n mens. yan Zonnebeke. heeft de verantwoordelijkheid Zijn het'het die hunnen wil opdringen,en de ande- Roussel, Boterstraat. Lapiere, Maria, J J I 99 jaren zonder beroep, ongehuwd,Wen- herhmnert hunne schandelijke handelwijze, de officieren die de mannen zeggen wat ren zijn er maar de werktuigen van. J^cn .zonae p, b Mr Lah behandelt de beieedieineen zij doen moeten als het vuur de huizen verslindt, of zijn liet de mannen van het schepencollegie of van den gemeenteraad, die niets bevelen en niets zouden kunnen bevelen zonder de wanorde te brengen daar waar er een ecnig bestuur noodig is? En de waarborgen van dezen die ver antwoordelijk is, zijn zij te vinden in de inlijving van jonge en lol den dienst be kwame mannen of aan de voorkeur die men geven zou aan den eersten Xaveriaan den besten, dat hij schoenlapper zij of klokkenluider? De kommandanl zal aanhoord worden, egt het herzieningsonlwerp, en het Col- egie zal benoemen. De kommandant aan hoord worden, welke spotternij Hel reglement zou niet moeten herzien worden, zegt schepen Colaert, indien men altijd te doen had met M. Brunfaut, met wien het Collegic niets dan aangena me betrekkingen heeft. Maar M. Brun faut kan verdwijnen Inderdaad, M. Brunfaut is niet eeuwig en liet Collegie ook niet. Wij gelooven zelfs dat de eerste langer zal duren dan tiet tweede, indien men hem niet jezuiet- achlig doodt. Maar aangezien de komman- Het is niette min waar dat het niet zeer ninkstraat.— Clays, Catharina, 75 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Bollingstraat. vleiend is voor den Burgemeester, die Kinderen beneden de 7 jaren:, klaarder ziet dan zij allen. Zal hij zich een Mannelijkgeslacht; 1; vrouwelijk, id. 0. reglement laten opdringen waarvan hel gevaar kent? Zal hij de vernedering ondergaan door zijne eigene soldaten ver slagen te worden, toen hij nauwelijks te velde is getrokken?Zal Burgemeester Sur- mont het gras onder zijne voeten laten maaien? 'I Is nu het oogenblik te loonen wat hij kan. Wat er ook van zij, onze rechterzijde heeft zich het masker afgerukt, 'l Is de eerste slap en men zegt dat het maar eerste stap is die moeite kost de goede studiën die weerdig- den jongen doktor en aan zijne famielje. Ziedaar lijk hunne einden vinden. M. Vandelanoilte was een der beste' leerlingen van ons gemeente-collegie, waar hij, ieder jaar, eene der eerste prij zen bekwam. De uitslagen inde hoogeschool waren cant zoowel aan den huidigen toestand mjnc)er: ieder exaam was met onder- de M. Alfred VAN D E LA N 0 ITT E van Yperen komt, met onderscheiding, zijne twee laatste examens in geneeskunde af teleggen voor de Jury van Gent. Onze hartelijke gelukwenschingen aan beantwoordt, waarom dien toestand ver- scheiding, anderen? Het zal altoos tijd zijn er aan te NOGdeKLERIKALE stokslagers Heden willen wij een schets geven van de debatten, die plaats gehad hebben op 14 Jülij.l. De rechtbank werd voorgezeten door rech ter Dusil i m, bijgestaan door de heeren OÜevier en Con rouble. M. Dumortier be kleedt het ambt van openbaar ministerie. Mr Colaert verdedigt de betichten. De hee ren Laheyne, De Bruyne, Parmentier en Ileynderickx vertegenwoordigen de burger lijke partij. Op 't bankske zaten C. Vanwalleghem, burgemeester, Gkesquière, sckepene, Van walleghem, zoon, Malfait, Gheyselen, H. Devos, Vandendorpè, Corn. Taiileu, II. Le- mahieu, Vaugheluwe, Jul. Keste'loot, A. Kesteloot, Alf. Delayé, Jul. Delayé en D'hooglie. Eenigen waren afwezig. Die wilden werden eens duchtig uitgekleed en ferm op de pijnbank gehouden door den heer substituut, die eischte dat de vrijheid vau alle Belgen gewaarborgd bleef en dat zij, welke de band leenden tot liet krenken dier vrijheden en daarbij vreedzame en weet- looze burgers half dood sloegen voorbeeldig moesten gestraft worden. De heer Colaert, onze schepene volksver tegenwoordiger, bad de ondankbare taak op die negers wit te wassclien. denken als de omstandigheden zulks eischcn. Ilct argument van schepen Colaert valt dus op zijn eigen schedel. Ook heeft burgemeester Surmont dit verslaan, en, met een gezond verstand dat hem tot eere strekt, heeft hij zich bij den kommandant gevoegd. Schepen Colaert heeft die goede inge ving niet gehad. Koppig gelijk hij is, niettegenstaande zijnen glimlach van va der Zoetekoeke, heeft hij geheel zijn ont werp slaande gehouden met eene hardnek kigheid die genoeg bewijst met welken geest van bevrediging hij bezield is, of schoon hij er meermalen ten alle tijde en onlijde op sloft. Daarenboven schepen Colaert doet niets anders dan de belofte volbrengen die hij over een jaar gedaan heeft aan zijne dap pere mannen der katholieke wacht, wan neer hij hun onder de levendigste toejui chingen verklaarde,dat zoodra hij meester zou zijn van het stadhuis, de Pompiers de eerste gingen zijn onder de slachtof fers, om eenen dans te doen waarvan hi, zich verbond bet orkest te besturen. En de katholieke wachten houden er aan en schepen Colaert houdt aan hunne achting. Mer. moet het bekennen, dit is noga mocielijk voor Burgemeester Surmont Want, liet lijdt geen twijfel, het ontwerp der Commissie zal doorgaan. liet was ge noeg de lievige en dreigende taal der kliek te liooren, bij liet uitgaan der laatste zit ting van den Gemeenteraad, om den wil Dal de goede leerlingen onzer gemeente-f, x i, i--- Dat de man ge me zeep lieeft moeten koopen collegie met moed aan de hooge studiën- Ai_:: toegelegd hebben.jden rechtbank verlaten met een gezicht zoo Maandag namiddag verspreidde zich de hing a's de lieele week, hoewel hij de voor treurmare in onze stad dat er aan de vol- uitstrcers en socialisten heeft uitgemaakt tooïngswerken van de nieuwe vaart een voor baanstroopers, brandstichters en ver- ijselijk ongeluk gebeurd was. Een sloom- zenders van dynamiet. Hadde men den man ketel was gesprongen, zegde men, en er met al zijn getater willen gelooven, de mee- waren verscheidene dooden en gekwet- tinglmuders waren maar naar Zonnebeke spen gegaan om den koning, den go Isdienst, de priesters, de H. Kerk en 's lands instelliu gen kort weg op te peuzelen. Of er met dien babbelbelg werd gelachen. .\ir De Bruyne neemt het woord. Hij ver haalt de schandelijke feiten welke te Zonne- Oogenblikkelijk zijn wij Ier plaats ge weegt on gelukkig-lijk vonden wij alles fel overdreven. Het was enkel eene buis, die gespron gen was en drie werklieden bekwamen mand wonden. Twee onder hen, echter, zijn reeds op goeden voet van belernis. De derde, een ouderlooze jongeling van 17 jaren,bekwam ijselijke brandwonden aan de tvveebeenen. De dokter Osc. Poupart, in allerijl uit IJperen ontboden,diende den lijder de eer ste zorgen toe. Daarna werd hij naar hel gasthuis te IJperen overgebracht, waai li ij nu verder verpleegd wordt. De maatschappij De Ypèrlêe te Yperen, is thans in bezit van eene duif, Juif genaamd, metende als volgt: Van top van bek tol uiteinde staart, meet zij 44 centimeiers. Dikte: vleugels loe, 31 centimeters. Vleugels opengelegd, 80 centimeters. BURGERSTAND van den 17D tot den 2-1" Juli 1891. Geboorten: Mannelijk geslacht: 2; vrouwelijk id. 6. Huwelijken: Bouckaeri,Karei, koopman, en Terrier, Maria, winkelierster. Sterfgevallen: Clinckemaillie, Clément, 80 jaren boke plaats hadden; bewijst dat de boeren gehandeld hebben volgens ean vooraf ge maakt plan: uit al de omliggende gemeenten waren kerels naar Zonnebeke gekomen, de preek had 's morgens in al de kerken over' de meeting gehandeld, Mortier werd in den trein reeds beleedigd. Men weet wat er later gebeurde. De burgerlijke overheden liebben eene be- klagenwaardigc rol in die zaak gespeeld. De burgemeester, de schepenen hebben werk zaam aan de onlusten medegeholpen. Zij zijn de ware schuldigen. Zonder twijfel zal de rechtbank de wet in al zijne strengheid op hen toepassen. Wat de ongelukkigen be treft, die enkel gehoorzaamd hebben hunne schuldige aanhitsingen, voor ben vragen wij de toegevendheid van liet gerecht. Mr Parmentier houdt zich met een bijzon der punt bezig. De schepen Gekier en de zoon des burgemeesters hebben Timperman uit liet Broodseinde gestooten en hem al dus aan de woedende menigte overgeleverd. Die kerels zouden dus van slagen met werk onbekwaamheid voor gevolg, moeten beticht worden, en niet van eenvoudige slagen. Zij zijn immers verantwoordelijk voorde schan delijke behandeling welke Timperman on dergaan heeft. Mr Laheyne behandelt de beleedigingen door den burgemeester aan Cricm toege bracht. Hij stelt zich burgerlijke partij e* vraagt 400 fr. schadeloosstelling voor den heer Timperman, 200 fr. id. en 100 fr. eer herstelling voor den beer A. Criem, die door den burgemeester in 't openbaar uitgemaakt werd. Het openhaar ministerie bewijst dat de beschuldigingen bewezen zijn voor al de be tichten, met uitzondering van vier, tegen wien bij de vervolging laat vallen. Hij is ten volle van bet oordeel des heeren De Bruyne en Parmentier, wat betreft de schuld van den burgemeester, diens zoons en van den schepen Gekier. Hij vindt bet betreurenswaardig dat een schepen zich der wijze gedragen beeft, in plaats van zijnen plicht te doen door de orde te bandhaven. Ml' Colaert is van gedacht dat de ware schuldigen, de ophitsers, de socialisten ge weest zijn. Gij hebt altijd het slecht voor beeld gegeven, zegt bij, daarvan getuigen: 7 September, de werkstakingen van 1886, de dyamietaanslagen, de Commune. Mr De Bruyne. Laat ons maar van de inkwisitie spreken. M. Colaert. Zoover wil ik in de geschie denis opklimmen? De Commune beeft pas toors, magistraten gefusilleerd. Mr De Bruyne. En de versailleezen 30,000 parijzenaars. M1' Colaert stelt vast dat de zonnebeke- naars zeer veel lezen, zeer godsdienstig zijn, de geschiedenis zeer goed kennen, de ko ninklijke familie beminnen, wier kennis zij gemaakt hebben gedurende de laatste krijgs- manoeuvres. Mortier is een godsloochenaar, een socialist. Men moet gewelddaden afkeu ren, maar als een socialist naar Zonnebeke komt, is dat reeds eene uitdaging. In recht hadden de meetingisten gelijk; feitelijk kad- leu zij zich moeten onthouden. Mr Colaert verdedigt den burgemeester en de andere overlieden van Zonnebeke. De herbergier uit het Broodseinde is de schuld der onlus ten, daar hij een emmer water op de menigte geworpen heelt. Indien Gekier, Timperman uit het Broodseinde gestooten heeft, was dit enkel omdat deze zooveel te vroeger aan het station zou gekomen zijn, om te vluch ten. Wat Criem betreft, die heeft gedroomd dat hij schoppen ontvangen heeft, en belee digd werd. onzer dragonders le kennen, want zij zijn zonder beroep, weduwaar van Maria Spreker vraagt de uiterste'strengheid der Mr Debrnyno verdedigt den patroon uit de Broodseinde. Mr Heynlerickx bedankt de instructie- rechters voor de onpartijdigheid waarmede zij zich van hunne taak gekweten bobben. Spreker antwoordt aan Mr Colaert die di handelwijze der Zonnebeker wildemanner goedkeurt, omdat, in andere omstandigheden de klerikale» elders gerost werden. De medeplichtigheid der overheden is be wezen. Wat men ook zegge, de herbergier uit be Broodseinde heeft aan de wanorders geei schuld, daar Timperman reeds erg gewon was, op het oogenblik dat de emmer wate op do omstanders gegoten werd. Mr Colaert (zeer pathetisch). Gij duri lagen, omdat een uwer mannen oen beetj doodgeslagen werd; maar gij hebt u altijd het bloed gebaad. Gij zijt de mannen d: Commune. Gij hebt overal de toorts va doodslag, brand en plundering rondgedr, gen. Wij verkeeren allen in gevaar onder socialistische kogels, op den drempel onz vreedzame woningen te vallen. Het publiek, (hou! hou! !iou! Mr Parmentier (plechtig).Heer Colae: den dag waarop men u zal willen fusilleert bij li rj DtïVENÏiniNG.

De Toekomst (1862-1894) | 1891 | | pagina 2