De buurtspoorweg Benoemingen in het leger. sigmckresmphdostelefoon (dat is een ma- cliien dat de zaken die nog moeten voor vallen photographieert) naar het zuiden, en op eens zien wij eene vlakke woestijn, dat is eene der kusten van Pantagoniën, zeide mij Edison; al met eens zagen wij, zoo rap als dat de paddestoelen groeien, huizen te voorschijn komen. Dat is eene nieuwe stad die zal gebouwd worden, 't is het nieuw HipprioletvCity; en, als door duizend bliksems getroffen, stond aan stonds gansch de stad in vuur en vlam, de brandweer kwam toegesneld, en bleef op zekeren afstand slaan. Dit zicht waste mooi. Daar zei Edison, zendt dit naar uwen drukker opdat hij hel overneme, en wij hebben het met genoegen hiernaast afgedrukt. De plaat stelt u de hoofden van de brandweer voor die op een drafke zich van den brand wilden meester maken maar van de warmte van hel vuur be nauwd kregen. Doch dit is niet al; Edison had nog een machien in den binnenzak van zijnen over- jas. Wij gaan eens hooren wat de Hipprio- ten zooal zullen zeggen, daags na hunnen brand. Och lieve hemel! Ik had nauwe lijks mij neergelegd aan het miscrokremph- dostelephoon, of ik hoorde duizende stem men het volgende refrein zingen. De brand die woedde hevig voort, Eén vlam was gansch de bouw, Zij stond daar pal met pomp en spuit De kommandant liet een vies geluid 't Is strt zei Pier Ia la sa sa, 't Is strt zei Pier Ia la, en, iii seculum seculorum. kende men de pompiers van Ilippriolen-City of Pantagoniën onder geen ander naam dan de sirtpompiers. Maandag, 4" Januari 1892, voordracht in het fransch, door den lieer J .Justice, leeraar aan het stadscollegie; 's avonds, om 6 4/2 ure stipt, in de tooneelzaal (Vandenpeereboomplaats). Onderwerp: liet heiliy land. Reis naar Jerusalem en de voornaamste steden van Palestina. Namens liet Bestuur: De Secretaris, Eaq. Peulemans. P. S. Maatregels zullen genomen worden om de zaal behoorlijk le verwar men. Personen, geen deel makende der maatschappij, betalen #cen inkomgeld van 70 centiemen. VAN YPEREN NAAR WEST-NIEUWKERKE Het besluit, overeenige dagen door de klerikale meerderheid van onzen Gemeen teraad genomen, toont hoe weinig onze tegenstrevers zich om de belangen van het publiek bekommeren.- Altijd bereid om le misprijzen wat an deren doen, worden zij onbekwaam of schadelijk, zoodra zij aan het bewind komen. Onze Gemeenteraad heeft een kapitaal gestemd, dat overeenkomt met de waar borg van eenen intrest van 3000 franks, als Lusschenkomst in bet leggen eener buurtlinie van Yperen naar Wcst-Nieuw- kerke. Onbedachte stemming De raad werpt liet geld der lastenbetalers naar hel hoofd der Maatschappij, wanneer er nog niets beslist is aangaande de verlenging der linie. West-Nieuwkerke zou de linie aan de Seule willen zien grenzen om later zich uil te strekken tot Belle, toen de stad Yperen met reden de afschetsing naar Plocgsteert, de Bizel en Armentiers ver kiest. Deze laatste afschetsing heeft het groot voordeel nijverachtige en rijk bevolkte localiteiten te bedienen.Maar daarentegen zou de andere linie dichter voorbij eenige kasteelen gaan, die aan machtige katho lieke heeren behooren Men mag wel de belangen eener nijverachtige bevolking van 00.000 zielen opofferen, om dc wel denkende landjonkers en gemeenten, die ten hoogste 25 duizend inwoners tellen, niet te schaden. Er is nochtans een middel om alles te bevredigen: dat men Yperen voldoening geve met de linie van Armentiers langs Kemmel,West-Nieuwkerke en de Bizel le leggen; de gemeente West-Nieuwkerke zal op eigene kosten eene vertakking kun nen maken naar de Seule. Dit zal noch moeilijk, noch kostelijk zijn. Het komt onze magistraten toe te toonen of zij' anderzins dan door woorden de belangen der inwoners behartigen. De lieer Van Iseghem, majoor-bevel hebber der rijschool is luitenant-kolonel benoemd. De heer Marchal, luitenant bij het 2e bataillon van het 3e linie regiment, in garnizoen in onze stad, is kapitein be noemd van 2e klas. De heer Maas, onder-luitenant bij het zelfde bataillon, is luitenant benoemd. De lieer Pardieu, administratie officier van 3e klas, in het militaire kospitaal van Yperen, is officier van 2e klas benoemd. Onze groote Botermarkt, een der meest bezochte van gansch Vlaanderen, is met ondergang bedreigd. Bijna al de boter op onze markt verkocht, trekt naar Rijsel, Roubaix, enz. Welnu, het Fransch Staats bestuur zal eerlang een inkomreebt van 3 fr. per kilogr. op de boter heffen. Natuurlijk zullen de fransche kooplieden in Frankrijk blijven en de beste bron van uitvoer aan onze markt onttrekken. En meent ge dat onze godzalige ka- dodders eens bunnen gebenedijden mond open doen om dien toestand te voorko men, dan zijt ge van 't goê jaar. Zij vagen wel hunne hielen aan Yperen's belangen en den welstand der landlieden. Hoe meer ellende, hoe beter zij 't volk dwin gen en'onder den hiel houden kunnen. Wij lezen in de Réforme van Woens dag 11. De liberalen van West-Vlaanderen hebben te Brugge eene vergadering gehad waarin zij de le nemen maatregelen be raamd hebben voor de kiezingen der con- stitueerende Vergadering. Het wordt waar lijk tijd dat men zich overal aan het 'werk zette, gelijk de vooruitstrevende voor wacht het bijna reeds overal sedert lang gedaan heeft. De Westviaamschc liberalen hebben ook beslist te vragen aan den liberalen Bond het princiep van de vertegenwoor diging der minderheden aan te nemen, dat reeds in liet programma van den voor uitstrevender) Bond geschreven is. 't Is inderdaad eene hoofdzaak voor dc vlaam- sche liberalen, en 't is te hopen dat zij het zullen kunnen doen verstaan aan de gematigde liberalen des lands. Dezen,onder de leiding der heeren Frère en Bura, heb ben ongelukkiglijk eene strekking zich vast te klampen aan het stelsel der meer derheden van eenige stemmen, die eene gansche afvaardiging verplaatsen, stelsel dat de volkomene verplettering der libe ralen van de Vlaanderen toelaat, hen alle bedilling over de gemeentezaken ontneemt en hen op vele plaalsen tot de ontmoedi ging en de werkeloosheid brengt, waarvan men zulke beweenlijke voorbeelden ge zien heeft. Ook vreest M. Woesle niets zoo zeer als de geëvenredigde vertegenwoordiging en het referendum, d«e overal de Vlaan deren tot het liberalism, lot dedemokra- tie zouden opwekken. Zegt die hevige tegenstand van M. Woeste dan niets aan de heeren Frère en Bara? Fas est ah hosli doceri. VcTn ema eil VtH' zag men dpn smwr De weer zat in het nauw, maatschïippij ter bevordering van bet onderwijs door aaoscBionwInff. lieren.

De Toekomst (1862-1894) | 1892 | | pagina 3