Een kijkje in HIPPRIOTEN-CITY. STADSNIEUWS. VAN VERDRAAGZAAMHEID IN GELIJKHEID. Onze geachte lezers worden ver wittigd dat men reeds overal met bussen rondgaat voor den schatrijken St-Pieters-penning, de grootste geld- klopperij-onzer eeuw. Wij laten u de talrijke millioenen kennen die in de keuken van het Vatikaan verteerd worden: In het vatikaan beloopen de kosten der keuken twee uiiiifocn fr. per jaar;de kardinalen hebben gezament- lijk 650,000 fr. bezoldiging en de pensioenen beloopen 4,500,000 fr. Een millioen wordt ingeschreven voor onvoorziene uitgaven. En derwijze wordt er in het pau zelij ke vatikaan anders niet geëten en gedronken dan droog brood en water en slaapt er iedereen op rot.... strooi. En zeggen dat zooveel onnoozele snullen hunnen St-Pieters-penning storten, terwijl met duizenden uitge- hongerden van de hand worden ge wezen. Geef dus liever uwe aalmoezen aan honger- en koudlijdende men- schen, dan zult ge een echt, goed menschlievend werk verrichten. Als er zich bij u hemeldragonders zouden aanbieden, wijst hun het g... van den timmerman. Peereboom en het parket die ove ral de pornographische boeken en gazetten aanslagen, zouden ook goed doen de katholieke vuile zedelooze werken in beslag te nemen getiteld Manuel des Confesseurs(handboek der biechtvaders) door Bouvier bisschop van den Mans en ook de fransche en vlaamsche bijbels. Daarin komen feiten voor die iedereen van schaamte, zelfs de ver oordeelde mollebroertjes zouden doen blozen Yperen, 2" Januari 1892. HET TIJDPERK De Gemeenteraad, in zijne zitting van 28" December 1891, heeft den heer nota ris Lambin lid der hospicen benoemd, in vervanging van den heer F. Van Daele, en den heer Ph. Vandenbérghe-Terrier lid van het armbestuur, in vervanging van den heer C. Gravet. Alsdan heeft hij een jaarlijksch hulp geld van 500 fr. gestemd voor de Aloïsiusschool,die eene aangenome school wordt. - Onze meesters gaan goed voort, gelijk men ziet. Niets houdt hen nog tegen: zij wachten met om hunne mannen te benoe men totdat er openstaande plaatsen komen door ontslag of sterfgeval; zij hebben dien eerbied niet, de eerbied, in het kaloten kamp is een onbekend goedje, en den heer Vandenberghe in een liefdadigheidsbe- stuur noemen in de plaats var. den lieer Gravel, schijnt ben eene eerlijke daad die alle eerlijke lieden moeten en zullen goed keuren. Indien dit de zienswijze der kalo tepartij is, zal bel aan vele onzer stads- genooten moeilijk zijn in dezelve te deelen en de overdenkingen zullen er natuurlijk op volgen. De stemming der meerderheid van den Raad, heeft Burgemeester Surmont ge zegd, zich vriendelijk tot den lieer Gravet wendende, is tegen u niet gericht, maar zij heeft gemeend dat zij haren vertegen woordiger moest hebben in de Weldadig heidscommissie. Dit is alsof men tot iemand zou zeggen IVij zijn verrukt u te zien, Mijnheer, maak u wee/. 't Is dus de beer Vandenberghe die de eerste aangeduid was om de kaloleparlij in liet Weldadigheidsbureel le vertegen woordigen. En de heer Gravet wordt heel vriende lijk en met veel beminnelijkheid aan de deur gezet. Waarachtig, het ware moeie- 1 ijk in beter en rechezinniger gezelschap te zijn. En de heer F. Van Daele, nog een vervloekte; dit is de waardige belooning van negen jaren zelfopoffering, lever en verstandige stiptheid aan de plichten zijner bediening. Was de lieer Van Daele een le politiek man? Niemand is hel min dan bij. Indien hij eene rechtzinnige denkwijze Reeftdit is geene misdaad en hel strekt iiem zelfs tot eere; maar nooit heeft deze denkwijze geleld in de netelige bediening die hij vervuld heeft. De lieer Van Daele was daar niet tegenwoordig om den beleefden kaakslag te ontvangen, dien men niet geaarzeld heeft op de wang van den lieer Gravel le plakken. Te oordeelen naar iiet uitwerk sel dat zulks moest teweegbrengen, zijn wij verzekerd dat de beer Van Daele er niet veel moest aanhouden. En 500 fr. aan de Sl Aloïsiusscbooi, 500 fr. om le beginnen. Een wemis ge duld en de 500 fr. zullen jongen afwer pen. En dit alles om te sparen. Eb! ja, de scholen kostten te veel geld. Welaan voorwaarts, katholieke Raads leden, wij bewonderen u, want gij volgt slipt liet programma dat gij vóór de kie- zingen van October 1890 den Yperlingen opdischlet.Uwe verdraagzaamheid is niets anders dan vervolging; uwe gelijkheid veriaalt zich door willekeur en partijhaat uwe spaarzaamheid is geld verkwisting uwe vrijheid is dwang, en uwe rechtzin nigheid is huichelarij, valschheid en be drog. Doch de kruik gaat zoo lang te water tol zij breekt, en lang zal het niet meer duren eer gij van uwe omgckochle zetels zult geslingerd worden. Geachte Lezers, 't Is met een oprecht genoegen dat wij UE. een groot nieuws komen melden. Edison, de bekende Amerikaansche uit vinder,dieden wereld beroem den teiephoon aan den dag bracht, die den phonograf vervaardigde, dit macliien, dat op de laatste tentoonstelling van Parijs zooveel bewon dering verwekte in de wetenschappelijke wereld, hewel, Edison komt een nieuw macliien uit te vinden dal al de andere le boven gaat. Hij wist niet hoe het bekend le maken, maar ons weekblad in banden krijgende riep hij ais Archimedes uit: Eureka! Eureka De Toekomst, zei hij tot zijne maatjes, dit is het blad dat aan de Europeanen mijneSigmekresmphdosphotograaf en mij ne uiiscrokresmplidosl'-'lefoon moet bekend maken, en met eens seinde hij ons dat een onzer Amerikaansche correspondenten, (want wij hebben er in Amerika) eens moest bij hem komen. God van den lieven hemel wat hebben wij daar gezien dat is met geen oogen te geiooven, dat gaat alle verbeelding te boven; ziet, als ik liet met mijne oogen niet gezien en met mijne ooren niet gehoord had, dan zou men waarlijk mogen zeggen gij vertelt blauw tjes. Maar hola pierrot ik heb proeven meê gebracht, om u le overtuigen zooals ik bet geweest ben. Nu wij komen zoo spoedig mogelijk in bet atelier van Edison en toen de vent ons zag, was bij groote- lijks verheugd onze kennis te maken en de hand te mogen drukken van den cor respondent van een der meest verspreide weekbladen. «ij \ertelde ons dan waarvan er kwes tie was en zie zei hij, ik ga zooeven mij nen sigmekresmphdostelefoon bezien, en de proef die ik bekomen zal moet gij ter stond naar het blad zenden opdat hel ze aan zijne lezers met Nieuwjaar zou kun nen schenken. Wij klommen in zijn ob servatorium, want hij heeft er ook een laten maken op den nok van zijn dak, nevens de schouw, en bij richtte zijnen

De Toekomst (1862-1894) | 1892 | | pagina 2