Vermeerdering. Min politiek enkter bestier Eerbied voor den Koning. STADSNIEUWS. N* 328. 31e Jaar. Zondag, 10n April 1892. Zondagsblad der Stad en het Arrondissement YPEREA. Men schrijft in: te Yperen, Dixmudëslrait18,en op al de postbureeleri. Alle affichen bij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeld in hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag namiddag, vrachtvrij en onderleekend toe te zenden. Voor de aankondigingen buiten "West-Vlaanderen, zich te wenden te Brussel bij TAgence /Areas,32,Magdeleinestr. of te Parijs, 8, Beursplaats. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: 3-50 fr. 's jaar» voor de stad; 3 fr.voor België. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. J O centiemen den regel. Aankondigingen: Reklamen: 23 id. id. Rechterlijke eerherstellingen 1 frank id. Akkoord per maand of per jaar. C0MV£ Het getal volksvertegenwoordigers, sena tors en provinciale raadsleden zal vermeer derd worden. Er zijn twee wetsontwerpen neergelegd die de volgende verdeeling bevat ten: De nieuwe zetels in Kamer en Senaat zul len verdeeld worden tusschen de volgende arrondissementen: Volksver tegemo. Senaleurs. Antwerpen, 3 1 Meclxelen, 1 Turnhout, 1 Brussel, 2 1 Leuven, 1 1 Oostende, 1 Sint-Nikofaas, 1 Dendermonde, Charleroi, Luik, Hasselt, 1 1 1 1 2 114 De provinciale raden zullen vermeerderd worden met 20 zetels, verdeeld als volgt: Antwerpen: 2 zetels voor de kantons van Antwerpen, 1 voor dat van Borgerhout. Brabant: 4 zetels verdeelt tusschen de kan tons Molenbeek, St-Joost-ten-Noode, Lkkel en Vilvoorde. West-Vlaanderen: 5 zetels verdeeld tus schen de kantons Brugge, Oostende, Moes- kroen, Kortrijk en Rousselaere. Oust-Vlaanderen 1 zetel voor het kanton Ledeberg Henegauw: 1 zetel voor het kanton Char leroi. Luik: 1 zetel voor het kanton Luik. Limburg: 3 zetels voor de kantons Hasselt, Achel en Bilsen. Luxemburg: O Yperen, 9" April 1892. Dit zijn de woorden die men in groote letters kon lezen in al de nummers van het Nieuwsblad, vóór de gemeenlekiezing van 49 October 1890 en het zeuraarsspel van 1" Februari 1891. Wilt gij nu weten, beste lezer, boe on partijdig onze stadhuisleeuwen te werk gaan met uw geld Luister: De gemeenteraad, op bet voorslel van 't Collegie, komt een jaar'ijks hulpgeld van o,000 fr. te verleenen aan de bewaar school der zustertjes. Het eerst gestemde hulpgeld was van 4,000 fr., hetgeen niet te weinig was, als men nagaat wat in die school verricht wordt; men heeft een vernuftig middel gevonden,eene van die oogverblindingen, die niemand verblinden, om hen 5,000 fr. toe te staan; dit middel beslaat in het huurgeld van het lokaal te doen betalen, welk beloopt tot de som van duizend fr. En opdat de lieve zustertjes de duizend franken zouden kunnen betalen zonder moeite, geeft men hen duizend franken!! Dat zulks hen niet hindert, wil ik gemak kelijk gt'fuoheri, kent go ^.ïiaiïWurè zitirf- bij het oor zou laten trekken onr u een huurgeld van duizend fr. te betalen, als gij begint met hem die duizend fr. te geven Het is dus wel eene toelaag van 5000 fr. dat het stadsbestuur verleent aan zijne lieve zustertjes. Het onderwijs kost dus nu 5,000 fr. meer dan eertijds, ofschoon men meer dan honderd maal geschreeuwd heeft dat dit onderwijs schadelijk was en dat men er kost wat kost een einde moest aan stellen, volgens het zeggen der katho lieke kandidaten. En is dit onderwijs 5,000 fr. meer waard dan eertijds?Is die school,die nu in het hotel Hynderick een zeker getal nonnen verschuilt, voortreffelijker dan deze die er eerst was? Vroeger bestuurden de we reldlijke onderwijzeressen de school vol gens het stelsel Froebel, maar het waren wereldlijke, die wel is waar gediplomeerd waren, maar wereldlijke, hetgene voor eenige altijd een gebrek is; nu heeft men het voordeel nonnen te bezitten, hetgene 't opperste best is, die juist genoeg gedi plomeerd zijn om, als zij het doen willen, de kinderen te kuischen en hunne neusjes te snuiten. Voor hel overige gaat de op voeding niet verder en als bet daarin is dat het geluk bestaat, meer te betalen dan eertijds en de kinderen te snuiten, men moet bekennen dat het volmaakt is. En als de kalolen er op stoffen hun on derwijs te betalen, men ziet nu klaar met hoeveel vermaak zij het doen. Liegen en bedriegen, stoffen en boffen, lasteren en verwijten, ziedaar wat de ka- loten best kunnen, maar als het er op aankomt de beloften te houden die zij vóór de kiezing gedaan hebben, oh! dan is het een ander paar mauwen. En dit noemen ziJ Min politiek en beter beslier. De klerikale pers in het algemeen en het Journal d'Ypres in het bijzonder, hebben altijd veel ophef gemaakt met hunnen eerbied voor den Koning, zoolang dft vorst hunne handelwijze niet tegenkan- te. Maar zoodra hij niet blindelings met hunne politiek instemt, dan schreeuwen en lieren de vaderlandslievende klerikalen dat hooren en zien vergaan, en zij trekken tegen hem te velde. Ziehier hoe de Gazette de Liècje huilt legen de verblindheid zijner Majesteit: Wat wil de Koning? Het referendum, waarvan het land niet wil. Men zou moeten gelijk zijn aan de afgo den: oogen hebben om niette zien, ooren om niet te hooren, om niet te bemerken dat het zaad der republikeinsche gedachten op dit oogenblik in het land opkomt, dat de Koning bij dit spel de genegenheid verliest, die men hem zoo wettiglijk toedroeg. Die vermindering van volksgunst neemt van dag tot dag toe, dit zaad komt van langs om meer op; men moet dus zoohaast moge lijk een einde stellen aan den gevaarlijken toestand waarin het land zich bevindt. En, zoo het schijnt, niets is eenvoudiger. Waarom zou de rechterzijde, in overeenkomst met de regering, geene afvaardiging van volksverte genwoordigers en senateurs zenden om Zijne Majesteit te doen klaar zien en haar te smeeken van hare gevaarlijke eiscliing af' te zien 7i Men zal volgaarne aannemen dat die zoo wettige handelwijze, die wederzijdsclie be schouwing, geen kwaad zou kunnen doen, maar integendeel veel goeds zou teweegbren gen. In de bijzonder droevige of bijzonder ongelukkige dagen, ter gelegenheid van de vernieuwing des jaars, in antwoord op de troonrede, verhaasten zicli de Kamer en Senaat afvaardigingen hunner leden naar VZ.A 5 CENTIEMEN BET NUMMER. Oonf.. 1

De Toekomst (1862-1894) | 1892 | | pagina 1