekiere, veroordeeld zijn tot gevangzitting en geldboeten, voor mishandelingen, opslokingen en scheld woorden jegens de personen door de bur gerlijke partij verdedigd. En 't Nieuwsblad die hoopte te mogen victorie zingen, trok daar een aangezicht gelijk een aap die azijn gelekt heeft,omdat zijne zoogezeide schuldelooze slachtoffers van Zonnebeke in de doos moeten 't Is wel besteed Ziehier de vonnissen welke werden uitge bracht: Van Walleghem, burgemeester, vrijgespro ken. Gekiere, schepene, 3 maal 8 dagen ge vang en 25 fr. boet. Malfait, 8 dagen gevang. Van Walleghem, zoon, 8 dagen en 15 da gen gevang. Ghysel, 1 maand en 8 dagen. Dcvos, Henri, Kesteloot, Jul., Deleye, A. en Vandendorpe elk 8 dagen. Tailleu Cam. 8 dagen en 2 maal 15 dagen. Lemahieu Henri 8 dagen en tweemaal 1 maand. Vanglieluwe Const., 3 maanden. 50 fr. boete en 300 fr. sckadeloostsel'ing aan Tim perman. Kesteloot Jul. 15 dagen. Deleye Jul., 8 dagen. 3 maanden en 50 fr. boete. D'Hooglie Louis, 50 fr., 30 fr. eu 25 fr. boete of 15, 10 en 3 dagen gevang. Masschelein Theoph, 7 dagen gevang. 5 anderen worden vrijgesproken. De nieuwe wet der voorwaardelijke invrij heidstelling werd voor niemand toegepast, zoodat zij allen hunne straf zullen mogen uitdoen. De straffen die zij hebben opgeloopen zullen toch in het vervolg die papenknechten wat meer eerbied in boezemen voor de vrijheid van denkwijze. Wij weten niet of de veroordeelden in be roep zullen gaan, dan riskeeren zij nog wat anders op te loopen. De klerikalen zijn natuurlijk woedend maar de eerelijke menschen vinden het von nis nog veel te zacht. Op zondag,'9 Oogst 1801, geeft de Hof- bouwmaatschappij vanYperen, gevestigd in de Getemde Leeuwen hare 5 algemeene internationale Tentoonstelling voor al de hofbouwkundige voortbrengselen alsmede de nijverheden welke den tuinbouw aangaan: Planten, bloemen, fruiten, groensels, hof- bouwwerktuigen, plannen en teekeningen van hoven en broeikasten, enz, enz. Deze Tentoonstelling zal gegeven zijn op de Iialle, onder bet Eere-Voorzittersckap van M. den Baron Gaston do Vinck en het Onder-EereVoorzitterschap van M. Oscar Poupart, zij is ingericht met de welwillende medewerking der stad Yperen eirzal dooi den heer Gouverneur der Provincie West- Vlaandcren geopend worden. BURGERSTAND van den 10n tot den 17" Juli 1891. Geboorten: Mannelijk geslacht: G; vrouwelijk id. 2. Huwelijken: Notebaert, Josephus, schoenmaker, ei Verbeke, Maria, zonder beroep. Sterfgevallen: Braem, Edouardus, 14 jaren, scholier Meenenstraat. Braem, Julia, 75 jarer rcnteniei'ster, echtgenote van Amandu Lucassen, Boomgaardstraat. Deganr sKSJSBssrasErawfowi

De Toekomst (1862-1894) | 1891 | | pagina 2