Het Kongres. Hoe men eerlijke lieden bericht! MENGELINGEN. AU GUSTE SOUXDORF, fen die den roem onzer s-lad uitmaken. De moedige mannen die bet komileit van den Schoolpenning uitmaken, zullen nooit aan hunne edele taak te kort blijven; noch het geschreeuw, noch de kwaadwillige indringingen van al de wijwaterkwispets der stad zullen hen niet beletten, gelijk in het.verlcdene, hunnen plicht te kwij ten. Wat ons betreft, vrienden van den vooruitgang en van bet licht, wij bieden hen onze warmste gelukwenschen, voor al de verkleefdheid die zij hebben voor de werkende klas, voor die onterfden der fortuin;, die bij hen hulp en bescherming vinden. Wij betreuren het dat onzö'mees- ters, die maar de ootmoedige knechten der geestelijkheid zijn, gelijk wraakdor- stige dieren de sluiting onzer lagere scho len najagen. Wij beklagen uit ganscher harte de ongelukkige onderwijzers, de ■arme huisvaders;, die eerlijke lieden, die door liarlelooze ministers en gemeentebe sturen op de straat geworpen worden. Wij beklagen rechlzinniglijk die arme kleine kinderen die door verblinde ouders aasa broederscholen worden toevertrouwd waarde k oei wachters, die hen onderwij zen, hert niets dan domheden inprenten, die zij later zullen moeite hebben te ver geten, en zich nog mogen gelukkig achten als zij er de zcdeleer der broertjes niet aanlecren, of als zij er niet half dood ge slagen worden 1 tl Ecne bemerking, om te eindigen, no pens de afschaffing van scholen. Sedert men de lagere scholen sluit, 't is Ic zeg- .gcn sedert zeven jaren en half, zijn er nooil zooveel misdaden in België gepleegd geweest, en overal moet men gevangen is- sen en kazernen voor de gendarmerie op richten.. Het was wel der moeite waard de on derwijsgestichten af te breken om ze door gevangenissen te vervangen, AIzoo wordt het Journal drYpres wijsgemaakt Waarvan de wereldlijke scho len léven en wie de ware beleedigers van het koningdom zijn. Het Nieuwsblad,dat met dezelfde gevoelens als het Journal bezield is, mag zijn deel nemen van do harde waarheden die wij komen over te schrijven, en wij hopen dat dit antwoord tot onze kaloten gericht voldoende zal zijn om de vals'chheid, de- kwaadwilligheid, de eerloosheid en de schaamteloosheid onzer twee lafhartige- pond papiertjes te doen uit schijnen. Op 13" Maart zal de federatie der progressisten van België een kongres houden te Brussel. De punten aan de dagorde zijn zeer gewichtig, na ment lijk: de q rond wetsher ziening, de kiezing der konslituanle en de le verivezenllijke hervormingen. De kiezing der afgevaardigden voor cïiC. kongres is gesteld voor geheel het land, op. Zondag 21 Februari aanstaande. Voor Yperen zal ze geschieden in hel Zilveren Hoofd, Bijselstraat., ten zes uve 's avonds,ze zal voorafgegaan worden van eene bespreking der voorstellen Janson en Beernaert. Deze zijn: 1° Art. 47. Uitbreiding van het stem recht. 2" Art 48. Invoering van de geëvenre- digdë vertegenwoordiging. 3° Art. 32. Betaling der representanten, 4° Art. 53, 54, 56 en 58, Reorganisa tie van den Senaat, 5" Art. 60 en 61 betrekkelijk met de troonopvolging. 6" Art. 67, Invoering van het Referen dum of de volksstemming, 7° Art. 4. Wegens liet bezit van kolo niën (Congo). Om acht ure zal de poll geopend wor den en open blijven tot 10 ure; om deel te nemen aan de kiezing moet men Belg zijn, meerderjarig en schriftelijk bet pro gramma van de federatie bijlreden. Dikwijls beeft men gesproken van de schandalige verachteringen waarin deStaat verkeert, voor de uitbetaling van zekere jaarwedden en zekere pensioenen, en dit meesttijds, voor politieke kwesliën. Ziehier een nieuw voorbeeld daarvan,"dat in onze omstreken gebeurt: De gewezen onderwijzer eu posl-ont- vanger van Langemarek, éenê gemeente die eerst liberaal was en nu onder het juk der kaloten zucht, werd over vijftien maanden op pensioen gesteld, en sedert dien verwacht die voorbeeldige bediende, wi.en men nooit iets te verwijten heeft ges- had, nog altijd den eersten duit van zijn pensioen. Een jaar en drie maanden zonder ecne centiem te trekken, als het een pensioen geldt, is dit niet echt schandalig. Men verzekert ons,, en wij gelooven het zonder moeite, dat de oud-bediende en zijn huisgezin volkomen uitgeput zijn en dat de grootste armoede in het huishouden heerschl.. Ziedaar dus bet loon van een eerlijk leven Indien zulke dingen, in den Congo ge beurden, wat zouden wij hoo-ren kermen en klagen! Maar liet gebeurt met Belgische burgers*, en dit is niets; men ziet zulks alle dagen. Wanneer toch zuilen wij van al die broodroovers, van al die bloedzuigers vöov goed verlost worden Goed nieuws voor de duivenmelkers Men beeft inlichtingen genomen aan gaande het loslaten van duiven in Frank rijk en de Compagnie du Nord heeft van de fransche regeering de verzekeiing ont vangen, dat de prijsvluchten, zooals vroe ger, zullen toegelaten worden. De liefhebbers der blauwgéschelple rei zigers zijn hierover zeer tevreden. BURGERSTAND van clen 5Q tot den ld7' Februari 1892. Geboorten: Mannelijk geslacht, 6; Vrouwelijk id., 6. Huwelijken: Eeckhout, Julianus, schoenmaker, en Six, Louisa, kleermaakster. Vanelstlande, Theo- phiel, kantenier, en Rollaert, Eugenia, dienst meid. Sterfgevallen Veifaeillie, Karolina, 78 jaren, huishoudster, echtgenoote van Ignacius Vlaeminck, Nieuwe- straat. Margot, Petrus, 75 jaren, schoen maker, echtgenoot van Virginie Doussy straat. Bouvier, Karolus, 73 jaren, coi (Teer der, echtgenoot van Nalhalia Vand'amme, Hout- marktstraat. Qualy, Desiderius, 71 jaren, zonder beroep, weduwaar van Melania Seys, Meenenstraat. Angiitis, Petrus, 68 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Rijselstraat. Depoi'te, Ludovicus, 22 jaren, schrijnwerker, echtgenoot van Helena Ifebaert, Meenenstraat. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 5; vrouwelijk iel., 2. De Taee St. Ghislain is de beste en de oudste zuiverste drank die het bloed reinigt. De doos fr. 1-25. De pillen met de thee fr. 1-50. Publieité dans les Journaux Francais, et autres Journaux Etraugers. Conditions- exceptionnellemer.t avantageuses. Agence Havas, 3-2, rue de la Madeleine, Bruxelles, o Papieren, Inkt en Pennen, Royal Lyon, te verknopen ten bureele van dit blad. o EAU D'ANVERS.Voir annonce 6° page. Een arme drommel kreeg van een gierig oud heer, tot wien hij eindelijk had weten door te dringen, eenig linnengoed. Hij wilde het in de gazet wikkelen die op tafel lag Hei wat, zei de edele gever, ik heb de ga zet nog niet gelezen. Kom was het antwoord, als gij iemand iets geeft, mag 't wel in de gazet staan. De wapens. De vrouwen hebben twee wapens: hare schoonheid en hare tong. Naar mate het eerste van haren glans verliest wint dc tweede in scherpte. Mej. Johanna bevind'zich met hare moedor in den schouwburg en het'meisje ziet gestadig rond De moeder. Maar, Johanna, waarom ziet ge zoo altijd rond u, dat betaamt niet kind. De dochter. Ik zie of ik niet een schoon zoon voor u z'ie, moeder. KORTE MEERCH, NMI, TE YPEREN, heeft de eer het publiek kenbaar te maken, dat men bij hem, met volle vertrouwenter gelegenheid van den Karnavalr zeer schoone maskers en kostumen kan bekomenvoor beide geslachten, aan zeer genadige prijzen. CORNELIS-DTERICK heeft de eer het pu bliek kenbaar te maken dat hij de schulden zijner vrouw niet meer erkent. De personen die iets te rek Ia mee ren hebben mogen zich wenden bij M. Courouble, advokaal te Yperen, ■k I f) 1

De Toekomst (1862-1894) | 1892 | | pagina 3