Het Buskruid. MENGELINGEN. geronden de ernstigsten te doen laehen, ze de terugroepingen en de bis, waaraan de Q uitmuntende artiesten zoo goedwillig hebbe^ beantwoord, hebben hun bewezen hoe hoo» hun talent bij de Philharmonisten in waar de gehouden is. Het muziek van Offenbach en van Lecocq, hebben bij de damen Duvivier en Dartois uitmuntende vertolksters gevonden, ook het publiek heeft die met veel smaak toegeluis terd. Het muziekaal gedeelte, waarin er eenige onzer werkende leden medespeelden, werd ook zeer vleiend door het publiek onthaald. Wij hebben met veel tevredenheid M. Camiel Rabau gehoord in een air varié voor saxo phone; M. Georges Rabau in een morceau concertant voor klarinet en M. Camiel De- corte, die zeer wel een fantaisie voor Tuba heeft uitgevoerd. Wij kunnen onze jonge uitoefenaars niet genoeg lof toezwaaien over den vooruitgang die zij gestadig bewerken en wij sporen hun vuriglijk aan, zooveel mogelijk zijnde, nut te trekken uit de lessen hunner kundige pro fessors. Wij kunnen dit gedeelte van ons verslag niet eindigen, zonder te spreken over een onzer jonge muziekanten, die niet alleenlijk zich te vrede stelt met goed instrumentiest te zijn, maar die in de feest van Zondag- laatst, een gewrocht door hem geschreven, heeft doen uitvoeren. Al onze gelukwen- schingen aan M. René Duflou, voor de lieve dingen welke hij ons liet hooren. Wij zouden gelukkig zijn nog dikwijls zijne werken te mogen toejuichen. Het vlaamsch avondfeest droeg een ern- stigeren stempel dan het fransch en het schoon drama Eerlooswas er de bijzon derste aantrekkelijkheid van. O vereerlijk opgevoerd door al de artiesten, het heeft bijzonderlijk het zoo krachtig talent doen uitschijnen van M. Vanhavermaete, een der schitterendste spelers van het Vlaamsche tooneel. Voor de eerste maal hebben de Gentsche artiesten ons een vlaamsch zangspel laten hooren: Margarethas verlovingwaarvan het muziek door Karei Miry, van Gent, ge maakt is, en dat alhier vrij in den smaak viel. Mevrouw Fauconnier, de heeren Vanden Hoeck en Deneef, hebben bewezen dat zij geheel goede muziekanten zijn in de vertol king van dit schoon en lief gewrocht. Alles, op deze dagea, eindigt met te eten, en het is met een Banket dat de Vastenavond feesten geëindigd zijn. Honderd en twintig feestvierders, op eene uitnoodiging van M. den Voorzitter Van Merris, vergaderden zich, Dinsdag avond, in de zaal der Phil/iarmonie en feestvierden er tot laat in den nacht. Veel geestigheid en de oprechtste broederlijkheid heerschten er onder de genoodigden die smakelijk de uit gelezen spijzen en de lekkere wijnen van hun milden Amphytrion hebben gewaar deerd. Middernacht was reeds geslagen toen men van tafel opstond. Het was jammer dat zulk een schoon feest zoo vroeg moest eindi gen, feest waarvan allen, die er deel aan ge nomen hebben, eene aangename gelieugenis zullen blijven behouden. Het huis POLAK-BROOK, van Brussel, al gemeen gekend voor de beste kwaliteiten van gesteenten en de goede smaak van hare bewer kingen, laat weten aan hare talrijke kalanten ten einde de weerde van hare juweelen te doen ken nen, dat van heden af, zij aanstelt om over te nemen, binnen de 6 maanden van den verkoop, tegen muntstukken, met een verlies van 10% voor den kooper, alle voorwerpen kontant ge kocht in hare magazijnen. Het huis POLAK- BROOK is de eenige die opzoo voordeelige wij ze aanbiedt; zij vermijdt ook aan hare kalanten van alle liskn die teweeg brengen in openbare verkoopingen, door liquidatien of in gelegen heids verkoopingen. o De Thee St. Qhislain is de beste en de oudste zuiverste drank die het bloed reinigt. De doos fr. 1-25. De pillen met de tliee- fr. 1-50. EAU D'ANVERS,Voir annonce 6e page o Publicité daus les Journaux Fran (gis, et autres Journaux Etrangers. Conditions exceptionnellement avantageuses. Agence Havas, 32, rue de la Madeleine, Bruxelles. Papieren, Inkt en Pennen, Royal Lyon, te verkoopen ten bureele van dit blad. DE VOORNAAMSTE UITVINDINGEN: Verhaal over het Buskruid en de Vuurwapens. (33 vervolg). Zoowel de naaldgeweren als de nieuwe minié-geweren zijn ook in den oorlog be proefd en doelmatig bevonden en men roemt hunne werking zeer, voornamelijk hun ver mogen om reeds op een grooten afstand (800 totlOOO passen) doodelijk te treffen. Intus- schen kan men nauwelijks vreezen, dat door deze verbeterde moordtuigen de oorlog wer kelijk moorddadiger zal worden, althans in dien beide partijen daarmede even sterk ge wapend zijn; hoogstens zou het gevecht er eerder door beslist kunnen worden. En wat het treffen van een bepaald doel op een grooten afstand aangaat, zoo zeide reeds vroeger de schutter, die op 300 of 400 pas afstand rustig op zijne schijf mikte Hier een haartje, ginds een paardje en daarme de drukte hij even goed en korter eene na tuurwet uit, dan eene geleerde verhandeling zou kunnen doen. Bedenkt men slechts dat, als het doel tweemaal zoover verwijderd is, de uitwijking van een haartje bij het mikken op dién afstand niet meer een paardje, maar misschien een heele hooiwagen of nog wat meer bedraagt, zoo zal men zich ook wel met deze les der ondervinding kunnen troos ten: alle kogels treffen niet. Eene zeer eenvoudige en stoute toepassing van den gebroken loop zien wij in de zooge naamde revolvers of draaipistolen, een wa pen welks vaderland Amerika is. Dubbele pistolen en dergelijke zakpistolen kende men reeds lang, men had er wel met 4 tot 6 loo- pen; intusschen waren deze kleine monsters zeker de onschuldigste wezens der wereld, daar zij door hunne lompheid tot niets deug den en zeker wel somtijds voor de aardig heid werden gemaakt. Het wapen werd niet veel beter, toen men in Engeland en Amerika den bundel loopen zoo begon in te richten, dat deze zich om eene as konden draaijen. Het is waar, men behoefde nu slechts'een enkelen haan en had het voordeal dat de af te schieten loop altijd boven kwam te liggen, maar de lompe zwaarte bleef het pistool altijd nog behouden. Men noemde deze wa penen revolvers, eigenlijk draaijers; zij waren echter eerst de voorloopers van de eigenlijke tegenwoordig zoo gezochte revolvers, die kort daarna door den Amerikaanschen kolo nel Colt werden uitgevonden, en daar zij in den oorlog tegen de Mexicanen zeer doelma tig bleken te zijn, ook spoedig opgang maak ten. Dit wapen is niet zwaarder dan een flink pistool, want het heeft slechts één loop; het bevat intusschen zes of meer schoten, die eenvoudig achter elkander afgaan door tel kens den haan over te halen en los te druk ken. Wat draait nu in dit pistool? De loop natuurlijk niet, want deze ligt vast op zijne plaats, maar wel het dikke stuk metaal waarin de gaten voor de lading, die in een cirkel staan, geboord zijn. De lading van elk der gaten of kruidkamers moet natuur lijk te voren met alle zorg geschied zijn. De draaijng van dit achterstuk geschiedt zoo danig, dat telkens de opening eener kruid kamer juist voor den achter geopendon loop komt te staan, zoodat daardoor eigenlijk eerst de loop tot een geheel gemaakt en ge sloten wordt. Haalt men, nadat een schot is afgegaan, den haan weder over, zoo draait daardoor te gelijk ook de metalen cilinder een gat verder en men kan een nieuw schot afvuren, telkens een schot in de seconde. De loop heeft overigens schroefvormige trekkep en het schot draagt 600 tot S00 voet ver. Ge lijk men ziet,wordt hier nog al veel gevergd; uit twee uitgeboorde stukken staal, die met elkander in geene andere verbinding staan, dan dat zij dicht bij elkander staan en vlak aan elkander sluiten, moet een bruikbare loop gevormd worden, en dat niet ééns, maar in zes en meer gevallen even volkomen. Dit kan niet anders mogelijk worden dan door de allerzuiverste en zorgvuldigste be werking van elk afzonderlijk stuk En daar voor heeft de uitvinder in zijue groote fabrie ken, die hij in Engeland en Amerika heeft opgericht en die maar niet genoeg kunnen leveren om aan de verbazende aanvragen te voldoen, ten volle gezorgd. Daar zijn hon derden groote en kleine werktuigen, die boren, schaven, polijsten, graveeren en eene menigte andere werkzaamheden verrichten, waarvan de mensch slechts de leiding en het toezicht heeft, en deze maken de veelvuldige enkele stukken van het wapen duizendmaal nauwkeuriger en zoo volkomen aan elkander gelijk, dat elk stuk op alle andere past en de revolver nog op het laatst, even als de zak uurwerken, in de fabrieken slechts zal be hoeven in elkander gezet te worden, om dan echter nog door een paar dozijn werktuigen bijgeslepen en gepolijst te worden, en nog eene harde vuurproef te ondergaan. Eer een draaipistool gereed is, moeten twee honderd afzonderlijke bewerkingen aan de enkele stukken volbracht worden, welke een tijd van zes maanden vorderen; dat wil zeggen: zes maanden lang zijn de samenstellende deelen bezig om hunne wandeling te vol brengen door al de werktuigen, die hén moeten voltooijen. (Wordt voortgezel.) Hij had zooveel verdriet. - Dezer dagen had er eene begrafenis plaats van een rijk man. Een werkman stond voor de deur te weenen dat hij schokte. Waarom weende zoo vriend, vroeg eene gebuurvrouw. Omdat mijnheer D... dood is. Maar wat doet u dat, gij zijt toch van de fami ie niet. 't Is juist daarom dat ik zoo droevig ben. Verschillende gezegden. Wanneer iemand komt te overlijden, zoo zegt men: In Frankrijk: Hoe oud was hij? In Duitschland: Wat was zijne ziekte? In Engeland: Goddank, de man is uit zijn lijden In Italië: Ach, dat is treurig In Rusland, 0, die gelukkige hij behoeft niet meer te werken In Amerika; Was hij verzekerd In België en Holland; Hoeveel heeft hij nage laten In Indië; Kassian, hij eet geen rijst meer öll

De Toekomst (1862-1894) | 1892 | | pagina 3