De koster van Houtvenne Ypersche Broodroovers STADSNIEUWS. V 321. 31° Juni'. Zondag 21n Februari 1892. Zondagsblad der Stad en het Arrondissement YPEREN. Men schrijft in; te Yperen, Dix mudestraat, I8,en op al de postbureelen. Alle affichen bij den drukker van dit blad gedrukt, worden ortvergeld in hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordt' verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag namiddag, vrachtvrij en onderteekend toe te zenden. Voor de aankondigingen buiten West-VIaanderen, zich te wenden te Brussel bij l'Agerlee /fa«^s,ö2,Magdeleinestr. of te Parijs, 8, Beursplaats. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: 3-50 fr. 't jaar» voor de stad; 3 fp.voor België Buitenlandsche verzendingen, 't port daarbov 5 CENTIEMEN HET Kllll.n Aankondigingen: 10 centiemen de, Reklamen: 2b id. i Rechterlijke eerherstellingen 1 frank i Akkoord per maand of per jaar veroordeeld tot drie jaren gevang. Verledene week werd voor de boet straffelijke rechtbank van Turnhout de prosserszaak van den doorluchti- g.en heer Bernardns Fan Gompel, koster-schoolmeester met God te Hout venne, opgeroepen. Ongeveer een twin tigtal getuigen werden onderhoord, n. 1, vrouw Fan den Bulck en hare twee dochters; Fanden Berg Maria; Fan Bom pay Catherina; Flemelinckx Josephine; vrouw Fobelels en hare drie dochters de gezusters Vanden- dochtertje Vanderauwera Zelika en andere schoolkinderen van zes tot tien jaar oud. De getuigenissen wa ren verpletterend voor den geilen kerkuil, die sinds jaren en jaren zijn mollebroerstieltje te Houtvenne heeft uitgeoefend, onder den dekmantel van religie en godsdienerij, Hij heeft dan ook eene welverdiende straf, zegge: driejaren gevang,opgeloopen. Zooals onze lezers reeds weten, was Van Gompel de politieke Jan van het dorp en de omstreken, waar hij klerikale centenbladen hij de vleet verspreidde. Hij was muzikant en heeft verscheidene stukjes gecompo n.eerd als O salutaris hosfiq, en In den liemel is het (och zoo schoon. Van alle markten was hij t' huis: verleden jaar heeft hij in een gevecht 'nen boer van Houtvenne een stuk uit den duim gebeten en in September 1. 1. ter gelegenheid der Mechelsche foor is hij vier dagen op schok geweest met eene boerin van het dorp. Of schoon Van Gompel getrouwd was en zelfs kinderen had, ofschoon zijn uitspattingen en brasserijen alge meen gekepd waren, officieerde hij ip de kerk gelijk een onbevlekte le viet en had hij de pretentie de jeugd den weg naar den hemel te wijzen. Over zijneonnoemelijke smeerpoetsen rijen welke verledene week te berde zijngekomen,zullen we liefst zwijgen. Hij zal ze uitboeten achter de gren dels, en de Kempen is voor eenigen tijd verlost van de broerkensplaag die in de katholieke scholen zooveel slachtoffers maakt. Yperen, 20" Februari 1892. NOG ONZE TE BRUSSEL. In ons nr van 31 Januari hebben wij onze lezers geloond boe onze Ypersche nfgevnnrrli.jHlo mi gemooyteraadslid, P. Struye, in de kamer van volksvertegen woordigers aangedrongen had om de afschaffing der gemeentescholen van Boe- singhe en van Westvleteren le bekomen, en dit enkel ij k om de pasloorsscholen dezer gemeenten le bevoordeeligen en de officiëele onderwijzers tot den bedelzak, te doemen. Het schijnt dat de weledele hooggebo ren heer Baron Surmont de Yolsberghe, Burgemeester der slad Yreren (dank zij het zeuraarsspel van 1" Februari en de medeplechtigheid der bestendige depula-- lie,) niet wil ten achteren blijven bij zijpen godvruchtigen vriend en de gele genheid heeft waargenomen om in den Senaat al zijne gal uil te spuwen tegen de officiëele scholen, legen al die onderwijs gestichten waar het zwart gebroed steeds als lieer en meester heerschl. Verslaggever benoemd voor liet budget van het open baar onderwijs, heeft die beminnelijke en menschlicvcnde persoon, in de zitting van den Senaat van 4" dezer het wereldlijk onderwijs aangevallen met eene ongehoor de woede. Maar de heer Dupont, senateur van Luik, heeft aan onzen Burgemeester ge vraagd of hij toestemde in al hel kwaad dat van de gemeente scholen gezegd werd, M, Surmont, zegde de heer Dupont, heeft het bestuur over de gemeente scholen van Yrperen. Zijn deze scholen zonder God, waar men ruststoorders vormt? De heer Surmont stond als verbluft op die onverwachte vraag en, niet wetende wat inbrengen, zei hij: ik zal u morgen antwoorden. Gij bekent dus, vervolgde de heer Du pont, dat er overal in het land openbare nationale scholen zijn, die hel vertrouwen der huisgezinnen waardig zijn; dat de. aangebrachte grieven niet bestaan en dat liet niet noodig is het middel te gebruiken dat in het verslag is aangeduid, om zc te doen verdwijnen. Ik beken niets,wedervoer M. Surmont, ik zal u morgen antwoorden. Onze burgemeester had dus 24 uren lijd noodig om een antwoord le bereiden. In de zitting van 5" Februari dus trad de heer baron met zijn antwoord op, dat hij volgendervvijze aflapte' Het achtbaar lid (M. Dupont) heeft mij persoonlijk in zake gesteld en hij heeft mij gevraagd of ik wel zou willen bekennen dat al het kwaad, welk men van de officiëele scholen zegt, niet toepasselijk is aan de scholen van Yperen en dat deze scholen het vertrouwen der huisvaders verdienen. Mijnheeren, aangezien gij zoo zeer aan mijne meening houdt, wil ik u die geven. Ik zeg niet dat de scholen van Yperen slecht zijn; maar jk ben verre van te zeg- gen dat zij goed zijn. Het zijn scholen die zeer behendiglijk door de liberale partij zijn ingericht ge- weest en die scholen bieden een aanhangsel aan dat een weinig een gedacht geeft van hunne waarde, Dit aanhangsel is eene maatschappij van Onderlingen Bijstand, ingericht voor de leerlingen alleen der gemeente scholen.Gij ziet van hier wat zulkdanig ranhangsel kan aanwijzen. Die maatschappij van Onderlingen Bij- stand staat onder hét beheer van het stads - bestuur, en men kan natuurlijk oordeelen wat het hoopte er yap te maken, daar het zich slechts tot d'oud-leerlipgep richtte. Ik zal u nog iets zeggen. Jk kende per- soonhjk de ledm van het onderwijzend per- scneel niet; maar ik werd diep getroffen van de redevoering die liet hoofd van dit personeel der lagere scliolpn den dag mij- ner inhuldiging uitgesproken heeft. Het was eene aartsliberale redevoering, waarin het liberaal onderwijs klaarblijke- lijk geprezen werd. En ik ben nog veel meer getroffen ge- weest als ik de verwondering dezer hee ren gezien heb, toen ik hen een weinig tot den eerbied der wetten en der grondbegin- selen heb teruggebracht. Ziedaar mijn gevoelen oyer de scholen van Yperen. O ^rcrtfc/c vrouw Vpt~niylcn Cffi lictclJL'

De Toekomst (1862-1894) | 1892 | | pagina 1