Het Buskruid. ploffing der gisstoffen die onder liooge lüchtdrukking in den put verzameld zijn. Daarom zullen er langs den kant der ope ning van den put nr 2 geene manschappen niet meer werken opdat niemand, door de stukken der materialen waarmede men den put heeft toegelegd zou gekwetst worden, indien de ontploffing plaats grijpt. Het blijft overigens tot hiertoe vastgesteld dat nr 3 wordt verlaten omdat het onmogelijk schijnt langs den put tot benedenin de bran dende gaanderijen te geraken. De kanten van den put zwellen op en deze werking vernie tigt het getimmerde, zoodat de schade on herstelbaar is. Er blijft der maatschappij niets anders over dan eenen anderen put te boren indien men wil de rijke laag voort exploiteeren die op 500 meters gelegen is. Om dezelfde reden zullen de lijken die in de gaanderij op 500 meters nog liggen slechts na verscheidene jaren kunnen opge haald worden. In de koolpotten van La Louvrière en La Paix is de werkstaking algemeen. Meer dan 1200 werklieden hebben den arbeid laten staan. Velen hebben zich Zaterdag morgen aangeboden om te werken maar- aangezien het bestuur bij zijn besluit blijft het loon met 15 p. h. te verminderen zijn zij naar huis gekeerd. o EAU D'ANVERS.Voirannonce G' page Zeerampen. Het bureel Veritas kon digt de volgende statistiek af der zeerampen, betreffende alle vlag, gedurende de maand Februari 1892. Er vergingen 82 zeilschepen te weten: 4 Duitsclie, 12 Amerikaansche, 38 Engelsche, 1 Oostenrijksch, 2 Spaansche, 9 Fransche, 4 Hollandsche, 4 Itaiiaansche, 11 Noorweegsche eu 1 Zweedsch. In dit getal zijn begrepen 4 schepen, waarvan men bij gevolg denkt verloren te zijn gegaan. Er vergingen 18 stoombooten te weten I Duits'che, 2 Amerikaansche, 9 Engelsche, 1 Briziliaansch, 1 Spaansch, 3 Fransche en 1 Grieksch. De oorzaken der rampen worden opgege ven als volgt: Zeilschepengestrand 43, aangezeild 6, verbranl 2, gezonken o, ver laten 13,afgekeurd 9, verondersteld verloren 4; totaal 82. Stoombootengestrand 9, aan gezeild 2, verbrand 1, gezonken 3, veronder steld verloren 3; totaal 18. o— De Thee St. Ghislain is- de beste en de oudste zuiverste drank die het bloed reinigt. De doos fr. 1-25. De pillen met de thee fr. 1-50. Het volk verdringt zich meer dan ooit in de prachtige serren van het koninklijk Paleis te Laeken. De Koningin en Princes Clementina, men gen zich voortdurend onder de menigte, spreken iedereen aan en trachten zooveel mogelijk zich onder het volk populair te maken. Woensdag nam de Koningin een drietal kinderen van eenvoudige werklieden in den arm, liet ze aan de bloemen rieken en zegde al lachende Dat riekt goed, he mijn liefje Aan eene moeder met drie kinderen vroeg de Koningin Moederke, uwe kinderen zijn wel te pas. Gaan zij ook naar school? Madamede Koningin» antwoord de de VJaamsehe vrouw Ik heb er zoo zeven... de drie oudste gaan naar school, maar de vier jongste zijn nog te huis!..... Ze zijn allen zoo dik als daskens! De Koningin lachtte en sprak dan nog met verscheidene andere vo'ksvrouwen. DE VOORNAAMSTE UITVINDINGEN Verhaal over het Buskruid en de Vuurwapens (4° vervolg). Ook het grof geschut, vooral het scheeps- en belegeringsgeschut, heeft in den laatsten tijd door de Eugelschen menige verbetering ondergaan; men heeft de kalibers zeer ver groot om sterk werkende en ver dragende schoten te krijgen uit al die reuzenkauonnen en reuzenmortieren. Uit de belegering der Antwerpsche citadel herinnert men zich nog den naar de denkbeelden van Paixhans ge goten monstermortier, die bommen van 500 Ned. ponden wierp, doch wier uitwerking volstrekt niet aan de verwachting beant woordde. De Lancaster-kanonnen, die bij het beleg van Sebastapol gebruikt werden, hadden eene zeer eigenaardige inrichting.Zij schoten langwerpige kogels en niet alleen was de doorsnede van de schacht (de ziel) langwerpig rond, maar de langste as van de ellips beschreef eene flauwe schroeflijn. Aldus meende men het voordeel van een getrokken loop te verkrijgen. Deze kanonnen deden in den beginne de Russische muren schudden en de projectilen maakten in de lucht zulk een leven, dat de soldaten ze spoortreinen noemden; zij stelden de verwachting zeer te leur en zijn dan ook weder bijna vergeten. Een ander monsterkanon was nog geheel onmondig, toen het Oosten en liet Westen op. eens vrede maakte, maar het troost zich ze ker met de gedachte dat zijn tijd nog wel eens komen zat. Het is voorzoo ver hekend, het eerste gelukte voorbeeld vaneen gesmeed ijzeren kanon van groot model. Hoe voor- deelig het zijn moest als dé kanonnen van even taaie stof konden vervaardigd worden als een goedebuslo«r>> -.uiuuiiijK ree-is van ouds ingezien; maar daar men zulke groote stukken niet smeden kon, bleef het tot de vrome wenschen behooren. Na de uit vinding van den stoomhamer begon de kans van welslagen iets beter te staan. Nastnylh zelf, de uitvinder van dit machtige werktuig, on iet-nam het na het uitbreken van den Gos- terschen oorlog zulk een monsterkanon te smeden; maar het stuk sprong en Nasmijth verklaarde de zaak nu voor onuitvoerbaar, daar men niet vermijden kon, dat onder bet smeden ten gevolge van veranderingen in temperatuur, sommige deelen eenen kristal- vórm aannamen en daardo >r broos werden. Desniettegenstaanle ging men in de ijzer- smederij van den heer Horsfallbij; Liver pool, op nieuw aan het werk. Men smee 1de met alle maatregelen van voorzorg zeven weken lang, dag en nacht; een onnoemlijk aantal ijzeren stangen werden schots en scheef door elkander samengesmeed, totdat men eene 15 voet lange en 490 centenaren zware ijzermassa had, die nog slechts uitge-o boord en van buiten gemodelleerd moest worden. Bij het uitboren van de schacht, dje 13' 1/2 voet lang was en 12 duim diameter liad, scheen de gansche massa goed gelukt te zijn. Het kanon zal, wanneer het voltooid is, uit zijn 350 centenaren zwaar lichaam, met eene lading van 45 N. pond kruid, kogels van J50 N. pond, eene- geographische 'mijl- ver schieten. In den laatsten tijd heeft het geschutwezen plotseling eene groote verandering onder gaan, ten gevolge der invoering van getrok ken stukken met cilindervormige kogels, die hoewel veel kleiner en lichter dan het tot dusver gebruikelijke veld- en belegeringsge schut, toch eene buitengewone schootsver- keid bezitten en alles te boven gaan wat men- vroeger had kunnen uitwerken. Ook deze verbetering is niet nieuw, en althans niet wat zij heette te zijn: eene uitvinding van Napoleon. Men vind in tuighuizen te Mün- chen en te Berlijn getrokken stukken uit de XVII0 eeuw, en in de laatste vijftig jaren heeft men ze op onderscheiden plaatsen in praktijk gebracht. Wel was men algemeen overtuigd dat die stukken beter waren,maar daarbij bleef het. Sardinië was de eerste mogendheid, die ten gevolge der welgelukte proeven van den majoor Cavatli, tenjare 1847, 20 zulke stukken in Zweden liet gieten. Het nieuw Fransch geschut heeft eene schacht van omtrent 1 1/2 el lengte en weegt nauwelijks 330 pond, zoodat één span paar den het gemakkelijk trekken kan. De ziel heeft schroefvormige trekken en het stuk is geboord op het kaliber, maar de kogel weegt 3,9 a 5 N. pond. Deze heeft eene cilinder- kegelvormige gedaante en is voorzien van 12 nokken, die in de trekken vatten. De lading lieeft langs de monding plaats en de kogel moet bij het uitdrijven de trekken van de ziel volgen. Deze kogels zijn hol; indien men ze echter niet met buskruid wil vullen, doet men zulks met een mengsel van klei en zand dat even zwaar is als buskruid.Met dit laatste vult men ze in den regel en in dit geval wordt de punt voorzien van een slaghoedje. Ten gebruike bij belegeringen heeft men grooter stukken, geboord op het kaliber der twaalf ponders, doch in uitwerking het eigenlijke oude belegeringsgeschut, de vier-en-twiotig- ponders, ver overtreffende. De kogels drin gen diep in muurwerk en slaan er door hun ontploffen groote gaten in. Men wil dat dezo stukken somtijds zeer nauwkeurig op den afstand van 62U0 ellen treffen. Terwijl alzoo de Fransehen zich bij de' lading aan de voorzijde hielden, nam men elders het stelsel aan, om de kanonnen dooi den kulas te laden, zonder dat men tot nog tos bepaald weet te zeggen wat de meeste' voor- en de minste nadeelen oplevert. Daar over is men het eens, dat de stukken van fijn' weg de voorkeur verdienen. Wel trekken de Eugelschen nog partij voor gesmeed ijzer, maar de ondervinding zal hen vroeger Of later daarvan wel terugbrengen. Een enkel woord nog over de Armstrong- en de Whitworth-kanonnen, die voor niet langen tijd door de engelschen zoo uitbundig, geprezen zijn. Het Armstrong kanon wordt van best staafijzer zoodanig vervaardigd, dat de staven witgloeiend om eene kern worden gelegd en daarna aaneen geweld en afge draaid. Aldus erlangt men holle cilinders, van welke er drie tot eene schacht behooren'. Over de plaatsen van: verbinding worden banden geAageir, die-op dezelfde wijze ver vaardigd zijn. Het bodemstuk wordt afzon derlijk en met groote zorgvuldigheid samen gesteld. dat de draad van het ijzer overlangs loopt. Daarna wordt het afdraaien van bui- ten en van binnen, benevens het smeien der trekken door machinen bewerkstelligd. De lading geschiedt met behulp van eeneii laad stok door de staartschroef, die van binnen uitgehold is en door een schuiftoestel uit- en ingeschroefd kan worden; zulks is in de laat ste tijden ter vervanging van liet oorspron kelijke sluitstuk, dat zeer omslachtig was ingevoerd. De kogel is diender- of eivormig en ontploft mede, en dat wel dooi- eenen in- wendigen toestel, die hoofdzakelijk best at uit een stuk je ijzer in eenen koker bevat, dat l'ij het afgaan lospringt en achterwaarts' wijkt, maar bij het treffen van den kogel aan de voorzijde op eenig shigkruid valt. De' kogel springt uiteen fn 49'hoekige stukken; de wijze waarop d:e samenstelling plaats - heeft, wordt geheim gehouden. Bij de krijgsoperatiëii in China was gele genheid om eene vergelijking te maken t.us- schen de werking der Fransche en dei Aemstrong-ka'noimende Britsche berichten rekenden de laatste beter, hoewel men niet kon ontveinzen dat zij sommige nadeel/as men f^ooitï.■>- laooffc onircwigOU) Cll lllti gejofen staal t>LI IDet gOfcroltfccrï jjiclcil V©Frc-'

De Toekomst (1862-1894) | 1892 | | pagina 3