In de Kamers. De zaak is geklonken! Beernaert heeft er genoeg van.,. PROVINCIALE KIEZING ]\r 333. 31 e Jaar,Zondag, 15» Mei 1892. Zondagsblad der Stad en het Arrondissement YPEREN BERICHT. van 22 Mei 1892. De herziening der grond wet is met algemeene stemmen aangenomen, BETAALBAA. fr. voor rfe Men schrijft in: te Yperen, Diocmudeslraatt8,en op al de postbureelen. Alle affichen bij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeld in hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag namiddag, vrachtvrij en ouderteekend toe te zenden. Voor de aankondigingen buiten West-Vlaanderen, zich te wenden te Brussel' bij l'Agence //«was,52,Magdeleinestr., of te Parijs, 8, Beursplaats. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP t-50 fr. '§jaar» voor de stad; 3 fr. Buitenlandsche verzendingen, 't port 5 CENTIEMEN HET NUiUIH Aankondigingen: -10 centiemen Reklamen: 25 id. id. Rechterlijke eerherstellingen 1 frank id. Akkoord per maand of per jaar. KIESCOLLEGIE DER KANTONSYPEREN. De Voorzitter van het Hoofi-bureel heeft de eer ter kennis van de heeren kiezers te brengen, dat hij de voor stelling der kandidaten, hunne aan vaardingen en de lijsten der getuigen en bijgevoegde getuigen die zij zullen aangewezen hobben, zal ontvangen den ZONDAG 15" en den MAANDAG 16" MEI 1892, van 1 tot 4 uren des namiddags, in de Raadkamer van het Paleis van Justicie. Eens dit tijdbestek verloopen, zal geene voorstelling of aanvaarding van kandidatuur, noch aanwijzing van getuigen meer ontvankelijk zijn. Van den Dinsdag, 17n Mei 1892, kan er kennis genomen worden, ter zelfder plaats en uren, van de offi- ciëele lijst der kandidaten, door de kandidaten zeiven, alsmede door de kiezers die hen hebben voorgesteld. Yperen, den 9n Mei 1892. De Voorzitter, J. IWEINS. Zitting van 10 Mei. Er waren 129 volksvertegenwoor digers tegenwoordig in de Kamers op de 138. Art. 47 wordt met algemeene slem- men aangenomen. De cijns heeft dus geleefd! Nederlaag van Itï. Woeste. Art. 26, handelende over het refe rendum, werd hevig bekampt door M. YVoeste. Ondanks zijnen hevigen tegenstand besluit de Kamer met 78 stemmen tegen 48 en 2 onthoudingen het referendum in bespreking te brengen. Art. 53, 56 en 110 werden gestemd en art. 34 werd verworpen. De herziening der grondwet is dus eene afgedane zaak. Met eenparigheid werd door de wetgevende Kamers de begrafenis gestemd van art. 47 der aloude, ver molmde grondwet. Het volksgezinde werk van Paul Janson heeft gezegepraald tegenover de reactionnaire pruiken van beide gezindheden. Algemeen stemrecht, referendum, evenredige vertegenwoordiging, enz, zijn thans zoovele brandpunten van ons huidig politiek leven, die door de constituëerende vergadering tot het algemeen welzijn zullen moeten op gelost worden. De eerste groote stap is gedaan, thans dient niet meer gerust te wor den. In Juni, moeten de liberale kiezers overal strijdvaardiger dan ooit op post staan, om de klerikale grond wetknoeiers te bevechten. Moest het kiezerskorps ooit de stroomannen onzer wetgevende bis schoppen in meerderheid naar de Kamers terugzenden, dan zouden al de vruchten op het gebied der grond wetsherziening, heel en al voor het volk verloren zijn. Daarom moeten de kleine geschil len, de kleine veeten tusschen libe ralen van alle tinten, overal dadelijk ophouden Geene verdeeldheid, maar. samen werking zooals het de brusselsche liberalen van Associatie en Ligue maar al te wel begrepen. Dit voorbeeld dient overal gevolgd en uitgevoerd te worden. Wanneer we eendrachtig het libe rale hoofd zullen bieden aan de ge disciplineerde roomsche kudden wanneer we allen, voor 24 uren, onze persoonlijke veeten zullen ver geten, dan zal de Constituante door eene liberale meerderheid samenge steld worden. Dit doel moet kost wat kost bereikt worden, zoo niet zullen de klerikalen ons eene grondwet bakken, waaruit de paperij alleen alle nut zal weten te trekken. m-jjü o n Er is veel spraak dat minister Beernaert zijn ontslag zou indienen bij den Koning als kabinetsoverste. Ziehier eigenlijk wat er van is: M. Beernaert is zeer gevoelig geweest aan de zonderlinge, bijna vijandige houding der rechterzijde. Men weet dat Beernaert en Woeste elkan der niet kunnen lijden; 't is erger dan kat en hond. Woeste, die geel ziet van de galachtige boosaardigheid, heeft eenen waren veldtocht ingericht tegen den katholieken minister. Hij hoopt nog altijd in zijne plaats te komen!... Ongelukkiglijk voor Beernaert volgt een groot deel van de rechterzijde den volksver tegenwoordiger van Aalst,'die meer en meer het hoofd is der klerikale partij. Het is voor M. Beernaert eene droevige teleurstelling geweest dat het referendum zoo hevig bekampt werd en dat de gëevenre- digde vertegenwoordiging van derhand werd gewezen. M. Beernaert. dit valt niet te loochenen is daarenboven overlast van werk. Hij zit met mannen gelijk Debruyn, Deburlet, Le- jeune en Pontus in zijn ministerie, waarvan hij al het werk moet overzien want niet een hunner is bekwaam. En Peereboom die is meer bezig met kerken en kloosters te be zoeken clan met de ijzeren weg zaken. Dit maakt dat Beernaert er lievor zou van door trekken. Echter, dringt men fel bij hem aan om hem van dit voornemen te doen afzien* Wie zou liem kunnen opvolgen? Woeste!. De Koning noch bet Belgisch volk willen er niet van weten. Het ware de revolutie! Wie DE TOEKOMS

De Toekomst (1862-1894) | 1892 | | pagina 1