Het Buskruid. EmileV an Aerde Engelsche Velocipedes. MENGELINGEN. MARKTPRIJZEN Lombaardstraat, 19?Ypre Alleen in 't groot lastenbetalers dan aan het gouvernement 'tis altijd hetzelfde liedje! o— Papieren, Inkt en Pennen, Royal Lyon, te verkoopen ten bureele van dit blad. o De Koning en de koningin hebben Maan dag namiddag in hun paleis te Laelcen ont vangen den pauselijken noncius, Mgr. Nava en kardinaal Goossens.Het onderhoud duur de drie kwartiers. Zou er misschien tijdens" dit gehoor spraak geweest zijn van het ver minderen der ontelbare subsidiën, die tegen woordig eiken dag aan de papenwinkels wordt toegestaan, 't Zou tijd worden ook want 't gaat waarlijk over zijn hout. H.H. M.M. hebben vervolgens ontvangen: Mgr. Abbeloos,rector der LeuvenscheHooge- school en eenige voorname personen. DE VOORNAAMSTE UITVINDINGEN: Verhaal over het Buskruid en de Vuurwapens. Reeds onze voorouders plagten, wanneer zij van iemand spraken die niet bijzonder hoog timmerde, te zeggen hij heei't het kruid niet uitgevonden; een bewijs hoe grooten eerbied men ten allen tijde koesterde voor de zwarte, dood aanbrengende korrel tjes en hoe hoog men het verstand schatte van hen, die zulk eene uitvinding kon doen. Daar men bij de vele niet-uitvinders toch ook een uitvinder hebben moest en daar de voorstelling van het groote publiek zich al tijd gaarne aan een bepaalden persoon of althans aan een naam hecht, zoo heeft de volksmeening de eer en den vloek der uit vinding op den naam van den Freiburgschen monnik Barthold Schwartz geladen. Nu zegt ons echter de over dit punt zeer weinig mededeelzame geschiedenis, dat op den tijd toen deze man leefde, het kruid reeds bekend en er dus in dit opzicht niets meer uit te vinden was; het schijnt echter evenmin aan twijfel onderhevig, dat ten minste in het ge bruik van het kruid door dezen man eenige verbetering is gebracht; het volksverhaal hechtte zich aan dezen naam en maakte den monnik, die misschien in zijn tijd een goed technicus was, tot een ambtgenoot van den zwarte-kunstenaar Dr Faust, die met behulp van den booze de boekdrukkunst uitvond om den monniken het ambacht van boekenover schrijvers te bederven. Maar iemand moet dan toch het kru.d hebben uitgevonden. Dat is nog in het geheel niet zoo volstrekt noodzakelijk; wij gelooven veeleer de waarheid uit te spreken als wij zeggen: niemand heeft het kruid uit gevonden, of liever de geheele wereld heeft daaraan geholpen; het is misschien hiermede juist zoo toegegaan als met het schrijven, het gebruik van den ploeg en andere nood zakelijke dingen. Zien wij hoe dit kan ge schied zijn. Reeds in de vroegste oudheid gingen de menschen in den oorlog elkander met vuur te lijf; men had brandbare mengsels, die men aan eene spies of een dergelijk werktuig be vestigd, op den vijand slingerde. Dit gebruik treft men onder anderen bij de oude Indiërs, Chinezen en Mongolen aan en het ging van dezen op latere volken over. Ons althans schijnt het buiten twijfel, dat uit deze oude krijgsmiddelen langzamerhand ons buskruid ontstaan is en dat dus ook hier, gelijk bij vele andere uitvindingen, de oor sprong in Azië te zoeken is, terwijl de ver dere "olmaking voor het Westen bewaard bleef. Oud-Indische geschriften spreken van het kruid als van eene zaak, die reeds sedert onheugelijke tijden in gebruik was. In de VII6 eeuw vinden wij het gebruik van het vuur bij de Grieken, en deze hebben misschien de kunst wel verder gebracht, athans het Grieksche vuur dat zij op de vijandelijke vloten wierpen, was langen tijd beroemd en gevreesd- Later zien wij het krijgsvuurwerk in de handen der Arabieren, hetzij dat dezen het aan de Grieken of recht streeks uit Azië ontleend hadden. In de krijgstochten maakten zij tegen de Christen legers een uitgebreid gebruik daarvan en jaagden den kruisvaarders daarmede niet weinig schrik aan. In den beginne waren waarschijnlijk de zwavel en de in het Oosten zoo veel voorko mende naphta de hoofd bestand deelen der brandstof. Een veel sterkere werking moest zij verkrijgen, toen men op het denkbeeld kwam om er salpeter bij te voegen.Wanneer en waar dit geschied is laat zich niet bepa len. De Chinezen kenden dit zout reeds sedert onheugelijke tijden en in het land der Ara bieren vormt het zich dikwijls in den grond. In ruwen toestand, als het door vreemde stoffen vooral door keukenzout verontreinigd is, kon deze zelfstandigheid wel de verbran ding veel heviger maken, maar kon het niet in een oogwenk verbranden, geene ontplof fing veroorzaken, en zoo is het misschien langen tijd in gebruik geweest, zonder dat men een denkbeeld had van de sterke drijf kracht welke het bevat.De Arabieren waren op dien tijd ook goede scheikundigen en leerden spoedig het salpeter zuiveren, en hiermede was eene groote schrede tot ver dere verbetering gedaan. In alle Arabische boeken, die later dan 1225 geschreven zijn en waarin melding, gemaakt wordt van het salpeter, is er bijgevoegd, dat het bij de brandstoffen werd gemengd. Ja, er worden daarin zelfs mengsels opgegeven, die alleen uit kool, zwavel en salpeter bestaan en dus juist zoo zijn samengesteld als ons tegen woordig buskruid. Nu kon de ontploffende kracht ook nip.t meM' zijn en men treft ook inderdaad beschrijvin gen aan, die aan een ruw schietgeweer doen denken; het waren ijzeren buizen waaruit men pijlen afschoot. Zeer ver zal men echter daarmede niet geschoten hebben, want nog in de XIV6 eeuw werd het kruid als fijne stof vervaardigd en daardoor kon het slechts geringe drijfkracht bezitten. Eerst toen men geleerd had het den vorm van kleine korrels te geven was het in staat die uitwerkingen te doen, die wij thans kennen. Wie deze laatste verbetering h eeft bedacht ,is on bekend niets belet haar aan Barthold Schwartz toe te schrijven, echter ontbreekt het daarvoor aan alle bewijzen. Het eerst komt eene soort van houwitsers voor, waarmede men zware steenen tegen versterkte plaatsen wierp, of ook als men belegerd werd. Grieksch vuur op de aanval lers wierp, want dit laatste bleef nog te gelijk met het eerste buskruid in gebruik. Reeds tegen het einde der XII6 eeuw gebruikte men kruid om de rotsen in de zilverwerken op den Rammelsberg bij Goslar te doen springen; men wist dus reeds een vredelie vend gebruik te maken van deze, ontegen zeggelijk voor een oorlogzuchtig doel vooral geschikte zelfstandigheid.'In 1259 verdedig den de Arabieren in Spanje eene kleine ves ting tegen de Christenen door steenen en ander werptuig op de aanvallers te slingeren en dat wel uit mortieren die een leven maakten als zware donder. Tot het einde van de XIII6 eeuw hadden de vuurwapenen om hare gebrekkige inrich ting nog weinig beteekenis.De kanonschach ten waren uit ijzeren staven samengesteld, die met ijzeren banden werden aaneenge- kuipt; zelfs uit leder, touw, metaaldraad, enz. werden schachten gevlochten en ge vormd, waarvan in oude wapenverzamelin gen nog eenige kabinetstukken te zien zijn. Men kan begrijpen dat deze donderbussen in vergelijking tot ons tegenwoordig geschut, zeer onschadelijke dingen waren. Intusscben misten zij toen de werking van het nieuwe en wonderbaalijke niet de omstandigheid alleen, dat de mensch met bliksem en donder in handen voor den dag kwam, moest den vijand schrik inboezemen, hoezeer het kunst matige onweder toenmaals niet zoo dikwijls en hevig insloeg als in onze dagen. De Chi nezen hadden het voor eenigen tijd nog niet veel verder gebracht. Toen de Engelschen zich voor eenige jaren met geweld op de kusten van het Chinesche rijk nestelden, brachten de inlanders ook wel kanonnen voor den dag en maakten daarmede een ge weldig leven; met het richten lieten zij zich echter niet in en het scheen hun volstrekt onverschillig waar de kogels heen vlogen; de meeste werking verwachtten zij klaar blijkelijk van het zware donderen en zij waren niet weinig verwonderd, dat de En- gelsche soldaten daarop volstrekt niet letten. Wordt voortgezet). Zoo is het inderdaad. Een behanger was bezig in een huis te werken en moest alle soorten van koperen nagels, haken, krammen, koorden, enz,, gebruiken, geheel de vloer lagvol met die dingen. Ge moet dat wat beter bijeen houden, zegde de heer van den huize, die naar het werk kwam zien. 0! mijnheer wees niet ongerust, gij zult die wel allemaal terug op uwe... rekening vin den. IJPEREN 2 Januari 9 Januari T arwe 5,900 22-75 5,700 22-37 Rogge 2,500 20-25 2,500 20-12 Haver 1,000 16-00 1,700 15-25 Erweten 400 23-00 500 22-50 Boontjes 800 22-00 1,100 21-23 Aardap. 1,000 9-00 1,200 9-00 Beter 9,095 515-00 10,555 510-00 Eiers,25 5-20 5-20 GEDIPLOMEERDEN CHIRURGIJN-TANDMEESTER, tandmeester van het lioninglijkgesticht van Meessen Te raadplegen alle dagen van 9 tot 5 uren, behalve den Zondag. Inzetting van tanden en kunstige gebiten. UittrekkingGoudstopping en Herstelling van ongeregelde landen, volgens de beste stelsels. G.E.EVERSjR.MAGHIIS 81 ?LIIK. INVOER VAN Fabriek van accessoiren en van materiaal voor fabricage en herstelling. Ruwe deeien, gestampt of gegoten in staal, ijzer, bronze of taai gietijzer. GRANEN enz. verkochtte kwantiteit middenprijs p. 100 kilo. verkochtte kwanti teit middenprijs p.iOO kilo. Recht over de Sterrestiuat.

De Toekomst (1862-1894) | 1892 | | pagina 4