ALLERHANDE TIJDINGEN Hunne Majesteiten te zenden, om hen geluk tewenschen, hen te beklagen, hen het ge dacht der Kamers over te brengen. Waarom, in deze moeilijke tijden ook zoo niet gehandeld? Maar Zijne Majesteit wil eene wijd uit gebreide bespreking Dat men ze toesta, maar dat zij terstond plaats hebbe, zonder vertoeven, zonder te wachten dat zij. vóór de Constituante komt. De Koning heeft zich ontdekt en ver schuilt zich niet meer achter den tradition- neelen scherm. De Koning zal besproken worden: wat goed kan daaruit spruiten voor Zijne Majesteit, voor het koningdom, voor liet land, dat zoo zeer aan het Stamhuis ver kleefd is en het moet blijven Hoe eer de bespreking van het referen dum geëindigd is, hoe beter het zal zijn voor allen Maar ik vrees dat die eenvoudige oplos sing, die eerbiedige stap bij den Koning, die grondige bespreking geen plaats zullen heb ben, en het schip zal geslingerd worden in de dreigende wateren eener onstuimige zee., Wij waren te gelukkig; het geluk heeft ons verzwakt en gestoord. Iloe vindt het Journal d'Ypres d'e proza der Gazelle de Liège? Zal het nog durven houden staan dat de kaloten niets dan eerbied hebben voor hunnen vorst? 01 die grappenmakers. MILLIOENENDANS. Vroeger hebben wij den lezers van de Toekomst reeds gezegd, met cijfers tot staving, in welken bloeienden geldelijken toestand onze stad verkeerde, dank aan het, behendig zuinigen vooruitziende liberaal be stuur. Doch Yperen was te gelukkig en te velen lieten zich door't klerikaal goud beko ren. De jappers kwamen, men weet hoe, op, ons stadhuis. Dat zal de Ypersclie lastenbe- talers duur te staan komende stedelijke gelden zullen eerlang een. dansje gaan doen. De felle jannen, die ons nu besturen, hebben het in hunnen godgewijden broêrtjesknikker gekregen dat de vijver, waaruit het stads- water komt, moet verdiept en' verkleind worden. Zoo zal men, zei de burgemeester in de laatste raadszitting, wat bouwland en weiden verkrijgen, die omtrent 4000 fr. 's jaars opbrengen zullen. Om dat werk te verrichten zal er zoo wat een millioen fr. moeten verteerd worden, 't Is 'lijk 't spreken niet weerd. Een millioen, geleend aan 3 °/0, wat laag heeten mag, zal onze stad jaarlijks dertig "duizend franks kosten,. 30.000 fr. 's- jaars betalen om er 4000 op te strijken, dat is wel 't geld der stad, dus van u, mij en alle man, met roefels do.or de vensters gooien. -Dat zijn me de bestuurdertjes! Eer er 10 jaar verloopen zijn, zal onze nu rijke stad tot over de ooren in de schulden steken en gereed zijn om bankroet te maken. De stedelijke opcen tiemen zullen verdriedubbeld zijn en Yperen zal niets, meer te benijden hebben aan Poperinghe. 't Ziet er hier lief uit. Gave God dat de Yperlingen mogen kLaar zien in dat geldverbrassersspel en de eerste de- beste gelegenheid te baat nemen om die onbekwa me wijwaterkwispels van 't stadhuis te kege len. HALFVASTEN De verkleede optocht, ten voordeele der slachtoffers van de mijnramp van Anderlues,. door den Waalschen Kring op- touw ge-zet, is opperbest van stapel geloopen. AL de praal wagens, er waren er 23, en de vele groepen,,, ook een 20tal, waren om ter mooist, om ter rijkst uitgedoscht.. Het was iets heel puiks, zoowel onder opzicht van getal, hoeveelheid, belang, gedacht en opvatting, als van afwis seling, onverwachte, kluchtige en schilder achtige. Die stoet had wel een heel goed fi guur gemaakt in de groote steden, waar men nog gezegd had dat het iefs heel merk waardigs, buitengewoon schoons en aanlok kelijks was. Stellig is het dat al de deelne mende maatschappijen gewedijverd hebben om wat prachtigs ten toon te spreiden en dat den 27 Maart in de jaarboeken der Ypersclie vastenavondfeesten tijdvak maken zal. De opbrengst der inzamelingen beloopt tot 3.308 fr. 64 c., onkosten afgetrokken, waar van de eene helft zal gestort worden aan de vo orzienighëids- en hulpkassen tegen onge lukken op het werk, en de andere helft aan het hulpkomiteit zetelende te Anderlues. Een gul en hartelijk goedkeüvoor de heeren inrichters. Wij komen de volgende mededeeling te ontvangen In den prijskamp voor toonzetting gege ven door de Maatschappij Vrede van Antwerpen en waaraan 28 Belgen deelna men, werden slechts drie werken bekroond. Het werk van onzen stadsgenoot HENRI MOERMAN,bekleeddeer de tweede plaats Maatschappij ter bevorderin; va» het onderwijs d»or iiaasciionwin*. ïperen. Donderdag lin Ap il 1892, ten 8 u. 'sav., voordracht met ovyhydrisch licht, door den heer V. De Deyne, in de Tooneelzaal, (Vanden- peereboomplaats) Onderwerp: De mijnen en de m jaw erkers.—Ramp van Ander liues. Namens het bestuur, E'ug. Veulemans. P. S. Personen geen deel makende der maatschappij., betalen een inkomgeld van 50 e. ARM REUSJE. Reusjedat goede en trouwe Reusjedie groote vertegenwoordiger der aloude- en weergalooze Ypersclie vrijmoedigheid, uit zijnen engen kerker verlost, was treurig eu koel, niet meer in staat de minste begeeste ring te doen ontstaan. Hij scheen eerder uit plicht als uit liefde te volden.Ook was Reusje eertijds in dartelend en blijmoedig gezelschap en hij pronkte er te midden die dansende en huppelende kleinen als een zegepralende Romeinsche Keizer. Maar over 14 dag- n was het in 't geheel dat niet meer. Het spel was gedwongen, ge-maakt zonder hartelijkheid en Reusje op verre na op zijn gemak niet te midden al die keersesnuiters, klokluiders en pilaarkrabbers. Arm Reusje! Watmeer ko men voor u de goe ie tijden eens weer'i Oiigcvalleo. Zondag namiddag, reden eenige jongens he n en weer met een railwagentje langs den nieuwen steenweg van de Potyze op Rt-Jan, toen het wagentje op 't onverwachts wipte, en allen hals over kop er onder rol den. De genaamde Stragier, oud 17 jaren, werd met eene vermorzelde knie opgeraapt. Te St-Jan speelde het achtjarig knaapje van boer Vanwonterghem daar met eenkar- bak te doen wippen. Eensklaps viel den bak op do hand- van het kind en een der vingers- was heelemaal vermorzeld. Het knaapje Jijdt erge pijnen en is nog niet buiten alle gevaar van verdere verwekkcl lagen. Maandag avond klom het tweejarig kind der echtgenooten Cardoen, Pamoetljes hoekjeop eenen stoel en- viel achterover met het ongelukkig gevolg dat het in den kokenden pappot terecht kwam. Het was. deerlijk verbrand en is Dinsdag noen in de ijselijkste smarten bezweken. Ouders past goed op de kleinen f In de laatste Raadszitting werd er overge gaan tot de uitreiking der diploma's welke de leerlingen der lagere scholen verleden jaar in den prijskamp behaald hadden. In dien iedereen niet van over lang' reeds over tuigd ware van het degelijk onderwijs, dat de kinderen der armen inde kostelooze stads school ontvangen, de uitslag van den laatsten prijskamp zou dat eens te meer komen be wijzen. Die school, op eene bevolking van 300 leerlingen behaaldde elf diploma's. Do kostelooze katholieke school, ook met 300 leerlingen, behaalde er vijf. Is 't welspre kend genoeg? En dat zonder een woordje te reppen over de samenstelling van den jury, die de diploma's toekennen moest. Een gul proficiat voor de heeren onderwijzers en leer lingen onzer uitmuntenclejongensstadsschool. BURGERSTAND van den ln tot den 8" April 1892. Geboorten: Mannelijk geslacht, 7; Vrouwelijk id., 4. Sterfgevallen Garreyn, Petrus. 78 jaren, hovenier echt genoot van Joanna Deleu, St-Jan-buiten, Wullaert, Pelagia, 74 jaren, zonder beroep, weduwe van Jozef Kesteloot, Lange Tliou- routstraat. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 1; vrouwelijk id., 1. Het huis POLAK-BROOtC, van Brussel, al gemeen gekend voor de beste kwaliteiten van- gesteenten en de goede smaak van hare bewer kingen, laat weten aan hare-talrijke ka-lanten ten einde de weerde van harp Joo» nen, dat van heden af, zij aanstelt om over te nemen, binnen de 6 maanden van den verkoop, tegen muntstukken, met een verlies van 10% voor den kooper, alle voorwerpen kontant ge kocht in hare magazijnen. Het huis POLAK- BROOK is de eenige die op-zoo voordeelige wij ze aanbiedt; zij vermijdt ook aan hare kalanten van alle list n die teweeg brengen in openbare verkoopingen, door liquidatienofi.il gelegen heids verkoopingen. o— Bij koninklijk besluit is M. Beernaert ge-- last met het-interim van minister van buiten- landsche zaken. De kabinetsoverste zal dus dit postje tof na de kiezingen vervullen, omdat het 'te ge vaarlijk is een Brusselsch independent aan herkiezing te onderwerpen. o Papieren, Inkt en Pennen, Royal Lyon, te verkoopen ten bureele van dit blad. o ln de koolmijn van AnderluesHet bestuur der koolmijn heeft plakkaten uitge vaardigd om den 4 April de herneming van het werk aan te kondigen in den put nr 2. Al de overblijvende werklieden van den put n-r 3 zuilen in den put i«/ 2 werken. Daar liet onmogelijk is aan iedereen voor eenen heeleir dag reeds werk te verschaffen zal het bestuur maatregelen nemen opdat iedereen aan den arbeid zij, doch slechts gedurende 6 of 8 uren. Niettemin zullen de werklieden het zelfde loon trekken als vroeger. De put nr 3. Alle maatregelen zijn ge nomen geweest om het leven- der werklieden te vrijwaren die Maandag morgen in den put nr 2 hebben gedaald. N1' 3 blijft nog altijd ge sloten en zal waarschijnlijk in langen tijd nog niet geopend worden. Het bestuur vreest eene Inwendige ent-'

De Toekomst (1862-1894) | 1892 | | pagina 2