der Schoone Kunsten. BESTUUR ALGEMEEN STEMRECHT. Willems-Fonds. UITSLAG DER MILITIELOTING gemeenteschool van Boesinghe tachtig leerlingen en de school van den pastoor telde er slechts vijftig. Te zamen: school bevolking van 130. Met de wet van 1884, met die wet, die volgens het zeggen der klerikalen, den schoolvredemoeststichten,heeft de geeste lijkheid haren oorlog voortgezet met eene hevigheid die geen oogenblik verslapte, zoodanig dat zij alle dagen een leerling aan de officieele school onttrok en dat deze laatste thans maar tien leerlingen meer bezit. En is de pastoors school te rijker ge worden met al hetgene men van de andere heeft afgenomen 't Schijnt van neen, aangezien zij maar 60 leerlingen telt. Hetgene de schoolbevolking op 70 brengt. Waar zijn de andere dus, de kinderen die het verschil uitmaken tusschen de schoolbevolking onder de wet van '1879 -130 en de huidige bevolking 70? De eene loopen langs de straten, ande ren gaan naar de scholen der omliggende gemeenten, andere nog komen naar de stad, hetzij in de gemeenteschool van Yperen, hetzij in de Sl Aloïsiusschool. Hel is genoeg dat dezen, die men met geweld uit de officieele school van Boesinghe ge trokken heeft, weigeren hun onderwijs aan den pastoor te vragen. De pastoors schoei heeft dus het ver trouwen der huisvaders niet. En het is ten gunste van zuldanige school, die aan M. Struye duurbaar is en waarvan de Boesinghnaars niet willen, dat men de gemeenteschool aanrandt. Dat de pastoor en zijne acolieten op houden de school van den heer Geldof te vervolgen, en morgen zal zij meer leerlin gen bezitten dan ooit. En dan alleen,wan neer de pastoor de wapens neerlegt en dat iedereen aan zijn eigen wil overgelaten zal zijn,zal men den school vrede bezitten. Indien dus de officieele school niet be volkt is gelijk zij het verdient te zijn, 'l is dat men de ouders verboden heeft er hunne kinders naartoe te zenden. En indien de school van den pastoor geen voorspoed bekomt, 't is dat zij het vertrouwen der huisvaders niet geniet en dit voor eene goede reden, 't is dat het onderwijs er niet beantwoordt aan de wenschen der ouders. En alles legt zich gemakkelijk uit. De officieele onderwijzer is regelmatig cp de bepaalde uren in zijne school.De katholie ke onderwijzer, die terzelfder tijde koster is, is maar vrij na de goddelijke diensten en wanneer het kerksieraad op zijne plaats gelegd isde onderwijzer komt maar na den koster en de deur der school wordt slechts geopend als de deur der sacristie gesloten is, 't is ze zeggen meesttijds om trent tien ure, en de buitengewone dagen nog later. De landlieden, met hun grof gezond versland, denken en bestatigen dat eene school, die op zulke katholieke wijze bestuurd is, weinig helpen kon om groote geleerden te maken, hunne geest drift voor M. den koster is niet groot en van daar komt het dat zijne school maar weinig bevolkt is. Ziedaar nu het onderzoek voor Boe singhe. Indien M. Struye er aan houdt dat de zaken niet dralen, dat hij zich ver haaste hetzelve aan M. Burlct te overhan digen, die niet zal gedwongen zijn zijne opzoekingen verder te drijven. Wij zullen hetzelfde doen voor West- vleteren; maar van nu af kunnen wij reeds zeggen dat hetzal zijn gelijk te Boesinghe. Het schijnt dat men eenige moeite heeft om een nieuwen titularis voor het bestuur der schoone kunsten te vinden. Denkt men dan aan Yperen niet? Zeg eens, Beernaerlwij hebben hier onzen man ;ofom beter te zeggenden uwen Neem Henrietje! Is de heer Van Iepenlioiil van het hout niet waarvan men alle dingen maakt? Men maakt er van 1° Een gemeenteraadslid 2° Een provincieraadslid 3° Eencn voorzitter van de militieraad; 4° Eencn idem der kerkfabriek; 5° Eenen idem der katholieke wacht; 6P Eenen idem der Blauwe Kousen 7° Een lid van het katholiek schoolco- miteit 8° Een lid van het comileit van den katholieken kring; 9° Een lid van hel comileit der katho lieke vereeniging; 10° Een lid van het onderzoekscomiteit van hel krankzinnigen gesticht; 11° Een lid der besturende commissie van het koninklijk geslicht van Meescn; 12" Een ridder.... een lid van denderden regel der orde van den 11. Domifficus; 13" Een voorzitter van het comiteit tot het vervaardigen der katholieke kie zerslijsten 14° Een fabrikant van katholieke kiezers; 15" Een geldleener opkiespanden; 16" Een ridder der orde van 't heilig graf; 17° Een id. id. van Isabella de katholieke; 18° Een ridder der Leopoldsorde 19 Ei n commandeur der orde van Pius lX; 20° Bijna een burgemeester; 21° Bijna een senaleur; 22° Een verlichte Mecenes of kunstbe schermer, enz., enz. Ziedaar zeker wel meer dan voldoende titels Hel is mogelijk dat onze kandidaat de kunsten niet vereert, maar de kunsten zuilen hem vereeren. T Is ook mogeiijk dat hij de kunstenaars noch dc schrijvers niet beschermt,maar de eene en de andere zullen hem beschermen. En danBezit hij zelf de schoonste kunst niet die ergens bestaat? Deze van eene onvergelijkelijke onbekwaamheid te doen gelden? Wat drommel zou men nog meer willen! Een brusselsch blad meldt ons dat de liberalen der provincie verwonderd zijn de linker zijde van hel Parlement niet ie zien vergaderen om zich te verslaan over de houding die zij zullen aannemen tegen over de ontwerpen van M. Beernaerl, no pens de herziening. Wanneer zullende liberalen van Yperen wakker geschud worden? Onze jonge wachten alleeirvergaderen om zich met de kwestie bezig te houden men zegt dat zij zich lol de Liberale Asso ciatie gericht hebben om malkander te verslaan en met dit doel eene algemeene vergadering te hebben. Dat men zich haaste, de zaak is drin gender dan men denkt. Morgen Zondag, dezer, om 5 ure namid dag, derde Concert-Voordracht, gegeven door de Ypersche afdeeling van het Willems-Fonds, in den Gouden Arend. Spreker: M. Retsin onderwerp de Grond wetsherziening. Men kan ingangkaarten bekomen bij de leden der Afdeeling. Wij lezen in de Reisduif: Wij vernemen dat den zoo gunstig gekenden duivenkring 1 'Yperlée, van Ypcr, zich reeds goed voorbereidt voor liet aanstaande seizoen. In de algemeene vergadering der leden, vastgesteld op 6 Februari, zal het programma der vluchten voor 1892, alsook het nieuwe reglement, overeenstemmende met dat van het Congres van Gent, vastgesteld worden De heer Ch. Lebbe, een der stichters van den kring,wiens talrijke bezigheden hem maar weinig lijd overlaten voor de duivenliefhe'bberij, heeft zijn ontslag tot het voorzitterschap genomen, niettegen staande de pogingen zijner vrienden om hem van gevoelen te doen veranderen. Hij heeft beloofd zijne dienstwilligheid zooveel mogelijk ter beschikking van den kring te stellen. Er zal dus in de zelfde vergadering moeten overgegaan worden tot hel vernieuwen van den be stuurraad en van het Voorzitterschap. Men zal zekerlijk de kandidatuur voorstellen van den heer II. Joncheere, brouwer te Yper, voor deze laatste be diening, eene kandidatuur welke den bijval van iedereen zal genieten of reeds geniet. Wij wenschen aan de leden van 1' Yperlée goed werk te verrichten op deze belangrijke vergadering, omdat zij meer en meer zou kunnen vooruitgaan in de ware duivenliefuebbcrij van Vlaan deren. ran 2© Jtauunri 1893. 1 41 Angiitis, Arthur. 2 113 Arfeuilte, Ernest. 3 116 Bagin, Maurice. 4 183 Barbez, Francois.

De Toekomst (1862-1894) | 1892 | | pagina 2