Christelijke liefdadigheid. Eerbied voor de Wet. Het Kongres. Toen wij de Annalen lazen vermoedden wij wel dal dit maar het gevoelen was van een gekozene van den nacht van 1" Fe bruari -1891. De eerlijke Yperlingen zijn van een geheel ander gevoelen, zij zijn fier over hunne wereldlijke scholen en bij eiken wedstrijd bewonderen zij den voor rang die zij hebben op dedompersscholen. Wat er de heer Surmont en zijne mede- malen er ook van zeggen, de gemeente scholen van Yperen mogen lol voorheelden dienen van wetenschap, van orde en van zedelijkheid aan al de broederscholen. Wat'ons betreft, wij hechten geen ge loof aan de zoogezegde liberale redevoering waarmede onze burgemeester zooveel op hef maakt. Maar hij, die vóór de kiezing van 1" Fe bruari beloofde alles te eerbiedigen, vindt geene uitvluchtsels genoeg om alles te ver nietigen; hij heeft den ondergang van Yperen besloten, en hij begint met al de schoonste instellingen aan te randen om alzoo onze stad in eenen poel van onwe tendheid en slavernij te dompelen,die hem en zijne klieke voor immer hel oppergezag zouden verzekeren. O die zeuraar! O die bisschopsslaaf Over eenige dagen overleed in onze sted de 1 Sjarige dochter van doodarme men- schen, die onderstand genoten van de maatschappij van St-Vincentius a Paulo. Die menschen hadden de middels niet om hunne dochter te doen begraven, en zij klaagden hunnen nood aan de heeren de zer maatschappij, die hen juist een bezoek brachten. Die heeren, wij moeten het be kennen, gaven elk een frank om in de begravingskosten te voorzien en raadden het arme gezin aan zich lot een mensch- lievenden heer, millioenrijken baron te wenden om wat meer onderstand te be komen; die raad werd gevolgd, maar er werd hen geantwoord dat zij een bewijs schrift van goed gedrag en zedelijkheid moesten halen bij den lieer pastoor der parochie, vooraleer eenige hulp Ie kunnen bekomen. Zij gingen dan bij den pastoor, kregen bet gevraagde getuigschrift en keerden er mede terug bij den miiden heer, die hen spoedig de som van2CI cen tiemen gaf om hun kind te doen begraven, er bij voegende dat zij voor al het overige zich maar moesten wenden tot het arm bestuur of tot de hospicen. Ziedaar hoe vele kaloten, die zoo boog oploopen mei hunne liefdadigheid,de arme menschen weten te troosten, als er geen politiek belang in'l spel is. Hunne lief dadigheid is slechts een masker dat zij aantrekken om de menschen te misleiden en in hun hart vindt men niets dan ik zucht, onverschilligheid en zelfs afkeer voor den arme. Men weet dat het siiptelijk door de wet verboden is loterijen of tombola's in le richten zonder daartoe eene bijzondere toelating bekomen le hebben, en dat deze toelating slechts gegeven wordt als het er op aankomt een goed werk te verrichten, een weldadigheidskring of eene instelling van algemeen nut le helpen ondersteunen. Welnu, niettegenstaande de voorschrif ten dezer wet,zagen wij over eenige dagen een persoon rondslenteren en in alle hui zen eene inschrijvingslijsl aanbieden voor de loting van eenevogelkooi. Iemand deed hem opmerken wat de wet voorschreef en raadde hem aan voorzich tig te zijn. Ik heb eene toelating bekomen, sprak de kooieman, en hoef dus niets te vreezen. Hij haalde zijne inschrijvingslijst te voorschijn en liet schijnt dal de toelater reecjs vier of vijf loten had genomen. Wij vragen nu of de wellen gemaakt worden om niet te worden toegepast, of als men die mag overtreden wanneer hot de voldoening van eenen polilieken vriend geldt. De kaloten zouden geene loterij toelaten, ware zij door eenen liberaal voorgesteld of moest zij voor de onder steuning vaneen liberaal werk dienen; maar, daar zij altijd twee malen en twee gewichten hebben, eene om hunne poli tieke vrienden te bcvocrdeeligen en eene andere om hunne tegenstrevers le vervol gen, aarzelen zij niet van 't eene en het andere gebruik te maken, naar gelang der omstandigheden.— En dit zijn wetgevers die zelf de wetten niet kunnen eerbiedi gen! Op 13° Maart zal de federatie der progressisten van België een kongres houden te Brussel. De punten aan de dagorde zijn zeer gewichtig, namenllijk: dc grondwetsher ziening, de kiezing der konstiluanle en de le verwezenllijke hervormingen De kiezing der afgevaardigden voor dit kongres is gesteld voor geheel het land, op Zondag 21 Februari aanslaande. Voor Yperen zal ze geschieden in het Zilveren HoofdRijselstraat, ten zes ure 's avonds, ze zal voorafgegaan worden van eene bespreking der voorstellen Janson en Beernaert. Deze zijn: 1" Art. 47. Uitbreiding van het slem- recht 2° Art. 48. Invoering van dc geëvenre- digdc vertegenwoordiging. 3" Art. 52. Betaling der representanten. 4" Art. 53, 54. 56 en 58 Reorganisa tie van den Senaat. 5" Art. 60 en 61 b.trekkelijk met de troonopvolging. 6'1 Art. 67. Invoering van hel Referen dum of de volksstemming. 7° Art. i. Wegens het bezit van kolo niën (Congo). Om acht ure zal de poll geopend we den en open blijven lot 10 ure; om deel te nemen aan de liv.ing moei men Belg zijn, meerderjarig en schriftelijk het pro gramma van de federatie bijtreden. Donderdeg 1.1. hebben de afgevaardigden der Maatschappij Stemrechtband en der Liberale bekwaamheidskiezers onder hen een Propaganda-Comiteit gekozen tot het bekomen van het Algemeen Stemrecht. De steden of gemeenten waar men zou be- geeren eene meeting te hebben, behoeveu slechts zich te bevragen bij den heer E.Van- dermeersch, secretaris van het comiteit, Lange Meersch, 15, Yperen. MaatschiippCj tea* bcvoriles'injj van het onderwijs door aauscBtonwiug. Yperen. Maandag 22" Februari 1892, ten 8 u. 'sav., voordracht met oxyhydrischliebt, door den heer Eug. Veulemans, in de Tooneelzaal, (Van- denpeereboomplaats) Onderwerp: De Vallei van Yosemiti en de Woudreuzen van Californie. Namens het bestuur, Eüg. Veulemans. P. S. Maatregelen zullen genomen wor den om dc zaal behoorlijk te verwarmen. Personen geen deel makende der maatschappij, betalen een inkomgeld van 70 centiemen. BURGERSTAND van den 12" tot den 19" Februari 1892. Geboorten: Mannelijk geslacht, 5; Vrouwelijk id., 6. Huwelijken: Ossiour, Polydorus, kleermaker, en Planckaert, Leoma, dienstmeid. Braern, tienricus, Kioei- maker, en Hahn. Alix, kantwerkster.Vanden Abeele, Franciscus, doktor in geneeskunde, en Soenen, Irma, zonder beroep. Ceuninck, Julianus, wever, en Deconink, Louisa, kant werkster. Sterfgevallen Pauwels, Theresia, 72 jaren, zonder beroep, weduwe van Renaat Haiteel, Hondstraat. Van Overbeke, Maria, 79 jaren, zonder beroep, weduwe van Arnatus D.; Keyset-, Bollingstraat. Rubberecht, FlorShlia, 52 jaren, kantwerk ster, weduwe van Florimond Coffyn, Bukkerstr. Vanhoutte, Justina, 72 jaren,zonder beroep, echlgeno e van Florimond Joos, Houtmarkt. Bnlaye, Benoit, 66 jaren, gewezen notaris, echtgenoot van Evelina Cardinael, de Haernestr. Smaelen. Franciscus, 78 jaren, boekdrukker, weduwaar van Melania Denecker, Rijselstraat. Guvelle, Sylvia, 25 jaren, kantwerkster, ongehuwd, Pla'tteelslraat. Smedt, Maria, 71 jaren, d igloonster, ongehuwd, Tegelstraat. De Bruyne, Sophia, <>4 jaren, huishoudster, cchlgenoote van Karolus Parmentiei", Mondstr. (beluik).— Viaene, Maria,79 jaren, zonder b weduwe van Ludovicus Dekyndt, Bollingstr. Allaer, Cecilia, 72 jaren, huishoudster, echtge note van Ludovicus Leroy, Eere Janstraat.' Cardinael, Evelina, 57 jaren, zonder beroep, weduwe van Benoit Butaye, de Haernestraat.— Delanghe, Isabella, 75" jaren, kloosterlinge, Boterslraat. Van Lede, Maria, 84 jaren, zonder beroep, weduwe van Karolus Huyge- baert, Rijselstraat.Struye, Lcopoldus," 71 jaren, herbergier, echtgenoo't van Rosalia'La- baere, St-Jan-buiten. Delbar, Amelia, 85 j., zonder beroep, weduwe van Florimond joffróv' Bollingstraat. Gelein, Augustus, 65 jaren' hovenier, echtgenoot van Maria Rosseel, St-Jan buiten. Kinderen beneden de 7 jaren: Mann lijk geslacht, 1; vrouwelijk id., 2.

De Toekomst (1862-1894) | 1892 | | pagina 2