klerikale wellevendheid. Belangloosheid. Paardenloopstrij den j\og een staal Ij e van van Zondag 5» Juni 1802 men, zich te wenden tot de heeren leden van den ïVereldlijken Schoolpenning, 't is te zeggen tot de heeren: Van Eeckhout, Engel, Voorzitter. Laheyne, Alfred, Schrijver. Dalmote, Arthur, Schatbewaarder. Brunfaut, August. Debergh, Pieter. Iweins, Erniel. Maleveys, Edmond. Masscheleyn, Alfons. Onraet, Julius. Poupart, Oscar. Thiebault, Ferdinand. Zondag 1.1. vroeg de heer A. Criem aan de waardin van het Café Sl Sebasliaan of zij hem het Journal d'ïpres wilde geven, er bijvoegende dat hij nieuws gierig was te welen of er nogmaals geene slordige beschuldigingen in stonden. Emiel Baus, die zich zoo vermaard heeft gemaakt door zijne krapuleuze be tooging tijdens de begrafenis van den heer L. Ileylbrouck, viel den heer Criem in de rede en riep: de vuiligheid wordt maar gelezen door vuilaards gelijk gij. Ik doe u de eer niet aan u aan te spreken, bemerkte deze, 't is aan Madam dat ik spreek. 't Verwondert mij niet dat gij de personen, die u niet aanspreken, niet meer kunt gerust laten, aangezien gij u niet geschaamd hebt de dooden te beledi gen. Ja, ik heb het gedaan en ik zal liet desnoods nog doen,telkens de gelegenheid zich aanbiedt, riep Baus uit. Welnu, ik zeg u vlakaf dat gij een doodenbeleediger zijt, en dat de naam dien men u in de gazet gegeven heeft ten volle verdiend is. Men moet een krapule zijn om iemand toe te snauwen die u het woord niet richt en men moet een dubbele krapule zijn om een lijk te beleedigen, wedervoer Criem. En alzoo ging de twist nog eenige ston den voort, tot eindelijk de gebroeders Costeur, (twee vrienden van Baus) er hunnen haak insloegen. De jongste der twee, in plaats van aan Baus te loonen hoe onbetamelijk hij was, richtte zich tot Criem en zei met eene zeemende stem Tal gaat ons altemaal niet aan, wij moeten lit al niet weten. Het is niet met u, maar met Baus dat ik te doen heb, wedervoer Criem. Doch Ed.Costeur bleef maar altijd voort zeggen: lat gaat ons niet aan,en inlusschen poogde hij Criem van Baus af te wenden, maar hij deed het op zulke schalksche wijze, dat hij verscheidene keeren tegen Criem's borst stootte, en eindelijk door eene vrijwillige of onvrijwillige beweging, zijne hand op Criem's aangezicht legde. Dit was te veel! Criem aarzelde niet en beantwoordde de laffe uitdaging van Costeur met eene cocarde die hem wel duizend sterren deed zien, en alzoo was het spel op den wagen. De twee Cosleurs en Baus vielen op Criem, sleurden hem bij de keel tot in de biljardkamer, en zouden hem erg mishan deld hebben, hadden de personen, die daar aanwezig waren, hen niet gescheiden en Criem voor de aanvallen der drie woeste kaloten niet beschermd. En alzoo bewijst Baus eens le meer wat hij is: een kerel, die overal van zich doet spreken door zijne onbeschoftheid en denkt dat alles hem toegelaten is.Doch bij is algemeen veracht en misprezen, zelfs van sommige zijner partijgenooten. De weledele heer Baron Surmont de Volsberghe, senateur voor het arrondisse ment en burgemeester der stad Yperen, heeft den 17" dezer in den Senaat het voorstel gedaan het art. 57 der grond- schadeloosstelling aan de Sc-nateurs ont zegt. De heer Surmont zou willen dat de sena- tcurs eene schadeloosstelling ontvangen gelijk de Volksvertegenwoordigers. Zijn voorstel nochtans is wettig, indien men de samenstelling van den Senaat zoo danig hervormt dat men er zekere klassen van burgers aanvaardt, die lot nu toe uit gesloten waren omdat zij niet genoeg be talen. Maar zoolang de Senaat uitsluilelijk samengesteld is uit mannen die eene groo- te fortuin bezitten, is het niet noodig die fortuinen door deze schadeloosstellingen le bevoordeeligen. Het ambt van Senateur is altijd aanzien geweest als een eereambt, dal uitgeoefend was door burgers die slechts hel welzijn van 't land beoogden en niet uil vuig be lang zich met de Staatszaken bezig hiel den. Het voorstel des heeren Surmont herinnert ons wat Napoleon Destanberg eertijds over de belangloosheid schreef: En toch durven die mannen spreken van de onbaatzuchtigheid waarmede zij bezield zijn, wanneer het de belangen van 't land betreft. O! Katholieke belangloosheid In de algemeene vergadering der Liberale Vereeniging jl. zaterdag om 3 ure namiddag werd met eene groote meerderheid besloten op 14 Juni a. s. aan de jappers hun mandaat te betwisten. Er zal dus ernstig gestreden worden voor de Constituante. Verheugend nieuws, voorwaar! dat bij alle vrijzinnigen welkom zijn zal. Dat de pagadders wat mees muilen en zure gezichten trekken, kan men aan zijne eksteroogen voelen. Ten gevolge der benoeming die eerstdaags verschijnen zal, van den heer rechter De Bie, van de rechtbankte Kortrijktot raadsheer bij het Beroepshof teGent, zal de heer Dumortier substitutalhier,rechterte Kortrijk worden en de heerLeroux advokaat wordt hier sibstitut De heer De Bie is die voorzitter van 't hoofd bureel op 1" Februari 1891, tijdens de bees tenmarkt, die de kiezing van 19n October 1890 moest wijzigen. De heer Leroux is een hevige kiesdraver der godzalige foppersbende De kollega's van den heer De Bie, die de an dere kiesbureelen voorzaten, kregen reeds hunne bevordering en zoo heeft elkeen het loon der bewezene diensten. 't Is te welsprekend evenwel. Maandag, om 5 ure namiddag, drentelde een versukkeld manneken, een oud sukke- laarkeinde Boesingstraat, toen leerlingen der kadodderscholen hem op eene hagelvlaag steenen onthaalden. M... zelfs sprong den ouderling op den rug, zoo onverwachts dat liij op de kasseien rolde. De duts weende. Dat klerikaal janhagel leert schoone.. straat manieren in die scholen... met God. De Moniteur maakt heden een koninklijk besluit van 6 Mei bekend, waarbij het aan de gemeente Westvleteren toegelaten wordt hare eenige gemeenteschool af te schaffen, niettegenstaande 32 huisvaders schriftelijk verzocht hebben haar te handhaven. Zoo zal, zachtjes aan, op den buiten de laatste gemeenteschool verdwijnen en gansch liet onderwijs in dehanden der papen vallen. Arm Belgie!... zult ge nog niet ontwaken! om 3 ure stipt. Lengte der loopbaan omtrent 827 meters. Bandicapeur drafioop M. J. Bouckaert. Programma 1° Prijs der Beschermende Leden, C Welter Handicap) prijs. 700 fr. voor alle paarden die sedert den 1" Januari 1892, nog geene som van 2,000 fr. gewonnen hebben, als een of eenige prijzen. Ivostelooze in schrijving verbeurgeld, 13 fr., de verbeur- gelden aan den tweeden. De winner zal, na gewogen te zijn, 3 kil. meer dragen. Afstand: 1,600 meters. 2° Prijs der Yperlée, tusschenlandsche bereden drafloop, (Handicap door afstand), prijs: 700 fr.waarvan 400 fr. aan den eerste, 200 fr. aan den tweede en 100 fr. aan den derde, voor alle paarden.—Gemeen gewicht: 70 kil. Afstand: ten minste 3,00O meters inleg: 35 fr. ten voordeele van liet wed- rennenfonds. 't gelijk, ik -/.eg nieU-cïTim wtxV ik zeggen wil, antwoordde Baus. <g-_— VvCt 'd-cct -wHo ymr tc VTi ovHa i'i-e-ohc Belangloosheid, die schoone deugd, Baarl haar betrachlers zielevreugd Doeli kan geen nooddruft stillen. Nu reist elk in dit wereldrond Met 't primo miii 1 in den mond Eu slikt vergulde pillen.

De Toekomst (1862-1894) | 1892 | | pagina 2