Het Buskruid. ALLERHANDE TIJDINGEN Het huis POLAK-BROCHC, van Brussel, al gemeen gekend voor de beste kwaliteiten van gesteenten en de goede smaak van hare bewer kingen, laat weten aan hare talrijke kalanten ten einde de weerde van hare juweelen te doen ken nen, dat van heden af, zij aanstelt om over te nemen, binnen de 6 maanden van den verkoop, tegen muntstukken, met een verlies van 10% voor den kooper, alle voorwerpen kontant ge kocht in hare magazijnen. Het huis POLAK- BROOK is de eenige die opzoo voordeelige wij ze aanbiedt; zij vermijdt ook aan hare kalanten van alle list' n die teweeg brengen in openbare verkoopingen, door liquidatien of in gelegen heids verkoopingen. —o De Thee St. Ghislain is de beste en de oudste zuiverste drank die het bloed reinigt. De doos ft'. 1-25. De pillen met de thee fr. 1-50. EAU D'ANVERS.— Voirannonce 6' page o Publicité daus les Journaux Francais, et autres Journaux Etrangers, Conditions exceptionnellemer.t avantageuses. Agence iïavas, 32, rue de la Madeleine, Bruxelles. Papieren, Inkt en Pennen, Royal Lyon, te verkoopen ten bureele van dit blad. DE VOORNAAMSTE UITVINDINGEN: Verhaal over het Buskruid, én de Vuurwapens. (2' Vervolg). De nieuwe verbeteringen der schiëtwape- nen moeten wij eenigzins nader beschouwen. Van elk wapen van dien aard is het wensche- lijk dat het zekersnel en krachtig werke, en om deze drie voorwaarden te vervullen zijn in den loop der tijden tallooze proeven genomen en middelen voorgeslagen. Een be langrijke vooruitgang met betrekking tot het eerste en derde punt geschiede toen men, vermoedelijk het eerst te Neurenberg, van het gladde geweer tot de bus met getrokken loop overging. Het hoofdkenmerk van zulk eene bus bestaat daarin, dat de ziel van den loop in de richting barer lengte geribt of met scherpe grosven zoogenaamde trekken voorzien is.Hierdoor zit de kogel, die boven dien nog op een mot talk of vet glijdèog ge maakte schijf van leder of lappen gezeten met kracht in den loop gestooten en geklopt wordt, vaster in den loop en gaat er niet dan zeer moeielijk uit; maar dit is dan ook juist de oorzaak dat hij al de kracht van het kruid ontvangt, verder vliegt en beter zijne rich ting behoudt, dan wanneer hij uit een glad den loop wordt geschoten. Zijn de trekken dan nog bovendien, zoo als meestal het geval is, even als eene schroef spiraalvormig ge wonden, zoo verkrijgt de kogel eene wente lende beweging om zijne as, clie hij gedurende zijne gehee'e baan behoudt en welke even eens tot de zekerheid van het schot bijdraagt. Tot de zekerheid van het schot behoort evenzeer, dat het zonder het zoogenoemde ketsen afgaat, en daarmede zag bet er vroe ger, bij regenachtig weder of als men door een stroom moest waden, zeer slecht uit. Dikwijls weigerden de geweren door de vochtigheid en dan moest men zijne toevlucht nemen tot de bajonet of de kolf van het ge weer, als men niet zoo gelukkig was naar huis te kunnen gaan. Deze onvolkomenheid werd door het percussie-slot weggenomen', 'dat pan noch vuursteel behoeft. Ilier wordt het schot ontstoken door eene zelfstandig heid (donderpoeder, meestal slag-kwikzilver) d:e eenvoudig door een een slag ontploft; zij wordt in ronde koperen dopjes, slaghoedjes of percussie-dopjes genaamd, gestampt, die op eene stift worden geplaatst, welke van binnen hol zijnde in verbinding staat met de kruidlading. De haan werkt hier als een hamer, en de schok dien hij te weeg brengt, doet het slaghoedje ontploffen; het vuur plant zich naar binnen voort en het schot gaat af, zelfs in den dichtsten plasregen. Het percus sie-slot is in de laatste tijden ook aan de kanonnen bijna algemeen aangebracht. Eene andere nieuwigheid zijn de juist heids-geweren, die sedert hunne invoering vele veranderingen hebben ondergaan. Al aanstonds valt ons oog op het Minié-geweer, aldus genoemd naar zijnen uitvinder, den Franschen kapitein Minié. Dit geweer geelt in ver dragen en zeker richten niets aan de bus toe en vordert bij het laden nog minder omslag dan hot oude soldaten-geweer, daar men hier de patroon slechts eenvoudig in den loop laat zakken. Het werptuig is hier geen bol meer, maar heeft eene kegelvor mige, van achteren vlak gemaakte gedaante, want men heeft bevonden dat zulk een lichaam de lucht beter doorklieft dan een zuivere bol. Aan het stompe achtereinde is eene schijf of een dopje van week ijzer inge klemd. De schutter opent de patroon als gewoonlijk en laat haar in den loop glijden; het kruid valt in de kruidkamer en de kogel valt door de zwaarte eveneens naar beneden, doch geraakt niet tot op het kruid, maar blijft op een uitstekenden rand zitten, waar door hij wordt tegengehouden. Er bevindt zich dus in de kruidkamer behalve het kruid nog eene zekere hoeveelheid lucht en een ouderwetsch jager zou in die omstandighe den het geweer voor geen gel 1 van de wereld hebben afgeschoten want volgens eene jagers-overlevering moet de kogel zoo vast mogelijk op het kruid zitten, omdat het kleinste beetje lucht daartusschèn het sprin gen van het geweer zou ten gevolge hebben. Dit is echter gebleken een jagers-vooroordeel te zijn, want de lucht doet niet alleen aan het' juistheidsgeweer geene schade, maar helpt nog mede bij het voortdrijven van den kogel, daar zij bij het ontploffen van liet kruid zich plotseling verhit en uitzet. Het juistheidsgeweer heeft een percussie-slot. De eigenaardigheid welke hetMinié-geweer het meest kenmerkt, komt eerst bij het afvu ren voor den dag. Terwijl de jager slechts met veel moeite de lading in zijne bus naar beneden stoot, werpt de soldaat met een Minié-geweer voorzien, haar slechts in den loop, en toch zal hij een even zek»r en even ver dragend-schot lossen als de eerste. Dit wordt nu mogelijk gemaakt door het achter in den kogel zoo vernuftige aangebrachte ijzeren dopje. Door de kracht van het kruid wordt het, op het oogenblik dat men vuur geeft, in het lood gedrongen; dit wordt daar door uitgezet en in de trekken van den loop geperst. Zoodoende wordt het ontwijken van het gas langs den kogel verhinderd en al de kracht van het kruid tot het voortdrijven van den kogel besteed. Doch deze inrichting had een niet onbeduidend gebrek: om de be doelde werking goed te kunnen uitoe'éuen werd een groot schot, bijgevolg een wijde geweerloop gevorderd, waardoor het geweer zoo niet lomp, dan toch zwaar werd. Ten einde dit voor te komen vond een Belg, met name Timmerhans uit om het ijzeren dopje weg te laten en het uiteendrijven van de achterzijde des looden kogels door de kracht van het buskruid zelv' te doen bewerkstelli gen. Aan het einde heeft de kogel eene afge knot kegelvormige uidioll ng, zoodat van den cilinder alleen de mantel en in het midden ee.i kegeltje is blijven staan. Dit laatste is aan den kop afgerond en dient zoowel tot betere vrdeeling der zwaarte als om voor te komen, dat de drijfkracht naar de zijwanden gericht wordt. Overigens zijn in vele staten de Minié- gevveren met of zonder veranderingen en verbeteringen ingevoerd. Tot de nieuwste uitvindingen behoort de Zwitsersche jager bus. De bedoeling van al die pogingen is om het schot zoover mogelijk te doen dragen, doch bij de hoogte waarop men het ten deze gebracht heelt, zou men nu moeten beginnen met verbeteringen niet aan het geweer,maar aan het menschelijke oog aan te brengen. Want spreekt men van 1000 passen als eeno aliedaagsche zaak het Zwitsersche zal op 2500 passen den puntkogel nog door eeno plank van 3 duim dikte jagen, dan is dit fraai in theorie, maar onbeduidend in de praktijk, want het is eene bepaalde onmoge lijkheid om op dien afstand juist te mikken, en men mag in het algemeen veilig zeggen, dat het een zeer geoefend schutter is, die op 600 tot 700 passen juist treft iets dat met de meeste geweren van den tegenwoordigen tijd mogelijk is. Reeds langen tijd had het denkbeeld van een geweer, dat van achteren geladen zou worden, den menschen door het hoofd ge spookt, voordat men nog ernstige proeven deed om er een te vervaardigen; wantof schoon de voordeelen van zulk eene inrich ting voor de hand lagen, zoo sprongen toch de bezwaren ai te zeer in het oog. Bij elke zoodanige inrichting moet de loop noodzake lijk uit verschillende stukken bestaan; hij was dus al dadelijk na zijne vervaardiging niet meer in zijn geheel, maar als het ware reeds gesprongen, en zoodoende werd het omgaan met zulk e»n werktuig eene gevaar lijke zaak, terwijl bovendien bet- schot door het bijna onvermijdelijk ontwijken van gas door de voegen der stukken, niet bijzonder krachtig kon zijn. Niettegenstaande deze be zwaren zijn echter geweren die van achteren geladen worden reeds sedert eenige jaren onder verschillende vormen in gebruik; eerie soort daarvan is het naaldgeweer bij het Pruissische leger in gebruik. De inrich ting, in den beginne geheim gehouden, werd spoedig bekend en weder door andere en nog betere in de schaduw gesteld. Daar men zich van de natuurkundige werkingen bij het schieten, van krachten, weders'an- den, enz. beter rekenschap kon geven dan vroeger, en daar men vooral bij stoomwerk tuigen on gasgeleidingen gvleerd had lucht dichte sluitingen te verkrijgen, was de ver vaardiging van zulk een werktuig zelfs niet zoo bijzonder moeielijk. De bussen, die van achteren geladen wor den, leveren, daar het links brengen en het opwerpen wegvalt en het laden in weinige handgrepen geschiedt, het voordeel dat men zen' schielijk kan vuren, welk voordeel ech ter hier weder in het warm worden vau het geweer en de spoedige uitsputting van de munitie, die de soldaat bij zich draagt, eene zekere grens vindt. De naaldgeweren ontleenen hunnen naam aan de bijzondere wijze waarop de lading ontstoken wordt. De patroon, die bij zulk een geweer gebruikt wordt, bevat tusschen het kruid en den kogel nog eenig slagkruid, zoo als het in de slaghoedjes voorkomt. Deze zelfstandigheid ontvlamt niet alleen dooi den slag, maar ook door wrijving, zoo als wij bij voorbeeld uit sommige bonbons weten, de zoogenaamde kozakken, waai bij als ze afge trokken worden, de wrijving van twee met zand beplakte papiertjes liet slagkruid om- steekt. Is nu de loop van het geweer van achteren geopend, de patroon er ingelegd en het geweer door de volgende handgrepen weder gesloten, zoo vat het schot vuur, door dien de trekker eene te voren gespannen sterke veer ontspant en eene stalen naald, in het slagkruid dringend, dit ontsteekt. Ilo.t slagkruid is vóór het kruid aangebracht,

De Toekomst (1862-1894) | 1892 | | pagina 3