Klerikale zeden op den buiten Schoolprijskampen. STADSNIEUWS. iV 329. 3le Jaar» Zondag, 17n April 1892. Zondagsblad der Stad en het Arrondissement YPEREN. IETS OVER DE Hüehiel- cd Aïoisius- sehool, met ruim 509 leerlingen, telden 29 me dedingers, waaronder, op den dag Tan liet con cours er 11 afwezig waren! (de reden is niet moei lijk te raden). Op de H leerlingen, die het strijdperk binnen traden, behaalden er 5« een certificaat. De Looie die, denken wij, ruim 3€0 leerlingen telt,bood op dien da g12 jonge strijders aan en behaalde I I certificaten. Men schrijft in: te Yperen, Dixmudeslraat18,en op al de postbureelen. Alle affichen bij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeld in hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag namiddag, vrachtvrij en ouderteekend toe te zenden. Voor de aankondigingen buiten West-Vlaanderen, zich te wenden te Brussel bij l'Agence 7/av-as,52,Magdeleinestr., of te Parijs, 8, Beursplaats. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: 9-50 fr. 'sfjaars tooi* de stad; 3 fr.voor Belgic» Buitenlandsche verzendingen't port daarboven; 5 CENTIEMEN HET NUMMER. Aankondigingen: 10 centiemen den regel. Reklamen: 25 id. id. id. Rechterlijke eerherstellingen 1 frank id. id. Akkoord per maand of per jaar. TWEE WALGELIJKE FEITEN. Door zedelooze feiten van allen .aard, door talrijke veroordeelingen op e'k ge- Bied, werd ten overvloede bewezen dat de ullrainontaansche opvoeding op den buiten onder alle opzichten heel mank gaal en sedert 1884 de zedeloosheid nog meer dan ooit heeft toegenomen. Moesten wij de feiten en schandalige nieuwsjes mededeelen dje ons dagelijks, uit alle hoeken van het vlaamsche land worden toegestuurd, dan konden wij ge makkelijk ons blad van formaat verdub belen. Uit die talrijke mededeelingen laten wij hier een paar staaltjes volgen, die maar al te wel bewijzen, hoe bij zekere bevolking, alle goede zeden de plaats geruimd hebben voor walgelijke, zede looze opvattingen. Oordeel liever Over een zestal maanden was eene plezierboot in aanraking gekomen mei eene stoomboot op de hoogte van de Tabakspijp, op de Schelde, te Antwer- werpen. Deze aanvaring maakte twee slacht offers, M. Ellermans, koopman te Ant werpen, die twee weken later te Willem strek werd opgevischt en de schipper Buytaerl, wonende le St-Anneke,- die thans ontdekt werd over eenige dagen op den dijk Krankenloonpolder... maar in welken toestand De onbeschaafde Congolanders van Melsele vonden er vermaak in, bij middel van een wissenstokje al de baren van den baard uit te trekken want men vond bel stokje nevens het lijk. Heeft men wel ooit gezien dat men zelfs het ongelukkig lijk van eenen per soon, niet meer eerbiedigen kan? JEn zeggen dat diezelfde, wilde kerels hunne opvoeding in kerk en klooster school opdoen Ziehier thans een e nog schandaliger zaak, waarvan wij de echtheid verzeke ren Over eenige jaren waren een kapitein en zijne verloofde al varende in een bootje, in dezelfde streek, verdronken. Eenige dagen na dit treurig ongeval, ontdekte men het lijk van het ongelukkig meisje. Deze vrouw lag op den rug, naakt, met opgehevene rokken en talrijke stok ken die men in allerlei vu' ig'seid bad ge stoken,hadden gediend om het ongelukkig kind... te schandvlekken of liever te ont- eeren Nog nooit hebben wij gehoord, dat onbeschaafde of wilde volksstammen derglijke wandaden bedreven, gelijk de schijnheilige steunpilaren van het roomsch fanatisme hebben gedaan. Zulke feiten be wijzen ten overvloede, dat men op den buiten niet moet gaan om voorbeelden van opvoeding en goede zeden te ontdekken. Over zulke feiten moeten wij met gedek te volzinnen spreken, om onze geachte lezers niet al te zeer te doen walgen. Zulke schandalige lijkonteeringen be wijzen ten overvloede dat die fanatieke wijwaterkvvispels, die bedevaarten doen voor bouten en plaasteren beelden, nog zelfs geene lijken van hunne evenmen- schen, kunnen eerbiedigen. Yperen, 16" April 1892. Een dezer dagen stond de helft van het Nieuwsblad vol namen en cijfers, om zijne lezers, die zoo gemakkelijk blazen voor lantaarnen nemen, aan het verstand te brengen dat de Mi- chiel- en Aloisiusschool, in den laat- sten prijskamp, de Looie zoo plat als een cent geslagen hadden. Zoo iets trekt fel op Amerikaan- sche reclame, Nieuwsbtadje-, en, te veel willen bewijzen valt zelden aan te prijzen. Zoo gij u enkelijk vergenoegd had met de hieronder volgende inlichtin gen, dan zou een eenvoudig plaatsje van een handje breed voldoende ge weest zijn Wat dunkt u daarvan, lezers? Was het wel de moeite weerd, den uitslag door de twee eerst voornoemde scho len behaald, zoo hoog op te hemelen, enkelijk omdat eenigen dezer leer lingen wat puntjes meer behaalden in eene leerproef, die toch dikwijls zeer willekeurig in hare uitslagen is? DE TOEKOMST •k

De Toekomst (1862-1894) | 1892 | | pagina 1