De Suikerfabriek. Acta Sanctorum. DER OUD-POMPIERS. Het liefdadigheidsfeest. Burgerkruis. HET CONCERT waren gelijk in 1891, wij hebben eene groote begeertete herbeginnen. Waarachtig men kan niet schaamte lozer zijn, en dat gaat over zijn hout. Wij zijn gelukkig te mogen aankon digen dat men eerlang, en zoodra 't weder bet toelaat, de hand aan >t week zal slaan voor liet opbouwen der grootc schoone zaal, die liet NiEvwgBLt» met den naam van sui kerfabriek bestempeld lieeft. Wij zijn echter nieuwsgierig te we ten of de kaloten,die eerst een tegen zin voor deze zaal hadden, nog altijd vau hetzelfde gevoelen zijn volgens men ons verzekert zouden zij blijde zijn zelf eene suikerfabriek te bezit tenen om reden. Zal hetIViEi'ivsitLvoof zijn franschc •confrater zoo goed zijn ons desaan- gaande te willen inlichten Onze kalotenbladen, dié zoo geweldig de liberale partij verweten en uitscholden omdat eenige straatbengels elkander den naam van zeuraar toewierpen in het bij zijn van een gekozene van 1" Februari, kondigden onlangs een haatvol artikel af, getiteld Acta gueusorum, dien wij heb ben overgenomen. Zullen zij eerlijk ge noeg zijn om liet volgende artikel over te nemen onder den titel van Acta sancto rum Wij twijfelen er aap, maar wij zullen zien. Hier is het Man verhaalt ons dat een feit van vcr- foaiclijke mishandeling onlangs plaats lieeft gehad in eene katholieke school die wij nu niet willen aanduiden. Een der schoolmeesters, wiens aangezicht, zoo het schijnt, versierd is met een rosten baard, was in zijne waardigheid gekwetst geweest door de spotternijen van eenige bengels die hem uitgemaakt hadden voor rosten of leelijken rosten. In zijne godvruchtige gramschap nam de godsdienstige school meester een der snaken, sleepte hem langs de trappen tot op het verdiep, en daar, in de eenzaamheid, bracht hij lafliertiglijk den kleinen ongelukkige een pak vuistsla gen en schoppen toe. Die mishandelingen eindigden slechts door de hulpkreten van het arme slachtoffer, die weldra moesten eindigen met in de buurt gehoord te wor den. De moeder van liet kind ^wier naam en adres wij bezitten) beslatigde dat haar arm wicht, dat bij zijne tehuiskomst kreesch dat het snikte, vol kneuzingen was de sporen der slagen waren zichtbaar. De goede vrouw ging klagen bij den bestuur der der school, en deze deed al wat mo gelijk was om haar te beletten eene klacht in te dienen in het politiebureel of in het parket. Dit zou gebeurd zijn in de week van Kerstdag. De inlichtingen die men ons ge geven heeft zijn te nauwkeurig om er aan te twijfelen en te weigeren ze bekend te maken. De liberale drukpers heeft niet alleenlijk voor zending de politieke mis bruiken te bevechten en de ontrouwe kui perijen van schaamtelooze tegenstrevers te ontsluieren, zij heeft nog het recht en den plicht de zwakken en de kleinen te be schermen als de gelegenheid zich aan biedt. Zondag 11. bad het eerste Concert plaats dat de maatschappij der Oud-Pompiers aan bare eereleden bood. Dit schoon mu ziekfeest is ten volle gelukt, 't Is dank aan het kundig bestuur van onzen uilmunten den muziekmeester, den lieer P. Deliège, dat het ons gegund werd zoo vroeg onze dappere muzikanten te mogen toejuichen. De tooneelzaal was proppensvol en het Concert ving aan met de Brabanconne, die eene algemeene geestdrift onder de toehoorders verwekte. De toejuichingen en liet bravogeroep schenen geen einde te zullen nemen en iedereen was verheugd over liet huldebewijs dat het liberaal mu ziek aan zijnen vorst en vaderland gaf. Dan werden beurtelings al de stukken van hel programma uitgevoerd met eene juist heid, eene volmaaktheid die iedereen ver wonderde; want hel is bijna niet gelooffijk dat liet muziek in zeven weken tijds zul- ken snellen voortgang gedaan heeft. De lieer Deliège heeft wonderen verricht, want liet muziek is niet alleenlijk samen gesteld uit oud-pompiers, maar ook uit andere muzikanten die, bij hunne aan komst in de Maatschappij, niet op de hoogte waren van hunne medegezellen. Na al de stukken van het programma uit gevoerd te hebben, na luidruchtige toe juichingen Ie hebben ingeoogst, hieven de muziekanten,op aanvraag van liet publiek, bet lied van Beusje aan, en opnieuw steeg de geestdrift ten top. Kortom, wij mogen zeggen dat hel een puik feest was en wij bedanken den lieer Deliège voor al den iever dien hij aan den dag gelegd heeft, wij bedanken hem voor zijne verkleefd heid aan de Maatschappij der Oud-Pom piers van Yperen. Wij bedanken insgelijks den heer Voorzitter Brunfaut en al de leden der Commissie, voor den aangena- men avond dien zij ons verschaft hebben. Het liefdadighcidsconcert, dat Maandag 1.1. door de katholieken in de groote zaal der Halle gegeven werd, heeft veel, zeer veel volk uitgelokt. Ook Was liet niet te verwonderen, het programma was aller aantrekkelijkst: DynaBeumer en de kleine Painparé, ziedaar meer dan genoeg om de liefhebbers te doen watertanden; de lieer Goetinek, met zijne eensnarige viool heeft een wonder verricht dat iedereen wilde hooren en zien Er was dus veel volk, maar niettegen staande dit, de zaal was zoo koud als een ijskelder, ofschoon er Amerikaansche sto ven en 340 gazbekken brandden.Ook heeft burgemeester Surmont,die geen liefhebber is van koude voeten, al de gelegenheden waargenomen om zich in de pompierszaal te gaan warmen.Anderen, die even gevoe lig waren als hij hebben hem nagevolgd, en zij hadden overschot van gelijk. Na Dyna Beumer, na liet jonge en be langvolle meisje Painparé, na de eensna rige viool van den heer Goetinek,heeft men liet genoegen gehad de Blauwe Kousen te hooren, die eene Fantazia op Willem Telleneene andere op Carmen uitgevoerd hebben met eene fantazia die hen niemand kan ontnemen. Nu zullen die vreemde kunstenaars en kunstenaressen kunnen begrijpen wat eene fantazia is; want, zeg gen wij het rechtuit,eene fantazia verdient slechts haren naam, wanneer de Blauwe Kousen haar uitvoeren. Nooit hadden zij zulks gehoord, maar nu, helaas! nu welen zij waaraan zicht te houden. De heer De Deyne, kantonale schoolop ziener van het lager onderwijs, komt met het burgerkruis van lc klas vereerd te worden. Wij bieden hem ons gulhartigste proficiat! BURGERSTAND van den 8" tot den 15n Januari 1892. Geboorten: Mannelijk geslacht, 0; Vrouwelijk id., 3. Huwelijken: Verhaeghe, Ludovicus, comrnissionnaris, en Landtsheere, Eudoxia, kantwerkster. Sterfgevallen Vandaele, Virginia, 77 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Rijselstraat. Hillewaerd, Hor- tentia, 64 jaren, dagloonster, echtgenote van Bruno Bouckenooghe, Meenenstraat.— Decock, Clementia, 74 jaren, kantwerkster, weduwe van Leopold Watteeu, Meenenstraat.Alosterv, Catherina, (18 jaren, zonder beroep, weduwe van Winoc Comyn, Weninkstraat. Soetaert, Edouardus, 35 jaren, langzager, echtgenoot

De Toekomst (1862-1894) | 1892 | | pagina 2