Het tijdperk GELIJKHEID, ONAFHANKELIJKHEID EK VERDRAAGZAAMHEID. He t\:azarethmannen te Oostende. MElWELINGëN. de stad Yperen en bijzonderlijk aan haren'aan de liberalen verschuldigd is, het oP| De Koning gaf hem eersten magistraat, die al de liefde, al detach genomen heeft in deze hatelijke ko- antwoord en de oude Ype D vriendschap, al de sympathie zijner inge zetenen heeft welen te winnen.Nu zal men den koophandel en de nijverheid zien her leven, die zullen volgen op de dood, wel ke maar reeds te lang over de oude stad van West-Vlaanderen gezweefd heeft. Reeds heeft Yperen de Vandenpeereboom's de Malou's, en de Hynderick's voortge bracht. Ja dit alles heeft 900 jaar ge duurd en men mag zich aan meer ver wachten onder het bestuur waarmede de kiesomkooping van 1° Februari de eertijds zoo groole en gelukkige stad begiftigd heeft Gedurende geheel dien tijd speelt het muziek der pompiers, de blauwe kousen luiten, de heer Wittebroodt wordt dooi den gouverneur gelukwenscht en den lui tenant clairon tot in den derden hemel verheven. Nadien nemen de genoodigden den koffij, en de gouverneur neemt het hazen pad. Hij verdween, gelijk weg getooverd. Als slot van het feest, een vuurwerk, waarvan het mccrcndeel der stukken in stukken vallen, want bommen, vuurpijlen en klakkebussen, weigeren volstrekt te gehoorzamen. De politie was versterkt, (onder het be stuur van den derden schepen, die aan iedereen bevelen geeft,aan den majoor der burgerwacht, aan den kapitein der pom piers, aan allen); door jonge kerels, gelijk de kalote partij alleen er bezit, door een zestigtal gendarmen en veldwachters van 't omliggende,en door kostbare hulpman nen, ten gelalle van een-en-twintig, allen voortkomende van 't Zaalhof en St-Pieters boven. De menigte is koel en overschillig ge bleven, de politie is er niet moeten tus- schenkomen, en het fiasco was volledig. Dat het Nieuwsblad nu schrijve wat liet wil, dat liet liege zooveel het kan, wij hebben gezcid en wij herhalen het, 't was een armzalig feestje, dat veel geld aan de stad zal gekost en weinig vermaak aan het volk zal verschaft hebben. medie de rol van Pourbaix te spelen, kroonhalzend bij zijne gezellen loiug, fiei Het publiek zal erover oordeelen. dat hij tegen den Koning gesproken ha Ziehier hoe de Chronique van Brussel het feit vertelt Gij zult u herinneren dat ik u de maatregelen van strengheid en wraak heb doen voorzien, van wege onze nieuwe meesters tegen de bedienden en ambtena ren die van liberalism verdacht zijn.Mijne voorzeggingen hebben niet lang gewacht zich te verwezenllijken. Een stadsbedien- de, sedert 30 December 1.1. benoemd, komt èenen brief te ontvangen van den burgemeester, waarin men hem zegt dat zijne benoeming niet als 'regelmatig kan aanzien worden en dat hij verzocht wordt zich niet meer in de bureelen aan te bie den. De brief voegt er bevallig bij dat zijne jaarwedde hem zal betaald worden tot den 30 September. Er dient hier aangemerkt te worden dat men niet het minste bezwaar in te brengen heeft tegen dien bediende, die nu 58 jaar oud en vader van familie is en welken men op de straat werpt aan eenen ouderdom op welken het zeer moeilijk is eene plaats te vinden, en dit alleen om een politieken haat te voldoen. Die maatregel is niet alleen hatelijk, TOMBOLA der maatschappij Strijd naar Lauweren. 1. Hond, 1460 2. Vruchten, 3. Landschap, 902 4. Hofbouw, -1409 5. Bloemen, 789 G. Eenzaamheid, 1036 7. Geit in een stal, 1528 8. Rozen, 510 9. Jong meisje, 751 Een kerkuil uit eene naburige gemeente heeft zich gezelfmoord uit vreeze van eene geduchtige straf op te loopen bij moeder justitia. Verleden jaar werd hij door de rechtbank van Brugge veroordeeld voor smeerpotterij en nogmaals was hij beticht plegingen gevierd geworden. Als er maar oorden bij zijn en veel religie loopt alles godvruchtig van stapel. BURGERSTAND van den 14n tot den 21" Oogst 1891. Geboorten: Mannelijk geslacht: 2; vrouwelijk id. 3, Huwelijken: Hoste. Alphonsius, schrijnwerker, en Cof- maar hij is ook onwettig, want de bc-jfyn, Joanna, kantwerkster, diende waarvan wij spreken is regelmatig.ajusteur.enHaentjens, Maria, zonder beroep benoemd geweest door het oude liberaal i Sterfgevallen: bestuur. Dit feit bewijst nog eens temeer Gtillot, Edouardus, 52 jaren, daglooner, met welk gemak de kier,kalen de beko- .Meeneemt Kinderen heneden de 7 jaren mene rechten, de billijkheid en de recht-. Mannelijk geslacht; 4; vrouwelijk id., 3. vaardigheid over het hoofd zien. Eenen - tegenstrever aanvallen, hem en zijn huis- .s rnnps'nr run gezin in armoede dompelen, dit is voor ALLtRHAN DE lïJDINGEN hen een zoet genot. Die mannen zijn aan Vrijdag gingen een boerenzoon en een het bewind gekomen door bedrog en zie- dienstbode in den waterput der weide,op den daar welk gebruik zij van hunne macht Verloren hoek kort na het eetmaal, zwern- maken. Men heeft schoon filosoof te zijn, men- Nauwelijks waren zij in 't water bei er zijn daden die walgelijk zijn, en deze 'lerJ werden onpasselijk. De boerenzoon kon is er eene van 't getal. van De heer Creus, de ieverige bediende van den burgerstand, komt van zijn ambt afgezet te worden en is vervangen door eenen paal met twee pooten. Ziedaar een eerlijke en zedige bediende op de straat. En welk is de reden van dien onuitleg- baren maatregel Omdat zijne benoeming niet geregeld is geweest? 't Is hetgene men zegt. Maar in dien dit waar is, men moet ze maar rege len, dit is niet moeilijker dan dat, doch dit zou nooit geene reden van afzetting kunnen zijn.Welk is dan de andere reden? Men zegt dat een heerschap, die alles De ouderlingen van het Nazareth-ge- slicht hebben over eenige dagen een uil stapje naar Oostende gedaan. Gelijk zij op het strand, voorbij het Kursaal wandel den, erkenden eenige onder hen den Koning, en toonden hem aan hunne medc- Idie met de trommelslagers voorop zullér 'gaan. Naar het schijnt, zijn de nlarchen vai pijpers en trommelslagers zeer eigenaardD 't Is de knappe bestuurder M. Bender dit de muziek schrijft, EAU D'ANVERS.Voir annonce 45 page o— Familiedrama. De familie C....woon de sedert eenigen tijd in de Liedekerkestraati te St. Joost-ten-Oode. De vader, een handschoensnijder won def tig zijn brood,maar liet zich door de schoont beloften van een fabrikant der stad verleidei en verliet zijnen winkel om bij dezen laatst* te gaan werken. Dit moest hem ongelukkij te staan komen. De schoone beloften viel ei in 't water, en C. was zonder werk: De mai die geen brood voor vrouw en kinderen mee; kon bezorgen werd droefgeestig en afgetrok ken. Woensdag namiddag kwam de vrouw mei de kinderen van de prijsuitdeeling.Deknaap- voor dergelijke feiten. Nietlegenstaande'jes hadden braaf geleerd en menigen prijs alles is zijne begrafenis met veel plecht-'behaald. Moeder en kleinen begaven ziel dan ook heel Vroolijk naar de kamer var vader om liunne prijzen te toonen. De deu: was gesloten, de geburen werden geroepen men beukte de deur in en.... de arme vadei had zich opgehangen o Papieren, Inkt en Pennen, Royal Lyon te verkoopen ten bureele van dit blad. De duitsche wielrijdersbond hield dezei dagen te Breslau zijne algemeene vergade Joris, Petrus, ring. Dertien jaren geleden kon geen wiel rijder door Berlijn rijden, zonder overlas yan de straathengd te hebben en thans te de bond 14,000 leden. Keizer Willem schon een fraaien prijs voor de wedrennen, Het ras der vélocipedisten vermcnigvul digt zich op eene ongeloofelijke wijs. Liefdedrama. Een meisje van Si Joost-ten-Oode vrijde sedert lang met ee officier die in oene provinciestad gelegerd if Woensdag ontving zij eenen brief van lis ren geliefde die haar wilde verlaten omdt zij den vereischten bruidschat niet ko schenken. De ongelukkige, die slechts 1 jaar telt, is van wanhoop uit een venster d< tweede verdieping gesprongen en werd m ontwrichten schouder en gebroken been o zien nog met veel moeite redden. De dienst- gezeilen. Een oud ventje, dat nog nooit den Ko ning gezien had, verwonderd over de een knecht ging ten gronde en toen men hem op- vischte was hij ree Is een lijk. Ziedaar de erge en beweenelijke gevolgen van te willen in 't water duikelen, onmiddel lijk na het eten. o Nieuwe merkwaardige, gebreveteerde uit vindingen afgekondigd door de Moniteur 4 Brevetten voor stemmachienenwaar van een electrisch machien; 1 Brevet voor een nieuw familieinstru ment, cornophonesgenoemd; 1 Brevet voor eenen ham om borstels te kujschen 1 Brevet voor verbetering toegebracht aan de spuwbakjes 1 Brevet voor eenen waterpotdie door een deksel kan gesloten worden. In een der vorige lijsten werd een brevet verleend voor een nieuw zitsel van gemak, genomen. oudige houding van den vorst, beeldde zich in dat zijne makkers met hem den spot dreven. En gelijk zij in hunne beves tiging volherdden, vond hij niets beters dan regelrecht bij den vorst te gaan en^met een toestel om op eene automatische wij hem te vragen of het waar was dat hij de ze het papier op den bril te laten komen! Koning was. Op hel bevestigend antwoord van zijnen o Système économique efficace pr vendre ou - louer: chateaux, maisons, propriétés industriel- beminnelijken tusschenspreker, verhaaslle les 1 zich de grijsaard, die nu overtuigd was,' Pour tousrenseignements s'ad. Agence Ha- te vragen hoe het ging met de gezondheid vas, 52, r. Madeleine, Bruxelles. van zijn wijf. o— Op de schilderijententoonstelling. Bezoekers tegen elkaar. Wat Is dat een I toriestuk? Vuilnishoopen en haringkoppen? dat begrijp ik niet. O, dat zal de Afval Nederland» voorstellen. Wat is wiskunstig onmogelijkUit lengte en breedte van een parlemenlsrede den houd daarvan Ie berekenen. CTb H GO r» 1 o n AA- yvk r\4- TT A n 1 V,/. a A J .1 IA i —O— Eene moeder van vier dochlers waarv de eene pas getrouwd is, vraagt heel voorzicht aan een naast haar zittenden jongen rijken ma die hare dochter het hof schijnt te maken: W< ke van mijne dochters bevalt u eigenlijk hetbes Hij: de gehuwde! Een likkebroer met een doorgerookl neus ziet in een restaurant een meneer niet niet minder rooden neus champagne drinken. 't Doet me toch plezier,» zegt de man, mijn jeneverneus net zoo schoon is als zijne di champagneneus.»

De Toekomst (1862-1894) | 1891 | | pagina 2