Dynamietontploffiogen. 'Rosten. Wat het toch is als men niets kent. Ik die maar een simpele garde eiviek ben, ik peisde dat alles zeer wel had afgeloopen, maar als ik August hoor spreken, die toch zeker wel compétent is, aangezien hij kapitein is bij de burger wacht, moet ik bekennen dat gij deerlijk den bal hebt misgeslagen, 't Spijt mij, want die vervloekte geuzen zullen er nog eens stoffe in vinden om u te hekelen, en kwestie zal de Toekomst uwe karikatuur niet maken. Commandant. Dat zou ik willen zien, ik zou haar seffens op haren voor man zetten. Rosten. Zij heeft u al lang op den uwen gezet; pas maar op of gij krijgt er van. o"flugust. Wat hier gezeid is ge weest, blijft onder ons. Niemand moet het voortvertellen, en 'l ware te zien dat de geuzen het zouden te weet komen. Rosten. 't Is waar, zij zouden zeg gen: de kommandant wilde lauweren pluk ken en hij plukte niets dan distels. Gij weet dat de lauweren dienen om het genie te bekronen en de distels om de ezels te voederen. EENE KLERIKALE NEUS. De klerikalen hadden gemeend ons eenen leelijken toer te spelen. Zij hebben den eige naar van hét lokaal, waar de zetel was van de Liberale Associatie,van hetWillems-fonds en van de Koormaatschappij overgehaald om de zaal aan bovengemelde maatschappijen niet meer te verheuren. Zij wilden ons alzoo in 't nauw brengen en van onze vergaderplaats er boven, doch zij zijn mis in hunne rekening want onze vrien den hebben getoond dat zij haar op de tanden hebben en aanstonds eene nieuwe zaal be ginnen te bouwen. Tegen de maand Juli zal deze prachtige zaal voltrokken zijn en inge huldigd worden. Boosdoeners hebben Zondag nacht ge poogd de stroomagazijnen van den beer Yanneste en de boutmagazijnen van den heer Van Lerbergbe op bet Hoornv:erk in brand te steken. De deuren en muren waren met petrool begoten en stroo er tegen in brand gestoken. Door een zonderling toe val is bet stroo alleen opgebrand en de mis dadige plannen verijdeld. De politie doet ijverige opzoekingen, BURGERSTAND van den 29a April tot den 6" Mei 1892. Geboorten: Mannelijk geslacht, 5; Vrouwelijk id., 2. Huwelijken Van Lerberghe, Albertus, fabrikant, en Vandevyver, Alina, zonder beroep. Sterfgevallen Buseyne, Maria, 64 jaren, kantwerkster, weduwe van Josephus Scliaeferin, Meenen- straat. Goatier, Carolina, 68 jaren, land bouwster, echtg. van Augustus Wyckaert, St-Pieters-buiten. Fiers, Eugenia, 60 j., zonder beroep, ongehuwd, Meenenstraat. Kobaeys, Melania, 49 jaren, keukenmeid, ongehuwd, Dixmudestraat. Heylbroeck, Lucien, 41 jaren, licbtteekenaar, ongehuwd, De Haernestraat. Beharelle, Joannus, 74 jaren, zonder beroep, weduwaar van Maria Ceriez. Hondstraat. Cafmeyer, Jakobus, 83 jaren, zonder beroep, weduwaar van Ro salia Denolf, Dixmudestraat. Debaene, Amelia, 77 jaren, zonder beroep, weduwe van Joannus Arfeuille, St-Jans-Hospitaal straat. Roosebecque, Francisca, 64 jaren, zonder beroep, weduwe van PetrusVanhale- wyn, St-Jans-Hospitaalstraat. Pattou, Karolus, 69 jaren,zonder beroep,ongehuwd, Meenenstraat. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 2; vrouwelijk id., 2. Zondag ontstond er een schouwbrand bij Jufvr. Pauline M. nevens den /JemeLRijsel- straat. Onze brandweer, die altijd de eerste is,., langs achter, om bet vuur te blusschen kreeg juist bet gereedschap uit de magazij nen, vooraleer de brand uitgedoofd was.Men spot bier geen klein beetje met hare vaardig- beid. BRUSSEL. Dreigbrieven. Ten gevolge van een aantal dreigbrieven tegen de kazerne der grenadiers gericht, heeft men bet getal schildwachten verdubbeld. Twee politiepatroeljen wandelen gedurig rond de kazerne. Er is ook eene schildwacht geplaatst aan de Nationale bank. M. X..., leerkoopman in do Jollystraat, beeft een dreigbrief ontvangen waarbij bij verwittigd wordt dat men zijn buis in de lucht zal do.en springen. Men veronderstelt dat dit eene wraakneming is van een werk man. Het schijnt dat M. X... zijne werklie den misnoegd had omdat bij hen verplichtte 's morgens te beginnen werken van 6 ure in plaats van om 7 ure. Tengevolge van een dreigbrief, Vrijdag in de Kamers toegekomen, beeft het bureel in allerhaast vergaderd, en de volgende maatregelen genomen Een nieuwe concierge zal geplaatst wor den in de bijgebouwen van bet Paleis der Natie, Oranjerijstraat. AI de deurwaarders zijn gelast den heelen dag wel op te letten wie er in- en uitgaat. Al de deuren zullen eiken avond na C ure gesloten worden en niemand zal er in 't pa leis nog toegelaten worden indien hij niet bewijst dat bij om dringende redens geroe pen is. 's Morgens zullen de deuren slechts om 9 ure geopend worden. Dynamiet.Zondag morgen, omtrent half tien, heeft men aan het ministerie van buitenlandscbe zaken eene blikken buis ge vonden, waaruit eene lont van zwam hing. Men denkt nochtans dat het weeral eene zwanzerij is. Aan de school Gatti de Gamond lag tegen het keldergat eene kardoes Lefoucbeux, met asch gevuld. OntploffingHeel de wijk der Noord- statie stond Zondag in rep en roer. Er had in de Lazarusstraat, tegen de woonst van M. D..., wisselagent, eene schrikkelijke ont ploffing plaats. De ruiten van de keldervens ters waren aan stukken geslagen. De politie stelde dadelijk een onderzoek in. Men vond een grooten sisser die zeker door den eenen of anderen kwajongen in het keldergat ge worpen was. LUIK. Ontploffing. Donderdag avond, ten 9 ure, bracht eene geweldige ontploffing eene groote opschudding in een groot gedeelte der stad te weeg. Men had gepoogd een huis uit de rue St- Pierrerechtover het provinciaal gouverne mentshotel bij middel van dynamiet in de lucht te doen springen. De deur en de vensterluiken alleen werden beschadigd, alsook de poort van den bijzon deren ingang van bet Hotel Notger. Het huis waarop de dynamietards het had den gemunt, wordt bewoond door Mme w° Nyst, rentenierster, die afwezig was, op het oogenblik der ontploffing. Men kan er niet wijs uit worden welk doel de daders van dezen aanslag mogen gehad hebben om hunne woede tegen dat huis te keeren. De politie en het parket bevonden zich spoedig na de ontploffing ter plaats, alsook de heer Gouverneur. Men meldt uit Luik, ln Mei Heden avond, rond 8 1/2 ure, hebben twee dynamietontploffingen plaats gehadde eerste bij den beer senator de Selys-Longchamps. de tweede bij zijnen zoon.Geene persoonlijke ongelukken zijn te betreuren; de stoffelijke schade is aanzienlijk. Eene groote menigte beeft zich ter plaats begeven. Rond 9 uur nieuwe ontploffing in het zui derkwartier. Op den vènsterdorpel van nr 106, van den Sauvenièreboulevard heeft men eene kardoes gevonden waarvan de lont uit gegaan was. Eene erge schrik maakte zich meester van de bevolking. Eene dynamietkardoes werd geplaatst van buiten aan de St-Martenskerk en heeft een deel der kerk vernield. De prachtige kerk vensters, meesterstukken der 14° en der 15" eeuw, zijn verbrijzeld. De verwoesting in de kerk is groot. In de Mont St Martinstraat zijn de huizen op 100 meters beschadigd. Men gist dat de kardoes aan de kerk geplaatst wel eene kilo dynamiet bevatte. In de omstreken van Luik, te Seraing, Tilleur, Ilollogue, Jemappes, enz. is alles rustig afgeloopen. Alles is kalm afgeloopen te Charleroi, Verviers, Bergen La Louvière. In vele andere, steden van't land hebben er ook betoogingen plaats gehad. Talrijke stoeten gingen uit te Charleroi,Verviers, enz. Meeting-en werden gehouden te Aalst,Brugge Mechelen, enz. Alles was echter kalm. Luik, 4 Mei 1892. Da dynamietards, die de ontploffingen te Luik verwekten, zijn aangehouden. Lacroix en Nossent hebben bekentenissen afgelegd voor al de aanslagen bij middel van dynamiet. De andere medeplichtigen zijn Lefebvre, Beaujean en Stoumont. Deze laatste is een grijsaard van 70 jaren. Zij waren in betbezit van de kardoezen. De bommen bevatteden een mengsel van dynamiet en van poeder Favier. Dit poeder werd verleden jaar gestole^ door Moineauxen Lacroix, te Flemalle. De agent Perin bad opgemei kt dat de kar doezen gewikkeld waren in behangpapier. Langs dien kant richtte hij dan ook zijne op sporingen die met den gewenschten uitslag werden bekroond. De politie van Luik verdient den grootsten lof. PARIJS- Proces-Ravachol.Ieder een beeft reeds liooren spreken otci* den dynamietard Ravacbol die te Parijs ver- schillige gebouwen heeft doen springen Hij was aangehouden in bet hotel Vérij te Parijs

De Toekomst (1862-1894) | 1892 | | pagina 3